Водна лилия, Бяла водна лилия, Водна роза, Русалка
Водна лилия (Nymphaea alba, Lotus) представлява многогодишно тревисто водно растение. Може да бъде срещнато с имената: Бяла водна лилия, Водна роза и Русалка. Принадлежи към семейство Водни лилии (Nymphaeaceae). В зависимост от сорта, ширината на израстване варира от 30 до 80 см. По-старо растение може да покрие до 1 метър и повече от повърхността на басейна с листната си маса. Декоративни са най-вече цветовете на лилията, който са едри - до 10 см в диаметър, с красиви оранжево-жълти тичинки. Има сортове със зелени или изпъстрени с кафяви петна „мраморни“ листа. За първи път е публикуван и описан от Карл Линей в неговата книга „Species Plantarum“.
Червеният сорт водна лилия (Nymphaea alba f. Rosea) се култивира от езерото Fagertärn в гората Тиведен, Швеция, където са открити в началото на 19 век. Откритието довежда до мащабна експлоатация, която почти довежда до изчезването й в дивата природа, преди да бъде защитена. Червеноцветният сорт водна лилия е защитен във Финландия, с изключение на Аландските острови.
Устройство на водна лилия
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коренището е дебело, пълзящо. Водната лилия има месесто, дебело 10 см. и дълго до 3 метра стебло. Расте във вода с дълбочина 30-150 см и харесва големи езера и езера. Листата могат да бъдат до 30 см в диаметър и да заемат 150 см на растение. То се разполага на повърхността на дънната почва или леко потънало в нея. Листата са два вида - подводни и надводни. Достигат до 30 см в диаметър и могат да се разпрострат в радиус от 75 см. по повърхността на водата. Подводните лилии са ципести, полупрозрачни. Те закриват и предпазват младите цветни пъпки от надводните листа в началото на тяхното развитие. Плаващите по водната повърхност листа са закръглени, с диаметър 10-30 см., с почти кожеста консистенция и восъчен налеп. Младите листа са с червеникав оттенък, а впоследствие стават зелени. Цветовете са разположени на дълги безлистни цветоносни стебла. Когато са разтворени, диаметърът им достига 10-20 см., имат и лек аромат. Цветовете са отворени през деня, а нощeм се затварят. Цъфти от юни до октомври, като може да продължи и през есента, ако е топло и без слани. Цветята са бели и в тях има много малки тичинки. Водната лилия е многогодишна билка, силно вкоренено водно растение с плаващи листа. Достига височина до 2 метра. Цветът има форма на купа и е с големина от 5 до 20 см диаметър. Притежава около 20 бели или по-рядко червени венчелистчета и 4 чашелистчета. Прашниците са наситено жълти. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашва от мухи, бръмбари. Растението е самоплодно.
Разпространение на водна лилия
Изображение: LG Nyqvist, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Родом е от Северна Африка, умерена Азия, Европа и тропическа Азия. Разпространена е в Европа и части от Северна Америка и Близкия Изток. Бялата водна лилия се среща в пресните води на цяла Европа и части на Северна Африка и Близкия изток. В Африка вида е разпространен в Алжир, Мароко и Тунис, а в Азия - в Армения, Азербайджан, Сибир, Иран, Ирак, Израел, Турция, Джаму и Кашмир. В Европа се среща в Беларус, Естония, Латвия, Литва, Молдова, Руската федерация, Украйна, Австрия, Белгия, Чехия, Германия, Унгария, Холандия, Полша, Швеция, Великобритания, Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Гърция, Италия, Македония, Черна гора, Румъния, Сърбия, Словения, Франция, Португалия и Испания. Расте в меките дъна на езера и бавно течащи реки. Не може да расте на сянка.
Използваема част на водна лилия
- цветове;
- корени.
Химичен състав на водна лилия
Скорбяла и дъбилни вещества, съдържа гликозид със сърдечно действие и алкалоид, действащ върху централната нервна система. Съдържа активните алкалоиди нуфарин и нимфеин и е успокоително и афродизиак / анафродизиак в зависимост от източниците. Цветовете, корените и стъблата се използват в традиционната билкова медицина. Цветът е най-мощен по свойства. Алкохолът може да се използва за извличане на активните алкалоиди и също така усилва седативните ефекти на билката.
Лечебни свойства и приложение на водна лилия
Изображение: Аимаина хикари, CC0, via Wikimedia Commons
Коренът на растението е използван от монаси и монахини в продължение на стотици години като анафродизиак, смачкан и смесен с вино. В най-ранните печатни медицински учебници авторите поддържат тази употреба, макар и да предупреждават да не се консумират големи и чести дози.
Свойства на водна лилия
- успокоително действие;
- антискрофулатично;
- стягащо;
- кардиотонично;
- като афродизиак или анафродизиак.
Билката намира приложение в
- медицината и козметиката;
- като декоративно растение;
Водните лилии са сред най-примитивните двусемеделни. Характеристики като спирално разположение и голям брой цветни листа се считат за признаци за това. От друга страна, плаващите листа представляват високо ниво на специализация. Плодовете им се развиват под вода, като в последствие семената изплуват на повърхността. След време те пак потъват и покълват в тинята.
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Във Финландия има два вида лилии, бяла водна лилия (N. alba) и по-малка, финландска водна лилия (N. tetragona). Бялата водна лилия е разделена на два подвида (ssp. Alba и ssp. Candida).
Коренът може да се яде варен, веднъж на няколко години. Съдържа до 40% нишесте, 6% протеин. Печеното семе е заместител на кафето, като също може да се консумира варено. Съдържа около 47% нишесте.
Отварата от корена се използва при лечение на дизентерия или диария, причинена от синдром на раздразнените черва. Използва се също за лечение на бронхиален катар и болки в бъбреците и може да се приема като гаргара при болки в гърлото. Външно може да се използва за душ за лечение на вагинална болезненост или отделяне. В комбинация с хлъзгав бряст (Ulmus rubra) или лен (Linum usitatissimum) се използва като лапа за лечение на циреи и абсцеси. Коренището се събира през есента и може да се изсуши за по-късна употреба. Цветовете са анафродизиачни и успокоителни. Те обикновено имат успокояващ ефект върху нервната система, като редуцират половото влечение и ги правят полезни при лечението на безсъние, тревожност и подобни разстройства. Записано е пълно излекуване от рак на матката чрез отвара и аплицирането й в матката. Според един доклад растението не се използва в съвременната билкова практика, въпреки че е цитирано като лек за дизентерия.
Заглавно изображение: Fernando Losada Rodríguez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР АНТИЛИПИДЕН ТЯНШИ * 40
КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21
КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 SANYE
ИНХУА СЛИМ капсули * 36
ВИЙТ ПЮР ДЕПИЛИРАЩ КРЕМ ЗА СУХА КОЖА 400 мл
ЗДРАВЕ КРЕМ ЗА РЪЦЕ ВОДНА ЛИЛИЯ 75 мл
ФАРМОНА ДЕРМАКОС ДЕПИГМЕНТИРАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
ФИЛОРГА ПОЧИСТВАЩА ПЯНА 150 мл.
АЮР ЕЛИКСИР 17 ЖЕНСКО ЗДРАВЕ 220 мл TNT 21
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ДИСКРИЙТ ДЕО * 20
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ДИСКРИЙТ ВОДНА ЛИЛИЯ * 60
ФАРМОНА ДЕРМАКОС ДЕПИГМЕНТИРАЩ ДНЕВЕН КРЕМ 50 мл
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8F%D0%BB%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BB%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%8F
https://en.wikipedia.org/wiki/Nymphaea_alba
https://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/white-water-lily
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Nymphaea+alba
Снимков материал - източници:
https://www.freepik.com/search?dates=any&format=search&page=1&query=Nymphaea%20alba&sort=popular
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Основни покритосеменни (Basal angiosperms)
- Разред Nymphaeales
- Сем. Nymphaeaceae (Блатни рози)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Кока
- Син лотос, Син египетски лотос
- Моринга
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Роза
- Явор, Обикновен явор
- Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
- Китайска роза, Хибискус
- Гравиола
Коментари към Водна лилия, Бяла водна лилия, Водна роза, Русалка