Средства от кухненския шкаф при влажна кашлица
- Какво представлява влажната кашлица и какво може да я причини?
- Какво включва конвенциалното лечение на влажна кашлица и какви рискове крие то?
- Билкови продукти и чайове
- Продукти за разтриване и компреси
- Домашни сиропи
- Практични съвети и техники
Какво представлява влажната кашлица и какво може да я причини?
Влажна или продуктивна е тази кашлица, която се съпровожда с производство на секрет, наличие на слуз или други течни компоненти в долните отдели на респираторния тракт. Може да настъпи при условия, засягащи едностранно или двустранно белия дроб, бронхите, ларинкса или фаринкса, както и при по-общи условия като тютюнопушене, настинка, грип или сенна хрема. Специфични причини за влажна кашлица са бронхит, пневмония, бронхиектазии, бронхиоли, хронична обструктивна белодробна болест, кистозна фиброза, туберкулоза, астма. Рак на белия дроб е също възможна причина за влажна кашлица, която може да доведе и до кървави храчки (хемоптиза). Влажна кашлица може да бъде симптом и на сърдечни условия и заболявания като остра сърдечна недостатъчност.
Съпътстващи симптоми на влажна кашлица от страна на дихателната система може да бъдат затруднено дишане, хрипове, болка или стягане в гърдите, учестено дишане (тахипнея), кръвохрак (хемоптиза), отделяне на храчки (бистри, жълти, кафеникави, зеленикави), болки в гърлото и други. От страна на други органи и системи могат да се проявят асцит, висока температура, умора, главоболие, загуба на апетит, учестена сърдечна дейност (тахикардия) и други. В някои случаи влажната кашлица може да е признак на животозастрашаващо състояние. Симптоми на такива състояния са синкаво оцветяване на устните, промяна в нивото на съзнание, треска, хемоптиза, задушаване.
Влажната кашлица може да бъде краткотрайна или по-продължителна (няколко, дни, седмици или дори месец). За остра кашлица се говори, когато тя трае по-малко от три седмици и за хронична, когато надхвърля този период.
Какво включва конвенциалното лечение на влажна кашлица и какви рискове крие то?
Лечението на влажната кашлица е насочено предимно към намаляване на секрецията и задръстването на дихателните пътища. Някои сиропи и продукти, отпускани без рецепта може да доведат до известно облекчение, но не винаги ефекта им е пълен. За пълноценно лечение е необходимо да бъде изяснена конкретната причина за кашлицата и тя също да бъде лекувана. Така, например астмата се третира с инхалаторни бронходилататори, които може да съдържат и инхалаторни стероиди. Пневмония и белодробен абсцес изискват включване на антибиотично лечение. При бронхит се прилагат средства разширяващи бронхите (бронходилататори и стероиди), които могат да се прилагат под формата на сиропи, таблетки или инжекции. При по-обилна и гъста секреция може да се приложат и муколитични агенти (вещества, които разтварят слузта) заедно с бронходилататори и експекторанти (отхрачващи), което ускорява отхрачването и освобождаването на дихателните пътища от натрупваните секрети.
Понякога отхрачващите средства се комбинират с други лекарства като болкоуспокояващи, деконгестанти или антихистаминни. Тези комбинирани продукти са предназначени за лечение на много симптоми едновременно, но често имат и някои неблагоприятни ефекти като изсушаване на лигавицата на дихателните пътища, което да направи слузта по-плътна и по-трудна за отхрачване. Понякога традиционните лекарства може да предизвикат раздразнителност, световъртеж или сънливост. По-често тези ефекти се наблюдават при хора в напреднала възраст, страдащи от хронични заболявания или приемащи продължително време лекарства за кашлица. Нерядко се наблюдават и взаимодействия с други лекарства, което може да доведе до усилване или отслабването на действията им.
За щастие, съществуват някои домашни средства, които може да намерите в кухненския шкаф или хладилника, чрез които да се освободите от неприятната и упорита влажна кашлица.
Билкови продукти и чайове при влажна кашлица
притежава отхрачващо действие, а също така съдържа съставки водещи до отпускане на дихателните пътища. За да приготвите чай, поставете 2 супени лъжици прясна мащерка (1 супена лъжица изсушена) в чаша топла вода. Добавете мед по желание.
Когато се накисне във вода, бялата ружа отделя слузест клей, който успокоява гърлото, разрежда слузта в белите дробове и я прави лесна за отхрачване. За приготвяне на чай, две супени лъжици от билката се поставят в чаша топла вода. Пийте по три чаши на ден.
Добавете 50 капки тинктура от женско биле в чаша гореща вода и пийте периодично. Съставките в женското биле разрежда храчките и отпуска бронхите. Не приемайте женско биле повече от няколко седмици, тъй като може да предизвика повишаване на кръвното налягане.
Евкалиптът действа едновременно като отбъбващо лигавиците и отхрачващо средство. По-често е познато средство под формата на таблетки за смучене или бонбони, но може да бъде ефективен под формата на пари за вдишване или масло за втриване в кожата. Във вряща вода сложете 10 до 15 капки масло от евкалипт с добавка на три капки масло от исоп (Hyssopus), което е друго мощно отхрачващо средство. Вдишвайте парата, която се отделя.
Горчива билка, която действа отхрачващо и подпомага освобождаването на бронхите. За приготвяне на чай вземете две чаени лъжички от изсушени листа или цвят и ги изсипете в чаша вряла вода. Може да приемате билката и под формата на бонбони за смучене, предлагани в аптечните мрежи.
Подходящо средство за настинка, треска и натрупване на слуз в дихателните пътища. Има затоплящо и стимулиращо действие върху белите дробове, което подпомага облекчаване на тежестта в гърдите.
Звездовиден анасон
Сладка и много ароматна билка, използвана за облекчаване на задръстването на дихателните пътища, облекчаване на метеоризъм в червата и лошо храносмилане.
Масло от кедрово дърво
При инхалиране оказва благоприятен ефект върху дишането и дихателните пътища. Намира приложение още при проблемна кожа и като репелент против насекоми.
Многогодишно тревисто растение, използвано за облекчаване на астма, кашлица и бронхиални задръствания.
Настърганият, пресен корен от хрян е добър източник на синапено масло. Хрянът е едно от най-бързо действащите средства за очистване на синусите.
Дървесно многогодишно ароматно и лечебно растение. Притежава добро отхрачващо и антивирусно средство, поради което намира приложение при лечението на грипни състояния, инфекции на синусите, настинки и бронхит.
Многогодишно тревисто растение, което може да се използва като билков чай за кашлица. Има отхрачващо действие, а също потогонен, диуретичен и тонизиращ ефект.
Чай от джинджифил, карамфил и канела. Към вряла вода добавете лъжичка джинджифил на прах, щипка карамфил и канела на прах. Разбъркайте добре и пийте при необходимост.
Черният пипер може да предизвика дразнене, но освен това има изумителен ефект при влажна кашлица. Ефектът се дължи на факта, че стимулира кръвната циркулация и потока на слуз в организма. Вземете 1 чаена лъжичка черен пипер и я поставете в чаша. За да подобрите вкуса може да добавите една супена лъжица мед, което е друго мощно средство при влажна кашлица. Залейте с вряла вода и оставете да престои 10-15 минути. Разбъркайте и изпийте!
Внимание! Тази рецепта не е подходяща за деца!
Синапеното семе съдържа сяра, която стимулира слузната секреция и прави секрета лесен за отделяне. Ефективен лек за влажна кашлица може да си приготвите сами като поставите синапено семе в чаша вода за 15 минути. След това, стрийте семената до получаване на кашеста консистенция. Вземете една чаена лъжичка от получената каша и я поставете в чаша топла вода, където да престои още 15 минути. Получената смес притежава остър и леко неприятен вкус, но е особено ефективно средство при влажна кашлица с обилно отделяне на храчки.
Чесънът е един от най-добрите естествени средства за влажна кашлица. Има различни начини, чрез които да включите чесънът в менюто си и по този начин да облекчите кашлицата. Може да добавите чесъна към пилешка супа, но за оптимален ефект това трябва да стане след свалянето й от котлона, тъй като топлината може да увреди някои от активните вещества.
Някои плодове като портокали, ананас, грейпфрут и лимон са показали, че имат благоприятен ефект върху разтваряне на слузта.
Смесете няколко супени лъжици ситно натрошени бадеми с чаша портокалов сок и приемайте като напитка през деня.
Продукти за разтриване и компреси при влажна кашлица
Масаж на гърдите с ментол или камфор. Нанесете масажен крем или олио на основата на ментол или камфор върху гърдите и втрийте внимателно. Веднага ще почувствате облекчение и ще подпомогнете отделянето на натрупаната в дихателните пътища слуз. Препоръчително е процедурата да се повтаря всяка вечер, преди лягане, което ще подобри и качеството на съня.
Домашна смес за мазане може да приготвите като смесите една част горчица на прах и две части брашно в дълбока купа. Добавете достатъчно вода, за да се получи паста. Разстелете готовата смес върху парче плат и го прегънете, така че сместа да остане от вътрешната страна. Притиснете към кожата. (Никога не поставяйте смес от горчица директно върху кожата, поради риска от изгаряне на кожата!). Проверявайте периодично кожата под компреса и го отстранете, ако забележите зачервяване или раздразнение. Може да използвате яйчен белтък, вместо вода, за да намалите дразнещия ефекта сместа.
Домашни сиропи при влажна кашлица
Сироп от ментови бонбони, лимонов сок и мед. Загрейте ментовите бонбони в лимонов сок до пълното им разтваряне. След това добавете мед и разбъркайте. Приемайте по 1-2 супена лъжица при необходимост.
Сироп от лимонов сок, мед и лют червен пипер. Смесете лимонов сок с малко мед, след което добавете щипка лют червен пипер и вземайте от получения сироп няколко пъти на ден. Медът покрива гърлото и успокоява раздразнените тъкани, докато лимона намалява възпалението и доставя витамини С. Червеният пипер ускорява кръвната циркулация и подпомага отхрачването.
Сироп от лимонов сок, мед и лук. Вземете 2 супени лъжици лимонов сок и 1 супена лъжица мед. Затоплете леко и приемайте колкото можете повече чаени лъжички, докато е небходимо. За по-силен ефект може да добавите настърган лук. Лукът съдържа дразнещи съединения, които предизвикват кашличен рефлекс и отделяне на храчки.
Смес от черен пипер, захар и сладник на прах. Смесете 1 чаена лъжичка черен пипер, 2 супени лъжици захар, 3 чаени лъжички сладник на прах. Стрийте до получаване на фин прах и приемайте по половин чаена лъжичка на ден от тази смес.
Натурален лек с джинджифил и мед. Стрийте малко суров джинджифил до получаване на паста. Притиснете пастата върху сито и изцедете сока от джинджифила. Вземете една чаена лъжичка от него и го смесете с една чаена лъжичка мед. Разбъркайте добре и загрейте леко. Приемайте по една чаена лъжичка, три пъти на ден.
Сироп от бял оман, мед и лимонов сок. Кипнете литър вода в тенджера. Добавете две супени лъжици изсушен корен на бял оман. Намалете силата на котлона и оставете да ври 20 минути. Добавете мед за подслаждане. Медът лекува и успокоява. Добавете малко лимонов сок. Прецедете и пийте полученият естествен сироп.
Практични съвети и техники при влажна кашлица:
- Яжте здравословни храни, избягвайте консумацията на рафинирани захари, които потискат имунната система.
- Почивайте достатъчно, така че тялото да се възстановява по-бързо.
- Поддържайте хидратацията си и лигавиците влажни като пиете достатъчно вода и успокояващи чайове.
- Успокоявайте дихателните пътища с парни инхалации и горещи душове.
- Избягвайте цигарения дим, който парализира и в крайна сметка унищожава микроскопичните власинки, които почистват дихателните пътища и обикновено избутват слузта и наличните в нея микроорганизми далеч от белите дробове.
- Когато почувствате, че настъпва пристъп на кашлица, опитайте да направите няколко леки и слаби откашляния и най-накрая завършете с по-силно изкашляне. По-слабите кашлици помагат придвижването на слузта към по-горните отдели на дихателните пътища и при последващия акт на изкашляне се експулсира по-голямо количество слуз.
- Понякога влажната кашлица е резултат от стичащи се секрети от задната част на носа в гърлото. Обикновено ситуацията се влошава през нощта, когато позата на тялото благоприятства оттичането. Поставянето на главата на по-висока позиция може да намали това оттичане и така да подобри съня.
- Избягвайте студени храни и напитки, заменете с леко затоплени такива.
Необходимо е да знаете, че ако влажната кашлица не се повлиява дълго време (повече от седмица) от приложените домашни и алтернативни методи е необходимо да се консултирате с лекар, поради риска от настъпване на усложнения или влошаване на проблема. Алтернативните средства не могат да излекуват хронични състояния или сериозни заболявания като рак, туберкулоза и други. Свържете се с лекар, ако получите някое от следните условия:
- Кашлица, която продължава повече от 2 седмици;
- Отхрачвате зеленикави или кървави храчки;
- Имате устойчиви хрипове и задух;
- Имате остри болки в гърдите, втрисане или температура над 38?С.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДРАКА ПЛОД
ДЪБ КОРИ
СИНАП СЕМЕ
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл
ТУСИНАТ крем 40 мл
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Кодеин
Коментари към Средства от кухненския шкаф при влажна кашлица