Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
Възпалението на сливиците е често срещано състояние, особено при децата. Медицинското понятие за заболяването е тонзилит и се характеризира с болка, затруднено преглъщане и общо неразположение в гърлото.
Сливиците са лимфоидни органи, намиращи се в задната част на устата и горната част на гърлото. Тяхната роля е да "улавят" и обезвреждат бактерии и други микроорганизми, попаднали в гърлото.
Какви са причините за възпаление и подуване на сливиците?
В повечето случаи тонизилитът се дължи на вирусна или бактериална инфекция. Най-често срещаната бактериална причина за тонзилит се дължи на бактерия, позната като бета-хемолитичен стрептокок. Някои видове вируси могат също да причинят остър тонзилит, който обикновено изчезва в рамките на няколко седмици. Повече за него може да прочетете в: Остър тонзилит (ангина) МКБ J03
Хроничният или продължителният тонзилит често може да има връзка с тежки алергии, тежко протичащи вирусни или бактериални инфекции. Човек, който често страда от болки в гърлото, може да има признаци на хроничен тонзилит. Какво още е характерно за него, може да научите в темата: Хроничен тонзилит МКБ J35.0
Тютюнопушенето също може да доведе до тонзилит, тъй като понижава способността на гърлото да се бори с вируси и бактерии.
Рискови фактори за възпаление и подуване на сливиците
Тонзилитът е най-разпространен сред децата в детските градини и тези в училищна възраст. Въпреки това, възрастните също могат да бъдат заразени. Рискът е по-голям при:
- хората, които употребяват често алкохол;
- хората, които са с премахнат далак;
- страдащи от сърповидно-клетъчна анемия;
- скорошно боледуване от синузит,
- пушачи;
- хората, които имат заболяване, за което е известно, че отслабват имунната система, като диабет.
Хората, за които е известно, че имат слаба имунна система, са по-малко способни да се борят с бактериите и вирусите, които причиняват тонзилит. По тази причина тези, които наскоро са претърпели някаква интензивна терапия, като лъчева терапия, химиотерапия или хирургична операция, може да са изложени на по-голям риск от развитие на тонзилит.
Какви са симптомите на възпаление на сливиците?
Възпалението на сливиците може да доведе до следните оплаквания:
- възпаление на гърлото, което продължава повече от 2 дни и се усилва
- зачервени и подути сливици. Възможно е да се наблюдават единични гнойни налепи или да покрият целите сливици;
- затруднено и болезнено преглъщане;
- болка в ушите;
- главоболие;
- респираторни проблеми, ако сливиците са твърде увеличени.
Възпалението може да обхваща само едната или и двете сливици. Тонзилитът може да бъде придружен от други симптоми, като треска, болки в мускулите, студени тръпки, хрема, главоболие, кашляне и кихане (най-често при вирусните инфекции), повръщане и летаргия.
Въпреки че възпалените сливици често се лекуват с антибиотици, приложение в терапията намират и някои естествени средства, които лесно могат да бъдат прилагани у дома за ускоряване на оздравяването.
Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
Гаргара с чай от невен и мед
Тази напитка е противовъзпалителна, антимикробна и аналгетична (облекчава болката), което я прави ефективна за намаляване на симптомите на тонзилит. Приложението й няколко пъти на ден ефективно контролира болката и общия дискомфорт.
Нужни са: 1 чаена лъжичка изсушен или пресен цвят от невен, 1/2 чаша вода и 1 супена лъжица мед (по избор). Изсипете цветът от невен в чаша вряла вода и добавете лъжица мед. Оставете да се запари за 5-10 минути, прецедете и използвайте течността за гаргара в продължение на две минути. Правете това два пъти дневно.
Инфузия от мащерка и лимон
Помага за укрепване на имунната система и премахва бактериите. Действа успокояващо на гърлото, намалява възпалението и подуването на сливиците и контролира производството на излишната слуз.
За приготвяне на инфузията са необходими 1 чаша вода, 1 супена лъжица мащерка, сокът от половин лимон и 1 супена лъжица мед (по избор). Накиснете мащерката в чаша гореща вода за 10 минути, след което добавете лимоновия сок. Прецедете и подсладете с мед по желание (въпреки че е по-добре да пиете отварата без него). Трябва да пиете една чаша два пъти на ден в продължение на една седмица.
Чесън с мед
Чесънът оказва мощно антимикробно и противовъзпалително действие, което в комбинация с мед представлява ефективен сироп срещу възпалени и подути сливици. Това лекарство успокоява болката, намалява наличието на слуз и предотвратява усложненията, причинени от инфекцията.
Нуждаете се от 1 скилидка чесън, 1 супена лъжица мед и 1/2 чаша вода. Настържете скилидката чесън и я разбъркайте с лъжица мед. Ако вкусът е твърде силен за Вас, можете да разредите с половин чаша топла вода. Изпийте тази смес още при първите признаци на болка. Прилагайте в продължение на 5 дни.
Бъдете много внимателни с чесъна! Ако имате известна чувствителност към него, прилагайте този лек само два дни, след това направете пауза един ден и повторете лечението.
Гаргара с топла солена вода
Най-достъпното и най-често прилагано в домашни условия средство за лечение на възпалени сливици е гаргара с топла солена вода. Топлата вода действа успокояващо, а солта помогне за унищожаване на вируса или бактериите. Освен това, солта помага да се намали възпалението, което води до незабавно облекчение.
Смесете 1 чаена лъжичка готварска сол в чаша топла вода, разбъркайте и оставете солта да се разтвори. Правете гаргара няколко пъти на ден, без да изпивате разтвора. Правете това възможно по-често за по-бързо възстановяване.
Ехинацея
Ехинацеята може да стимулира имунната система и да помогне да се изчисти кръвта от токсините, образувани в резултат на възпалителния процес.
Според изследвания на медицинския център на университета в Мериленд (University of Maryland Medical Center), може да намали честотата на настинките и грипа и да намали тежестта им, според. В статия, публикувана в изданието Phytomedicine Journal през юли 2010 година, се съобщават резултатите от проучване, изследващо ефикасността на ехинацеята за противовъзпалителни свойства, според които, може да бъде полезна за контролиране на симптомите на бактериални инфекции на горните дихателни пътища. Препоръчваната доза е 300 мг, три пъти дневно.
Ехинацея се предлага и под формата на течен екстракт, който може да се добави към топла напитка или супа. Бременни жени или хора, приемащи имуносупресивни лекарства не трябва да я използват!
Сминдух
Сминдухът притежава антибактериални свойства, което го прави отлично домашно средство за лечение при тонзилит. Плюс това, противовъзпалителните му свойства водят до облекчение на болката и възпалението.
Добавете две супени лъжици семена от сминдух към две-три чаши вода.
Оставете да ври на слаб огън за 30 минути, след което прецедете и оставете да изстине. Правете гаргара с тази вода поне 30 секунди и след това я изплюйте. Повтаряйте два пъти дневно, докато не получите облекчение.
Босилек
Босилекът е друго много ефективно средство за лечение на тонзилит поради антивирусните и противовъзпалителните му свойства. Плюс това, действа успокояващо и ще помогне за намаляване на отока и болката, както и ускоряване на лечебния процес.
Добавете 10 до 12 пресни листа от босилек към чаша и половина вода. Оставете да се накисне за 10 минути. Прецедете и добавете сока от един лимон към инфузията. По желание добавете една чаена лъжичка мед, за да подсладите. Пийте три пъти дневно в продължение на два до три дни.
Куркума
Благодарение на силните си противовъзпалителни и антисептични свойства, куркумата също може да се бори с инфекцията при тонзилит и да облекчи симптомите.
Добавете една чаена лъжичка прах от куркума в чаша топла вода. Правете гаргара с тази смес няколко пъти на ден и особено вечер, преди лягане. Това ще допринесе за намаляване на възпалението и болката.
Друга възможност е да добавите една чаена лъжичка прах от куркума и една щипка смлян черен пипер в чаша топло мляко. Пийте вечер, в продължение на два до три дни, за да ускорите лечебния процес.
Канела
Канелата притежава добре изразени антимикробни свойства и може да помогне за потискане на растежа на бактериите и други микроорганизми в сливиците. Намалява подуването, болката и възпалението.
Добавете една чаена лъжичка канела на прах към чаша гореща вода. Добавете и две супени лъжици мед.
Пийте бавно, докато все още е топло. Прилагайте два или три пъти на ден в продължение на една седмица.
Мента
Смята се, че ментата притежава антимикробна активност и може ефективно да убие бактериите и вирусите, които причиняват тонзилит. Освен това, ментолът в нея успокоява раздразнените лигавични мембрани и облекчава редица от симптомите.
Сварете една чаша вода с шепа пресни листа от мента. Оставете да се вари, докато водата се понижи до половината от количеството. Прецедете, добавете една чаена лъжичка мед и изпийте докато е все още топла. Пийте тази успокояваща напитка два или три пъти на ден в продължение на няколко дни.
Можете също да правите гаргара с чай мента няколко пъти на ден толкова дълго, колкото продължават симптомите.
Смокини
Смокините са доста ефективни за лечение на тонзилит у дома. Поради високото съдържание на лепкави вещества в тях, те могат да намалят дразненето и болката, причинени от тонзилит.
Сварете три изсушени смокини във вода и ги смачкайте във вид на каша. Добавете една супена лъжица мед и изяжте сместа. Правете това два или три пъти на ден в продължение на няколко дни.
Друг вариант е да сварите и размачкате свежи смокини във водата, която сте използвали за варене. Нанесете получената паста върху външната част на гърлото. Изчакайте да изсъхне на въздух и след това изплакнете с топла вода. Правете това всеки ден, за да облекчите болката от тонзилит.
Сок от цвекло и моркови
Морковите са богат източник на витамин А и има силни антитоксични свойства, които спомагат за намаляване на токсините и облекчаване на възпалението.
Цвекло е богат източник на желязо, калций, фосфор, калий, сяра, йод, манган, мед и фолиева киселина. Това подобрява защитните механизми на организма и борбата с токсините.
Пийте всеки ден по чаша прясно изцеден сок от моркови и цвекло за ускоряване на възстановяване и стимулиране на имунната дейност.
Хомеопатични средства срещу възпалени и подути сливици
Някои хомеопатични лекарства могат да намалят симптомите на тонзилит, както и да ускорят възстановяването. Въпреки че няма научни доказателства, че тези лекарства са ефективни при възпаление на сливиците, анекдотични данни свидетелстват за използването им за потенциално облекчаване на болката и подуването.
Хепар сулфурикум е показан за остри болки в гърлото, които се чувстват като убождане с игла. Болките могат да се разпространяват към ушите. Пациентът може да е студен и да се чувства изключително чувствителен. Болката в гърлото се повлиява от пиенето на топли напитки.
Меркуриус солубилис понякога се използва за болка в сливиците и гърлото, придружена от треска. Пациентът може да се поти обилно и да има усилено слюноотделяне. Може да има вдлъбнатини странично на езика от зъбите и лош дъх. Меркуриус е показан и в случаите, когато има гной по сливиците.
Барита карбоника е друго средство за лечение на тонзилит, според Международната академия за класическа хомеопатия (International Academy of Classical Homeopathy). Това лекарство може да бъде полезно, когато сливиците са изключително подути и почти се допират един до друг. Възможно е да има гной по тях, а дясната може да е по-болезнена от лявата. Подходящо е за остър и хроничен тонзилит.
За да сте сигурни, че избраният хомеопатичен продукт е най-подходящият за Вас и Вашето състояние, обезателно се консултирайте с квалифициран хомеопат!
Как да се предпазим от възпаление на сливиците?
Някои болестни причинители, известни като патогени, могат да се предават във въздуха и да заразят здрави лица. Тези патогени обикновено попадат върху кожата и навлизат в гърлото през лигавиците на устата, носа и очите. Повечето симптоми на тонзилит обикновено се появяват в 7-дневен период след експозицията. Поради това, най-добрата превенция на тонзилит е да не влизате в контакт с болен. Това важи в още по-голяма степен за децата.
Придържането към добри хигиенни навици също ще спомогне за предотвратяване на тонзилита. Това включва редовно измиване на ръцете и смяна на четката за зъби след боледуване. Също така, избягвайте да триете очите, устата и носа, защото това са най-често срещаните области, в които бактериите могат да навлязат в лигавиците. Не забравяйте да поддържате добра хигиена на устната кухина, за да предотвратите развитието на бактерии.
По време на лечението на тонзилит е важно да си осигурите много почивка, да говорете толкова леко и колкото е възможно по-малко и да пиете много течности, за да подпомогнете възстановяването.
Ако симптомите продължават или се влошават след 24 часа, свържете се с лекар. Някои естествени лекарства и билки могат да предизвикат нежелани реакции. Поради възможността от лекарствени взаимодействия, консултирайте се с лекар или фармацевт, преди да вземете каквито и да е лекарства или нови лечения!
Снимки: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО С ОБЛЕПИХА 30 мл
ЙАЛОКЛИЙН РАЗТВОР ЗА НЕБУЛИЗИРАНЕ дози 2 мл * 5 НАТУРФАРМА
ЧЕРЕН БЪЗ ЦВЯТ
ЛИПА ЦВЯТ
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
Библиография
https://naturalcarebox.com/the-3-best-natural-remedies-to-relieve-inflamed-tonsils-eliminate-pain-and-bacteria/
http://www.livestrong.com/article/249723-how-to-treat-a-tonsil-infection-naturally/
http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-tonsillitis.html
http://home-cure.net/home-cure-for-tonsillitis/
http://www.naturalremedies.org/tonsillitis/
http://www.prweb.com/releases/home-remedies/for-tonsillitis/prweb11315637.htm
https://food.ndtv.com/health/5-effective-home-remedies-for-tonsils-1631116
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Домашни лекове срещу налепи и тапи по сливиците
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Естествени средства срещу уголемена трета сливица
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Премахване на трета сливица
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
Коментари към Домашни средства срещу подути и възпалени сливици