Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на сърдечно-съдовата система Механизъм на сърдечното съкращение

Механизъм на сърдечното съкращение

от 27 ное 2012г., обновено на 20 юли 2018г.
Механизъм на сърдечното съкращение - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Връзката между две от основните физиологични свойства на възбудимите тъкани – възбудимост и съкратимост, се осъществява от калциевите катиони. Механизмът на сърдечното съкращение включва съкращението на сърцето, наречено систола и неговото отпускане – диастола. Съкращението на кардиомиоцита започва в резултат на деполяризацията му. Сигналът за съкратителния апарат на кардиомиоцита е промяна в концентрацията на свободните калциеви йони. Деполяризацията води до активиране на потенциал-зависимите калциеви каналчета от L-тип. През тях се осъществява значителен калциев поток към вътреклетъчната среда. 25-30% от постъпилите йони в кардиомиоцита по време на възбуждането са ектрацелуларна течност. Количеството навлезли йони не е достатъчно, за да предизвика съкращение. Локалното повишаване на концентрацията на Ca2+ йони в областта на Т-тубула и терминалните цистерни (калциева искра) предизвиква освобождаване на допълнително количество йони от саркоплазмения ретикулум. Това е известно като калций-индуцирано освобождаване на калций. Взаимодействието между съкратителните и регулаторните белтъци, при което възикват конформационни промени водещи до акта на приплъзване, се означава като химиомеханичен цикъл.

сърцеХимиомеханичен цикъл:

  1. Свързването на АТФ към актомиозиновия комплекс води до разкъсване на здравата връзка между актина и миозиновата глава.
  2. Аденозинтрифосфатазната активност на миозина нараства многократно.
  3. При хидролиза на АТФ се получава заключване на свързаната със слаба връзка миозинова глава. Осъществява се нова връзка между актиновия активен участък и миозиновата глава. Това се последва от отделяне на Ф.
  4. След образуването на здравата връзка между миозиновата глава и актина, миозинът се измества.
  5. АДФ се отделя, тъй като преди това миозиновата глава не може да свърже нов АТФ. След отделянето се свързва нов АТФ и цикълът започва отново.

Калциевите йони си взаимодействат с тропонин С. Така се премахва задържането върху активните участъци на актина, упражнявано от тропонин I. Така тропомиозинът се измества и освобождава актиновите участъци, които образуват здрави връзки с миозина. Колкото по-висока е концентрацията на калциевите йони, толкова по-дълго миозина си взаимодейства с актина и скоростта на образуваните здрави връзки е по-голяма. Сила се генерира само при повишена концентрация на калциеви йони и образувани напречни мостчета.

Отпускането на кардиомиоцита е свързано с понижаване на концентрацията на калциевите йони. Това се осъществява чрез преустановяване на калциевия поток през L-тип каналчетата и чрез действието на калциевата АТФ-аза, която връща йони обратно в саркоплазмения резервоар. Освен тези механизми на сарколемата на кардиомиоцитите съществува специфичен преносител, който вкарва 3Na+ срещу изнасяне на 1Ca2+.

Посредством разпространяващата се деполяризация на миокардно-клетъчната мембрана се поражда локален кръгов йонен поток, който е затворен. Чрез Т-каналчестата система той навлиза в миофибрата, а чрез свързващите дискове стига до останалите миофибри. Възникналият биоток предизвиква освобождаване на калциеви катиони от крайните разширения на надлъжния саркоплазмен ретикулум, които са в контакт с Т-системата.

Калциевите катиони бързо дифундират в миофибрилите, взаимодействат с тропонина, активират миозина, който е една АТФ-аза, и в присъствието на магнезиеви катиони разгражда АТФ до АДФ и Ф. При този процес се освобождава енергия, която се използва за приплъзването на актина спрямо миозина, при което саркомерът се скъсява и се извършва съкращение. Веднага след отзвучаване на акционния ток, калциевите катиони отново преминават в цистерните на надлъжния ретикулум, така че само за части от милисекундата концентрацията му в миофибрилите спада под необходимото ниво, поддържащо концентрацията. В резултат мускулът се отпуска.

Още по темата:
  • Сърдечен цикъл Сърдечен цикъл
  • Регулация на сърдечната дейност Регулация на сърдечната дейност
  • Разпространение на акционния потенциал Разпространение на акционния потенциал
  • Произход на сърдечния автоматизъм Произход на сърдечния автоматизъм
5.0/5 2 оценки

Подраздели на Механизъм на сърдечното съкращение

  • Миокарден метаболизъм

  • Екстрасистоли

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАРДИКЕТ РЕТАРД таблетки 20 мг * 20
2.89лв.

КАРДИКЕТ РЕТАРД таблетки 20 мг * 20

Библиография

https://docs.oracle.com/cd/E19206-01/816-4178/6madjde6e/index.html

https://www.britannica.com/science/heartbeat

https://health.howstuffworks.com/human-body/systems/circulatory/what-makes-your-heart-beat.htm

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Механизъм на сърдечното съкращение

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Механизъм на сърдечното съкращение
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 10:30
    Коментирайте "Механизъм на сърдечното съкращение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на сърдечно-съдовата система
  • Техники и натурални средства помагащи при сърцебиене
  • Правилно хранене вместо лекарства при високо кръвно налягане
  • Лавандула
  • Сърдечен цикъл
  • Левурда, Див чесън
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • Функция на сърдечните клапи
  • Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
  • Кои са първите обезспокоителни симптоми на белодробна тромбоемболия?
  • Ароматерапията може да бъде опасна за сърцето

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах