Сърдечни тонове
Акустичните явления по време на сърдечния цикъл се отразяват от сърдечните тонове. Посредством аускултация (обикновено прислушване) или чрез чувствителен микрофон, поставен върху гръдната стена, могат да бъдат възприети и анализирани сърдечните тонове.
Звуковите вълни се трансформират в електромагнитни колебания и техният запис представлява т. нар. фонокардиограма. Нормалната фонокардиограма съдържа 4 тона, съответстващи на строго определени фази от сърдечния цикъл. За възникване на сърдечните тонове първостепенно значение имат рязката промяна в скоростта и посоката на кръвния ток в критичните моменти на сърдечния цикъл, която води до вибриране на сърдечната мускулатура, клапите и кръвта. Голямо значение се отдава и на вибрациите на миокарда. Всъщност, фонокардиографски и аускултаторно се улавят предадените от сърцето трептения върху гръдната стена.
Физиологично се разграничават четири сърдечни тона:
- Първи сърдечен тон (Т1) – нарича се още систолен, защото бележи началото на систолата. Той се състои от две части. Първата сътавка на Т1 се дължи на затварянето на митралната клапа, а втората на затварянето на трикуспидалната клапа. Митралната му съставка е по-силна и се чува по-добре на мястото за аускултация на митралната клапа. Трикуспидалната му съставка е по-слаба. Първият тон е по-продължителен, нискочестотен и по-силен по интензитет от втория. Той съвпада с R-зъбеца на електрокардиограма. Първият сърдечен тон е синхронен с началото на пулсовата вълна на каротидните артерии.
- Втори сърдечен тон (Т2) – нарича се още диастоличен, защото бележи началото на диастолата и се образува от затварянето на аортната и пулмоналната клапа. Той се състои от две съставки аортна и пулмонална. Т2 съвпада по време с края на Т зъбеца на ЕКГ. Вторият тон е по-къс, по-високочестотен и обикновено по-слаб по интензитет от първия тон.
- Третият сърдечен тон (Т3) – установява се у здрави деца, бременни и възрастни под 30 години. Той възниква от трептенията на камерната стена в края на бързото камерно пълнене. Записва се фонокардиографски.
- Четвърти сърдечен тон (Т4) – нарича се още предсърден. Той не може да се аускултира. Дължи се на звуково явление, създавано от предсърдията по време на тяхната систола. Т4 е еквивалентен на PQ-интервала на ЕКГ.
Разграничаване на първи от втори сърдечен тон
Разграничаването на първи от втори сърдечен тон е много важно в клиничната практика и се осъществява по следните критерии:
- Т1 се чува по-силно в областта на сърдечния връх, а Т2 – в областта на сърдечната основа;
- Т1 съвпада с началото на пулсовата вълна, а Т2 с нейния край;
- Паузата между Т1 и Т2 е по-кратка от паузата между Т2 и Т1.
Подраздели на Сърдечни тонове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕТОСКОП ТИП СПРАГ - РАПАПОРТ B.WELL WS - 3
СТЕТОСКОП ADC PLATINIUM ADSCOPE 615
Безплатна доставка за България!KAWE СТЕТОСКОП SINGLE-STETHOSCOPE
ПЕДИАТРИЧЕН СТЕТОСКОП SPENCER
НовНЕОНАТАЛЕН СТЕТОСКОП ADC ADSCOPE 676
ПЕДИАТРИЧЕН СТЕТОСКОП ADC ПЛАТИНУМ ADSCOPE 614
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_sounds
https://emedicine.medscape.com/article/1894036-overview
https://depts.washington.edu/physdx/heart/demo.html
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Коментари към Сърдечни тонове