Тестостерон
Тестостеронът е най-важният представител от андрогените. Образува се в Лайдиговите (интерстициалните) клетки на семенниците. Малки количества тестостерон се секретират и от яйчниците, а сходни с неговото действие стероидни хормони се секретират от надбъбречната жлеза и при двата пола. От друга страна пък, тестисите секретират малко количество естрогени. Основен ефект на тестостерона е формирането на първичните полови белези още преди раждането и развитието на вторичните полови белези по време на пубертета.
Синтез на тестостерон
Тестостеронът се образува в Лайдиговите клетки на тестисите, тъй като там е локализирано почти цялото количество 3α-хидроксистероиддехидрогеназа. Не се синтезира само в тестисите, но и в надбъбречните жлези. Яйчниците също произвеждат малко количество. Тестостеронът е стероиден хормон, затова изходното вещество за синтезата му е холестеролът. Някои от стъпките в синтезата му включват откъсване или разцепване на страничната верига на прекурсора от цитохром Р450 и образуване на прегненолон. След това се образува андростендион и на края тестостерон. Тестостеронът се секретира на порции и количеството му в плазмата на млад мъж варира между 5-10 mg/ml. С напредването на възрастта нивото на хормона намалява.
Синтезата се регулира от хипофизата, която отделя ЛХ и ФСХ. Тези хормони контролират броя на Лайдиговите клетки. След образуването тестостеронът попада в кръвта и се придвижва към прицелните клетки. Свободният тестостерон постъпва в тъканите-мишени чрез пасивна или облекчена дифузия. В простатната жлеза, семенните мехурчета, бъбреците, мастните жлези и мозъка има 5α-редуктаза, която го превръща в дихидрокситестостерон. Двата хормона се свързват с един и същ цитозолен рецептор, който има по-голям ефект към дихидрокситестостерона. Комплексът хормон-рецептор се свързва с хроматина. В резултат се усилва или намалява експресията на определени гени. Основната част от него се разгражда в черния дроб до 17-кетостероиди или в простата. Метаболитите се изхвърлят с урината и изпражненията. Намаленото ниво на тестостерона води до състояние, известно като хипогонадизъм. Ако заболяването се появи преди достигане на полова зрялост, вторични полови белези не се развиват. Ако хипогонадизмът настъпи след пубертета, вторичните полови белези рудиментират.
Ефекти на тестостерона
Тестостеронът е важен хормон за появата на полови белези при мъжа. Неговите ефекти могат да се разделят на няколко групи: ефекти преди раждането, след раждането, върху вторичните полови белези, ефекти свързани с репродукцията и нерепродуктивни ефекти.
Секрецията на тестостерон от тестисите на фетуса преди раждането води до развитието на мъжка полова система и слизането на тестисите в скротума. След раждането синтезата се прекратява и се възстановява едва на 10-14 годишна възраст. Под влиянието му се увеличават размерите на тестисите, скротума и пениса и започва сперматогенезата. Развитието на вторичните полови белези в мъжкия организъм също зависи от този хормон. Под негово влияние се появява характерното окосмяване на лицето, тялото и областта на пубиса. Оформя се и мъжка конфигурация на тялото – широки рамене, тесен таз, развита мускулатура. Тестостеронът е от значение и за появата на либидото по време на пубертета и за поддържане на сексуалното желание в зряла възраст.
Ефекти на тестостерона, които не са свързани с репродукцията:
- коса и кожа – високите нива на тестостерон водят до увеличаване на броя и активността на мастните жлези, което често причинява акне;
- анаболен ефект върху белтъчната обмяна – тестостеронът е едни от многото фактори, които участват в образуването на мускулна маса. Той увеличава нивата на невротрансмитерите, които стимулират растежа на тъканите. Взаимодейства и с ядрени рецептори, което води до синтез на протеини. Повишава нивата на растежния хормон. Тестостеронът увеличава костната плътности стимулира производството на червени кръвни клетки от костния мозък. Играе роля и в липидния метаболизъм, като спомага за по-бързото изгаряне на мазнините.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮРВИТАЛ ЕКДИСТЕРОЛ капсули 400 мг * 30
НАУ ФУДС КОПРИВА КОРЕН капсули 250 мг * 90
ЦИНК капсули * 60 ФИТОФАРМА
АМИКС ЕКДИ СТЕРОНИ капсули * 90
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР МИРАФОРТЕ ФОРМУЛА ЗА МЪЖЕ капсули * 120 01940
Безплатна доставка за България!БИОКЕЪР САО ПАЛМЕТО КОМПЛЕКС капсули * 60
Библиография
https://www.news-medical.net/health/Testosterone-Biochemistry.aspx
http://www.healthline.com/health/low-testosterone/effects-on-body
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279000/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21058750
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Функция на мъжка репродуктивна система
- Мъжки полови хормони
- Лесни начини и техники за уголемяване на мъжкото достойнство
- Изследване на тестостерон
- Как да увеличим нивото на тестостерон по естествен път?
- Естествени афродизиаци: храни, подправки и билки, повишаващи потентността при мъжете
- Билки и добавки срещу еректилна дисфункция
- Защо през последните десетилетия тестостеронът при мъжете намалява
- Лечение при варикоцеле
- Мъжки полови хормони
- Тестостерон
- Бабини зъби, Трабузан
Коментари към Тестостерон