Кокосова палма
Кокосовата палма (Cocos nucifera) е високо и стройно дърво. Плодът и се нарича кокосов орех. Принадлежи към семейство Arecaceae (Палмови).
Произходът на кокосовата палма все още е предмет на дебат. Обикновено се приема, че дървото произлиза от района на Индонезия. Друг съвременен изследовател смята, че Cocos nucifera произхожда от Северна и Южна Америка. Като преносим източник на храна, вода, гориво и строителни материали, кокосовият орех играе основна роля в човешките миграции и развитието на цивилизацията във влажните тропици. Древните индонезийци са слагали няколко кокосови ореха на борда преди да отплават. Кокосовата палма е позната като „Дърво на живота”. В продължение на хиляди години тихоокеански острови са я използвали като основен източник на храна и лекарства и населението там е било много здраво и дълголетно. Кокосови палми са били употребявани още от древността като източник на влакна, горива, вода и подслон, и много от тези приложения все още са важни днес. Кокосово масло е едно от първите, ако не и първото растително масло, което се е използвало от човека. Днес кокосовата палма се култивира и с всеки изминал ден става все по-популярна.
Устройство на кокосова палма
Изображение: Patrick Verdier, Free On Line Photos, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons
Кокосовата палма е високо стройно дърво, достигащо от 5 до 30 метра височина. Кореновата система е добре развита. Корените са с диаметър около 30-40 сантиметра, сиво-кафяви на цвят. Основните корени са разположени хоризонтално и се намират в горната част на почвата. Някои от корените нямат камбий. Изградени са от две части - едната е растящата част, а другата е абсорбиращата област. Стъблото се развива от единствената терминална пъпка наречена „зеле”, която е единствената точка на растеж на палмата. То е с диаметър до 0,8 метра. Стъблото няма камбий, което означава, че то не може да регенерира увредени тъкани. Покрито е от влакна като дълги коси. Листата достигат дължина до 6 метра, броят им е около 40, имат мечовидна форма. Кокосовата палма цъфти през цялата година и ражда зелени плодове с костилка, които съдържат по 5-6 кокосови ореха.
Цветовете са групирани в съцветия, съставени от мъжки и женски цветове, които са обвити в двойна обвивка. Мъжките цветове за по-многобройни от женските. След опрашване от около 40% от женските цветове се развиват кокосови орехи. Плодът расте на гроздове и представлява средно голям зелен плод, в който има голям орех с три трапчинки. Те са покрити с дебела ципеста обвивка. Под обвивката се намира тънка кафява черупка, която е много твърда и съдържа белтъчините - бяла млечна течност, наречена кокосова вода, която се втвърдява по време на зреенето на плода. Семената са тъмно-кафяви. Фенотипно, кокосовите орехи се различават значително. Класическите анализи в морфологията на кокосовите плодове разкриват два преобладаващи вида: „Нуи кафа” и „Нуи вай”. „Нуи кафа” са с продълговато триъгълна форма и с дебела влакнеста обвивка. „Нуи вай” са закръглени и ярко оцветени плодове с голямо количество сок.
Използваема част на кокосова палма
- семена;
- кокосово мляко;
- съцветия;
- корени;
- стъбло;
- плодовете.
Разпространение на кокосова палма
C. nucifera не се среща в диво състояние. Отглежда се в тропичните и субтропичните райони. Растението предпочита горещ и влажен климат, изобилие от слънчева светлина и глинеста почва. Кокосовата палма расте във Филипините, Индия, Шри Ланка, Малайзия. Рядко се среща в България.
Химичен състав на кокосова палма
- макро- и микроелементи- Ca, Fe, Mg, P, K, Na, Zn, Cu, Mn, Se, Cl, Al, B;
- витамин C, B1, B2, B3, B5, B6;
- ниацин;
- биотин;
- фолиева киселина;
- аминокиселини;
- диетични фибри;
- феноли;
- танини;
- флавоноиди;
- алкалоиди;
- сапонини;
- етанол.
Лечебни свойства и приложение на кокосова палма
Изображение: Filo gèn', CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кокосовата палма е широко разпространено растение, което има важни фармакологични ефекти с ниска токсичност. Билката се използва широко в хранително-вкусовата промишленост, в козметиката, в строителството. Предвид, високото съдържание на активни метаболити, дървото има многобройни лечебни свойства. От плодовете и се извлича кокосово масло, вода, мляко, захар, които имат безброй приложения.
Свойства на кокосова палма
- аналгетично - изследвания със суровия екстракт от влакната, покриващи стъблото, установяват антиноцицептивната им активност. Резултатите от тях показват, че кокосовата палма е мощен аналгетик. Cocos nucifera дава нов път за производство на иновативни евтини обезболяващи лекарства.;
- понижава кръвното налягане;
- бактерицидно - този ефект се дължи на съдържанието на етанол. В едно изследване сухи дестилирани и водни екстракти от кокосовата кора се сравняват с гентамицин и ципрофлоксацин за тяхната антибактериална активност срещу резистентни на метицилин Staphylococcus aureus, чувствителни към метицилин S. aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli , Klebsiella pneumonie, Acinetobacter baumannii, Citrobacter freundii, Enterococcus, Streptococcus pyrogens, Bacillus subtilis и Micrococcus luteus. Ендокарпските екстракти (от кората) показват силна антимикробна активност срещу B. subtilis, P. aeruginosa, S. aureus и M. luteus, но нямат ефект върху Е. coli.;
- антиоксидантно - с всеки изминал ден интересът към лечението с правилно хранене нараства. Доказателствата сочат, че диети богати на фенолни съединения значително подобряват човешкото здраве. Проучвания на маслото от кокосов орех показват, че то съдържа огромен брой фенолни съединения, които са мощни антиоксиданти. Микронутриентите, като неорганични йони и витамини, присъстващи в кокосовата вода, играят жизненоважни роли в подпомагането на антиоксидантната защитна система на човешкото тяло;
- подобрява съня;
- предпазва сърдечно-съдовата система - в много изследвания е установено, че приемът на кокосова вода, предпазва от инфаркт на миокарда. В допълнение употребата и намалява количеството на общия холестерол и на липопротеините с ниска плътност (LDL);
- подобрява костния метаболизъм;
- антидиабетогенно;
- противогъбично;
- нефропротективно;
- антималарийно;
- противовирусно;
- противотуморно;
- диуретик;
- тонизира организма;
- подобряват зрението;
- ускорява метаболизма.
Заболявания, при които се прилага кокосова палма
- артрит;
- дисменорея;
- кожни заболявания;
- остеопороза;
- рак;
- заболявания на сърдечно-съдовата система;
- болести на пикочо-половата система;
- когнитивни проблеми;
- аменорея;
- затлъстяване;
- диабет;
- бактериални, вирусни и гъбични инфекции;
- повишени нива на холестерол;
- дислипидемия;
- стрес;
- инсомния (безсъние);
- проблеми със зрението;
- бронхити;
- астма;
- настинки и грип.
Изображение: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- запарка от кокосово съцветие;
- запарка от кората;
- запарка от бялото покритие от вътрешната страна на кокосовия орех;
- кокосова вода;
- кокосово мляко - прави се от бялата ядка и от стърготините;
- кокосова масло;
- кокосова захар;
- в кулинарията, строителството и декорация.
От кокосовата палма се използват почти всички части. Семената се използват сурови или сварени. Добавят се към широка гама ястия - като ароматизатори на сладкиши и др. От семената може да се извлече хранително масло, което се използва широко за заместване на маргарин и други мазнини. То традиционно се екстрахира чрез настъргване на ядката, накисване във вода и по следващо варене. Съцветията се варят и се консумират като зеленчук. Корените се пекат и се използват като заместител на кафе. Дръжките и листата на кокосовото дърво се използват в строителството. Листата се употребяват за направата на чанти, топки, шишчета за барбекю, кошници, метли, декорации, шапки, хартия, слънчобрани, играчки и други.
Употреба на кокосовата палма по света
Изображение: freepik.com
В Бразилия, екстракт от обвивката на C. nucifera се използва за лечение на диария. В Папуа-Нова Гвинея листата и корените на младите растения се дъвчат при стомашни болки. Във Фиджи кокосово масло се използва за предотвратяване на косопада, а кокосовата вода се употребява за облекчаване на бъбречни заболявания. В Гватемала екстрактът от космени влакна се използва като антипиретик (средство за понижаване на телесната температура), за смекчаване на възпалението на бъбреците и като съставка на мехлем за дерматит, абсцеси и наранявания. В Хаити, отвара от сухата кора на плода се прилага за перорално лечение на аменорея (липса на менструация). В Индонезия кокосовото мляко се използва като перорален контрацептив, а треската и диарията се третират с екстракт от корени. В Мозамбик плодовете се консумират от мъжете като афродизиак. В Мексико кокосовият крем се използва за лечение на различни нарушения, свързани с инфекция на урогениталния тракт от Trichomonas vaginalis. В Кения плодовете се използват за облекчаване на кожен обрив, причинен от ХИВ инфекция.
Кокосова вода
Кокосовата вода е стерилна и чиста течност, която се съдържа в младия кокос. Тя е религиозен символ на много места. В Азия и особено в Индия, незрелите кокосови орехи са се подарявали на сватби и служели като пречистващи средства. Днес кокосовата вода от незрели плодове се консумира като освежаваща напитка и като лекарство. В индийската аюрверда, тя е описана като течност подобряваща храносмилането и детоксикацията. При спешни случаи кокосовата вода се е използвала интравенозно за краткосрочна хидратация. Изследвания показват, че тя играе ролята на биокатализатор, поддържа синтезата на протеини.
Детоксикация с кокосова вода
Нашите тела имат невероятна естествена способност да се очистват и детоксикират сами, ако са осигурени правилните хранителни вещества, които хидратират, като кокосовата вода. Недостатъчната хидратация води до натрупване на токсини в тялото ни, тъй като черният дроб и бъбреците (детоксикиращите органи) не могат да функционират правилно без наличие на течности. Дехидратацията, в резултат на загуба на вода и електролити, води до умора, раздразнителност и объркване. Тези симптоми са резултат от невъзможността на бъбреците изхвърлят токсините навън. Кокосовата вода съдържа подобен електролитен профил на човешката кръв, което я прави идеална напитка, която да замести водата и да помогне за отстраняване на токсините от тялото. Съдържанието на калий може да помогне да се противодейства на някои от негативните ефекти на високото натриевата диета.
Кокосова вода и мляко
Изображение: freepik.com
Много хора бъркат кокосовата вода и кокосовото мляко. Млякото е различно от водата, то се извлича от плътта на кокосовото орехче и съдържа повече мазнини и калории. Кокосово мляко има много ползи за здравето, тъй като е богат източник на калий, манган, магнезий, фолиева киселина, калций и селен. Чаша кокосово мляко съдържа около 552 калории в сравнение с чаша кокосова вода, която има около 46 калории.
Кокосово масло
Кокосово масло е една от малкото храни, които могат да бъдат класифицирани като "суперхрана". Ползите от нея включват загуба на тегло, по-добра мозъчна функция, здраве на кожата и много други. Освен ползите за здравето, кокосовото масло се използва и в бита. В Далечния Изток много спортисти го смесват със сутрешното си кафе, за да увеличат производителността и енергията си. Кокосово масло, подобно на други растителни масла, не съдържа холестерол. То съдържа две уникални мастни киселини, които отговарят за различните му ползи за здравето: лауринова и капринова киселина. Това са някои от най-редките вещества в природата и по тази причината маслото е толкова полезно. В допълнение, то съдържа линолова киселина, олеинова киселина, фенолна киселина, миристинова киселина, витамин Е, витамин К и желязо.
Кокосово масло и здраве на кожата
- хидратира кожата - след душ можете да намажете цялото си тяло с кокосово масло. Освен, че хидратира то има естествен защитен фактор, който предпазва кожата от увреждане от слънцето.;
- предпазва от появата на бръчки и забавя стареенето - намажете лицето си с маслото и оставете да подейства около 1 час, след това измийте с топла вода.;
- естествен разтвор за дегримиране - предимството на кокосовото масло пред другите разтвори е това, че то не дразни очите, а напротив добре хидратира около тях;
- пробиотична паста за зъби с кокосово масло;
- балсам за устни за естествен блясък - комбинирайте 2 супени лъжици кокосово масло с 2 супени лъжици пчелен восък и 1 супена лъжица масло от ший в нестандартна тенджера. Загрейте бавно, докато се разтопи. Използвайте малка лъжичка за зареждане на кутийките за балсам за устни. Изчакайте 6 часа и използвайте.;
- употреба като лубрикант - подпомага запазването на здравето на бактериалната флора;
- естествен дезодорант;
- нежно измиване на лицето с кокосово масло, лавандула, чаено дърво и мед;
- благоприятен ефект при обриви, изгаряния и открити рани;
- успокояващ крем за бръснене;
- масажно масло;
- антигъбичен крем;
- репелент за насекоми - смесете супен лъжица от кокосово масло с няколко капки мента, розмарин и масло от чаено дърво, за да отблъснете мухите, комарите и пчелите.;
- слънцезащитен крем;
- подпомага заздравяването на напукани пети;
- подпомага растежа на здрава коса;
- домашен шампоан без сулфат - кокосовото масло може да почисти косата, ако се използва с оцет и ябълково вино. Може да се използва и като естествен балсам за косата;
- използва се за лечение и предотвратяване на пърхот;
- почистване на лице и тяло - смесете кокосовото масло със смляно кафе и нанесете върху кожата. Повтаряйте процедурата два пъти седмично, за да се предпазите от акне и черни точки.;
- премахва стрии.
Изображение: freepik.com
Кокосово масло и битови нужди
- ароматизатор за свещи;
- смазване на закачен цип или верига на велосипед - нанесете кокосово масло върху вериги, които са закачени. Възстановете стария велосипед или любим чифт дънки!;
- премахване на дъвка от косата или от мебелите;
- предпазва от натрупването на прах по мебелите;
- перилен препарат - комбинирайте кокосово масло с луга, вода и етерични масла по ваш избор, за да създадете нетоксична сапунена течност, която е идеална за почистване на дрехите. Формулата няма да дразни кожата ви или няма да окаже отрицателно въздействие върху тъканта, както много от детергентите, закупени от магазините. Това е чудесно решение за чувствителната кожа и тези склонни към алергии.;
- редуктор на ръжда - разтрийте малко масло върху износено сребро или метални мебели на открито, след това измийте и веднага ще забележите разликата;
- домашен сапун за ръце.
Медицинска употреба на кокосовото масло
- борба с възпалението;
- стимулира имунната система;
- предотвратява риска от развитие на остеопороза;
- защитава здравето на мозъка;
- подпомага добрия сън;
- противотуморен ефект;
- противогъбичен ефект;
- стимулира изгарянето на мазнини;
- поддържа хормонален баланс;
- стабилизира нивата на кръвната захар.
Кокосова захар
Кокосова захар е друг продукт от това чудно дърво. Тя се е използвала преди хиляди години в Южна Азия и Тихия океан. Захарта е известна още като палмова захар и има огромно търсене на западния пазар. Кокосова захар се създава от сока на кокосовата палма. Основното предимство на кокосова захар в сравнение с други видове захар с ниското съдържание на фруктоза. Другият основен приоритет е, че това консумация и е позволена за хората, които страдат от диабет.
Внимание!
Хората, които страдат от алергии, особено към дървесни ядки, трябва да консумират с кокосовия орех повишено внимание! Храните, които съдържат кокосов орех, обикновено имат предупреждение, че могат да предизвикат алергии. Повишената чувствителност към кокосово масло е рядко срещана, но може да бъде живото застрашаваща!
Прекомерната консумация на кокосов орех може да доведе до натрупване на мазнини. В малки количества плодът подобрява метаболизма, но в по-големи количества води до затлъстяване.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МОНОЛАУРИН капсули 300 мг * 90 DOCTOR NATURE
ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН РОМАНТИКА С АРОМАТ НА ТОСКАНСКА ГЛИЦИНИЯ И ЛЮЛЯК 250 г
АБОФАРМА ИЗОФЛАВОНИ капсули * 30
ЕТЕРИКА РЕГЕНЕРИРИРАЩО МАСЛО ЗА ЛИЦЕ 22 мл
СКОТИШ ФАЙН ЛАЙТ КРЕМ ЗА ТЯЛО 200 мл
ЖАН Д'АРСЕЛ НЕЖНО ПОЧИСТВАЩО МЛЯКО 250 мл.
КРЕМ-САПУН ДАВ РЕЛАКСИНГ С КОКОСОВО МЛЯКО И АРОМАТ НА ЖАСМИН 90 г
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН РОМАТИЧНА РОЗА С АРОМАТ НА ШАМПАНСКО 150 гр.
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН С КАМЕЛИЯ И КАНЕЛА 200 г
АФРОДИТА МАСЛО ЗА ТЯЛО С КОКОС 350 мл
ДАМАСКИНА ДУШ ГЕЛ С МАСЛО ОТ МАСЛИНА И МАТОЧИНА 250 мл
Библиография
https://www.sciencedaily.com
http://www.coconutsecret.com
http://eol.org
http://www.fruit-crops.com
https://www.loc.gov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.worldagroforestry.org
https://www.bioversityinternational.org
http://tropical.theferns.info/
http://www.mdpi.com
http://www.scielo.br/
https://wellnessmama.com
https://draxe.com
https://fruits.edpsciences.org/
https://authoritynutrition.com/
https://hybridrastamama.com/
http://undergroundhealthreporter.com
https://www.coconutresearchcenter.org/
http://www.wikihow.com
http://www.suttiphan.com
http://www.seedguides.info
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Arecales
- Сем. Arecaceae (Palmaceae, Палми)
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диабет
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Диета № 9 - при диабет
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
Коментари към Кокосова палма