Лавандула
Лавандула (lavandula angustifolia) представлява едногодишно тревисто растение, развиващо се под формата на полухраст или храст. Билката принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae). Видове лавандула, които се използват с декоративна цел са: L. multifida, L. dentata, L. stoechas. В ботаниката са известни около 30 вида лавандула.
Устройство на лавандула
Кореновата система на лавандулата е силно разклонена, като достига на дълбочина до 4 метра. Това определя нейното противоерозионно действие.
Лавандулата расте като туфа, с многобройни изправени стъбла и големина до 60 см в диаметър. Вдървесяване на клонките й се наблюдава при по-старите издънки. Младите разклонения са подобни на трева, четириръбести, покрити с власинки.
Листата са срещуположно разположени и покрити с трихоми. Имат линейно-ланцетовидна форма, целокрайни са и със сиво-зелен цвят. Като вечнозелено растение, листната маса на билката се сменя последователно.
Цветовете са много малки, със синьовиолетово оцветяване и образуващи класовидни съцветия. В самото съцветие са разположени под формата на пръстенчета. Представляват двуустни фунийки с четири тичинки. Цветоносните стъбла в една туфа лавандула могат да достигнат до 1000 на брой.
Плодовете на растението предствляват сухи орехчета. Те са гладки, с овална форма, имат лъскав черен цвят и съдържат едно семе. Не са от значение за размножаването на билката. То се осъществява чрез резници.
Изображение: JLPC, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; freepik.com
Разпространение на лавандула
Най-често се среща в Казанлъшката и Карловската котловини, както и в други райони на страната ни. През 1907 година билката се внася в нашата страна, като първоначално се отглежда в опитно поле край град Казанлък. Оттогава до днес отглеждането й се е разпространило в цяла България.
В световен мащаб лавандулата е разпространена в района на Средиземно море, Южна Франция, Алпите, Италия, Северна Африка, Източна Испания, Балкански полуостров, Черноморски басейн, Австралия, САЩ, Велкобритания.
Отглежда се на почва, която не е подходяща за развитие на други култури и има противоерозионни свойства. Вирее на надморска височина до 1000 метра.
Използваема част на лавандула
Използват се цветовете на билката.
Химичен състав на лавандула
Билката съдържа следните вещества
- сапонини;
- горчиви вещества;
- етерично масло;
- дъбилни вещества;
- гликозиди;
- захари;
- танини;
- антоциани;
- минерални соли;
- органични киселини.
Изображение: freepik.com
Лечебни свойства и приложение на лавандула
Най-голямо приложение лавандулата намира в козметиката и ароматерапията. Билката е известна със своята медоносност - от 1 декар насаждения, пчелите събират от 10 до 18 килограма мед. Лавандулата намира приложение и като подправка в кулинарията, като е една от съставните единици на "ерб дьо прованс" - известна смес от подправки във Франция. Още от древни времена се използва и в народната медицина. Днес прекрасното цвете намира приложение и в хомеопатията.
Свойства на лавандулата
- дезинфекционно;
- противовъзпалително;
- пикочогонно;
- спазмолитично;
- противомикробно;
- болкоуспокояващо;
- успокоява нервната система.
Заболявания и състояния, при които лавандулата се използва в съвремието
- бъбречни и жлъчни колики;
- мигрена;
- сърдечна невроза;
- болезнена менструация;
- газове;
- спазми на гладката мускулатура;
- нервност;
- неврастения;
- използва се за вани при ревматизъм, невралгии.
Начин на употреба
- запарка - в 400 мл. вода се запарва 1 супена лъжица лавандула. Кисне един час, прецежда се и се пие по 1 кафена чаша, преди хранене три пъти дневно.
- възглавничка - тя съдържа лавандула, хмел и комунига. Спи се на нея, като повлиява нервност и безсъние, а при менструални болки може да се положи ниско на корема.
Лавандулата може още да се прилага и под формата на инхалации при хрема и кашлица. Локалното й приложение се състои в компреси при акне, обрив и други подобни кожни проблеми. Външно може да се употребява и при стомашни болки, ревматизъм, парализи, натъртване, ужилване и ухапване от насекоми, гаргара при болно гърло, жабурене при зъбобол.
Добавена към вана под формата на така наречените "соли за вана", действа успокояващо на кожата. Чето се включва в ароматерапевтични процедури, като въздействието й върху тялото и психиката е основно релаксиращо.
В козметично отношение влиза в състава на много шампоани, сапуни, душ-гелове, маски, ароматизатори, парфюми, дезодоранти и други подобни продукти.
Билката е много добър инсектицид, особено към дрешния молец. Като такъв се използва дори в гардеробиерните на световния моден подиум. Предпазва и от набезите на комари.
Много удачно и интересно е приложението й като декоративно цвете. Изключително красиви са флоралните решения с нейно участие, независимо дали в градината на частен дом или в градски паркове. Изсушени китки лавандула могат да красят дома Ви, както и да го предпазват от по-горе посочени насекомни вредители.
Изображение: freepik.com
Интересно за лавандулата
- изключително скъпо растение в миналото, което само богатите хора можели да си позволят да използват
- римляните са включвали билката в релаксиращите си вани, като така са установили благотворното й действие върху кожата
- гърците са се научили да правят лавандулов парфюм
- египтяните са я използвали за украси
- стрък лавандула е предлаган на родилки за вдишване на аромата, с цел успокояване и облекчение на болките
- лавандула - цветето символ на отдадеността, предаността и съпричастието, асоциирано с непорочност и невинност.
- лавандула - пази от завист, зли сили, носи късмет - предпочитана за подарък, особено за млади двойки.
А може би най-необичайното приложение на билката е направената от нея лавандулова лимонада. За напитката са Ви необходими следните продукти - две супени лъжици лавандулов цвят (могат да се използват сухи или пресни цветове), една чаена чаша лимонов пресен сок, кафява захар - една чаена чаша, вода - четири чаени чаши. Водата се оставя да заври, след което към нея се добавя захарта и се разбърква до пълното и разтваряне. Махате тенджерата от котлона и към течността прибавяте лавандуловите цветчета. Затваряте съда с капак и оставяте да престои около 30 минути, след което прецеждате отварата и към нея добавяте лимоновия сок. След като добре я разбъркате, разсипвате я в подходящи чаши, добавяте лед и по желание декорация с лимон и лавандулови стръкчета.
Лавандулово масло
България е най-големият производител на лавандула за 2010 година. Последващата я страна е Франция. В Италия и Франция е установено, че се произвежда най-качественото лавандулово масло. Полученото такова в Португалия и Испания мирише на камфор - счита се за влошен аромат.
Продуктивността на един декар лавандулови насаждения е: от 300 до 400 килограма цвят и от 3 до 5 килограма лавандулово масло. Едно от ценените лавандулови масла на световния пазар е българското.
Маслото намира приложение в ароматерапията, козметиката и като лечебно средство. Употребата му е безопасна.
Вещества, които се съдържат в лавандулото масло: линалол, гераниол, линалилацетат, борнеол, цинеол, пинен, кумарин, камфор и други. Най-ценно от тях се оказва линалилацетатът - в граници на съдържане в маслото от 30 до 60 %.
Характеристики на лавандуловото масло
- жълтозелен цвят
- аромат - силен, наситен при добро, подходящо съхранение
- фин аромат - при разреждане на маслото със спирт
- характеристики по БДС - външен вид - лесноподвижна прозрачна течност; цвят - жълтеникав; съдържание на вода - не се допуска; миризма – характерна за цветовете на лавандулата; специфично тегло - 0,880-0,900; поляризация при 100 мм тръба - -1° до -10°; рефракция при 20 °С - 1,46; киселинно число - най-много 1,00; разтворимост в 70% алкохол - 1:10; линалилацетат - най-малко 33 %
- притежава силни антибактериални свойства
- успокояващо действие
- обезболяващо действие
- регенерира клетките
Приложение на лавандуловото масло
- гнойни рани и възпаление - под формата на мехлеми
- грип - чрез вдишвания
- изгаряне - в бита, слънчево
- ухапване от насекоми
- нервност
- сърцебиене
- стрес
- главоболие
- менструални болки
- безсъние
- акне
- косопад
- пърхот
Маска за лице с лавандулово масло, която премахва стреса, умората и напрежението изписани на него след дневната натовареност:
Съставки - четири капки етерично масло, една супена лъжица кисело мляко, половин чаена лъжичка зехтин, четвърт супена лъжица мед. Изброените съставни единици се хомогенизират добре и оставят в хладилник да престоят една вечер. Лицето се измива добре с подходящ детергент и подсушава. С масажни движения маската се нанася по него и деколтето. Така престоява 20 минути. След което намазаните зони се изплакват с хладка вода. Отново могат да се масажират с няколко капки лавандулово масло вместо хидратиращ крем. Маслото се оставя да попие добре в кожата.
С разтворено в спирт масло могат да се правят разтривки при състояния на ревматизъм, простуда и невралгия.
Изображение: freepik.com
Лавандулова вода
При извличането на лавандуловото масло се получава и вторичен продукт - лавандулова вода. Тя също се използва в козметиката и ароматерапията. Водата съответно е с по-слаби свойства от маслото. Прилага се по същия начин като него, особено при ухапвания от насекоми и изгаряния. Може да се добавя към маски с хума, като подкрепя почистващото и противовъзпалителното им действие.
Внимание!
Не използвайте лавандуловото масло през първите три месеца от бременността.
Заглавно изображение: DeFacto, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КЛИМАКТЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ
СКИН ДОКТОРС VEIN AWAY PLUS КРЕМ 100 мл.
СЕРЕНИ - ПРО капсули * 90 BIOCLINIC NATURALS
ВИБРОЦИЛ спрей 15 мл
БИОТОНИК БИЛКОВ ЕКСТРАКТ А - Я солуцио 50 мл
ЛИОТОН 1000 ГЕЛ 100 г BERLIN CHEMIE
911 ТРАВМАЛГОН гел - балсам за болки в гърба 100 мл.
БИОХЕРБА БИЛКОВ ЧАЙ ЗА ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 20 бр.
ЛАВАНДУЛА ЦВЯТ
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА СПРЕЙ ЗА НОС С ЕВКАЛИПТ 30 мл
БИОХЕРБА ЧАЙ УСПОКОИТЕЛЕН НАСИПЕН 120 гр.
ГЕРОФИТ БИЛКОВ КРЕМ 35 мл ПАШКУЛЕВ
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Знаем ли всичко за пръцкането - десет въпроса, които ще ви замислят
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни средства срещу глисти
- Какво лекува английската сол
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Кодеин
Коментари към Лавандула