Повръщане
Повръщане: процес на рефлекторно изпразване на стомашно съдържание, често и на съдържание от дванадесетопръстника през устата, а понякога и през носа, при което участие вземат мускулите на корема. Обикновено преди самото повръщане се усеща гадене, наблюдава се усилено отделяне на слюнка, често преглъщане, учестено дишане. Придружаващи симптоми могат да бъдат още диария, болка в корема. Освен хранителна маса повърнатото съдържимо може да съдържа слуз, жлъчни сокове, кръв.
Повръщането се регулира от център разположен в продълговатия мозък. То е често срещан симптом при редица заболявания на храносмилателния тракт и други системи на организма. Наблюдава се във всяка възрастова група и население.
Видове повръщане
В зависимост от причината може да бъде краткосрочно(остро) или да продължи по-дълъг период от време (хронично).
Остро повръщане - най-често е внезапно и интензивно и се появява за кратък период от време - часове и дни. Понякога може да е еднократно, а в други случаи да се повтаря циклично. Когато има епизоди на повръщане, то те могат да са през различни интервали от време - от минути до часове. Най-често такъв тип повръщане се провокира, когато има дразнене в порнатите отдели на храносмилателната система. В някои случаи дори приемането на малко храна или течност предизвиква ново повръщане, като това продължава дори след като съдържанието и повечето храносмилателни сокове се изхвърлят от стомаха. Обикновено в тези случаи, след изхвърлянето на храната, се изхвърля само остатъчна слуз. Повтарящото се повръщане в крайна сметка води до липса на съдържание и само позиви, тъй като горните отдели на храносмилателната система са напълно празни и дори слузта е вече изхвърлена.
Хронично повръщане - то обикновено не е толкова тежко и обилно, но може да се задържи за дълъг период от време. Може да се появява като епизоди, които се повтарят в рамките на няколко часа или дори дни, което го различава от острото. Хроничното повръщане винаги трябва да се разглежда като сериозен симптом и незабавно да се потърсят причините за него. Понякога може да липсва гаден, а храната и напитките да не са толкова значим стимул, както при острото повръщане. Това означава, че човек може да повърне дори на гладно, без да е консумирал нищо.
Различава се още повръщане от централен и периферен произход. Централно дразнене на центъра на повръщането има при повишено вътречерепно налягане (поради тумори, менингит, кръвоизливи и травми). При този тип повръщане облекчение след акта не се наблюдава. Повръщането от периферен произход може да се дължи на дразнене на стомашната лигавица от храна, гастрити, язва, апендицит, спазъм или стеноза на пилора.
Повръщане може да настъпи поради:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма в областта на главата, морска болест, височинна болест, мозъчно сътресение, чуждо тяло в ухото, топлинен и слънчев удар, анафилактичен шок, алергия.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на храносмилателната система - синдром на дразнимото черво, гастрит, язва на стомаха, язва на дванадесетопръстника, гастроентерит, гастроезофагеална рефлуксна болест, стеноза на пилора, запушване на червата, апендицит, перитонит, илеус, болест на Крон (Crohn's disease), исхемия на червата, цироза, диспепсия, ингвинална херния, неинфекциозен гастроентерит и колит, дивертикули на червата, запек, алкохолна болест на черния дроб, токсично увреждане на черния дроб, чернодробна недостатъчност, жлъчнокаменна болест, холангит, холецистит, остър панкреатит, хроничен панкреатит, цьолиакия, остър апендицит, нарушена резорбция, причинена от непоносимост към въглехидрати, масти, белтък и нишесте.
- Инфекциозни и паразитни болести - салмонелозен ентерит, бактериална чревна инфекция, бактериално хранително отравяне, ротавирусен ентерит, вирусна чревна инфекция, скарлатина, лещенка, херпес зостер, вирусен хепатит, тиф, малария, диария и гастроентерит с инфекциозен произход.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - непоносимост към лактоза, диабетна кетоацидоза, недоимък на магнезий.
- Болести на органите на кръвообращението - вътречерепен кръвоизлив, хипотония, първична хипертония, вторична хипертония, инфаркт.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна колика, тубулоинтерстициален нефрит, камък в бъбрека и в уретера, камък в долните пикочни пътища, тазово възпалителна болест, дисменорея, орхит, епидидимит.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - болест на Мениер (Meniere's disease), вестибуларен неврит, перфорация на тъпанчето, нарушение на вестибуларната функция, лабиринтит.
- Болести на нервната система - мозъчен оток, мигрена, менингит.
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия невроза, булимия невроза, депресия.
- Новообразувания - мозъчен тумор, рак на хранопровода, рак на панкреаса, рак на черния дроб.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - употреба на алкохол, химиотерапия.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - лъчетерапия.
- Болести на окото и придатъците му - глаукома.
- Болести на дихателната система - грип.
- Други - силна емоция и вълнение, след операция, силна болка.
Групи причини за повръщане
Физиологични причини - това са различни състояния, които не са свързани със заболяване или конкретен здравословен проблем. Такива са бременност, кинетоза или така наречената „морска болест“, прекомерно физическо натоварване, притискане на коремната област, преяждане и други.
Бъбречни причини - често гаденето и повръщането са симптоми при бъбречна колика или различни бъбречни заболявания. Например състояния и заболявания като хронична бъбречна недостатъчност, нефритен синдром, бъбречна тубуларна ацидоза, инфекция на пикочните пътища и други.
Възпалителни причини - това са най-често възпаления на вътрешни органи от храносмилателната система. Например заболявания като гастрит, панкреатит, перитонит, апендицит, холецистит (възпаление на жлъчния мехур), холангит (възпаление на жлъчните пътища).
Инфекциозни причини - в тях се включат хранителните натравяния и различни храносмилателни инфекции. Такива са гастроентерит, салмонелоза, и други.
Неинфекциозни чревни причини - такива са редица състояния или заболявания, при които най-често храносмилателните проблеми са анатомични, алергични или автоимумни. Такива са глутенова ентеропатия, дивертикул на Мекел (Meckel), преплитане на червата, инвагинация (вмъкване на участък от червото в съседен на него участък), атрезия (липса на отвор) или стеноза (стеснение) на йеюнума, некротизиращ ентероколит, сраствания на червата, странгулационна херния, интрамурален (разположен в стената или в кухината на орган) хематом, атрезия или стеноза на дебелото черво и други.
Неинфекциозни стомашни причини - различни хронинични заболявания и проблеми със стомаха могат да са причина. Това са различни увреждания и заболявания като пептична язва, стеноза на пилора, безоари, торзио (усукване) на стомаха, чуждо тяло и други.
Метаболитни причини - обикновено това са нарушения в метаболизма и наследствени заболявания. Такива са галактоземия, непоносимост към фруктоза, синдром на Рей (Reye), дефекти в цикъла на уреята, нарушение в окислението на мастните киселини и други.
Ендокринни причини - в тях се включват проблеми свързани с жлезите с вътрешна секреция. Такива състояния са диабетна кетоацидоза, адренална инсуфициенция и други.
Неврологични причини - такива са редица състояния и заболявания като мигрена, повишено вътречерепно налягане, менингит, енцефалит, мозъчни лезии и други.
Психически причини - това са различни разтройства от психическата сфера. Могат да възникнат поради различни състояния и заболявания като булимия невроза, хранителни разстройства, безпокойство и други.
Медикаментозни причини - често повръщане се появява като страничен ефект или предозиране на лекарства. Те включват орални контрацептиви, спешни орални контрацептиви, антидепресанти, антибиотици, опиоидни средства, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), химиотерапевтици и други.
Токсикологични причини - отравянето с различни вещества или субстанции може да е причина за повръщане. Такива са: токсини от гъби, бактерии, вируси, въглеводороди, алкохол, олово, желязо, арсен и други тежки метали, пестициди, предозиране с лекарства, домакински препарати за почистване и други.
По-чести причини за повръщане
Бременност
Бременните жени обикновено изпитват повтарящи се епизоди на гадене и повръщане, особено в ранните етапи на бременността. Това често се нарича " сутрешно гадене", въпреки че може да се проявява през целия ден.
Изображение: freepik.com
В повечето случаи сутрешното гадене обхваща периода на първите 3 месеца от бременността и преминава около 16-20-та седмица.
Причините за гадене и повръщането в началото на бременността не са напълно изяснени, но към тях най-често се включват резките и бързи промени в нивата на някои хормони, понижение в нивото на кръвната захар и др. По-рядко причина за повръщане могат да бъдат различни подлежащи състояния и заболявания като инфекции на пикочните пътища, остър апендицит, завишени нива на хормоните на щитовидната жлеза и други.
Допълнителни причини за повръщане по време на бременност могат да бъдат прием на лекарства, мигрена, фамилна анамнеза за hyperemesis gravidarum и други.
Повече за бременността може да прочетете в темата: "Бременност".
Гастроентерит
Ако повръщането е съпроводено и от диария, вероятно имате гастроентерит. Това е една от най-честите причини за повръщане при възрастни.
Изображение: freepik.com
Причината е вирус или хранително отравяне, причинено от бактерии, открити в заразена храна.
Състоянието обикновено преминава в рамките на няколко дни.
Допълнителна информация може да прочетете в темите: "Диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход" и "Неинфекциозен гастроентерит и колит, неуточнен".
Мигрена
Ако имате повтарящи се периоди на повръщане придружени с интензивно, пулсиращо главоболие, което трае от няколко часа до няколко дни, вероятно страдате от мигрена.
Изображение: CCO Public Domain
Конвенционалните болкоуспокояващи, като парацетамол и ибупрофен, понякога могат да помогнат за контролиране на болката, а вашият лекар може да предпише и лекарство против повръщане.
Повече информация в темата: "Мигрена".
Лабиринтит
Ако повръщате и това е придружено от замайване и световъртеж, то причината може да бъде инфекция на вътрешното ухото, наречена лабиринтит.
Изображение: freepik.com
Лабиринтитът обикновено се подобрява за няколко дни.
Повече по темата в: "Лабиринтит".
Морска болест
Гадене и повръщане, проявяващи се по време на пътуване, обикновено са признак на болест на пътешественика или така наречената морска болест.
Изображение: freepik.com
Състоянието се подобрява като се използват техники, като фиксиране на очите към хоризонта (гледане напред) или отвличане на вниманието като се слуша на музика, въпреки че има много медикаменти, които също могат да предотвратят симптомите.
Още по темата в: "Прилошаване при пътуване".
Апендицит
Повръщането съпроводено със силна болка в корема може да бъдат признаци на апендицит. Ако имате такива симптоми и болката в корема внезапно се влошава и разпространява в коремната област задължително потърсете спешна помощ. Това са сериозни признаци, които показват, че може да имате спукан апендицит.
Изображение: http://www.scientificanimations.com/ / CC BY-SA
Повече за състоянието в здравния проблем: "Апендицит".
Кога да се свържете с личния си лекар
Свържете се с личния си лекар, ако:
- повръщате многократно повече от ден или два;
- не можете да задържите никакви течности, защото повръщате многократно;
- повърнатото съдържание е зелено (това може да означава, че повръщате жлъчен секрет);
- имате признаци на тежка дехидратация, като объркване, сърцебиене, хлътнали очи и намалено отделяне на урина;
- губите тегло, от началото на разболяването.
Задължително потърсете лекар, ако имате диабет и повръщате постоянно, особено ако трябва да приемате инсулин. Продължителното повръщане може да повлияе нивото на кръвната захар.
Спешни случаи при повръщане
Повръщането е често срещан симптом, но понякога може да наложи спешна медицинска помощ. Незабавно трябва да отидете на лекар, ако:
- повръщате повече от един ден;
- подозирате хранително отравяне;
- имате силно главоболие, придружено от схващане на врата;
- имате силна коремна болка.
Наличието на кръв в повърнатото съдържание е друга причина да потърсите спешна помощ. Повръщането на кръвта е известно също като хематемезис. При него се наблюдава:
- повръщане на големи количества ясна червена кръв;
- повръщане на тъмна кръв;
- повръщане на съдържание, което прилича на кафе.
Кръвта в повърнатото съдържание често е причинена от язви, разкъсани кръвоносни съдове или стомашно кървене. Тя може да бъде причинена и от някои форми на рак. Състоянието често е придружено със замаяност.
Усложнения при повръщане
Дехидратацията е най-често срещаното усложнение, свързано с повръщането, тъй като организмът се освобождава не само от хранителни частици, но и от течности. Дехидратацията може да причини:
- сухота в устата;
- умора;
- тъмна урина;
- намалено уриниране;
- главоболие;
- объркване.
Това усложнение е особено сериозно при бебета и малки деца, защото имат по-малка телесна маса и се обезводняват по-бързо.
Недохранването е друго усложнение на повръщането.
Хората, които изпитват прекомерна умора и слабост, свързани с честото повръщане, също трябва да потърсят медицинска помощ.
Диагноза
За подпомагане на диагнозата са необходими изследвания като пълна кръвна картина, изследване на урина, кръвна захар. Могат да бъдат включени и рентгенография, томография, ядрено-магнитен резонанс, ендоскопия.
Заглавнo изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Повръщане
- COVID-19, идентифициран вирус
- Epidermolysis bullosa
- Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде
- Streptococcus pneumoniaе като причина за болести, класифицирани другаде
- Абдоминална актиномикоза
- Абдоминална херния, неуточнена
Продукти свързани със СИМПТОМА
РОЖКОВ НА ПРАХ 200 г ЗДРАВНИЦА
МЕНТА ЛИСТА
ФРИЗОВОМ 0 - 12 месеца 400 г
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ДЖИНДЖИФИЛ 10 мл.
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл
МАТОЧИНА ЛИСТА
Библиография
https://www.healthline.com/symptom/vomiting
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/vomiting-in-adults
https://www.healthhype.com/clear-fluid-and-mucus-vomiting.html
СИМПТОМА е свързан към
- Алтернативно лечение на гастрит
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Как да се справим с повръщането при бебета и деца
- Алтернативни средства за потискане на повръщане
- Облекчете гаденето и повръщането с помощта на пчелен мед
- Използвайте сол и захар против повръщане
- Предотвратете гаденето със сода и лимон
- Метоклопрамид
- Лечение на гастрит с хомеопатия
- Облекчете гаденето и повръщането чрез акупресура
Коментари към Повръщане
Гергана
Здравейте, бременна съм и съм с установена анемия. Приемам таблетки за дъвчене Айронфол и Абохолик мета,като лекарят ми каза желязото да го приемам вечерта. Самата таблетка е кафява и много оцветява. Приемам го вече 2 месеца. Повръщам всяка сутрин, обикновено стомашен сок. Тази сутрин обаче повърнах нещо кафяво с цвета на хапчето. Не ме е болял стомах, нито имам други оплаквания. Възможно ли е поради някаква причина да се е оцветило съдържимото в кафяво заради желязото?
Здравейте! Да, възможно е.
Здравейте, бременна съм и съм с установена анемия. Приемам таблетки за дъвчене Айронфол и Абохолик мета,като лекарят ми каза желязото да го приемам вечерта. Самата таблетка е кафява и много оцветява. Приемам го вече 2 месеца. Повръщам всяка сутрин, обикновено стомашен сок. Тази сутрин обаче повърнах нещо кафяво с цвета на хапчето. Не ме е болял стомах, нито имам други оплаквания. Възможно ли е поради някаква причина да се е оцветило съдържимото в кафяво заради желязото?