Остър инфаркт на миокарда МКБ I21
Патологичен процес, характеризиращ се с некроза (смърт) на определен участък от сърдечния мускул, се нарича остър инфаркт на миокарда. Инфаркт на миокарда е резултат от остро несъответствие между нуждите и доставката на кислород към сърдечният мускул. Човешкото сърце работи непрекъснато през целия си живот и се нуждае от постоянна доставка на кислород и хранителни вещества.
Собственото кръвоснабдяване на сърцето се осъществява чрез система от коронарните артериални съда.
Най-честа причина за остър инфаркт на миокарда е запушване на коронарните артериални съда от атеросклеротични плаки с остро прекъсване или намаляване на кръвотока за продължителното време.
Честотата на инфаркт на миокарда в нашата страна е значителна и продължава да нараства в последните десетилетия. България е на едно от първите места в Европа по смъртност от инфаркт на миокарда. До 60 годишна възраст боледуват предимно мъже, но след това разликата между двата пола изчезва. В последните 20 години се наблюдава тенденция към засягане на все по-млади възрастови групи. В 95% от случаите на остър миокарден инфаркт се касае за атеросклеротично променен съд. В крайна сметка кръвоснабдяването на сърдечния мускул не се осъществява и настъпва некроза. В клетката на сърдечния мускул има резерви от кислород, но са достатъчни само за 10 секунди. В рамките на около 30 минути клетките все още са жизнеспособни. Но след 3-6 часа прекъснат кръвоток към определен участък от сърдечния мускул настъпват необратими процеси на мускулна некроза.
Фактори, предразполагащи развитието на остър инфаркт на миокарда могат да бъдат:
- намалена защитна функция на вътрешната стена на артериалния съд - атероматозната плака намалява здравината на съда, нарушава нормалния турболентен ход на кръв, предразполага към вътрешни разкъсвания;
- тромбоцитите по-лесно полепват по неравна грапава вътрешна повърхност на артериалния съд и повишават риска от тромбоза.
- спазъм на коронарните съдове задълбочава гореописаните промени.
Всички тези механизми са взаимно свързани и образуват порочен кръг.
Клиничната картина при остър инфаркт на миокарда се състои от основния симптом - силна гръдна болка, която може да се разпростира до лявото рамо, да продължи до лявата ръка до малкия пръст, към шия, плешка, долната челюст. Не е характерна, но се среща болка в горната част на корема. Характерът на болката е различен:
- парене;
- стягане;
- боцкане;
- пробождане;
- изгаряне.
Болните са уплашени, изпитват непреодолимо чувство за страх пред смъртта. Характерна е "вегетативна буря" - обилно изпотяване, сърцебиене, неспокойствие, имат уплашен вид, търсят удобно положение на тялото, гадене и повръщане, диария. Болката продължава повече от 30 минути. Това е типична картина на остър инфаркт на миокарда. Понякога симптомите са различни от гореописаните. Поставянето на диагноза се затруднява поради следното:
- имитира коремно заболяване;
- появява се преходна мозъчна симптоматика, в следствие на намален мозъчен кръвоток;
- най-честата причина за нераспознаване на инфаркт на миокарда е безболково протичане на болестта.
При наличие на усложнения клиничната картина е доста по-богата. Налице са симптоми от страна на:
- сърдечна недостатъчност;
- белодробен оток;
- аритмии.
Най-тежките са усложнения в първите часове след инфаркта, нерядко са фатални.
Диагноза при остър инфаркт на миокарда се поставя след добре снета анамнеза по оплаквания на пациента. Извършва се физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед включва оглед, палпация и аускултация (преслушване) на сърцето. Инструменталните изследвания, които най-често се извършват са:
- електрокардиография;
- ехокардиография;
- рентгенография.
За правилно поставяне на диагнозата важно значение имат и специфичните лабораторни показатели, които са индикатор на тъканна хипоксия, а по-късно и на миокардна некроза.
Лечението при остър инфаркт на миокарда започва с поставяне и осигуряване на физически и емоционален покой на пациента. Основните медикаменти, които се използват са:
- вазодилататори;
- АСЕ - инхибитори;
- бета - бликери;
- сърдечни гликозиди.
Профилактиката при остър инфаркт на миокарда включва намаляване на наднорменото тегло, физически упражнения - разходки, отказ от цигари, ограничаване на мазни храни и сол, добър контрол на кръвната захар при диабетици и кръвното налягане при хипертоници. Ранната диагноза и своевременно лечение значително намаляват усложненията и високия процент на инвалидизация при това социално значимо заболяване.
Видове Остър инфаркт на миокарда МКБ I21
Симптоми и признаци при Остър инфаркт на миокарда МКБ I21
ВсичкиЛечение на Остър инфаркт на миокарда МКБ I21
ВсичкиИзследвания и тестове при Остър инфаркт на миокарда МКБ I21
- C-реактивен протеин
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Ехокардиограма
- Ехокардиография
- Измерване на артериално кръвно налягане
- Изследване на сърце
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОРАПУШ капсули * 30 ЧАЙКАФАРМА
ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30
ТермолабилниАСПИРИН ПРОТЕКТ таблетки 100 мг * 40 BAYER
ПАНАНГИН 158 mg/140 mg таблетки * 50
АЦЕТИЗАЛ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА
МАГНЕЗИУМ ДИАСПОРАЛ саше 300 мг * 20
КОПРИВА таблетки * 120 ТОШКОВ
ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА
СЕЛЕНОГИН таблетки * 60 WEDO
ГЛОГ таблетки * 120 ТОШКОВ
ПРОМЕРОЛ таблетки 50 мг * 30 СОФАРМА
ДИРОТОН таблетки 20 мг * 28 GEDEON RICHTER
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Сърце
- КП № 255 ПРОДЪЛЖИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ И РАННА РЕХАБИЛИТАЦИЯ СЛЕД ИНФАРКТ НА МИОКАРДА И СЛЕД СЪРДЕЧНИ ИНТЕРВЕНЦИИ
- КП № 28 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР КОРОНАРЕН СИНДРОМ С ПЕРСИСТИРАЩА ЕЛЕВАЦИЯ НА ST-СЕГМЕНТ С ИНТЕРВЕНЦИОНАЛНО ЛЕЧЕНИЕ
- КП № 27 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР КОРОНАРЕН СИНДРОМ С ФИБРИНОЛИТИК
Коментари към Остър инфаркт на миокарда МКБ I21