Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Lamiales Сем. Scrophulariaceae (Живеничеви) Лечебна сиротица

Лечебна сиротица

от 05 март 2014г., обновено на 28 март 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Лечебна сиротица - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Лечебна сиротица (Gratiola officinalis) е многогодишно тревисто растение, което се класифицира към семейство Scrophulariaceae (Живеничеви). В миналото лечебната сиротица е била широко използвана като лечебна билка, но сега се счита за остаряла за тази употреба поради токсичността й. Днес растението се използва за лечение на чернодробни проблеми, уголемяване на далака, жълтеница, чревни паразити и др. От цъфтящото такова се прави хомеопатично лекарство. Използва се при лечение на цистит, колики и някои стомашни заболявания. Използвайте го с повишено внимание - в излишък растението причинява увреждане на бъбреците и кръвоизлив в червата. Среща се сред народа и с други наименования като: бял кантарион, горчивличе или трескавиче.

Лечебната сиротица е билка с чудесни лекарствени употреби, които трябва да бъдат популяризирани по настоящем. Тя се среща най-вече в Европа. Този вид отдавна се използва като лекарство в южната част на континента и е споменат от Люис в неговата Materia Medica (1761).

Лечебната сиротица стимулира дейността на сърцето и матката. През Средновековието е била известна с името "Gratia Dea", което означава Божията благодат и се е почитала като лечебна билка прилагана при множество заболявания.

Устройство на лечебна сиротица

лечебна сиротица

Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Развива пълзящо коренище. Стеблото достига височина до 60 см, цветовете са разположени в средата на листата на върха на стеблото и са по 1-2 на стръкче. Има гладко, четириъгълно стъбло и ланцетни, 3 или 5-жилчести бледозелени листа. Това е малко, много разклонено растение, с изправено, лепкава стебло, Листата са ланцетни, зъбни и прилепнали. Зелените листа са срещуположно разположени, месести и леко назъбени. Цветовете са многобройни, с малки, бели венчета, оцветени с жълто, и опушени в гърлото. Цветовете са бели (с лилави вени) тръбни и седят на къси стъбла в оста на листата. Плодовете са заострени яйцевидни капсули. Плодът има 4 капака, които се отварят. Растението е без мирис, но на вкус горчив.

Разпространение на лечебна сиротица

Това растение цъфти от юни до август. Расте във влажни ливади, мочурливи места, край блата и реки. Предпочита алкално влажна почва на пълно слънце. Лечебната сиротица е разпространена из цялата ни страна от 100 до 2000 метра надморска височина. Освен в България растението се среща и в Средна и Южна Европа.

Лечебната сиротица, като жив плет и диворастящо растение, се среща от Западна и Централна Европа до Западна Азия. Въведена е в Северна Америка и Австралия.

Използваема част на лечебна сиротица

Както въздушните части, така и корените на растението се използват като билково лекарство. Събраната по време на цъфтеж и изсушена надземна част на билката притежава горчив вкус.

Химичен състав на лечебна сиротица

лечебна сиротица

Изображение: Helge Klaus Rieder, CC0, via Wikimedia Commons

Билката съдържа тежко и летливо масло, глюкозиди, танини, глициотоксин с неизяснена химична природа, смоли, флавоноиди; гратиогенин, 16-хидроксигратиогенин, кукурбитацини-Е, гликозиди гратиогенин 3бета-D-глюкозид, грациозид, елатеринид, лигнани, алкалоиди, флавоноиди, сапонини и глюкозидни вещества; сърдечно стимулиращи глюкозиди (гратиолин, гратиогенин и гратиотоксин); гратиолова киселина; натрий, фосфор, калций. Нейни активни компоненти са още горчивият кристален глюкозид гратиолин и червеникавият, аморфен, горчив глюкозид гратиозолин.

Лечебни свойства и приложение на лечебна сиротица

G. officinalis е високо ценена от коренното население на Пакистан поради широк спектър от медицински свойства, дължащи се на разнообразието от биоактивни съставки с разнообразна химическа структура присъстващи в нея. Лечебната сиротица е богата на вещества, които са антибактериални, противовъзпалителни, антиалергични, антикарциногенни и които помагат при осморегулацията. Знае се, че билката има слабително, противоглистно, лаксативно, кардиотонично и диуретично действие. С доказан усилващ сърдечните съкращения ефект е.

Изсъхналата надземна част на билката е диуретично и повръщателно средство. G. officinalis се използва и като биостимулираща таблетка при хематопоетични, чернодробни и дихателни нарушения при човека. Коренът и цъфтящата билка са сърдечен тоник, диуретик, бурно пургативно средство и противопаразитно такова. Лечебната сиротица е известна с нейната токсичност, но все още се използва в хомеопатията и в антихелминтни лекарствата. Билката очевидно има много горчив вкус, което се дължи на гликозидите куркубитацини в нея. Странични ефекти от нейната употребата могат да бъдат гадене, повръщане, нимфомания, увреждане на бъбреците и кръвоизлив в червата.

лечебна сиротица

Изображение: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Бихте могли да използвате лечебната сиротица при - запек, глисти, колики, оток, хистерия, заболявания на черния дроб, болки в стомаха, крампи, заболявания на мозъка, главоболие, лудост, хемороиди, тетанус, гадене, кашлица, холера, диария, хидроцефалия, жълтеница, невралгия, уголемяване на далака, заболявания на пикочните пътища, прекомерна менструация; упорити, сърбящи обриви; пародонтоза; воднянка (асцит); липса на апетит.

Като обобщение, лечебната сиротица е драстично очистително и еметично средство, притежаващо диуретични свойства, използвано за облекчаване на водяната, което се препоръчва при скрофула, хронични заболявания на черния дроб, жълтеница и разширяване на далака, както и като противопаразитно средство при чревни паразити.

Лечебната сиротица е

  • източник на куркубитацини - съединения, които имат действието на чистачи и също работят като антиканцерогени;
  • антиакне средство - екстрактите от G. officinalis са били използвани в мехлеми и кремове за лечение на акне;
  • хомеопатично лекарство - екстрактите от билката присъстват като съставка в хомеопатични лекарства;
  • източник на кафеена киселина - киселината инхибира карциногенезата;
  • източник на сърдечен гликозид;
  • източник на манитол - използва се след травма на главата за намаляване на вътречерепно налягане.

Днес билката рядко се използва като лекарство поради многото си странични ефекти и поради това, че разликата между ефективната и токсичната доза е много малка. Поради мощният й токсичен ефект, е много вероятно тя да причини повече вреда, отколкото полза и вероятно да причини смъртни случаи.

Начин на употреба на лечебна сиротица

лечебна сиротица

Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Растението се прилага под формата на мехлем срещу акне и като билков чай (2-10 г изсушени листа в 150 мл вряща вода, 3-4 пъти на ден), който се приема главно сутрин. Приема се и като тинктура (екстракт от билката 1:10 в етилов алкохол 70%, няколко капки на ден).

Като билков чай се приема за лечение на хроничен гастроентерит, бъбречни колики, жълтеница и глисти. Прилага се и под формата на мехлем срещу акне, рани и херпес.

При пародонтит лечебната сиротица се използва под формата на отвара в комбинация със смрадлика и лайка.

Отвара от лечебна сиротица при пародонтит се приготвя по следния начин: нужни са ни 12 листа смрадлика, 8 цветчета лайка и едно цветче лечебна сиротица. Варят се в 250 мл вода за 5-6 минути. С отварата се правят 5-6 жабурения по 2-3 минути. Най-добър ефект се наблюдава вечер след измиване на зъбите.

При колики, стомашно-чревни болки, глисти, воднянка билката се използва вътрешно.

Запарката от лечебна сиротица при стомашно-чревни оплаквания се приготвя по следния начин: 1-2 чаени лъжички наситнена билка се залива с 250 мл вряща вода. След изстиване, запарката се прецежда и изпива на два пъти. Това е дневната доза и не бива да се превишава без знанието на лекуващия лекар.

Внимание!

Лечебната сиротица е отровна при прием в големи количества. Не бива да се използва без лекарско предписание. При превишаване на дозата предизвиква токсични ефекти.

Не се препоръчва употребата на билкови препарати, в чийто състав влиза тя, без да се търси съвет от лекар или фармацевт. Веществата, които съдържат, могат да взаимодействат с предписаните лекарства, които пациентът вече приема, като по този начин елиминират терапевтична им ефикасност или предизвикват токсичност. Те могат също да натоварят допълнително отслабените жизнени функции на организма, като по този начин излагат пациента на повишена заболеваемост и животозастрашаващи състояния.

Предозирането на лечебна сиротица може да причини бъбречна недостатъчност и кървене от червата. Избягвайте приемът й по време на бременност. Смъртоносна интоксикация и смърт се наблюдават при животни, които са яли билката.

Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Лавровишня, Вишня, Лаврочереша, Тафлан Лавровишня, Вишня, Лаврочереша, Тафлан
  • Лавандула Лавандула
  • Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул
  • Брош, Бояджийски брош, Червен брош Брош, Бояджийски брош, Червен брош
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИМ 10 мл
11.60лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИМ 10 мл

ЧАЙ ФИЛТЪР ПЕРФЕКТНА ФОРМА * 20 бр. БИОПРОГРАМА
2.60лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ПЕРФЕКТНА ФОРМА * 20 бр. БИОПРОГРАМА

ЗМИЙСКО МЛЯКО 40 гр. ФИТО КОНСУЛТ
2.60лв.

ЗМИЙСКО МЛЯКО 40 гр. ФИТО КОНСУЛТ

ЕКСТРА ЛАКС слабителни бонбони * 10 бр.
7.90лв.

ЕКСТРА ЛАКС слабителни бонбони * 10 бр.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОПЪР 10 мл
9.60лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОПЪР 10 мл

АЛИН ЧАЙ КОПЪР ПЛОДОВЕ 40 гр.
2.20лв.

АЛИН ЧАЙ КОПЪР ПЛОДОВЕ 40 гр.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Gratiola_officinalis
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Gratiola+officinalis
https://www.researchgate.net/publication/265806386_Phytopharmacological_profile_of_Gratiola_officinalis_Linn_A_review
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=2
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Gratiola-Officinalis-Cid10307
https://www.herbal-supplement-resource.com/hedge-hyssop-benefits-uses.html
https://botanical.com/botanical/mgmh/h/hyshed49.html
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/g/gratiola-officinalis=hedge-hyssop.php
https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/gratiola.html

Коментари към Лечебна сиротица

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечебна сиротица
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 07:42
    Коментирайте "Лечебна сиротица"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Lamiales
  • Сем. Scrophulariaceae (Живеничеви)
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Натурални средства за лечение на розов лишей
  • Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
  • Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Лепка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Знаете ли как се използват кълновете с лечебна цел?

преди 3761 дни, 14 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 10 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 10 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 11 часа и 5 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 11 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival