Калистемон цитринус
Калистемон цитринус (Callistemon citrinus) представлява храстовидно или малко дървовидно растение, което се класифицира към семейство Миртови (Myrtaceae). Заради формата на цветовете му, често е наричано стъклено растение. Подходящ е за развитие в по-хладни климатични условия.
Устройство на калистемон цитринус
Достига височина от 3-4 метра. Стволът и клоните му са здрави и твърди. Стабилността им и се постига чрез редовно подрязване на растението след пролетното цъфтене или в периода на липса на такова. Подрязването осигурява и развитие на билката под формата на малко дръвче.
Изображение: Neb.st, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Развива плоски, елипсовидни и твърди листа. Те са с дължина от 3 до 7 см и ширина от 5 до 8 мм. Като млади имат медно оцветяване, което с растежа преминава в зелено. Вените на листата са ясно видими от двете страни. При нараняване излъчват лимонов аромат, от където идва и част от латинското име на растението.
Цветът на калистемон се състои от множество тичинки без венчелистчета. Има дължина около 15 сантиметра и диаметър от около 4 до 7 см. Приличат на четка за миене на бутилки. Тичинките са червени, яркочервени, лилаво-червени или лилави, а прашниците тъмни. Основният сезон на цъфтеж започва от началото на ноември и завършва края на март. Следва кратко цъфтене през лятото и отново почивка през есента.
Плодовете представляват капсули, които се намират в клъстери по цветните стъбла. Те са дървесни, с форма на чашка и широчина около 7 мм. Вътрешността им е разделена на три гнезда, в които са разположени семенцата.
Разпространение на калистемон цитринус
Изображение: DirkHoffmann, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Калистемонът вирее само на австралийския континент - в щатите Куинсланд, Нов Южен Уелс и Виктория. Във Виктория този вид се среща в източната част на щата, в съчетание с дървесни видове, включително Eucalyptus globoidea и E. consideniana. В Австралия са установени и диви представители и такива приспособени за отглеждане в градини. От континента бива изнесено и разпространено в други страни. Расте във влажните тропици на Южна Америка и Азия. При добри грижи за растението, то може да достигне размерите на малко дърво. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна почва, a може да толерира и суха такава. Среща се в близост до скалисти потоци и крайбрежни блата.
Използваема част на калистемон цитринус
Употребяват се листата и цветовете на вида. Изследва се кората на растението, като целта е да се установи химичния й състав и да се разработят методи за получаване на медикаменти от съответните вещества.
Химичен състав на калистемон цитринус
От корените на растението се извлича лептоспермон - естествен хербицид. В кората му са открити стероиди, терпеноиди и флавоноиди.
Лечебни свойства и приложение на калистемон цитринус
От листата на билката се приготвя чай, който има възхитително освежаващ вкус. Едновременно от тях и цветовете на растението отново се прави чай. Цветовете се накисват в гореща вода, за да освободят нектара си, и да подсладят чая, приготвен от листната маса. Има източници, в които е споменато, че цялото дърво е отровно, а в същото време производството на чай от листата му съществува от почти хиляди години.
Изображение: Neb.st, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Местното население, в родния ареал на разпространение на билката, я използва като антибиотик и инсектицидно средство под формата на воден извлек. В научно изследване през 2015-та година се прави фитохимичен скрининг на кората на Callistemon citrinus. В нея е установено присъствието на много активни вещества като стероиди, терпеноиди и флавоноиди, които са отговорни за повечето фармакологични действия на билките. Този скрининг за в бъдеще ще помогне на производителите на лекарства да идентифицират и подберат суровината от растението, която е подходяща за производство на медикаменти.
Листата са изследвани широко. Метанолов екстракт от тях е с антибактериална, противогъбична и антиоксидантна активността. Той действа както срещу грам-положителни, така и върху грам-отрицателни бактерии, включително някои гъбични видове. В доклад от 2010 година, листата на C. citrinus се изсушават на сянка в продължение на 48 часа и се раздробяват на прах. Шест грама прах се добавят към 10 милилитра дестилирана вода с етанол за получаване на етанолов екстракт и 10 милилитра дестилирана вода с метанол за метанолна екстракция. След това те се центрофугират в продължение на 15 минути и се събира бистра течност. Това се извършва три пъти, след което алкохолът се изпарява чрез инкубиране при стайна температура. Получените течности имат антибактериална и противогъбична активност.
Етерично масло от калистемон цитринус
Изображение: Neb.st, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В етеричното масло, получено чрез хидродестилация от листата на Callistemon citrinus, са установени двадесет и четири компонента, които съставляват 92% от всички вещества в него. Основните компоненти в маслото от C. citrinus са 1,8-цинеол (61,2%) и алфа-пинен (13,4%). In vitro антибактериалната активност на етеричните масла от билката се изследва срещу 12 бактериални щама. Те проявяват силна зона на инхибиране срещу някои бактерии като S. faecalis и двата щама S. aureus, B. cereus и S. macrcesens в сравнение със стандартните антибиотици гентамицин и тетрациклин, използвани като контроли.
Други приложения на калистемон
Растението е с изключително голяма декоративна стойност. Цъфти два пъти през годината, ако е добре поливано. Основният сезон на цъфтежа му е от началото на ноември до края на март. За кратко цъфти от юли до август месец. Засаждането му може да цели образуване на естествена цветна зелена ограда, флорално декориране на вход на къща, украсяване на бели и светло оцветени стени на същата и други подобни идеи. Често красивите цветове на растението са посещавани от пчели и малки птички.
Изображение: Tangopaso, Public domain, via Wikimedia Commons
От тях се получава жълто-кафяв цвят, който при импрегниране се превръща в зелен. От листата на калистемона се добива канелено багрило.
Дървесината на калистемон цитринус е твърда, тежка, здрава, със структура близка до зърнистата. Тя е твърде малко и е подходяща само за икономична употреба. Използва се за направата на дръжки за инструменти и по-рядко като твърдо гориво.
Лептосперминът (изолиран от корените на растението) е основа за разработване на синтетичен аналогов хербицид.
В родния си диапазон на разпространение в Австралия, калистемонът често е домакин на ларвите на пеперудите Endoxola leucomochla и Hepialidae. Тези ларви са популярна сурова или варена храна на аборигените. Те имат вкус на бадеми с консистенцията на яйца, а когато са сготвени имат хрупкавост като пържено пиле.
Заглавно изображение: C T Johansson, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Melaleuca_citrina
https://www.anbg.gov.au/gnp/gnp2/callistemon-citrinus.html
https://www.rhs.org.uk/Plants/99397/Callistemon-citrinus-Splendens/Details
https://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Callistemon+citrinus
http://eol.org/pages/2508464/overview
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a494
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Callistemon+citrinus
https://floridata.com/Plants/Myrtaceae/Callistemon%20citrinus/145
https://www.researchgate.net/publication/264193925_CALLISTEMON_CITRINUS_BOTTLE_BRUSH_AN_IMPORTANT_MEDICINAL_PLANT_
A_REVIEW_OF_ITS_TRADITIONAL_USES_PHYTOCONSTITUENTS
_AND_PHARMACOLOGICAL_PROPERTIES
International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences ISSN- 0975-1491 - PHARMACOGNOSTIC STUDY OF CALLISTEMON CITRINUS L. BARK
http://www.eattheweeds.com/bottlebrush-tree/
Коментари към Калистемон цитринус