ACE инхибитори
› Приложение на АСЕ инхибиторите
› Взаимодействия на АСЕ инхибиторите с други лекарства
› Странични ефекти и усложнения
› Повишаване нивата на брадикинин
› Прием по време на бременност и кърмене
› Кърмене
Въведение
Към медикаментите за лечение и контрол на сърдечно-съдовите заболявания се причисляват т.нар. ACE инхибитори.
АСЕ инхибиторите са лекарства, блокиращи ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE). Този ензим е отговорен за превръщането на ангиотензин I в ангиотензин II, като последния е мощен вазоконстриктор (свива кръвоносните съдове). Стесняването на съдовете увеличава налягането и това е една от причините за повишаване на кръвното налягане (хипертония). Реално вазоконстрикцията се дължи на способността на ангиотензин II да ускорява свиването на околните мускули.
С прилагането на ACE инхибитори се намалява производството на ангиотензин II и се предотвратява стеснението на кръвоносните съдове. В резултат на това те се разширяват, а кръвното налягане се намалява. Регулирането на кръвното налягане улеснява сърцето да изпомпва кръвта и подобрява функцията му, като редуцира потребностите му от кислород.
Приложение на АСЕ инхибиторите
АСЕ инхибиторите се използват за лечение на:
- Високо кръвно налягане (хипертония).
- Сърдечна недостатъчност - АСЕ инхибиторите са от решаващо значение при лечението на сърдечна недостатъчност.
- Инфаркт на миокарда - когато се прилагат след сърдечен инфаркт, някои АСЕ инхибитори могат да намалят увреждането на сърцето и подобрят качеството на живот на пациента, както и неговата продължителност.
- Диабет - АСЕ инхибиторите забавят процеса, който води до увреждане на бъбреците при пациенти с диабет тип 2.
- Превенция на сърдечно-съдови заболявания - АСЕ инхибиторите също намаляват риска от инсулт или инфаркт.
АСЕ инхибиторите се прилагат още при:
- Белодробно сърце (белодробна сърдечна болест) и болести на белодробното кръвообращение
- Гломерулни болести
- Дилатативна кардиомиопатия
- Адреногенитални разстройства
- Други болести на сърцето
- Исхемична болест на сърцето
- Кардиомегалия
- Неинсулинозависим захарен диабет
- Неспецифична хематурия
- Нефрозен синдром
- Остър миокардит
- Остър ревматизъм
- Първичен хипералдостеронизъм
- Рецидивираща и постоянна хематурия
- Хронична бъбречна недостатъчност
Противопоказания
АСЕ инхибиторите са противопоказани при пациенти с:
- Анамнеза за ангиоедем, свързан с прием на АСЕ инхибитори;
- Стеноза на бъбречната артерия (двустранна или едностранна, с единствен функциониращ бъбрек);
- Свръхчувствителност към АСЕ инхибитори.
АСЕ инхибиторите трябва да се използват с повишено внимание при пациенти с:
- Нарушена бъбречна функция;
- Стеноза на аортната клапа или сърдечната обструкция;
- Хиповолемия или дехидратация;
- Хемодиализа;
- Проблеми с дишането (като астма, хронична обструктивна белодробна болест);
- Глаукома;
- при някои сърдечни заболявания;
- Увреждане на черния дроб;
- Сериозни стомашно-чревни проблеми (като например чревна непроходимост, запек, язви);
- Повишена функция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм );
- Проблеми при уриниране (например разширения на простатата);
- Алкохолизъм.
Приема на тези медикаменти може да предизвика замайване или сънливост, както и замъглено зрение. Поради тази причина, бъдете предпазливи при работа с машини или шофиране.
АСЕ инхибитори се предлагат с повишено внимание при деца, понеже може да предизвикат прекомерна възбудимост и вълнение.
Пациентите в напреднала възраст също може да бъдат по-чувствителни към ефектите на тези медикаменти. При тях по-често се наблюдават странични ефекти, като замайване и сънливост.
Видове ACE инхибитори
Съществуват много видове АСЕ инхибитори. Кое е най-доброто за Вас зависи от Вашето здраве и състоянието, което се лекува.
Примери за АСЕ инхибитори включват:
- каптоприл;
- еналаприл;
- лизиноприл;
- периндоприл;
- рамиприл;
- квинаприл;
- беназеприл;
- цилазаприл;
- фозиноприл;
- трандолаприл;
- спираприл;
- делаприл;
- моексиприл;
- темокаприл;
- зофеноприл;
- имидаприл.
Взаимодействия на АСЕ инхибиторите с други лекарства
Те могат да повишат нивата на калий (К) в кръвта, при съвместна употребата на калиеви добавки, заместители на солта, които съдържат калий или други медикаменти, които увеличават калия в организма могат да доведат до прекомерни в нивата на калий в кръвта.
АСЕ инхибитори, също може да увеличи концентрация в кръвта на литий (Eskalith) и да доведе до увеличаване на нежеланите ефекти от литий.
Има данни, че аспирин и други нестероидни противовъзпълителни средства (НСПВС) като Ibuprofen, Motrin, Medipren, Motrin, Nuprin и Индометацин (Indocin, Indocin-SR), и Naproxen (Anaprox, Naprelan, Naprosyn, Aleve) могат да намалят ефекта на АСЕ инхибиторите.
Лекарствени комбинации
Комбинация между АСЕ инхибитори и други лекарства:
- Ангиотензин II рецепторни антагонисти (АТ2) - Тази комбинация може да повиши нивата на брадикинина, който блокира образуването на ангиотензин II и дейността си в AT1 рецептора. Тази двойна блокада може да бъде по-ефективна, отколкото използването само с АСЕ-инхибитори.
- Диуретици - при тази комбинация имаме подобряване на контрола на кръвното налягане и намален риск от електролитни нарушения (хипер- или хипокалиемия, хипомагнезиемия).
- Калциеви антагонисти
Странични ефекти и усложнения
Възможни странични ефекти при приема на ACE инхибитори:
- кашлица - ако кашлицата продължителна и е тежка свържете се с Вашия лекар;
- зачервяване и сърбящ обрив по кожата;
- виене на свят, замаяност и отпадналост - след първата доза на АСЕ инхибитори и особено, ако сте я приемали с диуретик;
- хипотония - значително понижаване на кръвното налягане;
- нарушения на вкуса - наблюдават се най-често при прием на каптоприл, което се дължи на неговата сулфхидрилна група;
- болки в корема - наблюдава се много рядко и се дължи на тежка алергична реакция, която засяга стената на дебелото черво;
- главоболие;
- умора;
- гадене.
Бъбречно увреждане
Бъбречно увреждане е значителен потенциален неблагоприятен ефект при всички АСЕ-инхибитори, което пряко произтича от техния механизъм на действие.
Пациентите, които започват приема на АСЕ инхибитори, обикновено имат по-незначително намаляване на гломерулната филтрация, която се стабилизира след няколко дни. Намалението обаче може да бъде значителен проблем, в условия на понижена бъбречна перфузия, като стеноза на бъбречната артерия, сърдечна недостатъчност, поликистоза на бъбреците и други.
Следователно, бъбречната функция трябва да се следи внимателно през първите няколко дни след започване на лечението с АСЕ инхибитори, при пациенти с намалена бъбречна перфузия. Умерено засягане на бъбречната функция, с не по-голямо от 30% повишение на серумния креатинин, се смята, че ще бъде стабилизирано след около една седмица и се счита за приемливо.
Когато АСЕ инхибитори се приемат заедно с диуретици и нестероидни противовъзпалителни лекарствени препарати, риска от бъбречно увреждане е значителен.
Хиперкалиемия
Хиперкалиемия е друго възможно усложнение при лечение с АСЕ-инхибитор, поради тяхното влияние върху синтеза на алдостерон. Потискането на ангиотензин II води до намаляване на нивата на алдостерон в кръвта. Тъй като алдостерона е отговорен за повишаване екскрецията на калий, АСЕ инхибиторите могат да предизвикат задържане на калий в организма. Това е опасно за живота усложнение и поради което пациентите, приемащи АСЕ инхибитори, трябва редовно да си правят кръвни изследвания за измерване на нивата на калий.
Хиперкалиемията може да намали скоростта на проводимостта на импулсите от страна на нервите и мускулите, включително и на сърдечните тъкани. Това води до сърдечна дисфункция и невромускулни последствия.
Признаци за повишаване нивата на калий в организма включват:
- объркване;
- нарушения на сърдечния ритъм;
- нервност;
- скованост или изтръпване на ръцете,
- краката или устните;
- недостиг на въздух или затруднено дишане;
- слабост или тежест в краката;
- гадене;
- диария и др.
Повишаване нивата на брадикинин
АСЕ инхибиторите имат способността да повишават нивата на брадикинин. Това от своя страна има известни въздействия върху организма, като например:
Основните нежелани ефекти на АСЕ инхибиторите са свързани с тяхното фармакологично действие. Други съобщавани нежелани лекарствени реакции са хепатотоксичност и неблагоприятен ефект върху плода.
Прием по време на бременност и кърмене
Бременност
Приема на АСЕ инхибитори по време на бременност може да бъде опасен във всеки триместър. Те се причисляват към клас Д по степен на тератогенност и трябва да се избягват при жени, които смятат да забременеят.
Докладвани са множество случаи на: вродени малформации, мъртвородени деца или спонтанни аборти.
Често съобщаваните фетални аномалии включват: хипотония, бъбречна дисплазия, анурия/олигурия, олигохидрамнион, вътрематочно забавяне на растежа, белодробна хипоплазия, отворен дуктус артериозус, непълна осификация на черепа.
Като цяло, около половината от новородените, изложени на тератогенно влияние на АСЕ инхибитори са неблагоприятно засегнати.
Кърмене
АСЕ инхибитори не трябва да се използват от кърмещи майки в първите няколко седмици след раждането, поради риск от сериозна неонатална хипотония. Недоносени бебета могат да бъдат изложени на особена опасност.
При майки, които кърмят бебета над 6-месечна възраст, може да се обмисли използването на каптоприл, еналаприл или квинаприл, въпреки че се препоръчва внимателно проследяване на кърмачето за възможни признаци на хипотония.
Условия на съхранение
Да се съхраняват при стайна температура между, 15-30 градуса по Целзий, далече от светлина и влага. Да не се съхранява в банята. Течните форми на тези медикаменти да се предпазват от замърсяване.
Съхранявайте ги далече от домашни любимци и деца, както и от източници на топлина.
Специални предупреждения
АСЕ инхибитори са медикаменти, които се приемат през устата, обикновено на празен стомах, един час преди хранене. За поддържане на терапевтичния им ефект в дългосрочен план, се препоръчва приема на става по едно и също време на деня. Следвайте указанията на етикета на конкретния медикамент.
Броя на дозите, както и самата доза, зависят от вида АСЕ инхибитор, който е предписан; здравословното състояние на пациента; комбинацията от медикаменти, които се прилагат и други.
Ако сте пропуснали прием, вземете медикамента възможно най-скоро, след като се сетите. Ако наближава следващия прием обаче, не взимайте двойна доза, за да наваксате.
Не спирайте приема на лекарствата си, без да сте говорили първо с Вашия лекар, дори и не усещане подобрение на състоянието си. Ако приемате АСЕ инхибитори за сърдечна недостатъчност например, симптомите може да не подобрят веднага. В някои случаи подобрението на състояние изисква по-продължителен прием на медикаментите.
Приема на АСЕ инхибитори налага редовно проследяване на здравословното състояние - контрол на кръвното налягане, нивото на калий в кръвта, бъбречната функция.
При предозиране, потърсете спешна медицинска помощ. Симптомите на предозиране могат да включват: гадене, повръщане, остра стомашна болка, промени в съзнанието и настроението.
По време на лечението с АСЕ инхибитори, приемът на алкохол е противопоказен, поради засилване риска от увреждане на черния дроб.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението ACE инхибитори
- Болест на сърцето, неуточнена
- Бъбречна недостатъчност
- Вторична хипертония
- Гломерулни болести
- Дилатативна кардиомиопатия
- Други уточнени видове захарен диабет
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Метформинът понижава кръвната захар, като блокира важен митохондриален процес
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Инфаркт
- Диета № 9 - при диабет
- Диабет
- Личи
- Лечение с кислород
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Инсулин и HOMA-индекс
Коментари към ACE инхибитори