Евкалипт
Евкалиптът (Eucalyptus) е вечнозелено растение, което се развива като дърво или храст. Принадлежи към семейство Миртови (Myrtaceae). Едни от названията му на латиница са Blue Gum Tree и Stringy Bark Tree.
Местното население на Австралия още в миналото е използвало растението за понижаване на висока температура. Аборигените използват евкалиптовото масло от 1780-та година. Тогава са се научили да го извличат от растението. От известните около 300 вида евкалиптови дървета, от листата на около 15 се извлича етерично масло. То се използва в промишлеността, парфюмерията и медицината, козметиката.
Устройство на евкалипт
Дървото евкалипт може да достигне височина от 140 метра. Младите клонки са четириръбести, със срещуположни, яйцевидни, приседнали листа, които отгоре са зелени, а отдолу са сребристобели. Листата на старите клонки са сърповидно извити. Листната маса е покрита със слой восък. Цветовете на евкалипта представляват пъпки покрити с чашкоподобна мембрана. Тя пада при пълното разтваряне на пъпката. Плодът представлява вдървесена чашка пълна с много на брой семена.
Изображение: wikimedia.org
Разпространение на евкалипт
Родният ареал на разпространение на евкалипта се намира в Нова Гвинея и Австралия. Расте и в Южна Европа, Калифорния и САЩ. Вирее в субтропичните и тропичните ширини по сухи, гористи места.
Химичен състав на евкалипт
- съдържа органични киселини;
- горчиви вещества;
- етерично масло - евкалиптол;
- дъбилни вещества;
- восъци;
- смоли;
- пинен, терпинеол, камфен, сесквитерпенови алкохоли, алдехиди от кадиненов тип.
Използваема част на евкалипт
Употребяват се листата и полученото от тях етерично масло. Клоните също съдържат етерични масла, които намират приложение в парфюмерията и медицината.
Изображение: Themium, CC0, via Wikimedia Commons; LPS.1, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на евкалипт
Лечебните свойства на евкалипта са открити от аборигените на Австралия. Използва ли са листата на дървото да лекуват рани. Листната маса на растението е храна за коалите.
Свойства на билката
- анестетично;
- противовъзпалително;
- съдосвиващо;
- антисептично;
- обезболяващо;
Състояния и заболявания, при които се прилага евкалиптът
- при възпаления на горните дихателни пътища;
- грип;
- простуда;
- астматичен бронхит;
- малария;
- обилна менструация;
- абсцес;
- гангрена на белия дроб.
Начин на употреба на евкалиптовите листа
- запарка - към 500 милилитра вряла вода се прибавя 1 супена лъжица билка. Така кисне 2 часа. Следва прецеждане и прием 3 пъти на ден по 120 милилитра, преди хранене.
Евкалиптово масло
Изображение: freepik.com
Евкалиптовото масло се е употребявало с успех при епидемии от малария. Западът открива лечебните му качества през 19 век, като от тогава до сега се разпространява успешно по целия свят. Половин литър масло се произвежда от 25 килограма клони и листа. Евкалиптовото масло е с висока летливост, със смолист, свеж и разхлаждащ аромат. Някои от веществата, които се съдържат в него са евкалиптол, терпинелол, глобулол, камфен, алдехиди.
То е ефективно срещу почти всички микроби, включително стафилококи, салмонела, хеликобактер пилори, дизентерия. Документирана е и активността му към Е. coli. Притежават разширяващо белодробните пътища действие и облекчаващо инфекции на дихателната система, упойващ и затоплящ ефект.
Маслото е компонент на медикаменти за лечение и астма, бронхит, синузит, хрема, за освежаване на дъха, орална хигиена. Локално се прилага и за лечение на малки ранички. Добавя се към вани за облекчение на кожни инфекции, ожулвания и порязвания. Влиза и в състава на масажни средства за болки в мускули и стави, като действа релаксиращо, обезболяващо, противовъзпалително, тонизиращо и освежаващо.
Приятният му аромат действа много добре при депресия. Скоро е установено, че вътрешен прием на масло от евкалипт, помага за понижаване нивото на кръвната захар. То подобрява и сърдечната дейност. Но вътрешният му прием трябва да се извършва под контрола на лекар.
Свойства на евкалиптовото масло: антисептично, обезболяващо, антиспазматично, дезодориращо, понижаващо кръвната захар, диуретично, отхрачващо, бактерицидно, активиращо умствената дейност, противовирусно, противовъзпалително, дезинфекциращо, ранозаздравяващо, температуропонижаващо, регенериращо, имуностимулиращо, инсектицидно, премахва неприятни миризми, силно инсектицидно.
Изображение: freepik.com
Заболявания и състояния, при които се прилага евкалиптовото масло: бронхит, ларингит, ангина, кашлица, астма, трахеит, пневмония, простуда, за намазване на лигавицата на носа при хрема, грип, тонзилит, синузит, фарингит, възпаление на носните пазви, отит, екзема на външния слухов проход, повишена кръвна захар, изгаряния, камъни в жлъчката, мигрена, херпес, главоболие, рани, бяло течение, стрес, умствена умора, меланхолия, невралгия, акне, ревматизъм, измръзвания, стоматит, пърхот, мастит, отблъсква комари, против ухапвания от насекоми, срещу домашни мравки и други.
Често използвано е в ароматерапията. Като имащо мощни бактерицидни свойства успешно се използва в арома-лампи и е способно да убие около 70% от стафилококовите бактерии в стаята Ви.
Маслото се използва и за неутрализиране на дразнещи съставки на етеричните масла от бял равнец, маточина, чубрица и салвия.
Етеричното масло от евкалипт се прилага и за дезинфекция на замърсени повърхности в дома. За тази цел може да добавите към почистващите препарати няколко капки масло.
Етеричното масло от евкалипт се прилага локално при
- артрит и ревматизъм;
- фрактури;
- абсцеси, карбункули;
- мигрена и главоболие.
Внимание!
Прието в големи количества маслото от евкалипт е токсично. То причинява спазми на гърлото и бронхите, подобни на астматичен пристъп, когато се използва при деца и бебета, при мазане на лицата им. Спазмите могат да се задълбочат до задушаване и смърт.
След локална употреба на евкалиптовото масло не трябва да се излагате на слънце, защото действа фотосензибилизиращо.
Да не се употребява от пациенти, страдащи от: заболявания на черния дроб, инфекции на жлъчните пътища, стомаха и червата, епилептици, по време на бременност и кърмене, при непоносимост към евкалиптовото масло.
Евкалиптът трябва да се приема под лекарски контрол!
Заглавно изображение: cuatrok77, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СТРЕПСИЛС МЕНТОЛ И ЕВКАЛИПТ таблетки за смучене * 24
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
911 ПЧЕЛНА ОТРОВА гел - балсам за тяло 100 мл
БРОНХОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
911 РЕВМАЛГОН МАСАЖЕН ГЕЛ-БАЛСАМ ЗА ТЯЛО 100 мл
ТИБЕТСКИ БАЛСАМ С МУМИО 75 мл
КРЕВИЛ КРЕМ С КОНСКИ КЕСТЕН И ЧЕРВЕНИ ЛОЗОВИ ЛИСТА 500 мл
ЛУКЧЕТА ПЛЮС БИЛКОВИ ПАСТИЛИ ЗА ГЪРЛО С НАТУРАЛНИ МАСЛА * 18
ХИМАЛАЯ БАЛСАМ КОЛД 10 г
911 ТРАВМАЛГОН гел - балсам за болки в гърба 100 мл.
АЛГЕЗАЛ сюрактив крем 40 г
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Myrtales
- Сем. Myrtaceae (Миртови)
- Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Какво лекува английската сол
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашно лечение на хрема при деца
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
Коментари към Евкалипт