Механизъм на сърдечното съкращение
Връзката между две от основните физиологични свойства на възбудимите тъкани – възбудимост и съкратимост, се осъществява от калциевите катиони. Механизмът на сърдечното съкращение включва съкращението на сърцето, наречено систола и неговото отпускане – диастола. Съкращението на кардиомиоцита започва в резултат на деполяризацията му. Сигналът за съкратителния апарат на кардиомиоцита е промяна в концентрацията на свободните калциеви йони. Деполяризацията води до активиране на потенциал-зависимите калциеви каналчета от L-тип. През тях се осъществява значителен калциев поток към вътреклетъчната среда. 25-30% от постъпилите йони в кардиомиоцита по време на възбуждането са ектрацелуларна течност. Количеството навлезли йони не е достатъчно, за да предизвика съкращение. Локалното повишаване на концентрацията на Ca2+ йони в областта на Т-тубула и терминалните цистерни (калциева искра) предизвиква освобождаване на допълнително количество йони от саркоплазмения ретикулум. Това е известно като калций-индуцирано освобождаване на калций. Взаимодействието между съкратителните и регулаторните белтъци, при което възикват конформационни промени водещи до акта на приплъзване, се означава като химиомеханичен цикъл.
Химиомеханичен цикъл:
- Свързването на АТФ към актомиозиновия комплекс води до разкъсване на здравата връзка между актина и миозиновата глава.
- Аденозинтрифосфатазната активност на миозина нараства многократно.
- При хидролиза на АТФ се получава заключване на свързаната със слаба връзка миозинова глава. Осъществява се нова връзка между актиновия активен участък и миозиновата глава. Това се последва от отделяне на Ф.
- След образуването на здравата връзка между миозиновата глава и актина, миозинът се измества.
- АДФ се отделя, тъй като преди това миозиновата глава не може да свърже нов АТФ. След отделянето се свързва нов АТФ и цикълът започва отново.
Калциевите йони си взаимодействат с тропонин С. Така се премахва задържането върху активните участъци на актина, упражнявано от тропонин I. Така тропомиозинът се измества и освобождава актиновите участъци, които образуват здрави връзки с миозина. Колкото по-висока е концентрацията на калциевите йони, толкова по-дълго миозина си взаимодейства с актина и скоростта на образуваните здрави връзки е по-голяма. Сила се генерира само при повишена концентрация на калциеви йони и образувани напречни мостчета.
Отпускането на кардиомиоцита е свързано с понижаване на концентрацията на калциевите йони. Това се осъществява чрез преустановяване на калциевия поток през L-тип каналчетата и чрез действието на калциевата АТФ-аза, която връща йони обратно в саркоплазмения резервоар. Освен тези механизми на сарколемата на кардиомиоцитите съществува специфичен преносител, който вкарва 3Na+ срещу изнасяне на 1Ca2+.
Посредством разпространяващата се деполяризация на миокардно-клетъчната мембрана се поражда локален кръгов йонен поток, който е затворен. Чрез Т-каналчестата система той навлиза в миофибрата, а чрез свързващите дискове стига до останалите миофибри. Възникналият биоток предизвиква освобождаване на калциеви катиони от крайните разширения на надлъжния саркоплазмен ретикулум, които са в контакт с Т-системата.
Калциевите катиони бързо дифундират в миофибрилите, взаимодействат с тропонина, активират миозина, който е една АТФ-аза, и в присъствието на магнезиеви катиони разгражда АТФ до АДФ и Ф. При този процес се освобождава енергия, която се използва за приплъзването на актина спрямо миозина, при което саркомерът се скъсява и се извършва съкращение. Веднага след отзвучаване на акционния ток, калциевите катиони отново преминават в цистерните на надлъжния ретикулум, така че само за части от милисекундата концентрацията му в миофибрилите спада под необходимото ниво, поддържащо концентрацията. В резултат мускулът се отпуска.
Подраздели на Механизъм на сърдечното съкращение
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://docs.oracle.com/cd/E19206-01/816-4178/6madjde6e/index.html
https://www.britannica.com/science/heartbeat
https://health.howstuffworks.com/human-body/systems/circulatory/what-makes-your-heart-beat.htm
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Ехокардиография
- Аускултационни места на сърдечните клапи
- Тропонин
- Екстрасистоли
- Сърдечен цикъл
- Пригответе си лек от конски кестен и ракия срещу сърдечни кризи
- Електрокардиография
- Пулсово налягане
Коментари към Механизъм на сърдечното съкращение