Водна лилия, Бяла водна лилия, Водна роза, Русалка

Водна лилия (Nymphaea alba, Lotus) представлява многогодишно тревисто водно растение. Може да бъде срещнато с имената: Бяла водна лилия, Водна роза и Русалка. Принадлежи към семейство Водни лилии (Nymphaeaceae). В зависимост от сорта, ширината на израстване варира от 30 до 80 см. По-старо растение може да покрие до 1 метър и повече от повърхността на басейна с листната си маса. Декоративни са най-вече цветовете на лилията, който са едри - до 10 см в диаметър, с красиви оранжево-жълти тичинки. Има сортове със зелени или изпъстрени с кафяви петна „мраморни“ листа. За първи път е публикуван и описан от Карл Линей в неговата книга „Species Plantarum“.
Червеният сорт водна лилия (Nymphaea alba f. Rosea) се култивира от езерото Fagertärn в гората Тиведен, Швеция, където са открити в началото на 19 век. Откритието довежда до мащабна експлоатация, която почти довежда до изчезването й в дивата природа, преди да бъде защитена. Червеноцветният сорт водна лилия е защитен във Финландия, с изключение на Аландските острови.
Устройство на водна лилия
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коренището е дебело, пълзящо. Водната лилия има месесто, дебело 10 см. и дълго до 3 метра стебло. Расте във вода с дълбочина 30-150 см и харесва големи езера и езера. Листата могат да бъдат до 30 см в диаметър и да заемат 150 см на растение. То се разполага на повърхността на дънната почва или леко потънало в нея. Листата са два вида - подводни и надводни. Достигат до 30 см в диаметър и могат да се разпрострат в радиус от 75 см. по повърхността на водата. Подводните лилии са ципести, полупрозрачни. Те закриват и предпазват младите цветни пъпки от надводните листа в началото на тяхното развитие. Плаващите по водната повърхност листа са закръглени, с диаметър 10-30 см., с почти кожеста консистенция и восъчен налеп. Младите листа са с червеникав оттенък, а впоследствие стават зелени. Цветовете са разположени на дълги безлистни цветоносни стебла. Когато са разтворени, диаметърът им достига 10-20 см., имат и лек аромат. Цветовете са отворени през деня, а нощeм се затварят. Цъфти от юни до октомври, като може да продължи и през есента, ако е топло и без слани. Цветята са бели и в тях има много малки тичинки. Водната лилия е многогодишна билка, силно вкоренено водно растение с плаващи листа. Достига височина до 2 метра. Цветът има форма на купа и е с големина от 5 до 20 см диаметър. Притежава около 20 бели или по-рядко червени венчелистчета и 4 чашелистчета. Прашниците са наситено жълти. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашва от мухи, бръмбари. Растението е самоплодно.
Разпространение на водна лилия
Изображение: LG Nyqvist, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Родом е от Северна Африка, умерена Азия, Европа и тропическа Азия. Разпространена е в Европа и части от Северна Америка и Близкия Изток. Бялата водна лилия се среща в пресните води на цяла Европа и части на Северна Африка и Близкия изток. В Африка вида е разпространен в Алжир, Мароко и Тунис, а в Азия - в Армения, Азербайджан, Сибир, Иран, Ирак, Израел, Турция, Джаму и Кашмир. В Европа се среща в Беларус, Естония, Латвия, Литва, Молдова, Руската федерация, Украйна, Австрия, Белгия, Чехия, Германия, Унгария, Холандия, Полша, Швеция, Великобритания, Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Гърция, Италия, Македония, Черна гора, Румъния, Сърбия, Словения, Франция, Португалия и Испания. Расте в меките дъна на езера и бавно течащи реки. Не може да расте на сянка.
Използваема част на водна лилия
- цветове;
- корени.
Химичен състав на водна лилия
Скорбяла и дъбилни вещества, съдържа гликозид със сърдечно действие и алкалоид, действащ върху централната нервна система. Съдържа активните алкалоиди нуфарин и нимфеин и е успокоително и афродизиак / анафродизиак в зависимост от източниците. Цветовете, корените и стъблата се използват в традиционната билкова медицина. Цветът е най-мощен по свойства. Алкохолът може да се използва за извличане на активните алкалоиди и също така усилва седативните ефекти на билката.
Лечебни свойства и приложение на водна лилия
Изображение: Аимаина хикари, CC0, via Wikimedia Commons
Коренът на растението е използван от монаси и монахини в продължение на стотици години като анафродизиак, смачкан и смесен с вино. В най-ранните печатни медицински учебници авторите поддържат тази употреба, макар и да предупреждават да не се консумират големи и чести дози.
Свойства на водна лилия
- успокоително действие;
- антискрофулатично;
- стягащо;
- кардиотонично;
- като афродизиак или анафродизиак.
Билката намира приложение в
- медицината и козметиката;
- като декоративно растение;
Водните лилии са сред най-примитивните двусемеделни. Характеристики като спирално разположение и голям брой цветни листа се считат за признаци за това. От друга страна, плаващите листа представляват високо ниво на специализация. Плодовете им се развиват под вода, като в последствие семената изплуват на повърхността. След време те пак потъват и покълват в тинята.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Във Финландия има два вида лилии, бяла водна лилия (N. alba) и по-малка, финландска водна лилия (N. tetragona). Бялата водна лилия е разделена на два подвида (ssp. Alba и ssp. Candida).
Коренът може да се яде варен, веднъж на няколко години. Съдържа до 40% нишесте, 6% протеин. Печеното семе е заместител на кафето, като също може да се консумира варено. Съдържа около 47% нишесте.
Отварата от корена се използва при лечение на дизентерия или диария, причинена от синдром на раздразнените черва. Използва се също за лечение на бронхиален катар и болки в бъбреците и може да се приема като гаргара при болки в гърлото. Външно може да се използва за душ за лечение на вагинална болезненост или отделяне. В комбинация с хлъзгав бряст (Ulmus rubra) или лен (Linum usitatissimum) се използва като лапа за лечение на циреи и абсцеси. Коренището се събира през есента и може да се изсуши за по-късна употреба. Цветовете са анафродизиачни и успокоителни. Те обикновено имат успокояващ ефект върху нервната система, като редуцират половото влечение и ги правят полезни при лечението на безсъние, тревожност и подобни разстройства. Записано е пълно излекуване от рак на матката чрез отвара и аплицирането й в матката. Според един доклад растението не се използва в съвременната билкова практика, въпреки че е цитирано като лек за дизентерия.
Заглавно изображение: Fernando Losada Rodríguez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21
ИНХУА СЛИМ капсули * 36
ЧАЙ ФИЛТЪР АНТИЛИПИДЕН ТЯНШИ * 40
АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл
КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 SANYE
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ДИСКРИЙТ ВОДНА ЛИЛИЯ * 60
НИВЕА ДУШ ГЕЛ С АРОМАТ НА ВОДНА ЛИЛИЯ 250 мл
СЕБА МЕД ДУШ ГЕЛ SPA С ЕКСТРАКТ ОТ ВОДНА ЛИЛИЯ 200 мл
ГРИЙН ФАРМАСИ ОСВЕЖАВАЩ ДУШ ГЕЛ С ЛОТОС И ЖАСМИН 500 мл
АЮР ЕЛИКСИР 17 ЖЕНСКО ЗДРАВЕ 220 мл TNT 21
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ДИСКРИЙТ ДЕО * 20
ЗДРАВЕ КРЕМ ЗА РЪЦЕ ВОДНА ЛИЛИЯ 75 мл
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8F%D0%BB%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BB%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%8F
https://en.wikipedia.org/wiki/Nymphaea_alba
https://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/white-water-lily
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Nymphaea+alba
Снимков материал - източници:
https://www.freepik.com/search?dates=any&format=search&page=1&query=Nymphaea%20alba&sort=popular
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Основни покритосеменни (Basal angiosperms)
- Разред Nymphaeales
- Сем. Nymphaeaceae (Блатни рози)
- Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Лале
- Син лотос, Син египетски лотос
- Кока
- Фрезия
- Дива маруля, Бодлива маруля
- Роза
- Син минзухар, Холандски минзухар
Коментари към Водна лилия, Бяла водна лилия, Водна роза, Русалка