Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на сърдечно-съдовата система Механизъм на сърдечното съкращение Екстрасистоли

Екстрасистоли

от 27 ное 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Галина Станева
Екстрасистоли - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Обикновено ритъмът на сърдечната дейност е правилен. При деца и млади хора се наблюдават ритъмни нарушения, свързани с дишането. Това състояние се нарича дихателна аритмия, при която сърдечните съкращения се учестяват при всяко вдишване. Нормалната сърдечна дейност се определя от възбудно-проводната система на сърцето (синоатриален и атриовентрикуларен възел). Водач на ритъма и синоатриалния възел. Той предава импулсите на атриовентрикуларния възел.

При повишена възбудимост на миокарда, която може да има функционален и органичен произход (възпалителни процеси, никотинова интоксикация, силна нервна възбуда) правилният ритъм се нарушава или регулярно, или от време на време, като между редовните систоли (съкращения) се появяват допълнителни съкращения, наречени екстрасистоли. В тези случаи малък участък от миокарда става по-силно възбудим от обикновено и генерира допълнителен импулс. Екстрасистолите биват предсърдни и камерни.

Екстрасистолите не винаги са свързани със сърдечна патология. Те се срещат и при здрави хора с нормално сърце. Рискови фактори за появата им са хипертония, сърдечни заболявания (остър миокарден инфакрт, клапни пороци, кардиомиопатии, сърдечна недостатъчност), електролитни смущения (хипокалиемия, хипомагнезиемия, хиперкалциемия), медикаменти, злоупотреба с алкохол, стрес, операции. Симптомите им включват сърцебиене, задух, умора, замайване. Доста често екстрасистолите са безсимптомни.  

Предсърдни екстрасистоли

предсърдна екстрасистола

Предсърдните екстрасистоли са често срещани при здрави хора с нормални сърца. Наблюдават се при 24-часав холтер мониторинг при над 60% от здравите възрастни. Могат да се срещнат и при някои патологични състояния, като сърдечна недостатъчност, заболявания на митралната клапа.

Предсърдните екстраситоли се предизвикват от повишена възбудимост на предсърдната мускулатура, при което възникналото извън синусовия възел дразнене води до появата на една преждевременна контракция на цялото сърце. Точната причина за предсърдните екстрасистоли не е изяснена. Съществуват няколко рискови фактора, които предразполагат към тях. Те включват хипертония, психологически и физически стрес, затлъстяване, повишен холестерол. Пресъдните екстрасистоли най-често не се придружават от клинична симптоматика. Понякога те могат да бъдат съпроводени тежест в гърдите, умора след тренировка, задух, замаяност, световъртеж.

ЕКГ белези на предсърдните екстрасистоли:

  • неправилно оформена избързала Р-вълна;
  • екстрасистолната Р-вълна обикновено има различна форма и морфология от Р-вълните на нормалния синусов ритъм;
  • нормален QRS-комплекс.

Камерни екстрасистоли

камерна екстрасистола

Камерните екстрасистоли представляват преждевременни спрямо диастолния интервал на основния ритъм на камерите съкращения, предизвикани от импулси на камерната мускулатура, произхождащи под снопа на Хис. Екстрасистолите са най-често срещаното ритъмно нарушение на сърцето и могат да се появят във всяка възраст. Най-често те се дължат на риентри механизъм. Това извънредно възбуждане на камерната мускулатура може да възникне, ако дразненето има достатъчна сила и идва по време след отзвучаването на абсолютно рефрактерния период (АРП) на миокардната клетка. С отдалечаването от края на АРП възбудимостта расте и все по-малко по сила дразнене е в състояние да предизвика деполяризация и съответно на нея екстрасистола (допълнително съкращение). 

Причините за възникването на камерните екстрасистоли са разнообразни. Според тях това ритъмно нарушение се класифицира в четири групи:

  1. Функционални, неврогенни екстрасистоли – вегетативна дистония, страх, физически усилия, сън.
  2. Екстрасистоли при органични сърдечни заболявания – при остра и хронична исхемична болест на сърцето, клапни пороци, кардиомиопатии, миокардити, сърдечна недостатъчност.
  3. Екстрасистоли при екстракардиални патологични състояние – интоксикации, ендокринни нарушения (тиреотоксикоза, микседем, климакс).
  4. Екстрасистоли при механични дразнения – ангиокардиография, травми и операции на сърцето, сърдечна катетеризация.

Симптомите на камерните екстрасистоли се изразяват в сърцебиене, усещане за преждевременно съкращение като прескачане, последвано от пауза, която се описва като усещане за краткотрайно спиране на сърцето и след това по-силен удар. Сърцебиенето може да се придружава от задух, тежест в гърдите, краткотрайно замайване и отпадналост. Понякога когато екстрасистолите са чести може да липсва субективна симптоматика.

Физикалното изследване установява раздвоен първи тон, липсваш глух или раздвоен втори тон. С термина компенсаторна пауза се означава едно характерно за камерните екстрасистоли явление. Компенсаторната пауза се дължи на факта, че възбуждането, което е причина за камерната екстрасистола, е свързано с допълнително възникнал рефрактерен период, който не може да бъде преодолян от нормалния импулс (оказва се подпрагов), идващ от синусовия възел. Така, една редовна камерна систола отпада и се получава удължена диастола до появяването на следващата нормална систола. Компенсаторната пауза се усеща като спиране или прескачане на сърцето. При камерни екстрасистоли се наблюдава така наречения пулсов дефицит – пулсовата честота на a.radialis е по-малка от честотата на сърдечните съкращения за едно и също време. Това се дължи на факта, че екстрасистолите не предизвикват синхронно колебание на стените на големите артериални съдове. Тези екстрасистоли могат да бъдат породени, например от увреждане на миокарда, прекалено пушене, повишена нервна възбуда и други. При състояния на нервно напрежение, се секретира адреналин в по-голямо количество, който повишава възбудимостта на миокарда и създава благоприятни условия за екстрасистоли. С понятието пароксизмална тахикардия се означава състоянието на нарушена помпена функция на сърцето, която се причинява от серия ектопични предсърдни възбудни импулси, следвани от екстрасистоли.

ЕКГ белези на камерните екстрасистоли:

  • R-R интервалът на екстрасистолата е по-къс от R-R интервала на основния ритъм.
  • разширен >0,12 s, деформиран и нацепен екстрасистолен QRS-комплекс;
  • липса на Р-вълна пред екстарасистолния QRS-комплекс, която да има връзка с него;
  • екстрасистолата се последва от дълга диастолна (компенсаторна) пауза.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Сърдечен цикъл Сърдечен цикъл
  • Функция на сърдечните клапи Функция на сърдечните клапи
  • Аускултационни места на сърдечните клапи Аускултационни места на сърдечните клапи
  • Регулация на сърдечната дейност Регулация на сърдечната дейност
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУ ФУДС СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 250
40.00лв.

НАУ ФУДС СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 250

АБОФАРМА МАГНЕЗИЙ 1000 мг + ВИТАМИН B6 таблетки * 50 + 10
22.50лв.

АБОФАРМА МАГНЕЗИЙ 1000 мг + ВИТАМИН B6 таблетки * 50 + 10

ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН C прах 250 г
70.40лв.

ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН C прах 250 г

Нов
ФЛОРА ФАРМА МАГНЕЗИЕВ КОМПЛЕКС 250 мг капсули * 100
15.50лв.

ФЛОРА ФАРМА МАГНЕЗИЕВ КОМПЛЕКС 250 мг капсули * 100

Нов
ХИМАЛАЯ АБАНА таблетки * 30
4.20лв.

ХИМАЛАЯ АБАНА таблетки * 30

АЛАЙВ B-КОМПЛЕКС желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
63.70лв.

АЛАЙВ B-КОМПЛЕКС желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY

Библиография

https://patient.info/doctor/extrasystoles

https://www.escardio.org/Journals/E-Journal-of-Cardiology-Practice/Volume-9/Frequent-ventricular-extrasystoles-significance-prognosis-and-treatment

https://www.diversalertnetwork.org/health/heart/extrasystole

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Екстрасистоли

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Екстрасистоли
    www.framar.bg 
    на 22 March 2023 в 18:37
    Коментирайте "Екстрасистоли"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на сърдечно-съдовата система
  • Механизъм на сърдечното съкращение
  • Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
  • Левурда, Див чесън
  • Правилно хранене вместо лекарства при високо кръвно налягане
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • Калциеви антагонисти
  • Сърдечен цикъл
  • Функция на сърдечните клапи
  • Тропонин
  • Кои са първите обезспокоителни симптоми на белодробна тромбоемболия?
  • Ехокардиография

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бързо и лесно. Сърце от кренвирш, сирене и яйце.

преди 1310 дни, 9 часа и 52 мин.

Прочети ако имаш сърце

преди 1510 дни, 3 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 16 дни, 8 часа и 33 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 22 дни, 23 часа и 47 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 51 дни, 23 часа и 7 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 54 дни, 5 часа и 11 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
Още интересни публикации
Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене

Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Aldomet (Алдомет)

Aldomet (Алдомет)

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Проф. Мартин Шилингер: Тежките спортове могат да причинят проблеми на сърцето особено в случай на дехидратация

Проф. Мартин Шилингер: Тежките спортове могат да причинят проблеми на сърцето особено в случай на дехидратация

от 02 окт 2019г. Прочети повече
Захарен диабет и сърце - лекция на д-р  Евелина Златанова - Казакова, ендокринолог

Захарен диабет и сърце - лекция на д-р Евелина Златанова - Казакова, ендокринолог

от 06 март 2017г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах