Промени в организма при редовна физическа активност
Редовната физическа активност води до характерни промени в организма, които се проявяват не само при натоварване, но и в състояние на покой. Спортистите имат по-ниска сърдечна честота (под 60 удара в минута), поради доминирането на парасимпатиковите влияния. Ударният обем е по-голям. Това се дължи на увеличения венозен приток и на крайния диастолен обем при по-продължителна диастола. Тези промени от страна на сърдечно-съдовата система дават възможност за по-голям функционален резерв при физическа работа, като увеличаването на минутния обем се осъществява предимно за сметка на нарастване на ударния обем и в по-малка степен на сърдечната честота. По тази причина едно и също по интензитет натоварване причинява много по-изразено ускоряване на пулса в нетренирани индивиди в сравнение с тренирани. При много интензивна физическа активност се появява и така наречената физиологична хипертрофия на сърдечния мускул (увеличаване на дебелината на камерната стена). При този тип хипертрофия сърдечната функция се подобрява (увеличен УО и МО), но възникват условия за промяна в електрофизиологичните характеристики на кардиомиоцитите, които могат да бъдат причина за ритъмни разстройства.
Редовната физическа активност води и до подобряване на максималната кислородна консумация VO2max, защото тя представлява произведение от минутния обем и от максималната кислородна екстракция в тъканите.
Редовната физическа активност води и до промени в скелетните мускули. Мускулната сила нараства. Това се дължи на увеличаване на дебелината на мускулните влакна (хипертрофия) и на добавяне на успоредно разположени саркомери. Това създава условия за по-висока скорост на съкращаване на мускула. Смята се, че скелетните мускули притежават и ограничени способности за образуване на мускулни влакна (хиперплазия) от сателитни клетки, които представляват стволови клетки с възможност за диференциране в мускулни. Промените, които се наблюдават в спортисти, които упражняват динамични аеробни спортове, в сравнение с тези, които се занимават със статични (анаеробни) натоварвания, са различни. При занимаването с аеробни спортове се наблюдава увеличаване на броя на капилярите с цел намаляване на дифузионното разстояние и подобряване на екстракцията на кислорода. Броя на митохондриите и екпресията на ензимите за окислителното фосфорилиране също нарастват. При спортисти упражняващи статични анаеробни натоварвания е характерно натрупване на мускулна маса и на съкратителни белтъци за сметка на хипертрофия на мускулните влакна. По-голямата мускулна маса при мъжете се дължи на действието на мъжкия полов хормон тестостерон. Същестуват фармакологични препарати, които са синтетични аналози на тестостерона. Те имат анаболни ефекти и маскулинизиращо действие (стимулират развитието на мъжки полови белези). Използват се и за възстановяване на мускулната и костната маса при индивиди с тежки заболявания. Тези препарати имат сериозни странични ефекти, като вирилизация (поява на мъжки полови белези у жената) и аменорея (липса на менструация) при жените спортистки, нарушения в сперматогенезата при мъжете поради потискане на собственото производство на тестостерон, поведенчески промени с прояви на агресивност, нарушения в чернодробната функция и в липидната обмяна.
Промените, които настъпват в кръвообращението и в обмяната на веществата при редовна физическа активност, са едно от най-добрите средства за профилактика на исхемична болест на сърцето, хипертония, затлъстяване, диабет и мозъчен инсулт. Редовната физическа активност е ключов фактор за подобряване на здравето. Някои от ползите от нея са:
- контрол на телесното тегло – смята се, че физическа активност с умерена интензивност и с продължителност 150 минути на седмица спомага за запазването на телесното тегло. С цел отслабване е необходимо физическата активност да бъде по-голямо количество, така че да се получи калориен дефицит.;
- намалява риска от сърдечно-съдови заболявания;
- намалява риска от диабет тип 2 и метаболитен синдром – при вече доказан диабет редовната физическа активност също е от полза. Тя стои в основата на добрия контрол на кръвната захар.;
- намалява риска от ракови заболявания;
- подобрява качеството на живот;
- укрепва костите и мускулите;
- подобрява психическото здраве и настроението;
- увеличава шансовете да живеете по-дълго.
От по-горе посоченото става ясно, че редовната физическа активност притежава редица ползи за здравето. При упражняването и се наблюдават и физиологични промени, които правят организма по-устойчив на заболяване и намаляват риска от развитие на такова.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАБЪЛ УУД АЗОТЕН БУСТЕР капсули * 180
НовОСТРОВИТ РЕЙШИ капсули * 60
КОНСКИ ГЕЛ БАЛСАМ С АЛПИЙСКИ БИЛКИ 500 мл
СИБИРСКИ ЖЕНШЕН капки 50 мл
НовНАУ ФУДС МАГНЕЗИЙ ТЕЧЕН 237 мл
МАТИСЪН МАГНЕЗИЙ (ЦИТРАТ, МАЛАТ) капсули * 120 MT2327
Библиография
https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/physical-activity-its-important
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5667604/
Victor L. Katch; “Essentials of exercise physiology”
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Физиология на физическата работа
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- ACE инхибитори
- д-р Мария Николова Георгиева
- д-р Петя Николаева Чобанска
- д-р Ваня Райчева Иванова
- Напречнонабраздени мускули
- д-р Христо Господинов Маринов
Коментари към Промени в организма при редовна физическа активност