Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
Бронхитът е особено актуален проблем през есенно-зимния период от годината. По същество, представлява заболяване на дихателните органи, включващо възпаление на бронхите.
Обикновено бронхитът се дължи на попадане на патогенни микроорганизми (най-често бактерии и вируси) и съответно се лекува с противовирусни и антибактериални средства. При неправилно или неефективно лечение, бронхитът може да премине в хронична форма, като причина за това са усложнения или продължително излагане на дразнители. При това състояние е възможно да настъпи натрупване на слуз в бронхите и да запуши просвета им, което възпрепятства дишането и правилната обмяна на кислорода и въглеродния оксид. За да се избегне това, е необходимо при всяко съмнение за бронхит, да бъде извършена консултация с лекар и да бъде предприето своевременна терапия! При избора на медикаменти и методи на лечение винаги трябва да се вземат под внимание основната причина за бронхит (провокиращ фактор), формата на бронхит и особеностите в клиничното протичане!
Изображение: freepik.com
В зависимост от начина на протичане, бронхитът може да бъде:
Остър бронхит, придружен от суха кашлица и повишена телесна температура, която може да достигне 39-40 °C. При преслушване на гръдния кош с медицинска слушалка се установяват хрипове. Продължителността му може да бъде до един месец, но при подходящо лечение той преминава в рамките на една седмица. Често придружава настинки и остри респираторни инфекции, включително грип.
Основната причина за развитие на остър бронхит, както бе споменато, са вируси и бактерии - стрептококи, пневмококи и други. Сред причините могат да бъдат алергични реакции, вдишване на токсични газове и интоксикация (отравяне). Освен това, причина за лезиите на бронхите могат да бъдат и гъбички. Острият бронхит се предава по въздушно-капков път или чрез директен контакт с болния, например целувка.
Хроничен бронхит, характеризиращ се с увреждане на бронхиалните стени и нарушаване на функцията на бронхите. При него се наблюдава продължителна кашлица с обилна секреция на слуз от бронхите.
Тази форма е много характерна за дългогодишните пушачи. Причините за хроничен бронхит могат да включват още алкохолизъм, излагане на тютюнев дим, лоши условия на живот и всичко, което води до непрекъснато дразнене на дихателните пътища. Климатът също играе роля като провокиращ фактор. Например, много хора са чувствителни на влажен климат или чести промени в метеорологичните условия, което предизвиква дразнене на бронхите и, съответно, е предпоставка за развитие на бронхит. Нелекуван остър бронхит също може да се превърне в хроничен.
Ако не се предприеме своевременна и правилна терапия, съществува риск хроничният бронхит да премине в по-тежка форма, при която настъпва натрупване на гной в дихателните пътища, което води до затруднено дишане, болка в гръдния кош, слабост и задух. Възможно е да прогресира до пневмония!
Алергичен бронхит. Освен инфекция, алергични състояния също може да стоят в основата на бронхита. Характерно за алергичния бронхит е, че при него кашлицата се поява или влошава при прием на определена храна или контакт с животно (в зависимост от причината за възникване на заболяването), усилване на кашлицата вечер и по време на сън, треска по време на обостряне, зачервяване на носа, кожен обрив, конюнктивит (в някои случаи).
Развой и лечение на бронхит
При правилното лечение бронхитът продължава около от три седмици, но това невинаги се случва така. Редица фактори играят важна роля: тежестта на заболяването, дали пациентът е започнал лечението своевременно, правилността на избора на лекарства, спазването на общите препоръки (режим на легло и топли напитки, често проветряване на стаята, отстраняване на лоши навици). Важна роля за развоя на заболяването има и състоянието на имунната система.
За да се подпомогне и ускори лечението при бронхит, могат да се използват редица домашни методи и средства от народната медицина. Особено полезно е приемането на голямо количество топли напитки - чай с мед, мляко с куркума, които помагат за облекчаване на дискомфорта. Подходящи билки за топъл чай са мащерка, лайка, хвощ и други.
Добре е да се затоплят гърдите чрез локално приложение на компреси, синапени лапи или йод (Повече за този метод може да научите в темата Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата.
Инхалации с физиологичен разтвор допринасят за облекчаване на кашлицата. Най-лесният начин за инхалация е вдишването на отделящата се пара над тенджера с вряща вода.
Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
Лечение на бронхит с лимон, мед и глицерин
Всички необходими съставки за тази рецепта са леснодостъпни, подготовката е бърза, а нейната ефективност - доказана на практика.
Вземете няколко средно големи лимона и ги измийте старателно с вода (може да използвате четка). Пробийте всеки лимон на няколко места и ги поставете в подходящ съд във вода. Поставете съда на котлона и след като водата заври, засечете 5 минути. След това ги отстранете от съда и изчакайте да се охладят. Следващата стъпка е да изцедите сока от полусварените лимони, с помощта на ръчна или електрическа сокоизстисквачка. Полученият сок изсипете в стъклен съд с общ обем приблизително 250 мл. Към сока добавете глицерин (около 2 супени лъжици на литър сок). По отношение на обема от 250 мл, това е около 25 мл. Разбъркайте добре и добавете мед в количество, достатъчно, за да запълни оставащия капацитет на съда. Медът трябва да е в течна форма. Може да се използва и захаросан, но в този случай ще трябва да се затопли леко на водна баня, докато придобие желаната гъстота. Смесете хубаво крайният продукт и го оставете на хладно за 2 до 4 часа.
Тази рецепта може да се прилага както при възрастни, така и при деца над 2 години (заради наличието на мед). Разликата е единствено в дозировката - единична доза за възрастни е 1 супена лъжица, а за деца е 0,5 супена лъжица. Ако кашлицата е силна се препоръчва да се приема 4-7 пъти на ден. В по-леките случаи, препоръчителната доза е 2-3 пъти на ден. Приема се на празен стомах, половин час преди хранене. Може да използва след хранене, но в този случай трябва да минат поне два часа след хранене. Общото количество прието за деня зависи от тежестта на заболяването.
При силна кашлица, може да приготвите рецептата по друг начин - изплакнете лимона с вряща вода и след това го смелете на каша в блендер или кухненски робот. Смесете кашата от лимона с мед и глицерин.
Тази рецепта има благотворен ефект върху тялото на пациента в три посоки:
- повишава устойчивостта на тялото (витамин С стимулира имунната система);
- омекотява кашлицата (глицеринът помага за успокояване и овлажняване на раздразненото гърло);
- помага в борбата с причинителя на инфекцията (медът е естествен антибактериален агент).
Да се използва с повишено внимание при лица, страдащи от стомашно-чревни заболявания, тъй като може да предизвика обостряне или влошаване! Противопоказно е за приложение при наличие или съмнение за алергия към някоя от съставките!
Нерафинирано растително масло
Вземете една четвърт чаша нерафинирано растително масло и го кипнете на водна баня. Намерете кърпа, за предпочитане вълнена, която да е достатъчна дълга, че да може да увиете детето с нея. Напоете кърпата с топло масло (не горещо и не студено!) и увийте бебето или детето. Над хавлията трябва да поставите найлон и да завиете детето с топло одеяло и оставете да поспи така няколко часа.
Подобен компрес може да се направи и за възрастен. Основното нещо, за което трябва да се внимава при този метод е да не се охлажда тялото след отстраняване на компреса. И, понеже организмът бързо свиква с маслото, "маслената баня" се извършва само веднъж на ден.
Лук и мляко
За приготвяне на този домашен лек са нужни:
- 2-3 малки глави лук
- мляко
- мед
Обелете и нарежете лука на много ситно. Поставете го в купа или не много дълбока тенджера и допълнете с мляко. Сложете сместа да ври, докато лукът омекне. Когато е готов, добавете меда към бульона. Количеството на меда зависи от общото количество на бульона (на всяка чаша смес - 1 чаена лъжичка мед). Взимайте от сместа по една супена лъжица, на всеки час, в продължение на 1 до 3 дни.
Отвара от лук и мед
За да приготвите домашен лек срещу бронхит от лук и мед, смесете една чаша мед с един литър вода и добавете две средни на големина глави лук. Сварете, докато водата остане наполовина, след което извадете лука. Получената отвара може да се използва при бронхит или грип.
Тази рецепта е подходяща и при хроничен бронхит. Пийте я докато усетите подобрение.
Прочетете повече за лечебните качества на лука в темата Полезните ефекти на лука.
Лечение на бронхит с черна ряпа и мед
За да подготвите лекарството, се нуждаете от една малка черна ряпа. Плодът трябва да се измие добре (за предпочитане с четка). След това, с помощта на нож, издълбайте сърцевината на ряпата, така че да придобие подобна на купа форма. В получената кухина, в зависимост от размера, добавете чаена или супена лъжица мед. Не е препоръчително да пълните ряпата до ръбовете, тъй като на по-късен етап тя отделя сок, който ще се излее над ръба. След това, приготвена по този начин, се оставя на стайна температура в продължение на няколко часа. През това време издълбаното ядро с "шапката" може да се върне на мястото си. След около 4-5 часа плодът ще пусне сок. Още по-добре е, ако оставите плодът да престои през нощта. Полученият сок се използва като лекарство.
Един и същ плод може да се използва в продължение на няколко дни (като периодично се добавя мед). Възрастните могат да приемат по една супена лъжица до 4 пъти на ден. При деца дозата се намалява на половина (чаена лъжичка до 4 пъти на ден). Продължителност: от 7 до 14 дни. Периодът на приемане на лекарството може да бъде увеличен в зависимост от естеството и тежестта на заболяването.
Този прост и ефективен лек се използва не само за лечение на бронхит, а още при настинка, заболявания на гърлото и горните дихателни пътища и други състояния, придружени от кашлица.
Важно е да имате предвид, че при наличие на алергия към репички или мед, не можете да използвате това лекарство!
Алтернативна рецепта за ряпа с мед
Можете да приготвите черна ряпа с мед по друг начин. Нужни са Ви 2 средни черни репи и мед. Обелете ряпата и я нарежете на кубчета или я настържете. Поставете малко количество от нарязаната ряпа в стъклен буркан (0,5-1 литра). След това добавете 1-2 супени лъжици мед. Редувайте слой ряпа със слой мед, докато бурканът се напълни. След това го поставете в хладилника за няколко дни. През това време ряпата ще отдели сок и ще се получи сироп, който трябва да прецедите в отделен съд.
На възрастни се препоръчва да приемат лекарството 2-4 пъти на ден по една супена лъжица, деца - 2 пъти на ден по една чаена лъжичка. Съхранявайте в хладилник.
Лечение на бронхит с прополис
Пчелните продукти имат доказано лечебно действие. Въпреки това, те могат да се използват само, ако човек е сигурен, че няма алергия към мед и пчелни продукти!
За да подготвите натуралният лек за лечение на бронхит се нуждаете от 10 грама изсушен прополис, 100 грама мед и 100 грама масло. Прополисът се раздробява с нож или се настъргва с ренде. След това маслото се разтопява на водна баня и към него се добавя настърганият прополис. Разбърква се добре и към сместа се добавя мед. Отново разбъркайте добре.
Тъй като маслото бързо се разваля, трябва да го съхранявате в хладилник. Приемайте този лек в разредена форма - една чаена лъжичка от сместа се разрежда в половин чаша вода.
Изображение: Maša Sinreih in Valentina Vivod, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Сланина
Сланината от прасето е добро народно средство за лечение на бронхит. За целта е необходимо тя да се разтопи и да се прецеди, добавете към нея масло, мед и гранулирана захар (всичко по 100 грама). Смесете всичко (без меда) и загрейте на котлона в продължение на пет минути. След това добавете 2 супени лъжици какао на прах и поставете на огъня за още 7 минути. При температурна обработка, медът губи голяма част от полезните си качества, затова е добре да го добавите, след като сместа се охлади малко. Така, лекът е готов. Прилага се само сутрин на празен стомах по една супена лъжица, разредена с мляко.
Алое, мед и свинска мас
Смесете половин литър сок от алое с един килограм мед и половин килограм свинска мас. Добавете един шоколад (разтопен на водна баня) и разбъркайте. Взимайте по една-две лъжици преди ядене. Съхранявайте сместа в хладилник.
Компрес с масло и мед при бронхит
В емайлиран съд смесете една супена лъжица масло с една супена лъжица мед. Поставете на котлона на слаб огън и разбърквайте докато се получи еднородна смес. Оставете да се охлади и нанесете върху гърдите, без да втривате. Покрийте с марля или памук и отгоре с найлон. Оставете компреса цяла нощ. За да се постигне резултат, тази процедура трябва да се повтаря ежедневно, в продължение на един месец. Първите резултати могат да се усетят още в рамките на една седмица.
Мляко, масло, мед, жълтък
Вземете:
- 250 мл прясно мляко
- 1 супена лъжица масло
- 1 супена лъжица мед
- 1 яйчен жълтък
- 1/4 чаена лъжичка сода за хляб
Първо, кипнете млякото и след това добавете една супена лъжица масло и една супена лъжица мед. Смесете яйчния жълтък и содата и ги добавете към първата смес. Това домашно средство е много ефективно, освен при бронхит, при ларингит и трахеит при деца и възрастни. Приема се вечер, преди лягане най-малко 5 последователни дни.
Домашно отхрачващо средство при бронхит
Смесете:
- 2 супени лъжици зехтин
- 2 супени лъжици лимонов сок
- 2 супени лъжици вода
- 1 супена лъжица мед
Разбъркайте добре и изпийте сместа. Правете това всеки ден, в продължение на една седмица.
Отвара от стафиди срещу бронхит
Смелете 100 грама стафиди в кухненски робот или блендер. Залейте с гореща вода и оставете да престои около десет минути. След това прецедете и взимайте по една супена лъжица, няколко пъти дневно, между храненията.
Сокотерапия за лечение на бронхит
Соковете са подходящо натурално средство не само за лечение на белодробни заболявания, но и за подобряване на цялостното здраве. Ето кои сокове може да Ви бъдат полезни, ако страдате от бронхит:
Сок от зеле - отлично отхрачващо средство, освен това, оказва благоприятен ефект върху стомаха. Недостатък е горчивият вкус, който лесно може да отстраните като добавите мед или захар.
Сок от цвекло - подпомага и ускорява детоксикацията на организма, повишава съсирването на кръвта и има диуретичен ефект. Не се препоръчва сокът да бъде прясно изцеден, а да престои в хладилника 3-4 часа, преди да го изпиете. Най-добре е да го разредите със сок от моркови, който има бактерициден и противовъзпалителен ефект.
Сок от червени боровинки - подобно на зелето, също има отхрачващо действие.
Повече за сокотерапията и нейните лечебни ползи може да научите в: Сокотерапията като метод за лечение
Превенция на бронхит
За да сведете до минимум риска от развитие на бронхит, ще е от полза:
- първо и преди всичко, укрепване на имунната система, чист въздух, умерено упражнение, много пресни плодове и зеленчуци в ежедневното меню;
- да ограничите или изцяло да се откаже от тютюнопушенето и алкохола;
- да не претоварвате тялото и да избягвате стресови ситуации;
- хранете се с добре балансирана и пълноценна храна, като избягвате нездравословни храни;
- не стойте продължително време на ниски температури;
- хубаво е редовно да се извършват дихателни упражнения за стимулиране на бронхиалната дейност.
Ако не се извърши правилно и своевременно лечение, бронхитът може да причини редица усложнения, които могат да повлияят на функционирането на дихателната система. Ето защо е толкова важно да настъпи пълно излекуване и възстановяване на организма!
Изображения: freepik.com, piqsels.com, pxhere.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДРАКА ПЛОД
СИНАП СЕМЕ
БЪЗ ЦВЯТ
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
БЪЗАК 100 г СТЕЛ АРГО
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕЗСМЪРТНИЧЕ 5 мл.
Библиография
http://www.ayzdorov.ru/lechenie_bronxita_narsredstva.php
http://www.healthyfoodhouse.com/folk-medicine-recipe-to-treat-cough-bronchitis-and-laryngitis/
http://respiratory.vsebolezni.com/bronhit/lechenie-bronxita-narodnymi-sredstvami-v-domashnix-usloviyax.html
http://treatsimply.com/en/pages/693669
https://hermescenter.ru/bg/snoubord/lfk-pri-hronicheskom-bronhite-kak-i-chto-delat-dyhatelnaya-gimnastika.html
https://www.bella-nature.ru/narodnaya-medicina/lechenie-bronhita-narodnymi-sredstvami.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Цели медицински системи
- Традиционна медицина
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Бронхит
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Спастична кашлица
- Кодеин
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
Коментари към Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
Анна
Здравейте, възможно ли е да се получи обложен език,в реазултат на очистване някакво на организма,при провеждането на рецептата със зехтин лимонов сок,мед и вода за бронхит??
Здравейте! Най-вероятно причината е друга.
Здравейте, възможно ли е да се получи обложен език,в реазултат на очистване някакво на организма,при провеждането на рецептата със зехтин лимонов сок,мед и вода за бронхит??