Пулсово налягане
Пулсовото налягане изразява разликата между систолното и диастолното. То се нарича още амплитуда на кръвното налягане. Пулсовото налягане е функция на ударния обем на сърцето, която притежава важно значение в клиничната практика за оценка на работата на сърдечния мускул.
Артериално налягане при човек на средна възраст, в областта на a. brachialis се колебае между 120 mmHg - за систоличното (отговарящо на 16,0 кРа) и 80 mmHg - за диастоличното (равняващо се на 10,7 кРа). В областта на големите артерии (бедрената, мишничната и лъчевата), пулсовото налягане най-напред нараства, а след това намалява. По този начин систоличното налягане в бедрената артерия е по-високо от това в аортата, с 15-25 mmHg. Постепенно с отдалечаване от сърцето пулсовото налягане намалява и в областта на капилярите напълно изчезва.
Артериалното и пулсовото налягане са възрастово зависими величини. Така например у новородените систоличното налягане е 70 mmHg, диастоличното - 40 mmHg, а пулсовото е 30 mmHg. В края на първата година систоличното налягане се повишава на 90 mmHg, докато диастоличното почти не се променя. В следващите години се повишава диастоличното налягане, а систоличното се променя незначително.
Пулсовото налягане зависи от характеристиката на аортната стена, а именно от нейната еластичност и разтегливост (артериалната разтегливост е физично явление, обратно на еластичността). При нормални условия изпомпването на кръв в аортата е свързано с нейното оптимално разтегляне и трансформиране на енергията за преодоляване на съпротивлението в енергия на разтеглянето, която в периода на диастолата придвижва кръвта в съдовата система.
При склеротични увреждания на съдовата стена, разтегливостта й е намалена. Поради тази причина малко енергия се кумулира в съдовата стена, докато систоличното налягане се повишава значително. Обратното явление се наблюдава по време на диастолата - по-малко енергия се връща върху кръвната маса при еластичното възстановяване диаметъра на съда и диастоличното налягане спада повече. Получената по-голяма пулсова амплитуда е характерна за възрастните индивиди.
Патологични промени в пулсовото налягане
Обикновено пулсовото налягане има стойности около 30-40 mmHg. При физически натоварвания то може да достигне до 100 mmHg. Постоянно високите стойности на пулсовото налягане са знак за патологични промени в стената на големите съдове, за аортна инсуфициенция (непълно затваряне на платната на аортната клапа и връщане на кръв от аортата към камерната), хипертироидизъм или други заболявания. Високото пулсово налягане при покой води до ускоряване на процеса на стареене на органите в тялото и особено на сърцето, мозъка и бъбреците. Високото пулсово налягане комбинирано с брадикардия (забавен пулс) и неправилно дишане формират тревожна триада от симптоми, за които трябва да се потърси лекарска помощ.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПРИНЦОВКА С ИГЛА 10 мл * 1
РОЗОВА ИНЖЕКЦИОННА ИГЛА 18 G * 100
КАФЯВА ИНЖЕКЦИОННА ИГЛА 26 G * 100
ИНСУЛИНОВА ИГЛА NOVO FINE G31 6 мм
ЗЕЛЕН АБОКАТ КАТЕТЪР 21 БЪТЕРФЛАЙ
СПРИНЦОВКА С ИГЛА 2 мл * 10
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse_pressure
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/expert-answers/pulse-pressure/faq-20058189
https://www.healthcentral.com/article/what-is-pulse-pressure
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Налягане в съдовата система
- Артериално налягане
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
Коментари към Пулсово налягане