Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Кръв и лимфа Кръвни клетки Хемопоеза

Хемопоеза

от 24 ное 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Хемопоеза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Поради факта, че кръвните клетки имат определена продължителност на живот, се изисква тяхното постоянно обновяване, което се извършва с процесите на хемопоеза. Хемопоезата е процес на образуване на кръвни клетки. Нарича се още кръвотворене или кръвообразуване. Хемопоезата е един интензивен процес, който продължава през целия живот на организма. Цел на кръвотворенето е да замести загиналите кръвни клетки, както и тези преминали от кръвта в други тъкани. При екстремни състояния, като хипоксия, инфекциозен процес, хемопоезата се адаптира към нуждите на организма.

Кръвотворенето започва още в жълтъчното мехурче на ембриона. От втория лунарен месец този процес се извършва в черния дроб и слезката, а от четвъртия и в костния мозък. След раждането хемопоезата се измества в червения костен мозък на скелетните кости, а в лимфоидната тъкан се образуват лимфоцити. Образуването на различните видове кръвни клетки се извършва в синусите на костния мозък. В този процес участват хемопоетичните стволови клетки и стромални клетки, фибробласти, остеобласти, ендотелни клетки и макрофаги. Всички тези клетки образуват необходимата микросреда за нормалното протичане на хемопоезата.

Хемопоетична стволова клетка

стволови клеткиСтволовите клетки имат забележителния потенциал да се диференцират в много различни видове клетки в организма. Освен това в много тъкани те служат като вид ремонтна среда. Стволовите клетки се отличават от другите чрез две важни характеристики. Първо, те са неспециализирани клетки и са способни да се подновяват чрез клетъчно делене, дори и след дълги периоди на неактивност. Второ, при определени условия те могат да бъдат подтикнати от определени фактори да се диференцират в орган специфични клетки със специални функции.

лечение със стволови клеткиКръвните клетки се образуват от хематопоетичните стволови клетки чрез процеси на пролиферация и диференциация. Диференциацията се регулира от растежни фактори и цитокини, които се освобождават от клетките на микрообкръжението. След началото на процесите на диференциация хематопоетичните стволови клетки губят способността си да се самообновяват. Те могат да се диференцират в прогениторни клетки, които могат да станат кръвоначалници на два основни реда: на миелоидния ред или на лимфоидния ред. След многократни деления се получават унипотентни прогениторни клетки, които имат възможността да се диференцират само в една клетъчна линия – гранулоцитно-моноцитна, еритроидна, мегакариоцитна, В- или Т-лимфоцити. 

Хемопоезата е няколко вида, в зависимост от клетките, които се диференцират:

  • еритропоеза;
  • гранулоцитопоеза;
  • лимфоцитопоеза;
  • моноцитопоеза;
  • тромбоцитопоеза.

Еритропоеза

еритропоезаПроцесът на образуване на еритроцитите се нарича еритропоеза или еритроцитопоеза. Той започва с диференциация на плурипотентната стволова клетка в мултипопентна стволова клетка, последвана от еритроцит-колония образуваща прогениторна клетка и проеритробласт. Проеритробластът е клетка, която съдържа ядро и много рибозоми, в които започва да се синтезира хемоглобинът. От проеритробласта се диференцира базофилният еритробласт, които е по-малък по размер. След още няколко етапа на делене се образува ретикулоцитът, който е първата безядрена клетка, в която има остатъци от клетъчни органели. След като ретикулоцитът загуби органелите си се образува еритроцитът. Зрелият еритроцит изпълнява своите функции и живее около 120 дни. След това той се разгражда в слезката и хемоглобина, който се е съдържал в него се трансформира в черния дроб и се отделя под формата на билирубин.

Гранулоцитопоеза

гранулоцитопоезаГранулоцитопоезата започва от плурипотентната хематопоетична стволова клетка. Първият индентифициран предшественик на гранулоцитите е миелобластът. От миелобласта се образува промиелоцитът, а от него миелоцитът. Миелоцитите съдържат специфични гранули и се делят на неутрофилни, еозинофилни и базофилни. Неутрофилният миелоцит притежава бъбрековидно ядро и два вида гранули (азурофилни и специфични). Еозинофилният миелоцит има овално ядро и еозинофилни гранули. Базофилният миелоцит притежава овално ядро и азурофилни гранули. След няколко последователни деления на миелоцитите се образуват метамиелоцити, който отново се делят на неутрофилни, еозинофилни и базофилни. Следва образуване на пръчковидни и сегментоядрени гранулоцити. Времето необходимо за диференциране на стволовата клетка до зрял гранулоцит е около 10 дни.

Лимфоцитопоеза

тромбоцитопоезаЛимфоцитопоезата е процес на образуване на лимфоцитите. Той преминава през следните стадии: хематопоетична стволова клетка, лимфоцитна прогениторна клетка, лимфобласт и лимфоцит. От прогениторните клетки се развиват три вида клетки – В- и Т-лимфоцити и клетки естествени убийци (NK-клетки).

Моноцитопоеза

Чрез моноцитопоезата се образуват моноцити, които навлизат в кръвния ток и при нужда се трансформират в макрофаги. Процесът на образуване на моноцити започва от хематопоетичната стволова клетка, последвана от моноцит колония образуваща прогениторна клетка, монобласти, промоноцити и моноцити. Времето необходимо за диференциране на зрял моноцит е около 55 часа.

Тромбоцитопоеза

В процесът на тромбоцитопоезата се образуват тромбоцитите (кръвните плочици). Той започва от хематопоетичната стволова клетка, последвана от колония-образуващата единица мегакариоцит, мегакариобласт, мегакариоцит и тромбоцити. Мегакариоцитите са големи клетки, от които чрез частична фрагментация се получават протромбоцити, от които се образуват тромбоцитите.

Регулация на хемопоезата

Регулацията на хемопоезата се осъществява чрез взаимодействие на генетичния потенциал с факторите на средата, към които спадат микрообкражението и растежните фактори. Растежните фактори, наречени още хемопоетични цитокини, са семейство от повече от 20 гликопротеина. Те се произвеждат от стромални клетки, ендотелни клетки, фибробласти, макрофаги, лимфоцити и други. Някои от по-известните хемопоетични цитокини са гранулоцитен-колония стимулиращ фактор, моноцитен-колония стимулиращ фактор, еритропоетин, тримбоцитопоетин и други. Техните ефекти се изразяват в стимулиращо или инхибиращо действие върху клетъчното делене, диференциация, пролиферация и апоптоза. В допълнение те улесняват взаимодействията между стволовите клетки и компонентите на микрообкръжението. Еритропоетинът е хормон, който регулира образуването на червените кръвни клетки. Произвежда се в бъбреците и в черния дроб. Еритропоетинът осъществява своето действие чрез свързването му с рецептори, разположени по мембраната на еритроидните клетки. Тази връзка между хормон и рецептор стимулира, тяхната диференциация и пролиферация. Еритропоетинът действа върху късните етапи на еритропоезата. Тромбоцитопоетинът е хормон, който се произвежда в черния дроб и ранните етапи на хемопоезата. При нормални условия по-голяма част от клетките в костния мозък не се делят. По-зрелите прогениторни клетки пролиферират и формират относително постоянен брой кръвни клетки, а една част от тях се подлага на апоптоза. Този тип хемопоеза се нарича конститутивна, тъй като се осъществява при относително постоянни условия. Различаваме и индуцируема хемопоеза, която се стимулира при наличие на стресови въздействия върху организма.

Хемопоезата е жизнено важен процес, подложен на прецизна регулация. Благодарение на него броят на кръвните клетки в организма се поддрържа относително постоянен. Това позволява на кръвта да изпълнява своите важни физиологични функции.

Още по темата:
  • Кръвни клетки Кръвни клетки
  • Кръвосъсирване Кръвосъсирване
  • Левкоцитна формула Левкоцитна формула
  • Левкоцити Левкоцити
5.0/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДОКТОР'С БЕСТ ХЕЛАТНО ЖЕЛЯЗО таблетки * 120
42.60лв.

ДОКТОР'С БЕСТ ХЕЛАТНО ЖЕЛЯЗО таблетки * 120

БИНОКРИТ ампули 3000 IU / 0.3 мл. * 6
198.10лв.

БИНОКРИТ ампули 3000 IU / 0.3 мл. * 6

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Haematopoiesis

http://www.blackwellpublishing.com/content/BPL_Images/Content_store/Sample_Chapter/9781405136495/9781405136495_01.pdf

http://nptel.ac.in/courses/102103012/41

https://stemcells.nih.gov/info/basics/7.htm

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“



Коментари към Хемопоеза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хемопоеза
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:59
    Коментирайте "Хемопоеза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Кръв и лимфа
  • Кръвни клетки
  • Увеличен брой гранулоцити
  • Повишени левкоцити в кръвта
  • Ниски нива на лимфоцити (лимфопения)
  • Повишени нива на моноцити в периферната кръв
  • Хирургически дренаж
  • Шънт
  • Повишени левкоцити в урината
  • Отстраняване на кърлеж
  • Тромбоцити (PLT)
  • Ниски нива на моноцити в кръвта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 7 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 23 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 18 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа и 18 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 11 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 7 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival