Хисоп, Исоп – лечебен
Хисоп, Исоп (Hyssopus officinalis) е многогодишно тревисто растение. Принадлежи към семейство Lamiaceae (Устноцветни). Нарича се още лечебен исоп.
Името на тревата идва от гръцката дума „hyssopos”, което означава свещена билка. Хисопът произлиза от Средиземноморието и южна Европа. Употребата му е записана в Книгата на книгите – Библията. Билката се споменава заедно с други ароматни растения като мащерка и мента. Използвала се е за очистване на душата от грехове. В народния фолклор разказва, че Hyssopus officinalis е намирал приложение за защита срещу вещици. В древните времена той се е използвал за отстраняване на сърбеж и за лечение на паразити.
Устройство на исоп
Изображение: peganum from Small Dole, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Лечебният исоп е многогодишно туфесто растение. Кореновата система е добре развита, силно разклонена и дълбоко проникваща в почвата. Стъблата са няколко, около 40 сантиметра високи и метличесто разклонени. Листата са длъгнести, тъмно зелени, около 2-2,5 сантиметра дълги. Цветовете са групирани във виолетови съцветия. Чашката е тръбеста с 15 жилки и 5 зъбеца. Тръбицата е малко по-дълга от чашката. Тичинките са 4. Цялото растение има приятен аромат. Цъфти от юни до септември. Привлича много пчели и пеперуди. Размножава се чрез разделяне през пролетта, чрез резници или семена.
Използваема част на исоп
- листа;
- цветове.
Начин на бране. Дръжките се подрязват два пъти годишно, в края на пролетта и началото на есента. След като бъдат нарязани, те се сушат, което отнема приблизително шест дни. Когато изсъхне, листата и цветята се нарязват на ситно и сместа може да се съхранява до 18 месеца.
Разпространение на исоп
Билката е разпространена в средиземноморските райони на Европа, Балканския полуостров, Азия и Северна Америка. У нас се среща по варовиковите терени и по скалите в югозападната част на страната. Растението е толерантно към условията на средата, като предпочита почви със средна до суха влажност и пъстра сянка. Студоустойчиво е.
Химичен състав на исоп
- горчиви вещества;
- органични захари;
- соли;
- етерично масло;
- флавоноиди;
- пинокамфон;
- пинен;
- борнеол;
- гераниол;
- лимонен;
- терпеноиди- марбубин, урсолинова киселина.
- глюкозиди;
- танини;
- туйон;
- терпентин.
Изображение: Sten, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на исоп
Исопът е растение, което намира широко приложение. Много проучвания са доказали многобройните му лечебни свойства. Използва се за различни медицински цели. Употребява се още за производство на ликьори, като подправка и в козметика.
Употреба на исоп в историята
Употребата на исоп за медицински цели датира от древни времена. Билката е била използвана за лечение на цяла гама заболявания от епилепсия до змийска атака. Лечебният и мирис е подтикнал хората да правят букети с нея. Жерар е препоръчвал с растението да се прави гаргара при възпалено гърло и сливици. Други билкари са предписвали етеричното масло за третиране на въшки, изтръпнали стави и възпалени уши. Hyssopus officinalis се е използвал и в кулинарията. Средновековните монаси са правели супи и сосове с него. Смятало се е, че тази подправка подобрява метаболизма. Римляните са правели вино от него. Есенциалното масло от исоп е било разпръсквано по пода за прикриване на лоши миризми през Средновековието. Съвременните билкари препоръчват чайове от исоп при респираторни заболявания, метеоризъм и ревматизъм.
Свойства на исоп
- обезболяващо;
- антимикробно. Анализи на етеричното масло от исоп показват антибакериалната му активност срещу S. pyogenes, S. aureus, C. albicans и Е. coli.;
- антисептично;
- спазмолитично;
- антивирусно. Изследвания показват, че билката притежава силен антивирусен ефект, особено срещу Herpes simplex virus.;
- противоглистно;
- отхрачващо;
- антиоксидантно;
- детоксикиращо. Билката повишава потоотделянето като по този начин улеснява изхвърлянето на токсините от организма.;
- стимулира имунната система;
- повишава кръвното налягане;
- стимулира кръвообращението особено в тазовата област;
- подпомага храносмилането.
Заболявания, при които се прилага исоп
- хронични възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт;
- запек;
- колит;
- невроза;
- гръдна жаба;
- хроничен колит;
- бронхити;
- възпалено гърло;
- хормонален дисбаланс;
- аменорея;
- ларингити;
- астма;
- автоимунни заболявания;
- хемороиди;
- хипотония;
- нервност, конвулсии и световъртеж;
- остеоартрит;
- подагра;
- кожни заболявания - акне, фурункул, стрии, рани.
Начин на употреба
- запарка от исоп - приготвя се запарка от 250 мл. вода и 1 чаена лъжичка нарязан Hyssopus officinalis. Кисне се 2 часа. Пие се по половин чаша три пъти на ден. Употребява се за подпомагане на храносмилането, за облекчаване на кашлицата, при възпалено гърло. Използва се и външно за промиване на рани.
- вана с исоп;
- тинктура от исоп - от 6 до 12 капки дневно, добавени към сок, вода или други напитки.
- сипор от исоп - необходими са ви около 30 броя цъфтящи клонки, 500 милилитра вода, 150 грама захар. Поставете клонките в тенджера и ги залейте с водата, оставете да поври 10 мин, след това свалете от котлона и запарете сместа за още 10 мин. Махнете клонките от течността и добавете захарта. Сложете на котлона и изчакайте докато заври. Преместете течността в стъклено бурканче и съхранявайте в хладилник.
- етерично масло от исоп - използва се в ароматерапията, в козметиката като добавка на одеколони, парфюми, сапуни и кремове;
- в кулинарията;
- за декорация.
Детоксикация с хисоп
Детоксикацията е начин за премахване на токсичните вещества натрупани в организма. Токсините влияят на функцията на вътрешните органи и на общото здравословно състояние. В Библията е записано, че хисопът е билка, която очиства тялото от грехове. На практика растението има детоксикиращо действие върху организма. Билката повишава потоотделянето. Точно това е механизма, чрез който тялото изхвърля токсините, чрез така нареченото „изпотяване на токсините“. Едно проучване публикувано през 2011г. твърди, че голяма част от токсичните елементи се излъчват чрез потта и че индуцираното изпотяване е прекрасен метод за елиминиране на много отровни вещества. Друго изследване потвърждава, че чрез потта се изхвърлят живак, арсен и олово. Ние не можем да предпазим напълно тялото си от токсини, но можем на използваме лечебните свойства на билката исоп, за да се детоксикираме.
Изображение: Idéalités, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; freepik.com
Етерично масло от хисоп
Билката се отглежда на много места, най-вече заради етеричното масло, което се извлича от нея. Смята се, че то има най-силните антивирусни свойства. Можете да го приготвите у дома чрез дестилация на пара. Етеричното масло от исоп се използва в ароматерапията и като добавка в различни козметични продукти. То се прилага за лечение на рани, натъртвания, зъбобол, отит. Допринася за регулиране на кръвното налягане и за нормалното функциониране на нервната система. Маслото помага за облекчаване на спазми в дихателната и нервната система, в гастро-интестиналния тракт и в мускулите. Когато се нанася върху рани, то ускорява процеса на регенерация на засегнатите тъкани. Използва се и като антипиретик (вещество, което понижава телесната температура). Есенциалното масло оказва стимулиращ ефект върху някои системи от тялото ни. Така например стимулира храносмилателната, нервната, ендокринната и кръвоносната система и ускорява метаболизма. Има перфектно действие при болка и умора. Употребата му създава усещане за бодрост и енергия, като ефективно облекчава състояния на емоционална нестабилност. В допълнение етеричното масло се използва като добавка в кремове, сапуни и друга козметика.
Приложение на етерично масло от исоп
- ароматерапия или инхалация с дифузер - 3-5 капки от маслото;
- локално лечение на кожни раздразнения - 2-3 капки от исоповото масло се смесват с базово масло (бадемово или кокосово). Прилага се 2 пъти дневно на засегнатата област;
- за повишаване на потоотделянето - добавете 2-3 капки към топла вана;
- при настинки и грип. Смесете исопово и кокосово масло и масажирайте ходилата си.;
- при кашлица - 2-3 капки от маслото се добавят към сиропа за кашлица;
- гаргара за добра хигиена на устната кухина - смесете 2-3 капки от маслото с хладка вода.
Употреба в кулинарията
Хисопът е много ароматно растение. Билката е била използвана като подправка за готвене от гърците и римляните. Цветовете и листата се добавят към широка гама от ястия и са добър заместител на ментата. Листата са с леко горчив вкус, поради съдържанието на танини. Цветовете се използват за ароматизиране на зелени салати, супи, месо. Исопът се добавя и към различни напитки. Той е незаменима съставка на френските ликьори „Benedictine“ и „Chartreuse“.
Внимание!
Да не се употребява по време на бременност и кърмене! Да не се използва от деца! Не употребявайте исоп ако страдате от хипертония и/ или епилепсия! Не превишавайте препоръчаната дневна доза! Билката е безопасна само в малки количества.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
ХИПОТОНИН таблетки * 120 ТОШКОВ
БИОХЕРБА ИСОП капсули 330 мг * 100
ТИБЕТСКИ БАЛСАМ С МУМИО 75 мл
Библиография
http://www.ourherbgarden.com
http://www.botanical.com/
https://draxe.com
http://www.sigmaaldrich.com
http://www.missouribotanicalgarden.org
https://www.herbal-supplement-resource.com
http://www.complete-herbal.com
http://www.naturalremedies.org
http://articles.mercola.com
http://www.diethealthclub.com
http://www.doityourself.com
http://www.lifeextension.com
http://naturalsociety.com
http://www.herbs2000.com
S?leyman KIZIL, Nesrin HA??M?, Veysel TOLAN, Ersin KILIN?, Hakan KARATA?, „Chemical Composition, Antimicrobial and Antioxidant Activities of Hyssop (Hyssopus officinalis L.) Essential Oil“
https://yourganicfarm.com/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Активен въглен за отслабване: прием, ползи и противопоказания
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
Коментари към Хисоп, Исоп – лечебен