Кръвосъсирване
Кръвосъсирването (хемокоагулацията) е защитен механизъм, участващ в хемостазата, който може да се осъществява вътре (интравазално) и извън съдовете (екстравазално). По същество процесът на кръвосъсирване представлява каскадна ензимна реакция, която се инициира от освободени от увредените тъкани и тромбоцити фактори, както и от пряк контакт с колагенните съдови нишки и плазмени протеини. Участниците в процесите на хемокоагулация произходат от плазмата, тъканите, ендотелните клетки и тромбоцитите. Плазмените фактори на кръвосъсирването се образуват в черния дроб. Прието е те да се отбелязват с римски цифри, а активираната им форма с малка буква „а“.
От кръвосъсирването най-важният резултат е отцепването на фибринов мономер от молекулата на плазмения фибриноген и полимеризирането му в дългите нишковидни молекули на фибрина, от които се формира фибринова мрежа. В последната се включват както тромбоцити, така и други клетъчни елементи на кръвта. Така се образува коагулум (кръвен съсирек), който запушва отвора на увредения съд.
Процесът на кръвосъсирване може да се предизвика от промени в състава на кръвта, нарушаване целостта на кръвоносния съд, промени в ендотелните клетки и забавяне на кръвния ток. Основните етапи, които водят до образуването на фибрин са 4 на брой:
- Образуване на протромбинов активатор.
- Превръщане на протромбина в тромбин, като този процес се катализира от протромбиновия активатор.
- Превръщане на фибриногена във фибрин, който процес се катализира от образувания тромбин.
- Ретракция на съсирека.
Фактори на кръвосъсирването
Образуване на протромбинов активатор
Образуването на протромбинов активатор се осъществява чрез сложна поредица от реакции, която завършва с образуване на комплекс от активни субстанции, означавани като протромбинов активатор. Тази каскада се задейства при нарушение на съдовата стена, промени в състава на кръвта и/или промени в характера на кръвния ток (триада на Вирхов). Протромбиновият активатор е съставен от плазмен фактор Ха, плазмен фактор Va, фосфолипиди и калций. Получаването му може да стане по два различни пътя:
- външен – при попадане в кръвта на външни нехарактерни за нормалния и състав вещества, предизвиква се от фактор III (тъканен тромбопластин);
- вътрешен – инициира се от фактор XII.
Външният път се активира след разрушаване на тъкани и попадане в кръвта на тъканен фактор (тъканен тромбопластин), който представлява комплекс от фосфолипиди, липопротеини с протеолитична активност и холестерол. Тъканният тромбопластин образува комплекс с фактор VII (проконвертин), който в присъствието на калций активира фактор Х, а освен него и фактор V и VIII.
Вътрешният път за образуване на протромбинов активатор започва при активирането на фактор XII, което се осъществява след контакта му с колагена, фактора на фон Вилебранд (произвеждан от ендотелните клетки) и със субендотелното пространство след нарушаване на целостта на съдовата стена. Това води до конформационни промени във фактор XII, които го правят по-податлив на действието на каликреина (плазмен ензим). Получава се активен фактор XII, който активира фактор XI. Това се извършва бързо в присъствие на кининоген. Фактор XI активира фактор IX, а той фактор X.
Както външният, така и вътрешният механизъм водят до активирането на фактор X, който заедно с калциевите катиони, фосфолипиди и фактор V образува комплекс, означава като протромбинов активатор (активен тромбопластин). Последният активира превръщането на протромбина в тромбин. От този етап последователността на реакциите, водещи до образуване на трайна фибринова мрежа е обща и за двата механизма.
Протромбинът е плазмен белтък, който се образува в черния дроб с участието на витамин К. Под действието на протромбиновия активатор протромбинът се превръща в тромбин. Това се осъществява в две фази – първо под действието на фактор Х се получава мейзотромбин, от който в последствие се получава тромбин. Тромбинът е мощна серинова протеаза, която отцепва пептиди от фибриногена, което води до образуване на фибринови мономери, които полимеризират и образуват фибриновите нишки и фибринова мрежа. Този процес протича много бързо за около 10-15 секунди. В последствие фибриновата мрежа се стабилизира от фактор XIIa и калциеви йони. Така се образува кръвният съсирек, който представлява мрежа от фибринови нишки, в която са уловени кръвни клетки и плазма. Следва ретракция (свиване, сбръчкване) на съсирека, която води до намаляване неговите размери.
За нормалното протичане на хемокоагулацията важна роля притежават калциевите йони и витамин К. Липсата на калциеви йони пречи на съсирването. Ролята на витамин К се изразява във функцията му на кофактор на ензими, участващи в образуването на голяма част на факторите на кръвосъсирването. Дефицитът на витамин К води до хипокоагулация.
Хемокоагулацията (кръвосъсирването) има важна защитна функция, но само при условие, че може да бъде строго контролирано. В противен случай има опасност от спонтанно вътресъдово (интравазално) кръвосъсирване или неограничено разпространение на предизвикания от съдовото увреждане кръвен съсирек.
Подраздели на Кръвосъсирване
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕПАРОИД 100 IU/mg маз 100 г ЗЕНТИВА
НовБИОХЕРБА НАТУРАЛЕН ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 60
БИОХЕРБА ВИТАМИН K1 капсули 100 мкг * 100
ЕЛИКВИС таблeтки 2.5 мг * 20
ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН К2 МК-7 капсули 45 мкг * 60
ДАКСАНЛО капсули 150 мг * 60
НовДАБИГАТРАН ЕТЕКСИЛАТ капсули 75 мг * 30 АКОРД
НовЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60 СТАДА
ЛОСТРАЗИН таблетки 100 мг * 60 ТЕВА
КСАНИРВА таблетки 15 мг * 28
НовКЛОПИДОКОН таблетки 75 мг * 28
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС НАТОКИНАЗА капсули 100 мг * 30
Библиография
https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sucasti/Teoreticke_ustavy/Ustav_molekularnej_biomediciny/Pedagogika/Fyziologia/Eng_Blood_physiology_4.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Coagulation
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjAndSkmeTXAhXD66QKHXaHCg4QFgh6MA4&url=https%3A%2F%2Fthemedicalbiochemistrypage.org%2Fblood-coagulation.php&usg=AOvVaw2_fZpbq5TZ0aKAEuLBvbKi
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260295/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Коментари към Кръвосъсирване