Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Калциеви антагонисти Медикаментозно лечение

Калциеви антагонисти

от 12 сеп 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Мариета Георгиева
Калциеви антагонисти - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Лекарства, които потискат навлизането на калций от екстрацелуларното пространство в клетката или неговото освобождаване от вътреклетъчните депа, се наричат калциеви антагонисти, още известни като блокери на калциевите канали. Техните основни ефекти са свързани с лечението на високо кръвно налягане (хипертонията) и освен това имат антистенокарден ефект, т.е. повлияват лечението на пристъпни сърдечни болки с различна продължителност.

Калциевите антагонисти имат способността директно да влияят на биосинтезата на алдостерон в адренокортикални клетки - стероиден хормон, който увеличава обратната резорбция на натрий в бъбреците, задържането на вода, екскрецията на калий, обема на кръвта и повишава кръвното налягане.

Основен ефект при приложението калциевите антагонисти е настъпване на артериална вазодилатация на коронарни, мозъчни, бъбречни и периферни съдове. Имат антиаритмичен ефект и намаляват контрактилитета на миокарда. Противодействат на механизмите и последствията от мозъчна и миокардна исхемия.

Освен това калциевите антагонисти потискат тромбоцитната агрегация.

Блокерите на калциевите канали са особено ефективни срещу ригидност на стените на артериалните съдове, една от най-честите причини за повишено систолично кръвно налягане при пациенти в напреднала възраст. Те също често се използват за промяна на сърдечната честота, за да се предотврати мозъчен вазоспазъм, както и за намаляване на болките в гърдите, причинени от ангина пекторис.

За разлика от бета-блокерите, калциевите антагонисти не са показани за намаляване на смъртността. Потенциалните сериозни рискове предимно са свързани с краткотрайното действие на блокерите на калциевите канали.

Обикновено калциевите антагонисти се предписват самостоятелно, но също така често се комбинират и с други медикаменти, когато терапията само с едно лекарство е била неефективна. Съчетават се успешно с други средства за контрол на кръвното налягане и холестерола.

Наблюдава се също расова зависимост. Така например за чернокожите, блокерите на калциевите канали могат да бъдат по-ефективни в сравнение с други лекарства за контрол на кръвното налягане, като бета-блокери, АСЕ инхибитори или ангиотензин II антагонисти (АТ-блокери).

Приложение

Калциеви антагонисти се предписват за превенция, лечение или подобряване на симптомите при различни състояния и заболявания, като например:

  • Високото кръвно налягане;
  • Болка в гърдите (стенокардия);
  • Усложнения при аневризма в мозъка;
  • Нарушения на сърдечния ритъм (аритмия);
  • Мигрена;
  • Някои циркулаторни заболявания, като феномен на Рейно;
  • Високото кръвно налягане, което засяга артериите в белите дробове (белодробна хипертония).

Препаратите верапамил, нимодипин, флунаризин понякога се използват за лечението на малария.

Нифедипинът е ефективен при ангината на Принцметал (вариантна ангина), която се дължи на спазъм на коронарните съдове и при хипертонична криза.

Понякога верапамилът и дилтиаземът се препоръчват при ритъмни нарушения.

Форми и начини на приложение

Различните препарати имат различна фармакологична активност в зависимост от начина на приложението им. Някои блокери на калциевите канали са на разположение като краткодействащи и дългодействащи таблетни форми.

Краткодействащите имат бърз ефект, но въздействието им трае само няколко часа. Дългодействащите форми се освобождават бавно, но ефекта им е значително по-дълготраен.

Значение има също и начина на приложение. Когато верапамилът и дилтиаземът се прилагат чрез венозно въвеждане, те имат силно изразен антиаритмичен ефект (прилагат се за овладяване на ритъмни нарушения, които са чест съпътстващ симптом на стенокардия).

Най-често калциевите антагонисти се използват в комбинираното лечение на исхемичната болест на сърцето. Но поради факта, че техния плазмен полуживот е много кратък, употребата им е ограничена. За избягване на този неблагоприятен фармакологичен ефект, се използват депо-формите, с продължително време на излъчване, като те се препоръчват ако не могат да се приложат бета-блокери.

Видове калциеви антагонисти

Отделните видове калциеви антагонисти се различават по прицелното място на действие в организма. Затова при различните здравословни проблеми се прилагат различни видове блокери на калциевите канали.

Различават се:

  • селективни антагонисти - блокират калциевите канали;
  • неселективни антагонисти - блокират калциевите и натриевите канали.

Верапамил

Обикновено верапамил се използва за третиране на стенокардия и високо кръвно. Предписва се и при състояния на аритмия, когато сърдечният ритъм е необичайно ускорен, поради способността му да блокира навлизането на калция в клетките на сърцето, с което забавя сърдечната честота. Не е желателно да се приема верапамил в комбинация с бета-блокери.

Дилтиазем

Стенокардия, високо кръвно налягане и на сърдечния ритъм (аритмии) често се лекуват и с дилтиазем. Той може да се прилага съвместно с бета-блокери, ако тази комбинация е необходима.

Като правило, не трябва да се приемат верапамил или дилтиазем при сърдечна недостатъчност. Това е така, защото те отпускат сърдечния мускул до такава степен, че може да се влоши още повече състоянието.

Дихидропиридинови калциеви антагонисти

Те включват амлодипин, фелодипин, лацидипин, лерканидипин, никардипин, нифедипин и нимодипин.

Дихидропиридиновите калциеви антагонисти имат по-голямо въздействие върху кръвоносните съдове, и по-слаб ефект на релаксация на сърдечния мускул от верапамил или дилтиазем.

Повечето от тях се използват за лечение на високо кръвно налягане или ангина. Докато лацидипин и лерканидипин се използва само за лечение на високо кръвно налягане. Нифедипин се използва също за лечение на синдрома на Рейно.

Тъй като те не повлияват значително сърдечния мускул, дихидропиридиновите калциеви антагонисти не се предписват при аритмии. Това от своя страна ги прави по-подходящи при сърдечна недостатъчност, в сравнение с верапамил или дилтиазем.

Също така може да се съчетават с бета-блокери, при необходимост.

Кой е най-подходящият медикамент за Вас, зависи от Вашето здравословно състояние и конкретното заболяване, което се лекува.

Странични ефекти

Обикновено приемът на блокери на калциевите канали рядко предизвиква поява на нежелани реакции. Това обикновено се случва в началото на приложението им или при рязко повишаване на дозата.

Страничните ефекти на калциеви антагонисти могат да включват:

  • запек;
  • главоболие;
  • ускорена сърдечна дейност (тахикардия);
  • виене на свят;
  • обрив;
  • умора;
  • диария;
  • гадене;
  • подуване на краката и ходилата;
  • повишаване на диурезата през нощта.

Посочените нежелани реакции са сравнително редки и често отшумяват с времето.

Ако симптомите не се овладеят, се препоръчва консултация с лекуващия лекар, както и при наличие на значително покачване на телесното тегло.

Спешна медицинска помощ се търси в случай на:

  • чернодробна дисфункция;
  • копривна треска;
  • честа и сериозна замаяност;
  • задух или
  • припадък.

Специални предупреждения

Някои блокери на калциевите канали може да взаимодействат с плода грейпфрут. Поради това консумацията му в рамките на 4 часа след и 2 часа преди приема на калциеви антагонисти е противопоказна!

Тъй като констипацията (запек) е много чест страничен ефект при приема на калциеви антагонисти, особено на верапамил, се препоръчва консумацията на повече храни богати на фибри, както и увеличаване на течностите, особено вода.

За повече информация, прочетете:

  • Диета с високо съдържание на фибри,

както и:

  • Здравословен хранителен режим.

Трябва да се внимава при съвместно приложение на верапамил с бета-блокери, поради риск от тежка брадикардия.

Токсичност

Калциевите антагонисти проявяват слаба токсичност, но при предозиране може да се наблюдават тежки последствия.

До два часа след поглъщането на по-голяма доза може да се приложи активен въглен и/или стомашна промивка.

До осем часа след предозиране, когато са поети таблетки с удължено освобождаване, може да се извърши прочистване на червата с полиетилен гликол.

При тежко предозиране, лечението обикновено включва внимателно проследяване на жизнените показатели, добавяне на вазопресорни средства и интравенозни вливания за поддръжка на кръвното налягане. Прилага се още калциев глюконат (или калциев хлорид) и атропин.

Калциеви антагонисти се приемат само по лекарско предписание. Някои блокери на калциевите канали могат да намалят способността на черния дроб да усвоява и елиминира лекарството от организма, което води до неговото натрупване и от там до появата на сериозни странични ефекти и токсикоза.

Прочетете още:

  • Терапия с блокери на калциевите канали
Още по темата:
  • Добавки за облекчаване на предменструален синдром (ПМС) Добавки за облекчаване на предменструален синдром (ПМС)
  • Коронарен байпас Коронарен байпас
  • Оказване на първа помощ - кардиопулмонална ресусцитация Оказване на първа помощ - кардиопулмонална ресусцитация
  • Диета с ниско съдържание на мазнини Диета с ниско съдържание на мазнини
3.8/5 14 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Калциеви антагонисти

  • Вродена митрална стеноза
  • Митрална стеноза и инсуфициенция
  • Предсърдно мъждене и трептене

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕПАРАТ ЗА ОТПУШВАНЕ НА КАНАЛИ 1 л ETAMINE DU LYS
25.20лв.

ПРЕПАРАТ ЗА ОТПУШВАНЕ НА КАНАЛИ 1 л ETAMINE DU LYS

Нов
КАЛЦИЙ 500 мг + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
5.70лв.

КАЛЦИЙ 500 мг + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР

ЗДРАВИ КОСТИ КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN
79.80лв.

ЗДРАВИ КОСТИ КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN

АКТИВЛАБ АШВАГАНДА капсули * 60
26.30лв.

АКТИВЛАБ АШВАГАНДА капсули * 60

Нов
НУБРИЯ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА НЕГО / КОМПЛЕКС ЗА МЪЖЕ таблетки * 30
27.30лв.

НУБРИЯ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА НЕГО / КОМПЛЕКС ЗА МЪЖЕ таблетки * 30

Нов
ЕЛЕНОВ КОРЕН екстракт 20 мл
14.80лв.

ЕЛЕНОВ КОРЕН екстракт 20 мл

Коментари към Калциеви антагонисти

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 October 2021 в 14:38

    emi

    Da,stava vapros za tezi , koito sa za sarde4ni zabolqvaniq-.Zofen ,Amlopin, Blokbis.Blizak, ima poveden4esko narushenie na sanq, Lekarkata e kazala , 4e e vazmojno da razvie Parkinson,po nqkakvo izsledvane na kravta.Diagnoza nqma. izpisan e sega Neurotop,Tronbeks,Melatonin.Blagodarq vi,mnogo!

    Амлопин принадлежи към група лекарства наречени калциеви антагонисти. В листовката на лекарството са посочени следните нежелани реакции "треперене, вдървена стойка, масковидно лице, забавено движение и провлачване, липса на баланс в походката" - това са симптоми на паркинсонизъм.

  2. emi  
    на 21 October 2021 в 07:03

    Da,stava vapros za tezi , koito sa za sarde4ni zabolqvaniq-.Zofen ,Amlopin, Blokbis.Blizak, ima poveden4esko narushenie na sanq, Lekarkata e kazala , 4e e vazmojno da razvie Parkinson,po nqkakvo izsledvane na kravta.Diagnoza nqma. izpisan e sega Neurotop,Tronbeks,Melatonin.Blagodarq vi,mnogo!

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 October 2021 в 12:30

    emi

    Здравейте! Може ли да ми кажете кои са H2-калциеви антагонисти и имат ли отношение за предизвикване на Паркинсон? Благодаря!

    Здравейте! Не съществуват медикаменти, определени от вас като "H2-калциеви антагонисти". Съществуват калциеви антагонисти (за лечение на високо кръвно налягане и други сърдечно-съдови заболявания) и H2-блокери, които се използва за лечение на гастроезофагеален рефлукс (киселини) и язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника. За кое от тези лекарства търсите информация?

  4. emi  
    на 18 October 2021 в 19:04

    Здравейте! Може ли да ми кажете кои са H2-калциеви антагонисти и имат ли отношение за предизвикване на Паркинсон? Благодаря!

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медикаментозно лечение
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • Кодеин
  • Домашни и натурални средства срещу остеопороза
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Инжекционни кортикостероиди
  • Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1147 дни, 11 часа и 34 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 1158 дни, 23 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 дни, 21 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 12 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 12 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 12 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Опасни ли са екстрасистолите? Опасни ли са екстрасистолите?

Опасни ли са екстрасистолите?

от 31 окт 2024г. Прочети повече
Как се прави краве сирене и какви ползи за здравето има Как се прави краве сирене и какви ползи за здравето има

Как се прави краве сирене и какви ползи за здравето има

от 23 фев 2024г. Прочети повече
E20 Хипопаратиреоидизъм E20 Хипопаратиреоидизъм

E20 Хипопаратиреоидизъм

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хиперкалциемия Хиперкалциемия

Хиперкалциемия

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНИВИР 1% крем 2 г

ОКСИКОРТ спрей 30 мл

ОЛМЕСТА А ПЛЮС таблетки 40 мг /5 мг / 25 мг * 28 ТЕВА

АЙУАЙТ ИЗБЕЛВАЩ - КОРИГИРАЩ ЦВЕТА НА ЗЪБИТЕ СЕРУМ 30 мл

СИОФОР SR таблетки с удължено освобождаване 1000 мг * 60 BERLIN CHEMIE

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Проф. д-р Красимира Калинова, д.м.

Коментар на: И. Василева от 28 май 2025г. в 21:41:31

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 21:15:23

Д-р Снажна Стайнова Ташева

Коментар на: Мария Гигова от 28 май 2025г. в 20:31:24

НИВАЛИН таблетки 5 мг * 60 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:53:29

АЗАКС таблетки 500 мг * 5 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:33:41
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival