Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на сърдечно-съдовата система Механизъм на сърдечното съкращение Миокарден метаболизъм

Миокарден метаболизъм

от 24 юли 2018г.
Миокарден метаболизъм - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Всички клетъчни процеси използват АТФ като основен източник на енергия. АТФ е необходим за поддържане на мембранните транспортни процеси, както и за съкращаването и отпускането на кардиомиоцитите, което включва АТФ-зависим транспорт на калций от саркоплазмения ретикулум. Така при увеличаване на механичната активност на сърцето и на честотата на сърдечните съкращения се увеличава миокардния метаболизъм.

кардиомиоцитМрежата на сърдечния метаболизъм е изградена от сложни взаимодействащи пътища, които в крайна сметка завършват с производство на АТФ и не-АТФ енергийни субстрати. Най-важната характеристика на тази мрежа от биохимични процеси е метаболитната гъвкавост или с други думи способността за промяна в отговор на различни стимули, към които спадат и промените в хранителния режим. Сърцето е способно да ремоделира метаболитните пътища при хронични патофизиологични състояния. В стремежа да се разбере сложността на миокардния метаболизъм се правят множество фармакологични и генетични изследвания. Получените данни разкриват нови стратегии в метаболитната терапия на сърдечната недостатъчност.

В нормални условия сърцето работи като една аеробна метаболитна система, осигуряваща постоянство на високоенергийни фосфатни съединения, необходими за неговата електрична, химична и механична активност. Като енергиен източник за метаболизма на сърцето, значение имат лактатът (16%), глюкозата (17%) и свободните мастни киселини (67%), които са с най-голямо значение.

Миокардният метаболизъм преминава през 3 последователни фази:

миокарден метаболизъм

  1. Освобождаване на енергия чрез разкъсване на С-Н-връзките на използваните енергийни субстрати.
  2. Натрупване на енергия чрез синтезата на високоенергийни фосфатни съединения, каквито са АТФ, АДФ и креатин фосфат.
  3. Освобождаване на химичната енергия за реализиране съкращението или напрежението на миокарда.

Митохондрии – място за производство на АТФ

митохондрииСъхранението на високоенергийни фосфати в сърцето е минимално. Тези нива са достатъчни за поддържане на сърдечния ритъм само за няколко секунди. По тази причина равновесието между производството и използването на високоенергийни фосфати е от ключово значение. Централна роля в производството на АТФ имат митохондриите, които освен, че генерират повече от 95% от високоенергийното съединение, но и регулират вътреклетъчната калциева хомеостаза, междуклетъчното сигнализиране и клетъчната смърт. Митохондриите заемат една трета от обема на кардиомиоцитите. Това прави кардиомиоцитите клетките с най-високо съдържание на митохондрии. Те могат да използват различни метаболити с цел производство на АТФ.

В множеството митохондрии на мускулните клетки се извършват аеробните или оксидационните процеси, от които зависи набавянето на енергия за сърдечната дейност. Чрез кардиална катетеризация е установено, че човешкото сърце използва около 10 грама лактат и 11 грама глюкоза за едно денонощие. Ако човек извършва тежък физически труд, в организма му се отделя повече лактат, който се използва от миокардните клетки за енергийните нужди на сърцето. При обикновени условия сърцето използва около 10% от набавения общ кислород за организма.

митохондрии

Субстрати за синтез на АТФ

Клетъчните нива на АТФ зависят от баланса между използването и производството на този универсален енергоносител. За да се поддържат оптимални концентрации, е необходимо АТФ да се произвежда по анаеробен и по аеробен начин, защото анаеробният капацитет на сърцето е ограничен. Нивото на АТФ ще се понижи ако няма достатъчно кислород за аеробно производство или ако има увеличено промени в миокардния метаболизъм при хипоксияизползване, което не съответства на синтезата. Сърцето може да използва различни субстрати за окислително регенериране на АТФ. Няколко часа след хранене то използва 60-70% мастни киселини и 30% въглехидрати. При консумиране на храна, богата на въглехидрати, сърцето се адаптира и ги използва в по-голяма степен, като основният субстрат е глюкозата. Лактатът може да замени глюкозата. Той е много важен субстрат по време на тренировка. Сърцето може да използва и аминокиселини и кетонови тела (ацетоацетат, бета-хидроксибутират, ацетон). Кетоновите тела са особено важни при диабетна кетоацидоза и при продължително гладуване. По време на исхемия и хипоксия, коронарното кръвообращение не е в състояние да достави метаболитни субстрати на сърцето. При тези условия то е в състояние да използва гликоген (форма за съхранение на въглехидрати) като субстрат за анаеробно производство на АТФ и за образуване на млечна киселина. Количеството АТФ, което може да се произведе по този механизъм, е ограничено, поради факта, че в сърцето има малко количество гликоген, който бързо се изчерпва в условията на хипоксия.

Промени на миокардния метаболизъм при патологични условия

Сърцето е един от най-засегнатите органи от разнообразна патология. Патологичните процеси, които се развиват в него, се придружават от характерни промени в миокардния метаболизъм. Към тях спадат:

промени в миокардния метаболизъм при диабет

  • хипертрофия на миокарда – с това понятие се означава увеличението на мускулната маса на миокарда. При тази патология се наблюдава препрограмиране на миокардния метаболизъм в посока на повишено използване на глюкоза. Смята се, че това е компенсаторен механизъм, който подобрява кислородната ефективност за синтез на АТФ. По този начин увеличаването на глюкозния метаболизъм е особено важно за сърдечна недостатъчност, причинена от хронична исхемична кардиомиопатия.;
  • диабет и затлъстяване – сърдечната дисфункция при тези състояния е свързана с повишена консумация на кислород и оксидативен стрес. При тази патология се наблюдава повишена доставка на субстрати, която надвишава необходимостта от синтез на АТФ. Пациентите със захарен диабет тип 2 имат повишени нива на свободните мастни киселини в кръвта. Те се разграждат посредством бета-окисление и са основни субстрати за синтез на АТФ в миокарда.

Метаболитна терапия при сърдечна недостатъчност

Метаболитната терапия при сърдечна недостатъчност се основава на няколко основни принципа – насочване към използването на определен субстрат (глюкоза), подобряване на инсулиновата чувствителност, подобряване на митохондриалната функция и прилагане на полиненаситени мастни киселини.

Миокардният метаболизъм осигурява оптимални нива АТФ за извършване на сърдечните функции. Познаването на особеностите му стои в основата на разбирането на сърдечната физиология, патология и терапия.  

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИМЕТАКОР таблетки 35 мг. * 60
9.66лв.

ТРИМЕТАКОР таблетки 35 мг. * 60

ТРИМДУКТАЛ табл. 20 мг. * 60
13.49лв.

ТРИМДУКТАЛ табл. 20 мг. * 60

ПРЕДУКТАЛ MR таблетки 35 мг * 60
15.40лв.

ПРЕДУКТАЛ MR таблетки 35 мг * 60

НЕОСОРБИД табл. 20 мг. * 30
5.46лв.

НЕОСОРБИД табл. 20 мг. * 30

НЕОСОРБИД  табл. 60 мг. * 30
14.00лв.

НЕОСОРБИД табл. 60 мг. * 30

ВАСКОТАСИН табл. 35 мг. * 60
11.33лв.

ВАСКОТАСИН табл. 35 мг. * 60

НЕОСОРБИД  табл.  40 мг. * 30
10.88лв.

НЕОСОРБИД табл. 40 мг. * 30

НИТРОЛОНГ  табл. 10 мг. * 50
3.13лв.

НИТРОЛОНГ табл. 10 мг. * 50

Библиография

https://cvphysiology.com/CAD/CAD009

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3845521/

https://www.diapedia.org/metabolism-insulin-and-other-hormones/5105547816/myocardial-metabolism

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Миокарден метаболизъм

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 14 December 2019 в 10:08
    Коментирайте "Миокарден метаболизъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на сърдечно-съдовата система
  • Механизъм на сърдечното съкращение
  • Техники и натурални средства помагащи при сърцебиене
  • ЕКГ
  • Правилно хранене вместо лекарства при високо кръвно налягане
  • Сърдечен цикъл
  • Креатин фосфокиназа (CPK)
  • Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
  • Изследване на магнезий (Mg)
  • КОИ БИЛКИ ПОМАГАТ ПРИ АРИТМИЯ
  • ЖИВОТ СЛЕД ИНФАРКТА!
  • Лавандула

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах