Сърцебиене
Сърцебиенето представлява състояние (субективно усещане), което се характеризира с ускорена сърдечна дейност. Сърцебиенето се означава още с термина палпитация. Те могат да се усетят в гърдите, гърлото или шията и обикновено изчезва от само себе си. В някои от случаите сърцебиенето може да бъде съпроводено от недостиг на въздух, болка в гърдите, замаяност, изпотяване.
Сърцебиенето може да се дължи на:
- Психични и поведенчески разстройства - генерализирано тревожно разстройство, стрес, безпокойство, притеснение, страх, паническа атака, анорексия, остра стресова реакция, булимия, посттравматично стресово разстройство, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на други стимуланти (включително кофеин).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на наркотични вещества (амфетамини, екстази, кокаин, LSD, марихуана), хапчета за отслабване, антидепресанти.
- Болести на органите на кръвообращението - сърдечна аритмия, пролапс на митралната клапа, хипотония, хипертрофична кардиомиопатия, камерно мъждене и трептене, сърдечен блок, стенокардия, перикардит, сърдечна недостатъчност, ревматизъм със засягане на сърцето, есенциална хипертония, вторична хипертония, остър инфаркт.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, хипервентилация.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипертиреоидизъм, хипогликемия, дехидратация, електролитен дисбаланс, тиреотоксикоза, недоимък на магнезий, недостиг на витамини и минерали.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - фолиевонедоимъчна анемия, витамин B12-недоимъчна анемия, желязонедоимъчна анемия.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - прием на алкохол.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на дихателната система - емфизем, астма, остър бронхит, остър бронхиолит, пневмония.
- Болести на пикочо-половата система - менопауза, менструация.
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, пептична язва, панкреатит.
- Инфекциозни и паразитни болести - Лаймска болест (Lyme disease).
- анафилактичен шок.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - стресово състояние.
- Други - прекомерен прием на кофеинови напитки, никотин, физически натоварвания.
По-чести причини за сърцебиене
Психологически състояния
- Стрес, тревожност: По време на епизоди на стрес или тревожност в човешкия организъм се предизвиква реакцията на „борба или бягство“. При нея са характерни активирането на симпатиковия дял на вегетативната нервна система и секрецията на съответните хормони и невротрансмитери с цел мобилизация на организма в отговор на потенциалната опасност. Именно тази реакция предизвиква симптоми като сърцебиене, прекомерно изпотяване, страх, гадене, световъртеж и други.
- Паник атака: Паническата атака е кратък епизод на интензивна тревожност, която причинява физически усещания на страх. Те могат да включват сърцебиене, задух, замаяност, треперене и мускулно напрежение. Тези симптоми са причинени от активираната в организма реакция на „борба или бягство“.Появата на пристъп на паника не е свързана с потенциална опасност.
- Депресия: Депресията е заболяване, което засяга всеки аспект от живота на човека, а не само настроението. Наблюдават се различни вариации на симптомите при депресия. Те могат да се разделят в няколко групи: емоционални (депресивно настроение; липса на интерес към дейности, които преди са били приятни; проблемно вземане на решения, безпокойство; проблеми с паметта; вина), физически (умора; проблеми със съня; промени в апетита и теглото; главоболие; сърцебиене), поведенчески (плач; гняв; изолация; самонараняване; опит за самоубийство). За лечение на депресия се прилагат медикаменти и психотерапия.
Хипогликемия
При хипогликемията нивата на кръвната захар са под нормалните физиологични стойности. Когато глюкозата в организма е недостатъчна, клетките в организма изпитват глад за енергия. Обикновено хипогликемията е съпроводена и с отделяне на епинефрин (адреналин), който води до ранните предупредителни знаци като сърцебиене, глад, треперене, изпотяване. Ниската кръвна захар предизвиква и симптоми, свързани с нервната система, като главоболие, замаяност, световъртеж.
Прием на кофеин, алкохол, наркотични вещества
Приемът на някои вещества като кофеин, алкохол и наркотици (кокаин, амфетамин и др.) може да доведе до усещане за сърцебиене.
Стимулантите като амфетамин и кокаин повишават определена клетъчна сигнализация и усилват различни физиологични процеси както в мозъка, така и в целия организъм. Краткосрочните ефекти от приема им включват чувство на щастие, прилив на енергия, потиснат апетит и други. Заедно с тях се проявяват и странични ефекти като сърцебиене, повишено кръвно налягане, висока телесна температура. Злоупотребата със стимуланти изисква медицинска помощ, тъй като тези вещества водят до зависимост и до трайни увреждания на целия организъм.
Употреба на медикаменти
Сърцебиене понякога може да бъде предизвикано от някои лекарства, включително:
- астматични инхалатори
- лекарства за високо кръвно налягане (хипертония), като хидралазин и миноксидил
- антихистамини, като терфенадин
- антибиотици, като кларитромицин и еритромицин
- антидепресанти, като циталопрам и есциталопрам
- противогъбични лекарства, като итраконазол
Говорете с личния лекар, ако смятате, че лекарството може да причинява сърцебиене.
Дехидратация
При дехидратацията количеството на вода в организма е намалено. Първите симптоми включват жажда, тъмна урина или намалено количество урина. Обикновено бързо решение на проблема с обезводняването е приемът на повече вода, но при тежки случаи на дехидратация се изисква спешна медицинска помощ.
Обезводняването може да доведе до електролитен дисбаланс в организма. Електролитите са от съществено значение за протичане на физиологичните процеси в човешкия организъм и за поддържане на хомеостазата. Примерите за електролити включват калций, хлорид, магнезий, фосфат, калий, натрий. Чести симптоми на електролитен дисбаланс включват:
- сърцебиене
- умора
- летаргия
- конвулсии или гърчове
- гадене
- повръщане
- диария или запек
- коремни спазми
- мускулни крампи
- мускулна слабост
- раздразнителност
- объркване
- главоболие
- изтръпване
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът представлява състояние, при които нивата на щитовидните хормони трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4) са в повишени концентрации. Те осъществяват множество физиологични ефекти върху организма (повишаване на основната обмяна, топлопродукцията и кислородната консумация). Най-честата причина за хипертиреоидизъм е Базедовата болест (болест на Грейвс) – автоимунно заболяване, характеризиращо се с TSH-рецепторни антитела, които действат като активатори на рецептора за TSH на щитовидната жлеза, като стимулират производството на хормони. Към симптомите на хипертиреоидизъм спадат:
- Сърцебиене
- Загуба на тегло
- Гуша (увеличена щитовидна жлеза)
- Прекомерно изпотяване
- Тремор
- Повишена чувствителност към топлина
- Нервност, тревожност, раздразнителност
Промени по време на бременност и менопауза
- Бременност: Бременността е съпътствана с редица промени в майчиния организъм, имащи за цел да осигурят оптимални благоприятни условия за растежа и развитието на плода. През този период се увеличава количеството кръв в тялото на майка, което от своя страна може да доведе до увеличена сърдечна честота, описвана като сърцебиене.
- Менопауза: Менопаузата настъпва, когато жената не е имала менструация в продължение на 12 месеца. Сърцебиенето по време на менопауза е свързано с по-ниските нива на хормона естроген. Други симптоми на менопаузата са горещи вълни, нощни изпотявания, вагинална сухота, промени в настроението, проблеми със съня и други.
Болести на сърдечно-съдовата система
- Сърдечна аритмия: Сърдечната аритмия представлява неравномерен сърдечен ритъм. Проблеми със сърдечния ритъм възникват, когато електрическите сигнали, които координират сърдечния ритъм, не работят правилно. Грешната сигнализация кара сърцето да бие твърде бързо (тахикардия), твърде бавно (брадикардия) или неравномерно. Сърдечните аритмии може да се усещат като сърцебиене. Те могат да бъдат безвредни, но е възможно и да сигнализират за сериозно заболяване, изискващо лекарска намеса.
- Сърдечна недостатъчност: При сърдечната недостатъчност ефективността на сърдечната дейност е намалена, то не може да изпомпва достатъчно кръв, за да задоволи кислородните и метаболитните потребности на клетките. Признаците и симптомите на сърдечна недостатъчност могат да включват задух при активност или в легнало положение, умора и слабост, подуване на краката, глезените и стъпалата, бърз или неравномерен сърдечен ритъм (сърцебиене), кашлица, гадене и други.
- Пролапс на митралната клапа: Митралната клапа, наречена още бикуспидална и атриовентрикуларна, се намира между лявото предсърдие и лявата камера. Функцията на всички сърдечни клапи е да осигуряват еднопосочен кръвен поток между камерите и предсърдията. При пролапс на митралната клапа клапата се изплъзва назад поради анормален размер или увреждане на тъканите на митралната клапа.
- Хипертрофична кардиомиопатия: Хипертрофичната кардиомиопатия е състояние, при което сърдечният мускул хипертрофира (задебелява). Това може да затрудни ефективното изпомпване на кръв от сърцето. Заболяването обикновено се причинява от генни мутации. Симптомите включват болка в гърдите при физическа дейност, сърдечен шум, сърцебиене, задух.
Анемия
Желязодефицитната анемия е вид анемия, причинена от намаляване на тоталното желязо в човешкия организъм. Желязото е от съществено значение за еритропоезата, тъй като той е компонент от молекулата на хемоглобина, съдържащ се в еритроцитите. Причините за развитие на желязодефицитна анемия могат да бъдат свързани с диетата, кръвоизлив, малабсорбция на желязо. Към характерните симптоми спадат бледа кожа и лигавици, слабост, умора, сърцебиене, главоболие, студени крайници, чупливи нокти и други. Диагнозата се поставя от лекар на базата на лабораторни изследвания. Лечението се състои в заместителна терапия с желязо, промяна в диетата или лечение на прилежащи заболявания, които могат да бъдат потенциална причина за железния дефицит.
Диагноза
За поставянето на диагноза са необходими физикален преглед, медицинска история, информация относно диетата, начина на живот и приема на медикаменти, кръвни изследвания, електрокардиография, ехокардиограма и други.
Лечение
Лечението на сърцебиене зависи от причината за неговата поява. Когато то е безобидно и изчезва от само себе си не е необходима специфична терапия. Ако не се открие наличие на заболяване, причиняващо до сърцебиене, стратегиите за справяне с него могат да включват намаляване на тревожността и стреса, избягване на алкохол, кофеин и стимуланти и други.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Сърцебиене
- Dextrocardia
- Адреномедуларна хиперфункция
- Алкохолна кардиомиопатия
- Амилоидоза
- Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум
- Анафилактичен шок, неуточнен
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21677-heart-palpitations-and-anxiety
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/panic-attack
https://psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression
https://www.healthline.com/health/and-after-effect-eating-blood-sugar
https://drugabuse.com/stimulants/effects-use/
https://www.nhs.uk/conditions/heart-palpitations/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/153363#_noHeaderPrefixedContent
https://www.healthline.com/health/electrolyte-disorders#symptoms
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/symptoms-causes/syc-20373659
https://www.healthline.com/health/pregnancy/heart-palpitations#pregnancy-and-heart
https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-and-heart-palpitations
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317700
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/syc-20350668
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142
https://www.webmd.com/heart/mitral-valve-prolapse-symptoms-causes-and-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypertrophic-cardiomyopathy/symptoms-causes/syc-20350198
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034
https://www.webmd.com/heart-disease/guide/what-causes-heart-palpitations
Коментари към Сърцебиене