Лавровишня, Вишня, Лаврочереша, Тафлан
Лавровишня (Prunus laurocerasus) е вечнозелено храстовидно растение, което е представител на семейство Розови (Rosaceae). Среща се още с имената лаврочереша, тафлан, вишня.
Устройство на лавровишня
Височината на храста достига от 5 до 15 метра. Листата му са с дължина от 4 до 10 сантиметра. Тъмнозелени са на цвят и с лъскава текстура. Първите пъпки на лавровишнята се появяват в началото на пролетта и се отвравят през лятото. Цветовете й са около 30-40 на брой с кремаво-бели венчелистчета и многобройни жълтеникави тичинки. Младите плодове на лавровишнята са червени на цвят. Наподобяват тези на черешата, но са широки около 1-2 сантиметра. След пълното си узряване те придобиват черен цвят.
Разпространение на лавровишня
Изображение: SABENCIA Guillermo César Ruiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката вирее в гористи и планински местности в Иран, Мала Азия, Кавказ и Балканския полуостров.
Използваема част на лавровишня
Използват се листата, които се берат по време на цъфтеж. Изсушават се на сянка или в сушилня.
Химичен състав на лавровишня
Листата на билката съдържат цианогенен гликозид - лауроцезарин (прулауразин, пруназин). След като претърпи хидролиза това съединение отделя циановодород, който е силно токсичен за организма. Лауроцезарина придава характерен аромат и горчив вкус на растението. Други химични вещества са линоленова киселина, гликозиди, флавоноиди, етерично масло, аскорбинова киселина, танини, восък и дъбилни вещества.
Лечебни свойства и приложение на лавровишня
В древен Рим цианидът и неговите производни са били използвани като оръжия. Нерон е използвал високо концентрирана вода от лавровишня, като отрова за враговете си.
От дълги години в народните методи за лечение се употребява вода от лавровишня, която се получава чрез дестилация. Водата притежава силни спазмолитични и аналгетични свойства. Случаите на интоксикации с лавровишнева вода са били много често явление, поради високото съдържание на циановодород в състава й.
В турската народна медицина пресните листа от лавровишня се прилагат външно под формата на болкоуспокояващи и понижаващи телесната температурата компреси. В други култури билката също е била широко използвана за облекчаване на жлъчни, бъбречни и стомашни колики. Вишнята действа благоприятно при кашлица, болки в червата, стомаха, жлъчката, болезнена менструация, хемороиди и злокачествени заболявания. Плодовете на лавровишнята се използват за производството на вина и безалкохолни напитки. Етеричното масло от листата растението намира приложение в ароматерапията и кулинарията за ароматизиране на мляко.
Изображение: Stanzilla, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства на лавровишня
- бактерицидно - изследвания, извършени in vitro дават доказателства за бактерицидната активност на екстракта от листата и плодовете на лавровишнята. Съществена антибактериална активност се наблюдава срещу Enterococcus faecalis, Enterococcus casseliflavus, Haemophilus influenzae и Salmonella spp.;
- спазмолитично - повлиява благоприятно и редуцира спазмите на гладката мускулатура;
- отхрачващо - химичните вещества, съдържащи се в билката стимулират експекторацията и намаляват кашлицата;
- седативно;
- антиеметично;
- противокашлично;
- противотуморно.
Заболявания и състояния, при които се прилага лавровишня
- стомашни колики;
- жлъчни колики;
- жлъчно-каменна болест;
- язвена болест;
- колит;
- суха кашлица;
- болезнена менструация.
Начин на употреба
- тинктура от лавровишня - приготвят се като 1 чаена лъжичка се залива със 100 грама чист спирт. Престоява около 10 дни. Приемат се по 20 капки добавени към вода, 2-3 пъти дневно.
Важно!
При прекомерна консумация може да настъпи интоксикация! Не се препоръчва употребата на билката от бременни жени и кърмачки.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26341347
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/cherry-laurel
https://www.webmd.com/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/p/prunus-laurocerasus=cherry-laurel.phphttp://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/p/prunus-laurocerasus=cherry-laurel.php.
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Теснолист живовляк
- Хемороиди
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Домашни средства срещу болка в рамото
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Лечение с нитроглицерин
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
Коментари към Лавровишня, Вишня, Лаврочереша, Тафлан