Кортикостероиди

Глюкокортикостероидите, наричани още само кортикостероиди, са голяма лекарствена група, повлияваща ендокринната система и метаболизма.
Тази агенти представляват аналози на хормоните, продуцирани от надбъбречната жлеза кортизон и хидрокортизон.
Групи, видове, лекарствени форми и приложение
Кортикостероидите са подразделят на четири основни групи въз основа на особености в химичния им строеж:
- Хидрокортизонови лекарства:хидрокортизон
- Преднизонови лекарства:преднизон (дехидрокортизон)
- Нефлуорирани преднизолони:метилпреднизолон, преднизолон
- Флуорирани преднизолони:бетаметазон, дексаметазон, комбинирани препарати
Препаратите намират широко приложение в терапията на редица различни по тежест състояния, като например алергични реакции, възпалителни и автоимунни заболявания, както и в онкологията като част от комплексната противотуморна и имуносупресивна терапия.
Разработват се нови медикаменти чрез промяна в молекулата на известните представители, с цел подобряване на ефективността им и намаляване на токсичните им реакции.
Тези хормонални средства се прилагат перорално, парентерално (най-често венозно или мускулно), съществуват редица форми и за локално приложение, като например гел, крем, маз.
Лекарствените форми за локална употреба намират приложение основно в дерматологията, офталмологията, травматологията, стоматологията. Лекарствените форми за инхалаторно приложение се използват главно в пулмологията.
Подробна информация за приложението им в отделните клинични специалности може да прочетете на:
- Локални кортикостероиди
- Кортикостероиди, дерматологични препарати
- Кортикостероиди за системно приложение
- Кортикостероиди, използвани в пулмологията
- Кортикостероиди, използвани в офталмологията
Усвояване, метаболизиране и продължителност на действие
Характеризират се с добро проникване и разпределение в тъканите, като преминават през кръвно-мозъчната бариера и са ефективни при различни състояния, ангажиращи централната нервна система.
Важна особеност е проникването им през плацентарната бариера, което може да предизвика сериозни нежелани лекарствени реакции и да наруши нормалното протичане на бременността, както и да предизвика нарушения в нормалното развитие на плода.
Метаболизмът на мнозинството от препаратите се осъществява в черния дроб, а елиминирането от организма се реализира главно посредством отделителната система.
Тези особености в кинетиката на лекарствата трябва да се имат предвид при пациенти с чернодробни и бъбречни увреждания.
При тях е необходимо коригиране на дозата и мониториране на плазмените нива на медикаментите, с цел избягване на реакции на натрупване и сериозни странични ефекти.
По отношение на продължителността на ефекта се наблюдават някои различия между отделните препарати, като хидрокортизон е с най-кратък плазмен полуживот (около един час), докато дексаметазон и бетаметазон се отличават с плазмен полуживот над 25 часа.
Механизъм на действие
Кортикостероидите осъществяват своя ефект, като се свързват с определени рецептори, като водят до активиране или потискане на експресията на определени протеини в клетките.
Препаратите се отличават с голямо разнообразие от клинични ефекти, които се дължат основно на повлияване на някои от следните ензимни системи:
- инхибиране на интерлевкините и потискане активността на фосфолипаза А2, което повлиява редица медиатори на възпалението и стои в основата на техния противовъзпалителен ефект
- намаляват образуването на свободни радикали от неутрофилите и макрофагите
- блокиране на витамин D3 стимулираната индукция на остеобластен ген в остеобластите, което е причина за развитието на остеопороза при продължителна терапия
- потискане на Т лимфоцитите и намаляване на цитотоксичната им активност, което е основният механизъм, по който глюкокортикостероидите осъществяват своя имуносупресивен ефект
Терапевтични ефекти и показания
Основните ефекти на тези лекарствени препарати са метаболитни, противовъзпалителни и имуносупресивни.
Метаболитните им ефекти са комплексни, тъй като повлияват мастната, въглехидратната, белтъчната и водно-солевата обмяна.
Крайният резултат от метаболитните им ефекти е повишено ниво на глюкозата в кръвта, намаляване на мускулната маса или антианаболен ефект, промяна в нормалното разпределение на мазнините в организма, задръжка на натрий и загуба на калций. Влиянието им върху минералната и водно-солевата обмяна стои в основата на развитието на остеопороза и лесна чупливост на костите.
Притежават силно изразени противовъзпалителни ефекти, които се реализират по различни механизми, в основата на които стои потискането на различните медиатори на възпалението и потискане на пролиферацията на ендотелните клетки.
Тъй като намаляват активността на имунната система и имат изразен имуносупресивен ефект, медикаментите намират широко приложение в терапията на множество автоимунни заболявания, при трансплантация на органи, както и в онкологията.
Освен изброените ефект, кортикостероидите могат да предизвикат промени в поведението и емоционалната стабилност на пациентите, повишение на артериалното налягане, повишена склонност към развитие на тромбози и аритмии.
Основните показания за приложение на кортикостероиди включват следните състояния:
- заместителна терапия при надбъбречна недостатъчност (болест на Адисон)
- възпалителни заболявания на ставите
- автоимунни заболявания: ревматизъм, лупус еритематодес, склеродермия, дерматомиозит, полимиозит, полиартрит, автоимунен хепатит, автоимунен тиреоидит
- остри алергични състояния, протичащи под формата на анафилактичен шок, хранителни алергии, оток на Квинке, животински отрови (например след ужилване от оса)
- обостряне на бронхиална астма
- в комплексната терапия при заболявания на лимфната и кръвотворната тъкан, като например остра левкемия, наследствена хемолитична анемия, тромбоцитопенична пурпура
- кожни заболявания, главно различни видове екземи и дерматит, псориазис, пемфигус
- някои чернодробни заболявания
- в комплексната терапия при панкреатит
- в комплексната терапия при нефрозен синдром
- в комплексната терапия при инфаркт на миокарда
- алергични или възпалителни заболявания на очите
- след трансплантация на органи или тъкани, за избягване на реакцията на отхвърляне на присадените клетки
При някои състояния приложението на глюкокортикостероиди е животоспасяващо, при други е поддържащо под формата на заместителна терапия.
Странични ефекти и противопоказания
Въпреки широкия спектър от заболявания, които повлияват, употребата им крие сериозни рискове от нежелани лекарствени реакции. Повишен риск съществува при приложението им в детска или старческа възраст, както и при продължителна употреба.
Поради имуносупресивния им ефект, при много пациенти се наблюдава развитие на опортюнистични инфекции с гъбички, бактерии или вируси.
Особено висока е честотата на развитие на метаболитни ефекти, които се проявяват главно като синдром на Cushing.
Развива се хипергликемия, хормонални нарушения в репродуктивните функции, маскулинизация при жените, полова слабост при мъжете.
Наблюдава се затлъстяване от централен тип (преразпределянето на мазнините се изразява в натрупването им в корема и редуцирането им по крайниците), остеопороза и повишен риск от патологични фрактури.
Възможно е развитие и на стероиден диабет.
Други често наблюдавани странични ефекти при употребата на кортикостероиди са някои от следните:
- намаление на артериалното кръвно налягане
- промени в поведението, депресия или еуфория
- катаракта
- кожни реакции: акне, телеангиектазии, изтъняване или атрофия на кожата, фоликулити
- язвена болест на стомаха
- диспептични нарушения
- потискане продукцията на ендогенни глюкокортикостероиди и развитие на надбъбречна недостатъчност при продължителна употреба
Развитието на нежелани ефекти зависи от продължителността на лечението, дозата и индивидуалните особености на пациента.
При бременни жени терапията с кортикостероиди се назначава само при животозастрашаващи състояния, при които ползата от употребата на тези медикаменти надвишава риска за майката и плода.
Често едновременната употреба с други медикаменти води до повишен ефект и бързо повлияване състоянието на болния. Такива са антиалергичните и противовъзпалителните медикаменти. В онкологията кортикостероидите влизат в състава на много терапевтични схеми, заедно с различни противотуморни лекарства.
С повишено внимание се прилагат кортикостероиди при пациенти, лекувани с фенитоин, фенобарбитал, рифампицин, орални контрацептиви, някои противогъбични лекарства и други.
След продължителна употреба прекратяването на лечението става с постепенно намаление на дозата, тъй като рязкото спиране крие риск от тежки системни реакции.
Изображения: framar.bg, freepik.com
Изображение на синдром на Кушинг: healthlabclinic.com
Заболявания, при които се прилага лечението Кортикостероиди
- Erythema nodosum
- Адисонова криза
- Адхезивен капсулит на рамото
- Алвеолaрни и парието-алвеолaрни нарушения
- Алергичен контактен дерматит
- Алергичен ринит, неуточнен
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИКС МАСЪЛДРОЛ капсули * 60
БИОХЕРБА БИЛКОВА ФОРМУЛА ЗА БЪБРЕЦИ + ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА капсули * 60
НовПЮР НУТРИШЪН ГАБА прах 212 г
АДРЕНАСЕНС капсули 460 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ПРОМОГРЕВИЯ КОРТИЗОЛ ПРОТЕКТ + L-ТЕАНИН капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Приложение на хидрокортизон
- Локални кортикостероиди
- Билкови алтернативи на кортикостероидите
- Функция и хормони на надбъбречната кора
- Изследване на кортизол в кръвта
- Изследване за кортизол в урината
- Бабини зъби, Трабузан
- Лечение при болест на Адисон
- Как да преодолеем надбъбречната умора
Коментари към Кортикостероиди
Господин
Здравейте ползвам субмикорт турбоинхалер , но имам много гъста лепкава слуз в гърлото и носа и ми се повдига възможно ли е да е от инсталатора
Здравейте! Консултирайте се с лекаря си за оценка на състоянието и да се идентифицира причината за тези симптоми.
Здравейте ползвам субмикорт турбоинхалер , но имам много гъста лепкава слуз в гърлото и носа и ми се повдига възможно ли е да е от инсталатора
Станислав
Здравейте имам много специфичен въпрос относно лекарсвта които съм приемал в периода на възръст от 1-10 години. Съдейки по факта, че някой от тях са забранени от здравната каса към днешна дата. Лекарствата са : КЕТОТИФЕН таблетки 10 мг * 30 НИХФИ //// БЕКОНАЗЕ спрей 200 дози /// ПРЕДНИЗОЛОН КОРТИКО таблетки 5 мг * 20 /// ВЕНТОЛИН сироп 2 мг / 5 мл 150 мл /// ЕГИРИЗИН табл. 10 мг. * 10 . По конкретно, винаги съм страдал от лека депресия и анти социално поведение (в норми). Слабост в мускулите и неспособност за покачване на мускулна маса при фитнес спорт от 7 години + хранителни навици. Лесно покачване на тегло, като наднорменото тегло вингаги е било налице, само и единствено съм свалял при хранителни режими под 1000 калории дневно. Кожата ми е леко отпусната. Като най - проблемната област е корема, коремът винаги е бил по - напред от гърдите. (+ псевдо-геникомастия, която бе оперирана) Години по - късно като по - възрастен, съм правил изследвания при ендокринолог, като има поставена диагноза : " Метаолитен Синдром е66.8 " Та това е накратко за мен, сбито възможно най - кратко. Основният ми въпрос е, възможно ли е някой от горе посочените медикаменти, най - вече визирам кортикостероидните да са причина за описаните оплаквания и ако да, дали уврежданията могат да бъдат трайни и перманентни. И също така как би следвало да се процедира в бъдеще. Благодаря.
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог
Христова
Здравейте, изписан ми е Дексаметазон. Приела съм две таблетки от 4 мг. Мога ли да го спра, защото ми се вие свят от него.
Здравейте! Не прекратявайте предписано лечение без консултация с лекуващия лекар.
Здравейте, изписан ми е Дексаметазон. Приела съм две таблетки от 4 мг. Мога ли да го спра, защото ми се вие свят от него.
Здравейте имам много специфичен въпрос относно лекарсвта които съм приемал в периода на възръст от 1-10 години. Съдейки по факта, че някой от тях са забранени от здравната каса към днешна дата. Лекарствата са : КЕТОТИФЕН таблетки 10 мг * 30 НИХФИ //// БЕКОНАЗЕ спрей 200 дози /// ПРЕДНИЗОЛОН КОРТИКО таблетки 5 мг * 20 /// ВЕНТОЛИН сироп 2 мг / 5 мл 150 мл /// ЕГИРИЗИН табл. 10 мг. * 10 . По конкретно, винаги съм страдал от лека депресия и анти социално поведение (в норми). Слабост в мускулите и неспособност за покачване на мускулна маса при фитнес спорт от 7 години + хранителни навици. Лесно покачване на тегло, като наднорменото тегло вингаги е било налице, само и единствено съм свалял при хранителни режими под 1000 калории дневно. Кожата ми е леко отпусната. Като най - проблемната област е корема, коремът винаги е бил по - напред от гърдите. (+ псевдо-геникомастия, която бе оперирана) Години по - късно като по - възрастен, съм правил изследвания при ендокринолог, като има поставена диагноза : " Метаолитен Синдром е66.8 " Та това е накратко за мен, сбито възможно най - кратко. Основният ми въпрос е, възможно ли е някой от горе посочените медикаменти, най - вече визирам кортикостероидните да са причина за описаните оплаквания и ако да, дали уврежданията могат да бъдат трайни и перманентни. И също така как би следвало да се процедира в бъдеще. Благодаря.
василена
Здравейте.Искам да попита дали може да се използва Преднизолон ацис 20мг със Флуомизин вагинални глобули
Здравейте! По преценка и предписание на лекар.
Здравейте.Искам да попита дали може да се използва Преднизолон ацис 20мг със Флуомизин вагинални глобули