Как да се справим с повръщането при бебета и деца
› Причини за повръщане при бебета и деца
› Какво да правим първо при повръщане?
› Билки срещу повръщане при деца
› Какво да НЕ правим ако детето повръща?
› Превенция на повръщане при бебета и деца
› Лекарства срещу повръщане при бебета и деца
Повръщането представлява активно връщане на съдържание от стомаха, обратно през устата. То се осъществява чрез внезапна контракция на мускулите на стомаха.
При бебета, често се установява подобно на повръщане състояние – регургитация, което настъпва най-често след нахранване или по време на самото хранене. Обикновено регургитацията настъпва пасивно, без участие на коремната мускулатура. Въпреки че обикновено се приема като нормално състояние, ако имате съмнение, че Вашето дете регургитира твърде често или това му причинява болка, обезателно се консултирайте с лекар! Честата и продължителна регургитация може да доведе до рефлукс, езофагит (възпаление на хранопровода) и други усложнения, поради което се нуждае от терапия.
Причини за повръщане при бебета и деца
Когато повръщането започне внезапно, често това е във връзка с инфекция на стомаха и червата. Вирусните инфекции могат да се съпровождат и от симптоми на дихателната система, като болки в гърлото, храчки, болка в ушите. Бактериалните инфекции обикновено протичат по-тежко.
Една от сериозните причини за повръщане при кърмачета е пилорна стеноза, което води до остро повръщане „на фонтан“ при бебета под 2 месечна възраст. Това се дължи на запушване или стесняване на отвора между стомаха и червата. Без лечение, запушването може да доведе до тежка дехидратация и загуба на тегло. Ако подозирате, че детето Ви има стеноза на пилора, обезателно се свържете с Вашия лекар, тъй като лечението обикновено включва хирургична операция!
Други причини за повръщане при бебета и деца могат да са:
- Болест на пътуването, кинетоза (честа причина за повръщане при деца);
- Инфекции на пикочните пътища, белите дробове;
- Апендицит;
- Поглъщане на токсични вещества;
- Травма на главата (сигнал за мозъчно сътресение или мозъчен кръвоизлив);
- Мигренозно главоболие (обикновено при по-големи деца);
- Мозъчен тумор (в редки случаи или други проблеми с мозъка).
Какво да правим първо при повръщане?
Избягвайте да давате твърда храна в първите 24 часа след началото на повръщането. Не насилвайте детето да яде. Обикновено в такива моменти е по-добре да осигурите покой на храносмилателната сиситема. Вместо храна, давайте течности на често (на всеки 5 минути) с лъжица. Ако детето задържа течностите, започнете постепенно да увеличавате количеството им.
Ако детето е повърнало, изчакайте 30-40 минути преди да му дадете течности, а след това започнете да давате по-често и на малки глътки.
Уверете се, че детето Ви пие достатъчно течности, особено, ако има и диария. Това е от съществено значение, за да се предотврати обезводняване и да се набавят солите и калориите, които детето губи при повръщане.
Кърма и адаптирано мляко при повръщане
Кърмените бебета, трябва да продължават да получават кърма, но по-често от обикновено – на всеки час или два, в малки дози (5 до 10 минути сукане). Ако изцеждате кърма, може да я предлагате с лъжичка или шише.
Бебета, които се хранят с адаптирано мляко също могат да продължат да го приемат. Допълнителното количество течност, от което бебето се нуждае при повръщане зависи от възрастта и големината му. Например, едно новородено се нуждае от най-малко 30 мл при всяко допълнително хранене, а на 12 месечна възраст до 90 мл при всяко допълнително хранене.
Разтвори за рехидратация
В допълнение към кърмата или адаптираното мляко, давайте на бебето някое от специално предназначените за тази цел орални рехидратиращи разтвори, които целят да заменят течностите и солите, които се губят с повръщането. Количеството на оралния рехидратиращ разтвор зависи от възрастта на детето. Може да го давате с капкомер, лъжица или бутилка.
- За бебета: около 1 супена лъжица орален рехидратиращ разтвор на всеки 15-20 минути; по-кратко, но по-често кърмене.
- За малки деца: 1-2 супени лъжици орален рехидратиращ разтвор на всеки 15 минути, отвара от джинджифил, бульон. Ако детето не желае да приема рехидратиращите разтвори, опитайте със силно разреден плодов сок.
Ако детето повърне отново, изчакайте 30-40 минути и започнете отначало. Ако след 3-4 часа няма повръщане, постепенно увеличавайте количеството на течностите.
След 8 часа без повръщане:
Ако детето поема течности и в продължение на 8 часа не настъпва повръщане, постепенно може да въведете отново твърди храни.
- За бебета: кърмете както обикновено и, ако дохранвате с адаптирано мляко, постепенно го въведете отново в малки количества. Може да включите няколко лъжички ябълково пюре или пюре от банани.
- За малки деца: добавете храни като ориз, ябълково пюре, банани, препечен хляб, обикновени бисквити.
- Подновете редовното хранене, след като изминат 24 часа без повръщане, като в началото започнете с по-щадяши и диетични храни и в рамките на няколко дни постепенно се върнете към обичайното меню на детето. Обадете се на лекар, ако повръщането започне отново!
Билки срещу повръщане при деца
При деца над 2 годинки може да опитате някои билкови средства, облекчаващи гаденето и повръщането:
Изстискайте сока от половин лайм и го смесете с равно количество вода. Давайте често, на малки глътки през целия ден.
Ментата е популярен лек за лечение на гадене и повръщане при деца. Най-добрият начин да приложите при деца е като сложите няколко ментови бонбони в гореща вода. Оставете да се накиснат за около 30-40 мин, след което давайте на детето малки глътки от получената отвара.
Смес от една чаена лъжичка мента и лимонов сок с половин чаена лъжичка сок от джинджифил с мед е ефективен начин за бързо овладяване на гаденето и повръщането при деца над 2 години.
Пресен корен от джинджифил, даден директно е изключително ефективно средство, но обикновено трудно приложимо при деца. Чай, приготвен от една чаена лъжичка настърган джинджифил и малко мед помага за намаляване на гаденето и подобрява храносмилането.
Това е една билка, която бързо и ефективно облекчава гаденето и повръщането. Също така, успокоява стомаха и подобрява храносмилането. Каша приготвена от корен хлъзгав бряст на прах е лесен начин за приложение при деца с проблеми с храносмилането.
Най-добрият начин да се използват листата от малини против гадене и повръщане е под формата на чай. Сварете няколко листа за няколко минути, прецедете и след като изстине дайте на детето като чай. Освен това, чаят от малини има и температуропонижаващо действие.
Още естествени средства, използвани срещу гадене и повръщане може да откриете в темите:
Какво да НЕ правим ако детето повръща?
Децата с диария трябва да избягват плодови сокове и безалкохолни напитки, тъй като те имат високо съдържание на захар, което може да влоши диарията!
Не давайте млечни продукти (сирене, кашкавал, извара) и твърди храни на дете с повръщане!
Избягвайте храни, богати на фибри като боб и такива с много захар като бонбони и сладолед.
Към нормален хранителен режим може да започнете да се връщате едва 24 часа след окончателно спиране на повръщането.
Потърсете медицинска помощ ако:
- забелязвате признаци на дехидратация, като сухота в устата, хлътване на очите, намаляване на уринирането, цвета на повръщаното е с жълто-зелен цвят или изглежда като утайка-кафе, съдържа кръв;
- коремът е твърд и болезнен;
- забелязвате подуване, зачервяване или болка в скротума при момче;
- повръщане на фонтан при новородено;
Превенция на повръщане при бебета и деца
Измивайте добре и често Вашите ръце и тези на Вашето дете, особено преди готвене и хранене, след пипане на сурово месо или излизане навън. Източници за замърсяване на ръцете и потенциален източник на инфекция могат да са дори дръжки на врати, вратата и копчетата на асансьора, звънецът, компютър или лаптоп, дистанционното на телевизора и други.
Лекарства срещу повръщане при бебета и деца
Ако детето има само повръщане, удачен вариант е лекарствата да бъдат под формата на свещички (обикновено против повръщане). Най-често лекарствата, които се използват включват пробиотици, свещички против повръщане, свещички за понижаване на температурата, антидиарични прахчета и таблетки при по-големи деца.
Антибиотиците не са подходящи в случаите на вирусна инфекция, водеща до повръщане и диария, тъй като те действат само върху бактериите, а не върху вирусите, а при неправилно предписание (самолечение) може да раздразнят допълнително стомаха и да влошат симптомите.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРГАНИЧЕН ДЖИНДЖИФИЛ капсули 400 мг * 30 VIRIDIAN
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПРЕСЕН КОРЕН НА ДЖИНДЖИФИЛ 10 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 10 мл
ПЕДИАКИД САШЕТА СРЕЩУ НЕРАЗПОЛОЖЕНИЕ ПРИ ПЪТУВАНЕ * 10
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
ДЖИНДЖИФИЛ НА ПРАХ 50 г ЗДРАВНИЦА
Библиография
http://www.parents.com/health/stomach-ache/vomiting/
http://kidshealth.org/en/parents/vomiting-sheet.html?WT.ac=p-ra
http://www.home-remedies-for-you.com/askquestion/9259/home-remedy-for-vomiting-in-children-how-to-cure-c.html
http://www.searchherbalremedy.com/herbal-remedies-for-vomiting-in-children/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Д-р Иван Янков
- Домашно лечение на хрема при деца
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Гадене с главоболие
- Гадене с болки в корема
- Повръщане
- Алтернативно лечение на гастрит
- Средства против гадене и повръщане при бременност
Коментари към Как да се справим с повръщането при бебета и деца