Остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация МКБ I21.3
Заболяване на сърдечно-съдовата система, при което настъпва исхемия и некроза на кардиомиоцитете (сърдечните мускулни клетки), се нарича остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация. Трансмуралният инфаркт на миокарда се характеризира с това, че се засягат и трите сърдечни слоя - ендокард, миокард и епикард.
Причина за развитието на остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация може да бъде:
- запушване на коронарните кръвоносни съдове, доставящи на сърцето хранителни вещества и кислород, от холестеролови и атеросклеротични плаки;
- наследствена предразположеност;
- захарен диабет;
- повишено артериално налягане - артериална хипертония;
- рискови фактори и вредни навици - тютюнопушене, неправилно хранене, водещо до затлъстяване;
- липса на физическа активност и предимно водене на заседнал начин на живот.
Клиничната картина на заболяването остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация се характеризира със силна и продължителна (повече от 30 минути) болка, започваща от гърдите, насочваща се към долната челюст, лявото рамо и лявата ръка, лявата лопатка.
Диагнозата на заболяването остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента, физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед се състои от оглед на болния, палпация, аускултация (преслушване на сърцето и белия дроб) и перкусия.
Инструменталният преглед се състои от следните методи на изследване:
- електрокардиограма - дава информация за наличието на исхемични или некротични процеси на сърцето;
- ехокардиография - показва наличието на патологични изменения на сърдечната структура и нарушения във функционирането на клапния апарат;
- коронарна ангиография - показва локализацията на засегнатата коронарна артерия;
- рентгенография - дава информация за изменения във формата на сърдечната сянка и наличие на патолоични изменения в белия дроб.
Лечението на заболяването остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация се провежда в болнично заведение. В зависимост от тежестта и състоянието на болния се провежда консервативно или оперативно лечение. При консервативната терапия се използват следните медикаменти:
- антиагреганти;
- антикоагуланти;
- медикаменти, намаляващи кислородната нужда на сърдечната тъкан;
- антихипертензивни средства.
Оперативната намеса включва най-често поставяне на байпас или стент.
Коментари към Остър трансмурален инфаркт на миокарда с неуточнена локализация МКБ I21.3