Иглика – жълта, Игличина, Аглика
Иглика-жълта (Primula officinalis, Primula veris) представлява многогодишно, тревисто, красиво цъфтящо растение. Известно е още с имената: Игличина и Аглика. Наричат я още "цветето на Христос". Класифицира се към семейството Игликови (Primulaceae). На латиница растението носи следните имена: fairy cups, cowslip primrose, key of heaven, key flower, palsywort, primrose. В Дания, игликата е традиционно използвана за лечение на епилепсия и гърчове.
Устройство на иглика
Игличината израства на височина до 25 см. Листната й маса се развива под формата на розетка. Листата са с изразено назъбен листен ръб, дълги от 5 до 15 см и 2-6 см широки, с яйцевидна форма и набръчкана повърхност. Прорастват с къси дръжки направо от корените. Оцветени са в тъмните нюанси на зелено-сивото. Коренището й е сиво-кафяво и от всичките му страни излизат белезникави коренчета. Цветоносното стъбло е безлистно и високо до около 20 см. Завършва с едри цветове, събрани на групички от по 10-30 на брой, образуващи чадъроподобно съцветие. Всяко цветче е с диаметър от 9 до 15 мм. Те носят различни нюанси на оцветяване в жълто. Цъфтят през април и май месец, а семената им узряват през юли и август.
Изображение: Picture taken by BerndH, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на иглика
Видът е разпространен в по-голямата част на умерения климатичен пояс на Европа и Азия. Губи се в северните ширини, за да се появи отново в северен Съдърланд и Орки и в Скандинавия. Среща се по ливади, гори, из храсталаци в планинските райони на цялата ни страна.
Жълтата иглика често хибридизира с други видове от род Иглика, например с Primula vulgaris. Ботаниците са открили най-малко двадесет и пет от тези хибридни форми в австрийските Алпи.
Използваема част на иглика
Използват се коренището с корените, цветовете и листата на растението. Корените могат да се прибират през пролетта или есента, като се изсушават за по-нататъшна употреба. Цветовете се събират при състояние на пълно разтваряне, без такива, които са увяхнали или неразтворени.
Химичен състав на иглика
Корените на жълтата иглика съдържат примулаверин и примеверин и техни фенолни агликони. Изсушените корени съдържат значителни количества тритерпенови сапонини, като примула киселина I / II. Тези вещества в надземната част на растението се установяват в чашелистчетата, като в тях доминиращи съединения са флавоноидите.
Други вещества открити в коренищата и корените на игликата са гликозиди, етерични масла, витамини (аскорбинова киселина и каротин), катехинови дъбилни вещества. Надземната част на растението съдържа дъбилни вещества, витамин C, провитамин A, флавоноиди.
Изображение: Chmee2, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на иглика
Свойства на билката
- отхрачващо;
- диуретично и потогонно;
- успокояващо нервната система;
- болкоуспокояващо;
- противовъзпалително;
- спазмолитично;
- седативно.
Жълтата иглика втечнява секретите в белия дроб и подпомага изхвърлянето им навън. В същото време увеличава стомашната секреция, което от своя страна подобрява процесите на храносмилане.
Съдържанието на сапонини в игликата, определя отхрачващото й действие, а салицилатите в нея имат болкоуспокояващи, противовъзпалителни и антипиретични ефекти.
Тритерпеноидните сапонини, установени в корена й са силно отхрачващо средство. Коренът притежава и леко диуретично, противоревматично и забавящо съсирването на кръвта действие.
Листата имат сходни лечебни свойства с корените на растението, но са с по-слабо действие.
Състояния и заболявания, при които се прилага
- простудни заболявания;
- кашлица;
- бронхит;
- коклюш;
- грип;
- неврози, нервни кризи, стрес, тревожност;
- диария;
- астма;
- спазми, парализи;
- ревматизъм;
- алергии;
- задържане на течности в организма.
Изображение: wikimedia.org
Игличината се прилага и при: оток в областта на носа и гърлото, главоболие, безсъние, хистерия, тремор, магарешка кашлица, подагра; невралгия, нервност и други оплакванията от страна на нервната система, отпадналост, скорбут, затруднено уриниране, възпаление на пикочните пътища.
Тя помага за ускоряване на диурезата, като по този начин участва в стабилизиране на сърдечната дейност. Това е причината да се включва в лечението на сърдечна недостатъчност.
Корените, изсушен и под формата на прах, се използват за лечение на хронична кашлица (особено такава, която е свързана с хроничен бронхит и катарална конгестия), грип и други фебрилни състояния.
В комбинация с корен от тинтява, бъз, върбинка и киселец, игликата се използва за поддържане на здрави синуси и лечение на синузит.
При бронхит, корен от иглика в комбинация с мащерка действа откашлящо и облекчава симптомите на заболяването, включително хрема.
Хомеопатично лекарство се прави от цялото растение. То се използва за лечение на бъбречни заболявания.
Начин на употреба
- запарка - 2 чаени лъжички иглика се добавят към 300 милилитра вряла вода и се оставят да киснат в продължение на половин час. Прецежда се и се пие 4-5 пъти по една кафена чаша през 2-3 часа;
- запарка от корени - ситно счукани корени в количество от 1 супена лъжица се заливат с 300 милилитра вряла вода. Така престояват в продължение на 30 минути. След прецеждане получената течност се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден;
- запарка от цветове и листа - количество от 8 до 10 грама билкова маса се залива с 500 милилитра вряла вода, като така престоява 15 минути. След което се прецежда и се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден.
Жълтата иглика в кулинарията
Сок от билката се е използвал при пърженето на вратига (друга билка).
Младите листа могат да се консумират сурови или варени в различни основни ястия и супи. В миналото испанците са ги добавяли към салати. От тях може да се прави и чай.
Цветовете - сурови или варени, също могат да се влагат в ястия, консерви или като гарнитура. Прилагали са се като ароматизираща съставка на вино и оцет. Декоративната и ароматизиращата им стойност са по-ценени в кулинарията, отколкото хранителните им качества.
Взаимодействие на жълтата иглика с лекарства
- препоръчва се повишено внимание при съвместен прием на иглика с антиконвулсантни и противовъзпалителни средства;
- да се приема внимателно и със сърдечни медикаменти;
- наличието на спазмолитични ефекти, резултат от употребата й, налагат внимателното й използване и със спазмолитици.
Взаимодействие на жълтата иглика с билки и добавки
- приемът й да се извършва с повишено внимание при съвместна употреба с други билки и добавки, притежаващи антиконвулсивни, хемолитични, спазмолитични и противовъзпалителни свойства;
- внимателно да се комбинира и с билки и добавки, оказващи влияние върху сърдечната дейност.
Изображение: Andreas Kretschmer, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Внимание!
Съдържанието на сапонини в растението определя появата на редки нежелани реакции като гадене и диария. За развитието на алергични реакции вероятно отговорни са фенолните съединения в него.
Странични ефекти при прекален прием на корен и коренища от жълта иглика - безсъние, отравяне, придружено от кожни проблеми, повръщане, диария, раздразнителност и отпадналост.
Не трябва да се използва по време на кърмене, от бременни жени, пациенти, които са чувствителни към аспирин, или такива, които приемат антикоагуланти лекарства като варфарин. Хемолитичните й качества, определят употребата й с повишено внимание от пациенти със заболявания на кръвта. Използвайте с повишено внимание и ако страдате от високо или ниско кръвно налягане.
При проявена алергия към билката, също не трябва да се употребява, дори в единични случаи.
Да се използва под лекарски контрол!
Заглавно изображение: Rasbak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
БРОНХОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
СУИС ЕНЕРДЖИ ОМЕГА 3 - 6 - 9 ОПТИМУМ капсули * 30
БРОНХИКУМ Еликсир S сироп 5 г / 2,5 г / 100 г 130 г САНОФИ
МАГНАЛАБС СИНУС МАГНА капсули * 30
БИЛКОЛИНЧЕ сироп 100 мл
НЕОСТРАТА RESTORE ХИДРАТИРАЩ И АНТИОКСИДАНТЕН КРЕМ 40 г
СУИС ЕНЕРДЖИ ПАСТИЛИ С 20 БИЛКИ И МЕД * 12
МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ ЧЕРЕША пастили * 12
СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA
АРСЕЛМЕД ЛЕК ДЕРМАЛЕН КРЕМ 50 мл.
Безплатна доставка за България!БИОХЕРБА НАСИПЕН ЧАЙ СТОПГРИП 120 г
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Ericales
- Сем. Primulaceae (Игликови)
- Грип
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Разстройство
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Хранителен режим (диета) при диария
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Спастична кашлица
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
Коментари към Иглика – жълта, Игличина, Аглика