Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле (Nepeta cataria, Catnip) представлява тревисто, многогодишно, ароматно растение, което принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae, Labiatae). Съществуват около 250 вида коча трева. Цялото растение е оцветено в сиво-зелено и изглежда като покрито от прах, поради покритието му от множество власинки. Както беше отбелязано растението е известно и като Котешка трева, като често с това име неправилно се наричат продавани семена в зоомагазините. От тях прораства зелена трева, подобна на райграс, която се пасе от котките при стомашни проблеми, но това не е истинската коча трева.
Известни негови имена на различни езици са: английски - cat-mint, catmint, catnip, руски - котовник кошачий, френски - cataire, herbe aux chats, menthe des chats, немски - Echte-Katzenminze, gewohnliche Katzenminze, Katzenminze, италиански - erba-de-gatta, испански - hierba gatera, menta de gato.
Устройство на коча трева
Бабицата достига на височина от 40 до 100 см, в редки случаи до 3 метра. Коренът е целогодишен. Стъблото е с възходящ или полегат растеж, четириръбесто и разклонено. Цялото растение е оцветено в сиво-зелено, поради сивовлакнестото си покритие. Листата са разположени срещуположно във възловидни образувания наречени прешлени, притежаващи дълги дръжки. Имат яйцевидна форма, с изразено назъбен листен ръб и с остър връх. Цветовете се развиват в пазвите на листата в горните прешлени, формиращи класовидни съцветия. Венчелистчетата образуват двуустна тръбица, която е оцветена в бяло, синьо или лилаво с пурпурни дребни точици. Цъфтежът се наблюдава през месеците от юни-юли до ноември. Плодът е сух, състоящ се от 4 орехчета. Семената в тях узряват от септември до октомври месец.
Изображение: T, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на коча трева
Мачо биле води произхода си от Азия и Европа. Растението обитава предимно Южна Европа. На различни места в западната и централната част на континента е натурализирано. Натурализацията му е изявена и в Америка и Канада. Вирее на надморска височина от 1200 метра. Среща се по тревисти, каменисти места, покраи пътища, по изоставени терени и огради.
Използваема част на коча трева
Употребяеми части на растението са стъбло, листа и цветове. Цъфтящите връхчета на котешката трева са нейната използваема част за медицински цели. Те се берат когато билката е в пълният си разцвет.
Химичен състав на коча трева
Бабицата съдържа 0,2 - 0,7% етерично масло, карвакрол, непеталактон, цитрал, непеталов анхидрид, непета киселина, кумарини, флавоноиди, пулегон, терпени, дъбилни вещества, цитронелол, нерол, карвакрол, флавоноиди, гераниол, непаталов анхидри, дипентен, лимонен и непаталактон.
Лечебни свойства и приложение на коча трева
Растението е далечен родственик с марихуаната. Носи аромат, който е подобен на този на мента и джоджен. Именно този мириз привлича котките и възбужда нервната им система. Котешката трева е и с изявена декоративна стойност и често участва във флорални решения.
Свойства на коча трева
- антимикробно;
- инсектицидно;
- спазмолитично;
- седативно;
- антидепресантно;
- потогонно;
- охлаждащо;
- слабо стимулиращо;
- апетитовъзбуждащо;
- газогонно;
- диуретично;
- противоревматично.
Има данни за жлъчегонно, слабо стимулиращо менструацията и слабо общо тонизиращо действие на билката. При грипни състояния понижава висока температура, като действа успокояващо, приспивно, със желания ефект на потене по време на съм. Тези нейни свойства я правят подходяща за прием от деца при настинка съпътствана от висока температура. Добре повлиява и смущения в менструалния цикъл и чувството на световъртеж при състояния на анемии. В съчетание с други билки се прилага при хроничен бронхит и стомашно-чревни заболявания. Влияе благоприятно на съня и нервната система.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; freepik.com
Състояния и заболявания, при които се прилага кочата трева
- загуба на апетит;
- сърцебиене;
- нервност;
- тревожност;
- депресия;
- главоболие;
- световъртеж;
- стомашни болки;
- гастрит;
- колики;
- газове;
- диария;
- гадене;
- настинка;
- външно при гнойни рани и хемороиди;
- като обезпаразитяващо средство;
- истерия;
- кашлица;
- менструални спазми;
- зъбобол;
- мускулни болки;
- ревматизъм;
- треска;
- скарлатина;
- едра шарка.
Вана с отвара от коча трева облекчава кожни раздразнения. Тя е удачно средство за приложение под формата на инхалации и в ароматерапията.
Коча трева в кулинарията
Във Франция листата и младите филизи се използват като подправка. В Англия от билката се вари чай. Бабицата влиза и в състава на консерви като подправка. Полученото от нея етерично масло се прилага в парфюмерийната индустрия и сладкарството. Листата и издънки могат да се добавят към супи и сосове.
Начин на приложение на коча трева
- запарка - 2 супени лъжици от билката се заливат с 200 милилитра гореща вода. Така кисне около 2 часа. Прецежда се и се пие в доза 1 винена чаша, 3 пъти на ден преди хранене.
При приготвянето на чай от котешка трева посредством варене, съдът трябва да е покрит, поради летливите качества на някои от съставките му (етеричните масла). Когато се приема топъл и в по-големи количества, проявява повръщателно действие. Чаят приет след хранене, намаля създалият се дискомфорт в стомаха и действа успокояващо при синдром на дразнимото черво. Лапа от пресни листа мачо биле, наложени върху рани, помагат за спиране на кървенето от тях и стимулират зарастването им. При зъбобол могат да се смачкат отново свежи листа от билката и да се поставят върху венеца на засегнатия зъб или да бъдат направо сдъвкани. Суха билка в марлен тампон може да се наложи върху болният зъб и заобикалящите го меки тъкани. Сок от пресни стъбла на растението се приема в доза по 1 супена лъжица, три пъти на ден, при главоболие и като средство стимулиращо менструалния цикъл. При сънуване на кошмари е препоръчителна употребата на консервирани млади връхчета коча трева.
Бабицата се комбинира с различни билки, като съвместният им прием цели да предизвика изпотяване. В други случаи съчетанието на мачо биле с билки цели облекчаване на болезнени отоци, като приложението им е външно под формата на лапи.
Внимание!
Да не се използва по време на бременност и кърмене.
Не са наблюдавани странични ефекти от употребата на коча трева.
Заглавно изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons; Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Знаем ли всичко за пръцкането - десет въпроса, които ще ви замислят
- Разстройство
- Скарлатина
- Хранителен режим (диета) при диария
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Как бързо да намалим пулса по естествен начин
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
Коментари към Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле