Каталог на билки и лечебни растения
Азбучник на билките
В този катлог на билките от А до Я, част от голяма онлайн билкова енциклопедия, ще намерите всички билки и лечебни растения от България и света подредени по азбучен ред. В статиите от този азбучник ще намерите пълна информация за видовете билки, тяхното устройство, разпространение, химичен състав, използваема част, лечебни свойства и приложения.
Какво е билка и какво е лечебно растение?
Билката е цяло растение или част от него (семена, корен, плод, листа, кора от дърво, цветя), което в изсушено или свежо състояние може да се използва за лечение и профилактика. Освен в производството на лекарства, билките могат да се използват в хранителната и козметична индустрия.
Изображение: framar.bg ©
От друга страна като лечебни се означават растенията, които съдържат биологично активни вещества (т.е имат лечебни свойства) и могат да се използват за терапевтични цели или са изходни вещества за производство на химико-фармацевтични продукти. Когато растението е означено като "лечебно", се предполага, че то е основната активна съставка или една от активните съставки в даден лекарствен продукт. Приблизително една четвърт от всички лекарства, отпускани по лекарско предписание, съдържат съставка, получена от такова растение. Например, дигиталисът, използван в сърдечно-съдовата система, се получава от декоративното цвете напръстник.
Така лечебните растения могат да бъдат определени като група от растения, които притежават някои специфични свойства и се използват за медицински цели.
Учените и фармацевтичните компании непрекъснато търсят нови вещества в растителните видове, които притежават лечебни свойства. Възможностите са безкрайни, но има ограничени ресурси за тестване на нови съединения. Хората, изучаващи използването на растения на местно ниво, се наричат "етноботанисти". Местните хора са имали хиляди години да експериментират с растенията около тях и често могат да предоставят на учените ценна информация. Тези народи използват растения по причини, които не могат да обяснят. Например, слезка се използва за лечение на заболявания на слезката (далака), защото листата са оформени като този орган.
Каква е разликата между лекарство и билка?
Билките са продукт на лечебните растения, докато лекарствата са създадени с помощта на химичен синтез при подходящите лабораторни условия!
Приемът на лекарства бива назначен от лекар, докато билките могат да се използват свободно с лечебна цел. Но имайте предвид, че голяма част от тях могат да бъдат опасни в зависимост от химичния им състав и приетата доза, затова е добре употребата им да бъде консултирана със специалист по билколечение.
Много потенциални лечебни растения имат токсични съединения. Тези вещества могат да бъдат използвани в пречистен вид и малки дози. Лекарите казват, че разликата между лекарството и отровата е дозата. Растенията съдържат толкова токсични съединения, за да се предпазят от някои насекоми и тревопасни животни. Растителните видове, които могат да устоят на насекомите, са по-малко податливи на заболявания пренасяни от тях. Тази адаптация им дава превъзходство в оцеляването и възпроизвеждането.
Източник: Holger Casselmann / CC BY-SA
Учените и билкарите често използват названието "активни вещества" за означаване на химични субстанции в билката, на които се дължи лечебния ефект на растението. Активните съставки не са единствените полезни вещества в билките. Например, хиперицин и хиперфорин се считат за активните вещества в жълтия кантарион. Ползите, които растението осигурява, не са само резултат от тези две химични вещества, а от синергитично взаимодействие между тях и множество други естествено срещащи се съединения, открити в билката.
Фармацевтичните компании често правят грешката да извличат активното вещество от растението без другите му естествени съставки, или дори по-лошо, да произвеждат синтетично копие на активната съставка. Резултатът, до който се стига е лекарствен продукт, който е далеч от това, което създава природата – т.е без ползите от синергичните взаимодействия на първоначалните съставки на билката. Това често довежда до проявата на нежелани странични ефекти при употребата на медикамента.
Докато билкарите предпочитат да използват цялата билка и вярват, че една от причините, поради които има по-малко странични ефекти, е балансът на природни съставки, то фармацевтичните компании искат да изолират по химичен път "чист" билков концентрат, за да придобият патент и да извлекат големи печалби.
История на традиционната медицина, основана на растенията
Растенията са формирали основата на сложни традиционни медицински практики, които се използват от хиляди години в Китай, Индия и много други страни. Някои от най-ранните записи за употребата на растения като наркотици се срещат в Артарваведа, която е в основата на аюрведическата медицина в Индия (датираща от 2000 г. пр.н.е.), глинените таблетки в Месопотамия (1700 г. пр. Хр.) и Еберския папирус Египет (1550 г. пр.н.е.).
Изображение: framar.bg ©
Днес билките все още са важни източници на лекарства, особено в развиващите се страни, които продължават да използват традиционната медицина. През 1985 г. в бюлетина на Световната здравна организация (СЗО) се оценява, че около 80% от световното население разчита на лечебни растения като основен източник на здравни грижи. Напоследък Световната здравна организация изчислява, че същия процент от хората по цял свят все още разчитат на някои билкови лекарства. В индустриализираните страни лечението с растителни продукти се означава още като допълваща терапия или алтернативна медицина.
Ролята на растенията в човешката история
Растенията също се използват в много култури от древни времена в производството на стимулиращи напитки (напр. чай, кафе, какао и кола) и алкохолни напитки (напр. вино, бира, кава - испанско пенливо вино) и тази тенденция продължава до днес. Чай (Camellia sinensis Kuntze) за първи път е бил консумиран в древен Китай, докато кафето (Coffea arabica L.) първоначално е култивирано в Йемен за търговски цели през 9 век. Ацтеките пък използвала горчиви напитки, съдържащи сурови какаови зърна (Theobroma cacao L.), червени чушки и различни билки. Днес чай, кафе и какао са важни стоки и тяхното потребление се е разпространило в цял свят. Активните компоненти на тези стимуланти са метилирани ксантинови производни, а именно кофеин, теофилин и теобромин, които са основните съставки на кафе, чай и какао.
В заключение, растенията осигуряват на хората много от основните им потребности. На нашата планета има повече от 270 000 висши растения. Но само малка част е проучена фитохимично. Предполага се, че растенията могат да осигурят потенциални биоактивни съединения за разработването на нови продукти за борба с различни заболявания. Тъй като голяма част от наличните висши растителни видове все още не са изследвани за биологично активни съединения, откриването на нови лекарства от растителен произход предстои!
Заглавно изображение: framar.bg ©
Статии в Каталог на билки и лечебни растения
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪВРЕМЕННА ФИТОТЕРАПИЯ (СПРАВОЧНИК). СЪКРОВИЩНИЦА НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ТОМ 2 - ВАСИЛ КАНИСКОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЕНЕНО СЕМЕ
ПЕЛИН СТРЪК
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БИЛКА НАТУРАЛ ЗА ДЕЦА 6+ г. 50 мл
ПТИЧЕ ПРОСО СЕМЕ 10 гр.
БИОХЕРБА ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН НАСИПЕН 120 гр.
Библиография
https://www.healthyhildegard.com/healing-plants/
http://www.theherbspecialist.com/what-is-an-herb.html
https://mdnasirahmed.wordpress.com/2011/12/30/medicinal-plants-their-importance-as-alternative-medicine/
https://tpwd.texas.gov/education/resources/texas-junior-naturalists/plants/medicinal-plants
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Отглеждане на лимон
- Дафиново дърво, Лаврово дърво
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Най-добрите билки за бързо премахване на коремните мазнини и токсините и забързване на метаболизма
Коментари към Каталог на билки и лечебни растения
Благодаря сърдечно на Д-р Станислава Симеонова-Димитрова за труда, който е положила относно превъзходните и публикации относно билколечението и публикуваният "Каталог на билки и лечебни растения"!!!Желая крепко Здраве на Вас и колегите Ви!!!