Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум МКБ T80.5
В развития свят повечето от докладваните усложнения при кръвопреливане имат имунологична основа. Усложненията, свързани със сенсибилизирането на реципиента, се срещат при не повече от 2-3 % от болните след първите и повторни трансфузии. Реакциите в отговор на плазмените протеини в кръвта представляват реакции на свръхчувствителност, които могат да варират от уртикария до анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум.
Отговорите на свръхчувствителност се появят много бързо след контакт със съответните антигени и повторят при следващи случаи. Първичната експозиция на антиген стимулира плазмените клетки да произвеждат специфични IgE. Тези IgE се свързват с мастоцитите чрез своя Fc рецептор и да ги сенсибилизират. Повторна поява на антигена предизвиква омрежване на повърхността на IgE, стимулирайки дегранулация на мастните клетки.
Засегнатите органи и системи включват кожата, лигавицата на стомашно-чревния тракт и дихателните пътища. Стимулиране на сетивните нерви причинява сърбеж и зачервяване, а контракция на гладката мускулатура причинява съдово изтичане и оток на тъканите. Артериална дилатация може да предизвика главоболие и хипотония, докато бронхоконстрикция може да доведе до респираторен дистрес. Посредниците на тази реакция от ендогенни източници включват хистамин, серотонин и брадикинин, анафилатоксините C3а и С5а, лимфокини и левкотриени.
Кожни алергични реакции в резултат на трансфузия се случват при 1-3% от съдържащи се в серума кръвни компоненти. Основните признаци и симптоми са:
- локална еритема
- уртикария
- сърбеж
- локализиран оток
- главоболие
- световъртеж
Обикновено са отговорни за такава реакция разтворими протеини в серума на донора, но конкретна етиология рядко се идентифицира. Лечението включва антихистамини и понякога хидрокортизон.
Анафилаксията представлява по-сериозна и потенциално животозастрашаваща алергична реакция към антитела или други вещества в кръвта. Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум, е много по-рядко срещан.
Анафилактични реакции при трансфузия могат да възникнат, когато IgE антителата в пациента взаимодействат с алерген, обикновено с плазмен протеин в кръвния компонент. Следните механизми могат да причинят анафилактични реакции:
- IgA-дефицитни пациенти, които имат анти-IgA антитела
- антитела на пациента към плазмени протеини (като IgG, албумин, хаптоглобин, трансферин, С3, С4 или цитокини)
- преливане на антитела IgE от донор - рядко
Причината обикновено е дефицит на IgA на реципиента, на когото е прелят кръвен продукт с IgA. Образуването на IgG / IgA имунни комплекси води до активиране на комплемента и последвало освобождаване на анафилатоксините С3а и С5а.
Признаците и симптомите на анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум, включват:
- чувство на страх и предстоящата гибел
- генерализирано зачервяване на лицето
- сърбеж
- гадене
- повръщане
- диария и коремна крампи
- оток на ларинкса
- пресипналост, стридор
- различно степенен оток на кожата лигавиците
- главоболие и световъртеж
- кашлица
- бронхоспазъм
- недостиг на въздух
- значителна хипотония
- тахикардия
- болка в гръдната област
- аритмия
- болка в ставите и мускулите
- обрив - със сърбеж, уртикариален, с наличие на макули и папули, характерно зачервяване по дланите и ходилата върху ставните съединения на пръстите на ръцете и краката
- увеличени и болезнени лимфни възли на мястото на инжектиране на серума
- шок
- загуба на съзнание
- потенциален кардиопулмонален арест
Преливането трябва да се спре незабавно и да се приложи адреналин. Освен това лечението може да включва калциев хлорид, витамин С, антихистаминови препарати, бронходилататори, кортикостероиди, подаване на кислород, интубация.
Симптоми и признаци при Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум МКБ T80.5
- Повръщане
- Гадене
- Диария
- Затруднено дишане
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Сухи свиркащи хрипове
Лечение на Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум МКБ T80.5
- Антихистамини
- Бронходилататори
- Интубация
- Кортикостероиди
- Лечение на спешни състояния
- Лечение с кислород
Коментари към Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум МКБ T80.5