Пришница обикновена
Пришница обикновена (Prunella vulgaris, Self-heal) представлява тревисто, многогодишно растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae). Употребява се при заздравяване на рани и инфекции на гърлото, висок холестерол; може да помогне в борбата с възпаление, рак, усложнения от диабет и лекува херпес. Повечето изследвания върху тази билка са ограничени до проучвания ин витро. Необходими са много повече такива при хора, за да се уточнят лечебните й свойства и начинът й на приложение. В миналото индианците са използвали Prunella vulgaris за локално приложение като вода за очи или паста, за които се смята, че са способни да лекуват рани и циреи. Всички части на това растение са годни за консумация. Листата му се използват най-често в салати, супи и яхнии.
Устройство на пришница обикновена
Изображение: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Prunella vulgaris расте на височина от 5-30 см, с пълзящи, самовкореняващи се, жилави, с квадратно сечение, червеникави стъбла, разклонени по осите на листата. Листата са с форма на копие, назъбени и червеникави на върха, около 2,5 см дълги и 1,5 см широки, разположени в срещуположни двойки. Всяко листо има 3-7 листни вени и съответно една средна такава. Дръжките на листата обикновено са къси, като могат да достигнат дължина до 5 см. Цветовете се развиват в съцветие клас, двуустни и тръбести, лилаво оцветени (рядко бели или розови). Цъфтят по различно време в зависимост от климата, но най-вече през лятото (от юни до август). Семената са гладки, лъскави, кафяви орехчета, обратно яйцевидни до продълговати по форма. Видът е хермафродит (има мъжки и женски плодни органи) и се опрашва от пчели.
Разпространение на пришница обикновена
Това растение води произхода си от Европа, Америка и Азия, в умерените и тропически региони на света. Въведено е в много страни през 1800 г. и е станало инвазивен вид на тихоокеански острови, включително Австралия, Нова Зеландия и Хаваи. В Ирландия обикновено е в изобилие. Тази билка расте и в Кашмир, където е известна като калют.
Обикновено се среща в пасища, полета, тревни площи, край пътища, градини, пусти места и горски ръбове. Може да расте на полусянка или без сянка. Предпочита влажна почва - основна и неутрална такава. Размножава се чрез семена и вегетативно чрез пълзящи стъбла, които се вкореняват във възлите си. Поради способността му лесно да се самозасажда и развъжда, понякога се смята за плевел.
Използваема част на пришница обикновена
Изображение: AnRo0002, CC0, via Wikimedia Commons
Всички части на билката са годни за консумация и се прилагат с медицинска цел. Тъй като растенията могат да концентрират олово и други замърсители, те не трябва да се събират край пътищата. Self-heal може да се събира по всяко време и може да се бере от корена или стъблото, в зависимост от предназначението. Горната част на растението (стъбло, листа, цвят) може да се изсуши за чай, като се постави съдържанието върху кърпа на открито за няколко дни, след което се съхранява в хартиен плик или стъклен буркан, далеч от слънчева светлина.
Химичен състав на пришница обикновена
Фитохимикалите, изолирани от билката биват: бетулинова киселина, D-камфор, D-фенхон, цианидин, делфинидин, хиперозид, манган, лауринова киселина, олеанолова киселина, розмаринова киселина, миристинова киселина, рутин, линолова киселина, урсолова киселина, бета-ситостерол, лупеол и танини, тритерпеноиди, стероиди, флавоноиди, фенилпропаноиди, органични киселини, летливи масла и полизахариди.
Възможните ползи за здравето на това растение се приписват на няколко от неговите съединения. Те включват флавоноиди, танини и урсолова, розмаринова и олеанолова киселина, които могат да имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. По-конкретно, тези съединения могат да помогнат за предотвратяване на усложнения, свързани с диабета, да предпазват от херпес и да имат противоракови ефекти.
250-ет вещества са открити в растението. То съдържа и изобилие от микроелементи - мед, желязо, никел, цинк, хром, кадмий и др. Съвременната медицина е доказала, че микроелементите са тясно свързани с човешкото здраве, растеж и развитие и превенция на заболявания.
Лечебни свойства и приложение на пришница обикновена
Изображение: wikimedia.org
Билката има дълга история на народна употреба. Съвременните фармакологични проучвания показват, че има обширни фармакологични действия и фармакологични ефекти като противотуморни, антибактериални и антивирусни, противовъзпалителни и имунно регулиране, антихипертензивни, хипогликемични, хиполипидемични, антиоксидантни и улавяне на свободните радикали, защита на черния дроб и т.н. В съвременната клинична практика се използва най-вече за лечение на рак, хипертония, диабет, възпаления в таза, хиперплазия на гърдата, заболявания на щитовидната жлеза и заболявания на простатата.
Свойства на пришница обикновена
- антибактериално;
- антипиретично;
- антисептично;
- спазмолитично;
- хепатопротективно;
- стягащо;
- газогонно;
- жлъчегонно;
- диуретично;
- противовъзпалително;
- хипотензивно;
- стимулиращо стомашната дейност;
- кръвоспиращо;
- тонизиращо;
- стимулира движението на лимфата;
- отхрачващо;
- антиревматично;
- имунорегулиращо;
- хипогликемични и хиполипидемични.
Изображение: Margaret Donald, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Пришница обикновена проявява и седативни и хипнотични ефекти. Тя изчиства черния дроб, подобрява зрението, разсейва отоците и има задоволителни клинични терапевтични ефекти при много заболявания като фотофобия, световъртеж, скрофула, гуша, рак на гърдата.
Състояния и заболявания, при които се прилага пришница обикновена
- вътрешно кървене;
- възпалителни заболявания на червата; диария;
- треска;
- в Корея се използва за лечение на оток, нефрит, скрофула и гуша;
- вагинално течение;
- изгаряния, рани и хемороиди;
- възпаление на устата и възпалено гърло;
- помага при алергии;
- помага за изчистване на черния дроб;
- за подобряване на зрението, болка в очите;
- главоболие и световъртеж;
- карбункул на гърдата;
- хипертония;
- рак;
- диабет и др.
Ползи от употребата на пришница обикновена
- Може да помогне в борбата с диабет
Prunella vulgaris може да помогне за предотвратяване на усложнения, свързани с диабета, заболяване, характеризиращо се с високи нива на кръвната захар. Изследвания ин витро предполагат, че някои съединения в билката могат да инхибират ензимите, които разграждат и метаболизират въглехидратите в тялото. На свой ред това може да доведе до по-ниски нива на кръвната захар и подобрен контрол на диабета.
В допълнение, Prunella vulgaris може да предпази от атеросклероза, втвърдяване на артериите, което може да увеличи риска от инфаркт. Хората с диабет са по-склонни да развият рискови фактори за атеросклероза, включително увреждане на артериите от висока кръвна захар, повишени триглицериди и висок общ и LDL (лош) холестерол.
- Може да помогне в борбата с рака
Изображение: hedera.baltica from Wroc?aw, Poland, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Някои съединения в Prunella vulgaris могат да имат противоракови ефекти. В проучвания ин витро е доказано, че специфични въглехидрати в растението предизвикват смърт на ракови клетки и предотвратяват растежа на тумора.
Проучванията отново ин витро показват също, че кафеената киселина, розмариновата киселина и други растителни съединения в тази билка могат да действат като антиоксиданти, които се борят с основното увреждане на клетките. Това увреждане се причинява от реактивни молекули, наречени свободни радикали, които са свързани с развитието на рак.
Изследване върху човешки ракови клетки на черния дроб установява, че Prunella vulgaris спира разпространението на рак чрез инхибиране на определени ензими, които насърчават растежа на рака.
Освен това, проучване при 424 души с рак на гърдата установява, че тези, които приемат билката заедно с противораково лекарство, живеят значително по-дълго от тези, които приемат само лекарството. Всъщност, почти два пъти повече хора в групата, които са приемали Prunella vulgaris с лекарства, не са показали признаци на заболяване след лечението си, в сравнение с групата, която не е приемала добавката заедно с лекарствата си.
- Може да помогне за лечение на херпес
Prunella vulgaris често се цитира като възможно лечение на вируса на херпес симплекс (HSV), който се характеризира със заразни рани около устата или гениталиите. По-конкретно, вид въглехидрати в Prunella vulgaris блокират репликацията на HSV клетки в проучвания ин витро.
В допълнение към блокиране на разпространението на вируса, Prunella vulgaris може да предпази от херпес чрез стимулиране на активността на имунни клетки като макрофаги, които помагат на тялото ви да се бори с инфекцията.
Проучвания при животни са установили, че кремовете за локално приложение, съдържащи Prunella vulgaris, значително намаляват броя на раните и кожните лезии, причинени от херпесния вирус.
- Може да има противовъзпалителна активност
Prunella vulgaris също може да помогне в борбата с възпалението в тялото ви и по този начин има потенциала да помогне при лечението на възпалителни заболявания.
Изследване ин витро върху човешки сърдечни мускулни клетки установява, че екстрактът от Prunella vulgaris потиска активността на възпалителни протеини, за които е известно, че водят до развитие на сърдечни заболявания и инсулт.
Доказано е също, че Prunella vulgaris се бори с чревно възпаление при мишки. Може да предпази от заболявания като колит, възпалително състояние на дебелото черво, което може да причини диария, стомашна болка и ректално кървене.
Медицинска употреба на пришница обикновена от различни народи
Индианците чернокраки са използвали билката по различни начини. Както за хора, така и за коне са я прилагали за промивка на очите в студени или ветровити дни и като дерматологична помощ (прилага се върху рани на врата или се използва за измиване на спукани циреи при хора; прилага се върху рани от седлото на гърба при коне). Чероки също използват като средство за измиване на синини, диабетни рани, порязвания и акне; като адювант за ароматизиране на други лекарства или като студена инфузия за измиване на изгаряния. Дъвчат я при болки в гърлото.
Изображение: N-Baudet, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ирокезите са я употребявали като средство против диария, повръщане, пречистващо кръвта средство, лекарство за настинка, за кашлица, за стомашно-чревни проблеми, гинекологични неразположения, лекарство за хемороиди, ортопедична помощ, белодробна помощ, респираторна помощ, лекарство за туберкулоза, успокоително и за венерическа помощ. Сред много местни групи, включително алгонкините, делаверите, ирокезите и мохиканците, self-heal се използва като понижаващо температурата средство, обикновено в течна форма.
Употребява се в традиционната китайска медицина за лечение на световъртеж, зачервяване на очите, суха кашлица, дерматит и циреи, за облекчаване на възпалено гърло, като антипиретик и за ускоряване заздравяването на рани. Освен това е основна съставка в няколко билкови чайове в Южен Китай, включително търговски напитки като Wong Lo Kat. През март 2010 г. Националната здравна комисия на Китайската народна република обявява включването на пришница обикновена като едно от новите китайски билкови лекарства в списъка на хомологията на лекарствата и храните и постановява, че може да се използва само като лекарство и храна - двойна употреба в ограничен диапазон и доза.
В европейската традиционна медицина от 17 век растението се използва като средство за облекчаване на болки в гърлото, понижаване на температурата и ускоряване на заздравяването на рани. В турската народна медицина се употребява при ревматизъм, настинки и сърдечни заболявания. В Япония е разпространен в цялата страна. В народната си медицина японците често го използват като диуретик. В иранската билкова медицина се употребява за лечение на възпалено гърло, кървене, пневмония, главоболие, дизентерия, хемороиди , диабет и възпаление на очите.
Форми на употреба на пришница обикновена
Prunella vulgaris се предлага в търговската мрежа под формата на таблетки, течен екстракт и мехлем за локално приложение. Обикновено се продава като съставка в здравословни добавки в дрогерии.
Въпреки че Prunella vulgaris се предлага за употреба като хапчета, екстракти, мехлеми и хранителни добавки, дозировката й все още не е добре регулирана. Консултирайте се с вашия лекар, преди да приемете Prunella vulgaris за каквото и да е специфично здравословно състояние, за да избегнете потенциални странични ефекти или усложнения.
Отвара от билката се използва за измиване - облекчава мускулни болки.
Кулинарна употреба на пришница обикновена
Изображение: Laval University , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Prunella vulgaris е годна за консумация и може да се използва в салати, супи, яхнии и да се отглежда като билка в саксия. Младите листа и стъбла на билката могат да се консумират сурови в салати. Растението като цяло може да се вари и да се яде като листен зеленчук. Надземните му части могат да бъдат стрити на прах и сварени с цел направата на напитка.
Листата имат горчив вкус, тъй като съдържат танини. Измийте ги добре преди употреба, за да смекчите този горчив вкус. Прясно нарязани, смлени на прах или изсушени те също могат да се използват за приготвяне на чай или здравословна напитка, когато се комбинират със студена вода.
От цветовете и стъблата на растението може да се извлече маслинено-зелена боя.
Внимание!
Като се има предвид, че много малко проучвания са изследвали ефектите на Prunella vulgaris при хора, има и малко информация за препоръчителната дозировка и възможните странични ефекти от употребата й.
Изследване при хора с рак на гърдата установява, че консумацията на приблизително 7 унции (207 мл) екстракт от Prunella vulgaris на ден е безопасна и не предизвиква странични ефекти.
Има обаче няколко различни форми на билката, включително течни екстракти, изсушени хапчета и локални мехлеми, някои от които може да имат неизвестни странични ефекти.
В допълнение, няма изследвания за Prunella vulgaris при деца или бременни или кърмещи жени. Следователно безопасността на употреба на тази билка при тях е не известна.
Ако се интересувате от приема на Prunella vulgaris за справяне с диабет, херпес или друго състояние, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар.
Изображение: peganum from Henfield, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Пришница обикновена сама по себе си не е токсична. Ако се използва неправилно, ще има редица нежелани реакции. Според китайската фармакопея лекарствената доза на билката е 9-15 гр. Поради горчивия й характер, прекомерната й употреба може да стимулира повече стомашно-чревния тракт, причинявайки диария, коремна болка и друг дискомфорт. Досега съобщенията за нежелани реакции към растението са редки и е докладван един случай на контактен дерматит, причинен от него. В дългосрочен план клиничното откриване на нежелани реакции от билката трябва да бъде допълнително засилено, за да се подобри нейната безопасност на прием и да се разшири клиничното й приложение.
Заглавно изображение: Lawn Weeds, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
НАУ ФУДС ЛЮСПИ ОТ ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 500 мг * 100
АЛИН ЧАЙ ПЕТОПРЪСТНИК СТРЪКОВЕ 50 гр.
МАЙРА ОЙЛС НАТУРАЛНО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ СМРАДЛИКА 5 мл
АУДИРОН капки 30 мл ENERGY GROUP
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Prunella_vulgaris
https://www.healthline.com/nutrition/prunella-vulgaris
https://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=prvu
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/prunella-vulgaris/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9261270/
https://www.washcoll.edu/learn-by-doing/food/plants/lamiaceae/prunella-vulgaris.php
https://www.medicinenet.com/what_is_prunella_vulgaris_used_for/article.htm
https://www.gardenia.net/plant/prunella-vulgaris
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33538676/
https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Prunella+vulgaris
https://herbgarden.co.za/mountainherb/herbinfo.php?id=204
https://commonwealthherbs.com/self-heal-herb-of-the-week/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашно лечение на херпес на устата (лабиален херпес)
- Рак на гърдата
- Диабет
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
Коментари към Пришница обикновена