Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Астериди (Asterids) Разред Ericales Сем. Primulaceae (Игликови) Иглика – жълта, Игличина, Аглика

Иглика – жълта, Игличина, Аглика

от 24 март 2010г., обновено на 08 юни 2022г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Иглика – жълта, Игличина, Аглика - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Иглика-жълта (Primula officinalis, Primula veris) представлява многогодишно, тревисто, красиво цъфтящо растение. Известно е още с имената: Игличина и Аглика. Наричат я още "цветето на Христос". Класифицира се към семейството Игликови (Primulaceae). На латиница растението носи следните имена: fairy cups, cowslip primrose, key of heaven, key flower, palsywort, primrose. В Дания, игликата е традиционно използвана за лечение на епилепсия и гърчове.

Устройство на иглика

игликаИгличината израства на височина до 25 см. Листната й маса се развива под формата на розетка. Листата са с изразено назъбен листен ръб, дълги от 5 до 15 см и 2-6 см широки, с яйцевидна форма и набръчкана повърхност. Прорастват с къси дръжки направо от корените. Оцветени са в тъмните нюанси на зелено-сивото. Коренището й е сиво-кафяво и от всичките му страни излизат белезникави коренчета. Цветоносното стъбло е безлистно и високо до около 20 см. Завършва с едри цветове, събрани на групички от по 10-30 на брой, образуващи чадъроподобно съцветие. Всяко цветче е с диаметър от 9 до 15 мм. Те носят различни нюанси на оцветяване в жълто. Цъфтят през април и май месец, а семената им узряват през юли и август.

Изображение: Picture taken by BerndH, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Разпространение на иглика

Видът е разпространен в по-голямата част на умерения климатичен пояс на Европа и Азия. Губи се в северните ширини, за да се появи отново в северен Съдърланд и Орки и в Скандинавия. Среща се по ливади, гори, из храсталаци в планинските райони на цялата ни страна.

Жълтата иглика често хибридизира с други видове от род Иглика, например с Primula vulgaris. Ботаниците са открили най-малко двадесет и пет от тези хибридни форми в австрийските Алпи.

Използваема част на иглика

Използват се коренището с корените, цветовете и листата на растението. Корените могат да се прибират през пролетта или есента, като се изсушават за по-нататъшна употреба. Цветовете се събират при състояние на пълно разтваряне, без такива, които са увяхнали или неразтворени.

Химичен състав на иглика

Корените на жълтата иглика съдържат примулаверин и примеверин и техни фенолни агликони. Изсушените корени съдържат значителни количества тритерпенови сапонини, като примула киселина I / II. Тези вещества в надземната част на растението се установяват в чашелистчетата, като в тях доминиращи съединения са флавоноидите.

Други вещества открити в коренищата и корените на игликата са гликозиди, етерични масла, витамини (аскорбинова киселина и каротин), катехинови дъбилни вещества. Надземната част на растението съдържа дъбилни вещества, витамин C, провитамин A, флавоноиди.

иглика

Изображение: Chmee2, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Лечебни свойства и приложение на иглика

Свойства на билката

  • отхрачващо;
  • диуретично и потогонно;
  • успокояващо нервната система;
  • болкоуспокояващо;
  • противовъзпалително;
  • спазмолитично;
  • седативно.

Жълтата иглика втечнява секретите в белия дроб и подпомага изхвърлянето им навън. В същото време увеличава стомашната секреция, което от своя страна подобрява процесите на храносмилане.

Съдържанието на сапонини в игликата, определя отхрачващото й действие, а салицилатите в нея имат болкоуспокояващи, противовъзпалителни и антипиретични ефекти.

Тритерпеноидните сапонини, установени в корена й са силно отхрачващо средство. Коренът притежава и леко диуретично, противоревматично и забавящо съсирването на кръвта действие.

Листата имат сходни лечебни свойства с корените на растението, но са с по-слабо действие.

Състояния и заболявания, при които се прилага

  • простудни заболявания;
  • кашлица;
  • бронхит;
  • коклюш;
  • грип;
  • неврози, нервни кризи, стрес, тревожност;
  • диария;
  • астма;
  • спазми, парализи;
  • ревматизъм;
  • алергии;
  • задържане на течности в организма.

иглика

Изображение: wikimedia.org

Игличината се прилага и при: оток в областта на носа и гърлото, главоболие, безсъние, хистерия, тремор, магарешка кашлица, подагра; невралгия, нервност и други оплакванията от страна на нервната система, отпадналост, скорбут, затруднено уриниране, възпаление на пикочните пътища.

Тя помага за ускоряване на диурезата, като по този начин участва в стабилизиране на сърдечната дейност. Това е причината да се включва в лечението на сърдечна недостатъчност.

Корените, изсушен и под формата на прах, се използват за лечение на хронична кашлица (особено такава, която е свързана с хроничен бронхит и катарална конгестия), грип и други фебрилни състояния.

В комбинация с корен от тинтява, бъз, върбинка и киселец, игликата се използва за поддържане на здрави синуси и лечение на синузит.

При бронхит, корен от иглика в комбинация с мащерка действа откашлящо и облекчава симптомите на заболяването, включително хрема.

Хомеопатично лекарство се прави от цялото растение. То се използва за лечение на бъбречни заболявания.

Начин на употреба

  • запарка - 2 чаени лъжички иглика се добавят към 300 милилитра вряла вода и се оставят да киснат в продължение на половин час. Прецежда се и се пие 4-5 пъти по една кафена чаша през 2-3 часа;
  • запарка от корени - ситно счукани корени в количество от 1 супена лъжица се заливат с 300 милилитра вряла вода. Така престояват в продължение на 30 минути. След прецеждане получената течност се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден;
  • запарка от цветове и листа - количество от 8 до 10 грама билкова маса се залива с 500 милилитра вряла вода, като така престоява 15 минути. След което се прецежда и се приема в количество по 1 кафена чашка, 3 пъти на ден.

Жълтата иглика в кулинарията

Сок от билката се е използвал при пърженето на вратига (друга билка).

Младите листа могат да се консумират сурови или варени в различни основни ястия и супи. В миналото испанците са ги добавяли към салати. От тях може да се прави и чай.

Цветовете - сурови или варени, също могат да се влагат в ястия, консерви или като гарнитура. Прилагали са се като ароматизираща съставка на вино и оцет. Декоративната и ароматизиращата им стойност са по-ценени в кулинарията, отколкото хранителните им качества.

Взаимодействие на жълтата иглика с лекарства

  • препоръчва се повишено внимание при съвместен прием на иглика с антиконвулсантни и противовъзпалителни средства;
  • да се приема внимателно и със сърдечни медикаменти;
  • наличието на спазмолитични ефекти, резултат от употребата й, налагат внимателното й използване и със спазмолитици.

Взаимодействие на жълтата иглика с билки и добавки

  • приемът й да се извършва с повишено внимание при съвместна употреба с други билки и добавки, притежаващи антиконвулсивни, хемолитични, спазмолитични и противовъзпалителни свойства;
  • внимателно да се комбинира и с билки и добавки, оказващи влияние върху сърдечната дейност.

иглика

Изображение: Andreas Kretschmer, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Внимание!

Съдържанието на сапонини в растението определя появата на редки нежелани реакции като гадене и диария. За развитието на алергични реакции вероятно отговорни са фенолните съединения в него.

Странични ефекти при прекален прием на корен и коренища от жълта иглика - безсъние, отравяне, придружено от кожни проблеми, повръщане, диария, раздразнителност и отпадналост.

Не трябва да се използва по време на кърмене, от бременни жени, пациенти, които са чувствителни към аспирин, или такива, които приемат антикоагуланти лекарства като варфарин. Хемолитичните й качества, определят употребата й с повишено внимание от пациенти със заболявания на кръвта. Използвайте с повишено внимание и ако страдате от високо или ниско кръвно налягане.

При проявена алергия към билката, също не трябва да се употребява, дори в единични случаи.

Да се използва под лекарски контрол!

Заглавно изображение: Rasbak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
  • Кандилниче Кандилниче
  • Драка-обикновена, Христов трън, Чалия Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
  • Див розмарин, Лабрадор чай, Блатен чай Див розмарин, Лабрадор чай, Блатен чай
4.2/5 9 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA
17.90лв.

СИНУПРЕТ таблетки * 50 BIONORICA

БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
15.70лв.

БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл

БРОНХИКУМ Еликсир S сироп 5 г / 2,5 г / 100 г  130 г САНОФИ
12.40лв.

БРОНХИКУМ Еликсир S сироп 5 г / 2,5 г / 100 г 130 г САНОФИ

БРОНХОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
17.20лв.

БРОНХОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ

СИНУПРЕТ ФОРТЕ таблетки * 20 BIONORICA
16.30лв.

СИНУПРЕТ ФОРТЕ таблетки * 20 BIONORICA

АРСЕЛМЕД ЛЕК ДЕРМАЛЕН КРЕМ 50 мл.
104.00лв.

АРСЕЛМЕД ЛЕК ДЕРМАЛЕН КРЕМ 50 мл.

Безплатна доставка за България!
МАГНАЛАБС СИНУС МАГНА капсули * 30
22.70лв.

МАГНАЛАБС СИНУС МАГНА капсули * 30

БИЛКОЛИНЧЕ сироп 100 мл
12.90лв.

БИЛКОЛИНЧЕ сироп 100 мл

НЕОСТРАТА RESTORE ХИДРАТИРАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР 15 г
56.00лв.

НЕОСТРАТА RESTORE ХИДРАТИРАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР 15 г

СУИС ЕНЕРДЖИ ПАСТИЛИ С 20 БИЛКИ, ЕВКАЛИПТ И МЕНТОЛ * 12
7.80лв.

СУИС ЕНЕРДЖИ ПАСТИЛИ С 20 БИЛКИ, ЕВКАЛИПТ И МЕНТОЛ * 12

МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ МЕД И ЛИМОН пастили * 12
10.80лв.

МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ МЕД И ЛИМОН пастили * 12

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ИГЛИКА ЦВЯТ 50 мл
8.50лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ИГЛИКА ЦВЯТ 50 мл

Коментари към Иглика – жълта, Игличина, Аглика

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Иглика – жълта, Игличина, Аглика
    www.framar.bg 
    на 06 July 2022 в 17:15
    Коментирайте "Иглика – жълта, Игличина, Аглика"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Астериди (Asterids)
  • Разред Ericales
  • Сем. Primulaceae (Игликови)
  • Как да свалим температурата в домашни условия
  • Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност?
  • Разстройство
  • Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
  • Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
  • Хранителен режим (диета) при диария
  • Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
  • Бронхит
  • Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
  • Алтернативни решения при суха кашлица

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въпрос за ваксината за папилома вирус

преди 462 дни, 19 часа и 47 мин.

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 757 дни, 23 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Задкулисен секси поглед към задаващото се виртуално елитно ниво

преди 3 дни, 23 часа и 18 мин.

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 9 дни, 5 часа и 16 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 17 дни, 19 часа и 11 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 29 дни, 11 часа и 12 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Трябва ли в България да се забранят абортите?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Симпатиков дял на вегетативната нервна система

Симпатиков дял на вегетативната нервна система

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Проблемите с нервната система - симптоми, болката като сигнал, как да ги разпознаем и какво може да помогне

Проблемите с нервната система - симптоми, болката като сигнал, как да ги разпознаем и какво може да помогне

от 28 май 2020г. Прочети повече
Лечебна диета №12 - при нервни заболявания

Лечебна диета №12 - при нервни заболявания

от 03 дек 2019г. Прочети повече
Как се отоплявате през студеното време?

Как се отоплявате през студеното време?

от 12 яну 2016г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах