Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Brassicales Сем. Moringaceae Моринга

Моринга

от 10 май 2010г., обновено на 09 апр 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Моринга - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Моринга (Moringa oleifera) представлява широколистно дърво, един от най-широко култивираните видове от род Моринга. Принадлежи към семейство Moringaceae. Известно е и с имената drumstick tree, horseradish tree, ben oil tree, sahijan, benzoil tree, zogale, moringa pterygosperma, tree of life, jiksna gandha, miracle tree, akshiva, mochak.

Моринга е ценно растение, което се включва в лечението на много заболявания. Има способността да задържа високо количество вода в тъканите си, което позволява да остане хидратирано при сухи условия на развитие. Някои изследователи казват, че това растение е спасило живота на повече хора в страните от третия свят, отколкото всеки друг.

Устройство на моринга

Видът достига на височина до 10-12 метра, с диаметър на ствола около 45 см. Кората на дървото е сиво-белезникава, корковидна. Младите издънки имат пурпурна или зеленикаво-бяла кора, покрита с власинки. Дървото е с отворена корона от увиснали, крехки клони.

Листата са фини, създавайки една нежна и трепетлива зелена маса. Състоят се от по-малки листенца, разположени срещуположно в листната формация, като на върха тя завършва с единично листо. Малките листни единици имат овално-яйцевидна форма. Оцветяването им е светло, тревисто зелено.

Цветовете са ароматни, състоящи се от пет неравни, тънки, жълтеникаво-бели венчелистчета. Имат дължина от 1 до 1,5 см и диаметър около 2 см. Развиват се на тънки дръжки, събрани във висящи съцветия, дълги 10-25 см. Цъфтежът започва в рамките на първите шест месеца след засаждането на дървото. В сезонно хладни райони, цъфтежът се появява само веднъж годишно в периода между април и юни месец. При по-постоянни сезонни температури и с постоянни валежи, цъфтежът може да се случи два пъти или дори целогодишно.

Плодът е висяща, тристранно кафява капсула от 20-45 см дължина, която притежава тъмно кафяви, кълбовидни семена, с диаметър около 1 см. Семената имат три белезникави крила подобни на хартия, с помощта на които се разпространяват от вятъра и водата.

моринга

Изображение: Obsidian Soul, CC0, via Wikimedia Commons; Prof.Chen Hualin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Разпространение на моринга

Моринга произхожда от Арабия и Индия. Вирее в субтропични и тропични региони, толерира бедни и песъчливи почви. Днес тя е широко култивирана в Африка, Централна и Южна Америка, Мексико, Индия, Шри Ланка, Малайзия и Филипините.

Използваема част на моринга

Употребяват се листата, кората, семената, корените, цветовете и целите плодове (шушулките) на моринга. На зелените плодове, преди употреба, трябва да се обели горният, все още невтвърден слой.

Химичен състав на моринга

В семената на растението са установени масло, витамин C, минерали. Маслото получено от тях съдържа приблизително 73% олеинова киселина и по-малко от 1% полиненаситени мастни киселини, като показва висока степен на окислителна стабилност.

Листата са най-полезните част на растението, като са значителен източник на витамини от група В, витамин С, провитамин А като бета-каротин, витамин К, манган, протеини, наред с други основни хранителни вещества. Листата на това необикновено дърво съдържат 7 пъти повече витамин С, отколкото в портокалите, 4 пъти повече калций, отколкото в млякото, 4 пъти повече витамин А, отколкото в морковите, 2 пъти повече протеин, отколкото в киселото мляко, 25 пъти повече желязо, отколкото в спанака и 3 пъти повече калий, отколкото в бананите.

Различните части на растението съдържат важни минерали и са добър източник на протеини, витамини, бета-каротин, аминокиселини и феноли. Moringa oleifera осигурява рядка комбинация от зеатин (мощен антиоксидант), кверцетин (флавоноид известен със своята способност да неутрализират свободните радикали и облекчава възпаление), бета-ситостерол (хранително вещество, което блокира образуването и натрупването на холестерол и притежава противовъзпалителни свойства), кафеоилхинова киселина (друг мощен противовъзпалителен агент) и кемпферол (основен хранителен елемент, който благоприятства организма на клетъчно ниво). Като цяло, Moringa oleifera осигурява 36 естествени противовъзпалителни средства и 46 различни антиоксиданта. В състояние е да осигури всички аминокиселини, необходими на човешкото тяло.

моринга

Изображение: Venkatx5, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Лечебни свойства и приложение на моринга

Ин витро и при проведени изследвания с животонски модели е установено, че екстракти от листата, семената и кореноплодите на моринга имат противоракови, хепатопротективни, хипогликемични, противовъзпалителни, антибактериални, противогъбични, антивирусни свойства. Действат превантивно при болест на Алцхаймер, стомашни язви и сърповидноклетъчна анемия. Помагат за намаляване нивата на холестерола, както и насърчават зарастването на раните.

Различните части на растението (листа, корени, семена, кора, плодове, цветя, незрели шушулки) действат като сърдечни и циркулаторни стимуланти, притежават антитуморни, антипиретични, антиепилептични, противовъзпалителни, противоязвени, спазмолитични, диуретични, антихипертензивни, понижаващи холестерола, антиоксидантни, антидиабетни, хепатопротективни, антибактериални и противогъбични свойства. Прилагат се в лечението на различни заболявания в местната медицинска система, особено в Южна Азия.

В допълнение, Moringa oleifera показва свойства на мощен детоксикиращ агент, имуностимулант и антихелминтик.

В африканската народна медицина растението се използва за лечение на асцит, ревматизъм, отровни ухапвания и пневмония. Във Филипините се прилага при циркулаторни нарушения, метаболитни и ендокринни нарушения, общи хранителни дефицити. Понякога се включва в профилактиката на диабет, при зарастването на рани и като афродизиак.

Всички части на растението намират приложение в традиционната медицината.

моринга

Изображение: freepik.com

Състояния и заболявания, при които се използва моринга

  • анемия;
  • артрит;
  • ревматизъм;
  • астма;
  • рак;
  • запек;
  • диабет;
  • диария;
  • епилепсия;
  • стомашни болки;
  • стомашни и чревни язви;
  • чревни спазми;
  • главоболие;
  • сърдечни проблеми;
  • високо кръвно налягане;
  • камъни в бъбреците;
  • задържане на течности;
  • болести на щитовидната жлеза;
  • бактериални, гъбични, вирусни, паразитни инфекции;
  • с цел намаляване на отоци;
  • с цел увеличаване на сексуалното желание;
  • с цел увеличаване количеството на кърмата;
  • бъбречни камъни;
  • спортни травми (локално приложение).

Някои хора я използват като хранителна добавка или тоник, а други като имуностимулант. Употребата на моринга може да се отрази на липидите в кръвта, въпреки че това влияние е незадоволително.

Моринга понякога се прилага директно върху кожата като подсушаващ агент. Също така се използва локално за лечение на инфекции (абсцеси), микоза, пърхот, гингивити, ухапвания от змии, брадавици, рани, при които се създават условия за развитие на възпалителни джобове.

Генотоксичност на моринга

моринга

Изображение: freepik.com

В процеса на употреба на различни части на дървото по един или друг начин или с различни цели, е установена токсичност на семената и листата му. Поети в дози около 3-4 пъти по-високи от препоръчителните увреждат организма. Моринга може да действа стимулиращо по време на лактация, но използвана при бременност има потенциала да предизвика аборт. Още един факт, който определя внимателната й употреба, е че има антикоагулантни свойства с неизвестна активност. За да се избегне увреждане на индивида, при прием на моринга с лечебна цел не трябва да се надвишават следните дози: за екстракт от листа - 500 милиграма, семена - 3 грама.

Моринга в кулинарията

Вкусът на моринга се определя като подобен на този на репичките. Много части на растението се използват за консумация. Например незрелите шушулки със семената са популярна храна в Азия и Африка. Листата се консумират в Камбоджа, Филипините, Южна Индия, Шри Ланка и Африка. За храна се използват още зрелите семена, маслото получено от тях и корените. Годни за консумация са и цветовете - варени и определени като с вкус на гъби.

В Африка, листата се използват от местното население като подправка за кускус. Коренът и счуканите семена се употребяват за пречистване на водата за пиене. Млади шушулки и листа се използват като зеленчуци.

Листата се готвят и могат да се използват като спанак или обикновено се сушат, натрошават на прах и се влагат в супи и сосове. Дори обработени, те остават с висока хранителна стойност. Калцият в тях се свързва в съединението калциев оксалат.

Незрели семена и шушулки, наречени "кълки", се обработват чрез попарване и се готвят в къри, докато омекнат. Дори варени те остават с особено високо съдържание на витамин C в тях. Добър източник са на диетични фибри, калий, магнезий, манган.

моринга

Изображение: freepik.com

Семената, понякога се консумират като грах или печени като ядки. Полезни са поради високото си съдържание на витамин C, умерени количества други витамини и минерали.

Корените се наситняват и се използва като подправка, която има остри вкусови качества, произтичащи от значителното съдържание на полифеноли в тях. От тях може да бъде извлечен сок подобен на този, който получаваме от хряна.

Множество са кулинарните рецепти, в които се използват гореспоменатите растителни части на моринга. Трябва да се внимава все пак с тяхната употреба, защото химични съединения в състава им могат да предизвикат евентуални нежелани реакции у човека. Въпреки изявената полезност на растението, с консумацията му не трябва да се прекалява.

Моринга дървета са били използвани за борба с недохранването, особено сред бебета и майки-кърмачки. Хранителните им свойства сега са толкова добре познати, че изглежда няма и ни най-малко съмнение в значителната полза на растението за здравето на хората. Моринга има потенциал да подобри храненето и консервацията на храните. Дори изхранването на населението с прах от листа на моринга се оказва удачен вариант в ситуация на гладуване. Растението успешно вирее е суха среда, като така е добър източник на храна в сухите сезони.

Дървото може да се използва и като фураж за животните, за подпомагане устойчивостта на почвата (противоерозионно действие), за насърчаване развитието на селските райони.

За да се признае стойността на моринга, Организацията на Обединените нации по прехрана и земеделие,  подчертава Moringa oleifera като традиционна култура за месец септември на 2014 година.

Прах от листата на Moringa oleifera е толкова ефективен детергент, колкото сапунът за измиване на ръцете. Преди употреба се навлажнява, за да се даде възможност на фитохимикалите в листата да проявят своите антисептични и детергентни свойства.

Моринга е важен източник на храна в някои части на света. Може да се отглежда лесно и евтино, а листата й запазват много от витаминният и минералният си състав както при термична обработка, така и при сушене. В Индия и Африка се включва в много програми за борба с недохранването.

Масло от моринга

морингаИзображение: freepik.com

От зрелите семена се добива 38-40% хранително олио, наричано "бен масло", поради високата концентрация на бехенова киселина в него. То е чисто и без мирис и трудно се поддава на гранясване. Утайката от семена, оставаща след извличане на маслото от тях, може да се използва като тор или за пречистване на вода. Моринга маслото има потенциал за използване като биогориво.

Свойства на маслото

  • възстановително и тонизиращо;
  • овлажняващо и омекотяващо кожата;
  • изглаждащо и подхранващо кожата;

От добитите от един хектар ядки се получават около 250 литра масло. То може да се използва като хранителна добавка или като база в козметични продукти за коса и кожа. Влиза в състава на лосиони, кремове, шампоани. Прилага се също като машинно масло.

Дървото произвежда и смола, която е със силни емулгиращи свойства.

Пречистване на вода с моринга

Моринга може да се използва за пречистване на водата и измиване на ръцете. След пресоване на семената за получаване на масло, се отделя отпадъчен продукт, който се използва за филтриране на водата с помощта на флокулация. Така се произвежда питейна вода за животинска или човешка консумация. Моринга семена съдържат димерни катионни протеини, които абсорбират и неутрализират колоидни частици в мътната вода, причинявайки слепването им една с друга. Така суспендирани, частиците по-лесно се премахват под формата на утайка. По този начин повечето от примесите във водата биват отстранени. Методът на пречистване не е токсичен и е с устойчива употреба в райони със съответните нужди.

Утайката от семена се използва и като тор и за премахване на сол от морската вода.

моринга

Изображение: freepik.com

Внимание!

Моринга не трябва да се консумира и използва, под каквато и да е форма, по време на бременност. Въпреки, че стимулира производството на кърма, е спорен въпросът за употребата й по време на кърмене. Не съчетавайте билката във Вашия прием с левотироксин; лекарства за диабет; медикаменти, елиминиращи се от черния дроб; лекарства, които понижават кръвното налягане.

Консумацията на листа, плодове и семена от растението е безопасна, когато са приети в малки количества. Приемът на корена и неговите екстракти, трябва да бъде контролиран. Тези части от растението могат да съдържат токсично вещество, което може да причини парализа и смърт. Не приемайте моринга в по-високи от предписаните дози. Целта е да бъдат избегнати проявата на странични ефекти и генотоксичността на билката. Моринга е използвана безопасно в дози до 6 грама дневно за период до 3 седмици.

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Кокосова палма Кокосова палма
  • Маслена палма Маслена палма
  • Бабасу Бабасу
  • Ксимения, Морски лимон Ксимения, Морски лимон
3.8/5 16 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

РУМАЛАЯ таблетки * 60
6.10лв.

РУМАЛАЯ таблетки * 60

МОРИНГА капсули * 60 AYURLIFE
39.60лв.

МОРИНГА капсули * 60 AYURLIFE

МОРИНГА капсули 500 мг * 240 SANCT BERNHARD
98.80лв.

МОРИНГА капсули 500 мг * 240 SANCT BERNHARD

ХИМАЛАЯ СЕПТИЛИН таблетки * 40
4.60лв.

ХИМАЛАЯ СЕПТИЛИН таблетки * 40

ПЮРВИТАЛ СУПЕРАНТИОКСИДАНТ капсули * 60
35.40лв.

ПЮРВИТАЛ СУПЕРАНТИОКСИДАНТ капсули * 60

БИОТОНА БИО СУПЕРГРИЙНС 150 г
55.20лв.

БИОТОНА БИО СУПЕРГРИЙНС 150 г

ХИМАЛАЯ СЕПТИЛИН сироп 100 мл
6.90лв.

ХИМАЛАЯ СЕПТИЛИН сироп 100 мл

НАТУРАЛИКО ХИАЛУРОН БЮТИ ФОРМУЛА 400 мл
65.00лв.

НАТУРАЛИКО ХИАЛУРОН БЮТИ ФОРМУЛА 400 мл

Коментари към Моринга

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 13 May 2020 в 14:01

    Горяна Велинов

    Здравейте! Благодаря за статията! Скоро открих моринга като средство за понижаване на кръвната захар. Използвам листа от моринга за чай- в 200 мл. гореща вода 1 чаена лъжичка от сушената билка. Искам да попитам трябва ли да се почива или може да се пие дълго време? Има ли някаква схема за прием?

    Здравейте! Необходимо е да се консултирате със специалист по билково лечение или ендокринолога си, тъй като това е специфично състояние. Също така, не спирайте предписано лечение, ако провеждате такова.

  2. Горяна Велинов 
    на 11 May 2020 в 18:34

    Здравейте! Благодаря за статията! Скоро открих моринга като средство за понижаване на кръвната захар. Използвам листа от моринга за чай- в 200 мл. гореща вода 1 чаена лъжичка от сушената билка. Искам да попитам трябва ли да се почива или може да се пие дълго време? Има ли някаква схема за прием?

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Brassicales
  • Сем. Moringaceae
  • Червена мъртва коприва
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Каламинов лосион
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
  • д-р Евдокия Колева Николова
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 6 часа и 34 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 21 часа и 22 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 21 часа и 23 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 6 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival