Червен бряст, Хлъзгав бряст
Червен бряст, Хлъзгав бряст (Ulmus rubra, Ulmus fulva, Slippery Elm) представлява широколистно дърво, принадлежащо към семейство Брястови (Ulmaceae). Лечебните свойства на вида са съсредоточени във вътрешната част на кората му. Тя се събира през пролетта от ствола и по-големите клони на дървото. Суровината получена от 10-годишните екземпляри се оказва най-подходяща за употреба. Носи името си от специфичното оцветяване на сърцевината му - в червено-кафяво. Негови синоними на латиница са: Slippery Elm, Ulmus fulva, Ulmus crispa, Ulmus pendula.
Устройство на червен бряст
Червеният бряст достига на височина до 20 метра, като дебелината на ствола му в основата е 50 сантиметра. Както вече бе споменато сърцевината на дървото е оцветена в червеникаво-кафяво. При разрез вътрешната повърхност на кората е лепкава. Клоните са оцветени в различни нюанси от пепeляво-сиво до кафяво-сиво, като често имат петнист вид и са леко увиснали. Разполагат с терминално развиваща се пъпка и по-тъмни на цвят от нея странични пъпки. Могат да бъдат оцветени от кестеняво кафяво до почти черно, понякога покрити с ръждиви на цвят власинки (мъх).
Изображение: Laval University , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листната маса притежава груба повърхност, особено горната такава и дължина от 10-18 см. Листата са разположени срещуположно на клоните. Листният ръб е едро назъбен, а формата на листа е яйцевидна до продълговата, заострена на върха и заоблена в основата. Оцветени са в тъмно зелено отгоре и по-светло зелено по долната повърхност.
Цветчетата са малки, хермафродитни, оцветени в светли нюанси на зелено-червеното. Те се развиват преди листата на дървото, в ранна пролет. Събрани са в съцветия от по 10-20 цветчета на брой. Цъфти от март до май месец.
Плодовете са криловидни, с овална форма, в центъра на които е разположено едно семе. Повърхността на крилцата е гладка, а тази на семенната кутийка притежава власинки. Семената узряват в периода май-юни месец.
Пъпките и клонките на червения бряст се различават от другите видове бряст по това, че са покрити с мъх. По отношение на цветовете, разлика се установява в това, че тези на червения бряст са с много къси цветни дръжки.
Разпространение на червен бряст
Родният ареал на разпространение на дървото са източните области на Северна Америка.
Използваема част на червен бряст
С медицински цели от дървото се използва вътрешната част на кората му. Другите негови употребяеми части са плодовете и листата.
Химичен състав на червен бряст
В кората на хлъзгавият бряст се съдържат: клей, полизахариди (галактуронова киселина, рамноза), галактоза, глюкоза, мастни киселини - олеинова, палмитинова; фитостероли - цитростандиенол, бета-ситостерол, долихол; калциев оксалат, танини, холестерол, флавоноиди, сескитерпени, салицилова, капринова, каприлова и деканова киселини, витамин Е.
Лечебни свойства и приложение на червен бряст
Изображение: Photo by and (c)2016 Derek Ramsey (Ram-Man), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Употребата на растението с лечебна цел датира още от коренното население на Америка. Много хора са убедени в успокояващото действие на кората му. Векове наред те са прилагали червеният бряст като лечебно средство при бронхит, настинки и възпаления на горните дихателни пътища (под формата на отвара или пастили за смучене), херпеси, циреи, огнестрелни рани.
Съдържащият се в кората на дървото клей, като се смеси с вода се образува гел. Гелът действа покривно и предпазващо на лигавиците на храносмилателната система. Това негово свойство е изключително необходимо при стомашно-чревни язви и раздразнения. Но от друга страна може да доведе до понижаване абсорбцията на приети билки и медикаменти. Поради тази причина отвара от кората на червен бряст трябва да се приема най-малко 2 часа преди употребата на медикаменти и други билкови продукти.
Свойства на червен бряст
- отхрачващо;
- диуретично;
- антиоксидантно;
- успокояващо;
- омекотяващо;
- подобрява храносмилането (с хранителна стойност).
Често се използва като храна (хранителен тоник) за стари и млади оздравяващи пациенти. Има данни, че билката подобрява функциите на надбъбречните жлези и помага за детоксикацията на организма. Успокояващото й действие се установява върху всички лигавици в организма.
Състояния и заболявания, при които се прилага червен бряст
- кашлица;
- възпалено гърло;
- хрема;
- други заболявания на дихателната система;
- хемороиди;
- диария;
- колики;
- синдром на дразнимото черво;
- възпаления на отделителната система;
- чревни паразити;
- заболявания на храносмилателната система (гастрит, колит, гастроентерит, усещане за парене в стомаха, запек, повишена киселинност, дивертикулит, язви на стомаха и дуоденума).
Изображение: Laval University , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Червеният бряст се прилага локално, под формата на лапи при: изгаряния, рани, ожулвания, секретиращи лезии, кървене, подагра, циреи, обриви, ревматизъм, абсцеси, зъбобол, язви, ларингит. Облекчава състояния на сърбеж и болка. Повишава еластичността на тъканите. Интересно негово приложение и като лубрикант, с цел улесняване на раждането.
Форми на употреба на хлъзгав бряст: капсули, таблетки, пастили, фино стрита или едро смляна кора от дървото (за приготвяне на отвари и екстракти), тинктура. Влиза в състава на таблетки за смучене при болки в гърлото.
Начин на приложение на червен бряст
- чай - 2 чаени лъжици смляна кора се заливат с 2 чаши вряща вода. Запарват се в продължение на 3-5 минути и се прецеждат. Получената течност се пие три пъти на ден.
- тинктура - алкохолен извлек от кората на червен бряст. Приема се в доза 5 милилитра, три пъти на ден.
- капсули, пастили и таблетки - приемат се по предписание или се следва описанието на етикета на продукта.
- лапи - едросмляна кора се накисва във вряща вода. Налага се върху кожата след като изстине.
Листата на хлъзгавият бряст се консумират от някои народи сурови или варени, а кората в смляна форма се добавя като сгъстител към супи и брашна. Тя може да се дъвче при жажда и да се добавя към мазнини с цел предотвратяване на гранясването им. Незрелите плодове също се консумират в суров или варен вид.
Влакно от вътрешната кора се използва за направата на корда и кошници. Варена кора се използва за производство на рогозки, мрежи и др. Дървесината на червения бряст е много твърда. От нея се изработват покривен материал, стълбове за заграждения, подпрозоречни первази, земеделски сечива и др. Употребява се и като твърдо гориво.
Внимание!
Не трябва да се прилага върху отворени рани.
Приемът на билката трябва да се избягва по време на бременност и кърмене.
Заглавно изображение: wikimedia.org
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АЛОЕ ДЕТОКС ФОРМУЛА 960 мл LILY OF THE DESERT
НАУ ФУДС ХЛЪЗГАВ БРЯСТ капсули 400 мг * 100
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ФАЙБЪР ПЕРФЕКТ капсули * 150
АЛОЕ СТОМАХ ФОРМУЛА 960 мл LILY OF THE DESERT
БИОХЕРБА ЧЕРВЕН БРЯСТ КОРА капсули 230 мг * 100
ЕСИАК капсули * 60
ЛАКСАТИВ-3 БЛЕНД таблетки * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОРАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Ulmaceae (Брястови)
- Домашно лечение на херпес на устата (лабиален херпес)
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
Коментари към Червен бряст, Хлъзгав бряст
Валя Атанасова
Колко време се приема? Може ли да се комбинира с Невен, Живовляк или Бял равнец в рамките на деня за 20 дни, 2 часа отстояние? Как се отразява на кръвта и Еозинофили, приеман 1 месец? Колко попивка се прави ако след него взимаме други билки за лечение?
Продължителността на приема на червен бряст зависи от конкретното състояние, за което се използва, и от индивидуалната реакция на организма и повлияването на проблема. Би могло да се приема с изброените билки.
Няма данни да повлиява състава на кръвта, брой кръвни клетки и други хематологични параметри.
Колко време се приема? Може ли да се комбинира с Невен, Живовляк или Бял равнец в рамките на деня за 20 дни, 2 часа отстояние? Как се отразява на кръвта и Еозинофили, приеман 1 месец? Колко попивка се прави ако след него взимаме други билки за лечение?
диляна
възможно ли е да се приема от деца билката и в каква доза
Необходимо е да се консултирате с лекаря на детето.
възможно ли е да се приема от деца билката и в каква доза