Лечение при ларингит
Чувствате се добре и привидно сте здрави, но се събуждате една сутрин и изпитвате неистови затруднения да издадете и най-дребния звук.
Ларингитът е често срещано заболяване, както сред лицата в активна и напреднала възраст, така и при децата и подрастващите, като при тях крие някои особено големи рискове, изискващи своевременна медицинска намеса.
Чести причинители на състоянието са сезонните вируси, предавани по въздушно-капков път, по-рядко бактериални агенти, като предразполагащи фактори са тютюнопушенето, прекомерната употреба на гласа (в случай, че професията ви изисква постоянно използване на гласа, като например певец, учител, лектор), някои алергени и други. Често причината за появата на ларингит и загубата на гласа остава неизяснена.
При лицата в активна възраст състоянието може да покаже самоограничаващ се характер с постепенно отшумяване на симптомите в рамките на една до три седмици, но при децата и подрастващите е необходима своевременна намеса.
Активно лечение при ларингит, както с помощта на лекарства, така и с алтернативни (домашни илачи, природни методи) средства значително скъсява продължителността и времетраенето на болестта, намалява рисковете от появата на усложнения и хронифициране на процеса.
Често загубата на гласа в резултат от ларингит (възпаление на гласните връзки) се съчетава с друго заболяване, което подпомага засягането на гласните връзки, като най-често се касае за хрема, настинка, грип, бронхит и различни болести, ангажиращи горния и/или долния респираторен тракт. Има данни, че хроничните оплаквания от киселини и диспепсия (например при пациенти с гастроезофагеална рефлуксна болест) могат да подпомогнат възпалението на гласните връзки и да станат причина за хроничен ларингит.
Полезна и подробна информация за различните форми на болестта, възможните отключващи фактори и етиологични причинители, характерни клинични прояви и методи за поставяне на диагнозата при ларингит, може да намерите в раздел Заболявания:
Лечението при ларингит включва симптоматични средства (за облекчаване комфорта на пациента) и при възможност етиологична терапия (за отстраняване на причините, довели до развитието на болестта).
Лекарства за лечение при ларингит
За лечение при ларингит обикновено се препоръчва съчетаването на медикаментозна с немедикаментозна терапия за постигане на по-бърз и оптимален ефект.
Един от първите съвети, които ще получите при ларингит, включва максимално да щадите гласа си, което в някои ситуации е трудно за приложение, но безспорно води до най-добри резултати. Говоренето шепнешком в никакъв случай не облекчава положението ви, дори напротив, шепненето води до по-голямо и силно напрягане на гласните връзки.
В случай, че искате бързо да възвърнете гласовите си данни, както и при наличие на друго основно заболяване (инфекция на горния и/или долния респираторен тракт) се препоръчва провеждането на целенасочена лекарствена терапия, която обикновено включва следните препрати:
- антибиотици: назначаването на антибиотик при ларингит се извършва по изключение, освен в случаите на налична подлежаща бактериална инфекция на дихателните пътища. Бактериалната инфекция може значително да забави възстановяването на гласните връзки, поради което се препоръчва назначаване на подходяща антибиотична терапия. В идеалния случай се препоръчва изследване на секрет и извършване на антибиограма за определяне на чувствителността на изолираните бактерии към стандартно прилаганите антибиотици. Съгласно резултатите, получени от антибиограмата, се подбира подходящ антибиотик (към който бактериите са чувствителни и който не е противопоказан за употреба при конкретния пациент). Антибиотичното лечение обикновено продължава средно между 5 и 7 дни в зависимост от вида и тежестта на инфекцията, като често допълнително се назначава и подходящ пробиотик, пребиотик или синбиотик за минимизиране рисковете от нежелани ефекти от страна на гастроинтестиналния тракт в резултат от антибиотичната терапия
- кортикостероиди: лечението с кортикостероиди обикновено включва използването на локални средства (спрей за впръскване в областта на гърлото, таблетки за смучене и други), като препаратите от тази група се отличават с изключително добри противовъзпалителни свойства и имат способността при избор на подходящ препарат и начин на приложение да ви възвърнат гласа още на следващия ден. Продължителното лечение с подобни средства не е препоръчително, тъй като употребата им крие някои сериозни рискове от изява на нежелани ефекти, които ще ви създадат допълнителни главоболия. Терапията с препарати, съдържащи кортикостероиди, се назначава от лекуващия лекар, като продължителността на лечебния курс се определя индивидуално в зависимост от тежестта на оплакванията
- аналгетици: загубата на гласа при ларингит често се съчетава с различен по степен болков синдром, поради което е уместно назначаването на различни обезболяващи агенти, най-често под формата на таблетки за смучене или спрей за впръскване. Много от използваните обезболяващи показват и различен по степен противовъзпалителен ефект, което допълнително ускорява оздравителните процеси и подобрява комфорта на пациентите. Много от тези лекарства са достъпни и без рецепта, като се препоръчва да се консултирате с вашия лекар или фармацевт за избора на подходящ препарат за вашето конкретно състояние
- антипиретици (лекарства за лечение при висока температура): при данни за повишение на телесната температура, особено при малки деца, е необходимо своевременно назначаване на подходящи средства за нормализиране на температурата (най-често парацетамол, ибупрофен и други) за намаляване на рисковете, които крие фибрилното състояние. При деца тези препарати обикновено се назначават под формата на сироп или свещички, докато при подрастващи и лица в активна възраст е уместна употребата им под формата на таблетки или прах за разтваряне
Подходящата и навременна лекарствена терапия, назначена от съответния медицински специалист, значително съкращава времето на боледуване, подобрява комфорта на пациентите и позволява изпълнение на обичайните им ежедневни битови и професионални задължения.
Често като допълнителна терапия (или основна терапия при леките форми на ларингит при лица в активна възраст) се назначават различни природни средства и изпитани домашни методи.
Симптоматично лечение при ларингит
Симптоматичните средства и методи често се базират на алтернативната медицина, разчитайки на доказани с времето природни и домашни илачи.
За намаляване на рисковете от влошаване протичането на болестта, особено при малки деца, не се препоръчва самоволното приложение на симптоматични средства. Препоръчва се предварителна консултация със специалист и приложение на ефективно лечение по негова преценка.
При деца и подрастващи е необходим обстоен преглед за установяване на наличните промени и данни за системни увреждания или наличие на друго подлежащо заболяване, което може да се окаже причина за появата на ларингит.
Лицата в активна възраст често сами си назначават ефективно според тях лечение, като много често заболяването преминава от само себе си, а не в резултат от приложените самоназначени илачи. При възрастните рисковете от усложнения вследствие на ларингит са изключително ниски, освен при наличие на други подлежащи заболявания.
Към най-често използваните и прилагани в съвременната практика се включват следните:
- активна почивка: има се предвид активна почивка на гласните връзки. Препоръчва се усамотяване и релаксиране на фона на тишина и спокойствие, като свеждането до минимум на комуникацията с околните в рамките на няколко дни, води до видимо и бързо подобрение на състоянието
- достатъчна хидратация: приемът на достатъчно течности, предимно под формата на вода и чай, с ограничаване консумацията на съдържащи кофеин напитки и алкохол, подобрява овлажняването на лигавиците и по този начин предпазва от изсушаване и допълнително влошаване проявите на болестта
- мед: независимо дали го приемате разтворен в чаша чай, чаша топла вода, намазан върху крекер или директно с лъжицата от буркана, консумацията на мед води до бързо и ефективно облекчаване на проявите при ларингит. Това вероятно се дължи на неговите многобройни целебни свойства, богат и разнообразен състав, хидратиращ ефект и антибактериална активност
- билки и лечебни растения: редица билки и лечебни растения, приемани най-често под формата на чай, запарки, тинктури и други, водят до облекчаване проявите на ларингит, като с най-висока популярност са евкалипт, джинджифил, алое вера, мащерка и други. Преди прием на подобни билки и лечебни растения се препоръчва консултация с лекуващия лекар в случай, че приемате лекарства (за лечението на ларингит или друго заболяване), тъй като са възможни нежелани лекарствени взаимодействия и реакции с тези средства
- гаргари: гаргарите със солена вода (вода и сол, вода и сода), оцет (вода и оцет) и другите природни средства, изпитани с времето могат да доведат до облекчаване на дразненето и разраняванията (при наличие на такива). За постигане на желания ефект се препоръчва извършването им по няколко пъти на ден
- овлажняване на въздуха: в случай, че честичко страдате от проблеми с гърлото, то може да помислите за закупуване на овлажнител (с или без йонизатор) за поддържане на оптимален процент на влажност в помещенията и предпазване от изсушаване на лигавиците
Полезна и подробна информация за различните домашни средства и природни методи за облекчаване на проявите при ларингит може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
Полезни съвети
- избягвайте прекомерно задимени помещения, тъй като дори пасивното тютюнопушене може да отключи симптомите
- при възможност (воля, дисциплина и разбира се желание) откажете тютюнопушенето
- избягвайте силно запрашените места (прахът е силен алерген)
- щадете гласа си при всяка възможност, особено ако професията ви налага прекомерното му използване
- намалете кафето, а наблегнете на различните видове чай, подправени с лъжичка мед
- особено в зимните месеци осигурете добро овлажняване на въздуха в помещенията, в които прекарвате по-голямата част от времето си
- при първи признаци на дразнене на гърлото (драскане, дрезгав глас, зачервяване на гърлото) вземете мерки
- хранете се здравословно и пълноценно, за да поддържате висок имунитет
- приемайте достатъчно количество течности
- поддържайте висока лична хигиена и често измивайте ръцете си
- при първи прояви на начеващо респираторно заболяване (грип, настинка, бронхит) своевременно потърсете вашия лекуващ лекар
Своевременното лечение при ларингит и ранните адекватни мерки, особено при деца и подрастващи, значително скъсяват давността на заболяването, редуцират рисковете от появата на усложнения, спестявайки ви многобройни главоболия и обикаляне из лекарските кабинети.
В случай, че имате въпроси или притеснения не се колебайте да се свържете с вашия лекуващ лекар или педиатър (в случай, че имате опасения за детето си) вместо да предприемате рисково самолечение с наличните в домашната аптечка средства.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АТЛАСКИ КЕДЪР 10 мл
ЙАЛОКЛИЙН РАЗТВОР ЗА НЕБУЛИЗИРАНЕ дози 2 мл * 5 НАТУРФАРМА
МИНОТИК капки за уши 10 мл
КОЛДИСЕПТ НАНОСИЛВЪР капки за уши 15 мл
ПРИМА ТЕСТ ЗА ОКУЛТЕН КРЪВОИЗЛИВ * 1
НовИМУНОБОР КИДС АКТИВ капсули * 30
Библиография
https://www.webmd.com/cold-and-flu/what-is-laryngitis#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323208.php
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-laryngitis
https://emedicine.medscape.com/article/864671-treatment
https://www.medicinenet.com/laryngitis_home_remedies_medicine_treatment_cures/article.htm
https://www.emedicinehealth.com/laryngitis/article_em.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/laryngitis/diagnosis-treatment/drc-20374267
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашно лечение при ларингит
- Домашни рецепти срещу дрезгав глас
- Лечение на синузит
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
Коментари към Лечение при ларингит