Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения) Група Еудикоти (Eudicots) Разред Proteales Сем. Platanaceae (Чинарови) Чинар

Чинар

от 17 окт 2024г., обновено на 27 дек 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Чинар - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Чинар (Platanus orientalis) представлява голямо широколистно дърво от семейство Чинарови (Platanaceae). Той е дълголетник. Съществуват значителни вариации сред дърветата в дивата природа, като те могат да се доразнообразят от кръстосването им с лондонски чинар (Platanus x acerifolia) и с американския явор (Platanus occidentalis). В Червения списък на висшите растения в България, видът е категоризиран като "Почти застрашен". Расте с бърза скорост.

Устройство на чинар

чинар

Изображение: Alefirenko Petro, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Чинарът израства до 30 и повече метра височина, като развива переста корона - много широка, сводеста, неправилна. Долните разклонения често провисват надолу и докосват почвата. Стволът обикновено е прав, много дебел, може да се проследи само до първото разклонение, след което се разделя на няколко много масивни клона. Кората има характерен петнист вид, който се получа от това, че от нея се отделят плоски парчета с различна големина, а тази под падналите парчета е по-светла. Кората понякога не се лющи и става дебела и грапава. Младите клонки са светло кафяви, покрити с власинки.

През есента наситенозелените му листа могат да се променят в кървавочервени, кехлибарени и жълти. Листните пъпки са овални, дълги около 5-7 мм, червено-кафяви. Листата са последователно разположени, дълги 12-18 см, почти толкова широки, колкото и дълги, в основата клиновидни, петурата им е длановидно врязана, най-често с 5 дяла, по-рядко с 3 или 7 дяла. Дяловете достигат почти до средата на петурата и са едро назъбени по ръбовете.

Цветовете и плодовете на чинара са кръгли, разположени на гроздове между две и шест (3-7) на една дръжка. Женските съцветия са червеникави, а мъжките са жълтеникави. След цъфтежа мъжките главички опадват, а женските увеличават размера си, образувайки сферични съплодия. Видът е еднодомен (отделните цветове са мъжки или женски, като и двата пола могат да бъдат намерени на едно и също растение). Цъфти през май, а семената узряват от октомври до февруари месец. Плодът е тип орехче, с власинки в основата, чрез които се разпространява от вятъра. Всяка плодна топка се състои от многобройни, плътно опаковани, малки плодове, подобни на семена (семенки). Плодните топки постепенно се разпадат с напредването на есента, разпръсквайки семената си, често на мъхести снопчета, с вятъра.

Разпространение на чинар

Обхватът на разпространение на дървото е от Италия на изток през Балканите, Турция и Кавказ до Иран; на запад до Иберия, Израел на юг и до Хималаите на изток. Тъй като е известно в отглеждането му от ранни времена в голяма част от този регион, е трудно да се опредили кои представители са диви кои култивирани.

чинар

Изображение: Veyis Polat from ?zmir, Türkiye, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Чинарът се среща естествено в крайречни места, заедно с дървета като елша, върба и топола. Въпреки това, той е напълно способен да оцелее и в сухи почви. Дървото може да се отглежда в повечето умерени географски ширини, въпреки че има голяма полза от топлото лято. Като много голямо и широко дърво с широки, дебели листа, които са склонни да се ориентират хоризонтално, то е особено ценено заради сянката и прохладата, които осигурява през горещия сезон. Расте най-добре на богата почва и при редовното поливане.

В естествените си местообитания предпочита условията на мек средиземноморски климат и наличие на течаща вода в близост до кореновата му система. Много добре се развива на дълбоки, проветриви, плодородни и умерено влажни почви, но не е взискателен към почвата и може да се срещне и на каменисти почви, ако има течаща вода. Расте успешно и се размножава добре на защитени от студени ветрове, топли и слънчеви места. В млада възраст е чувствителен към ниските температури през зимата. Не може да расте на сянка. Може да понася силни ветрове, но не и морска експозиция. Понася атмосферно замърсяване.

У нас чинарът е естествено разпространен по течението на Струма, Арда и Места, Средни Родопи и Източни Родопи, Тракийска низина, до 600 метра надморска височина.

Чинарът е изключително бързорастящ вид, особено в млада възраст. Достига внушителни размери и вековност. Описани са индивиди с обиколка на стъблото 18 м и възраст около 2000 години. В регистъра на българските вековни дървета има 71 вековни чинара или групи от чинари.

Използваема част на чинар

Листата и кората на дървото се използват за медицинска употреба. Екстракти от стъблото, корена и листата му са включени в поредица от научни изследвания за установяване на химичния състав и действието на билката. Листата се берат през пролетта и лятото и могат да се сушат за по-късна употреба.

Химичен състав на чинар

Основни вещества в чинара са флавонолов гликозид, О-изопренилирани флавонол, флавонол, дихидрохалкон, фитолови производни.

Лечебни свойства и приложение на чинар

чинар

Изображение: MEDIACRAT, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Като лечебно дърво, чинарът се прилага в иранския фолклор и традиционна медицина като средство за облекчаване на болка и възпаление. Листата на растението показват умерени антиноцицептивни ефекти, за които са необходими допълнителни фармакологични и биологични изследвания, за да се изяснят механизмите на действие. Те се използват в народната медицина като заздравяващо рани и офталмологично средство. Фитоловите производни от листата на чинара показват противоязвена активност. Неговите аналгетични и противовъзпалителни ефекти при болки в коленете са известни на персийските учени и хакими.

Свойства на чинара

  • аналгетично;
  • противовъзпалително;
  • противоязвено;
  • антимутагенно;
  • антиоксидантно;
  • стягащо;
  • диуретично.

Водният екстракт от билката, в ниски концентрации, показва противовъзпалителни и антиноцицептивни (обезболяващи) действия. Междувременно той демонстрира и антимутагенна активност в много високи концентрации.

Състояния и заболявания, при които се прилага чинар

  • зъбобол;
  • болки в коленете;
  • дизентерия;
  • камъни в бъбреците;
  • предотвратява образуването на камъни в пикочната система;
  • рани, втрисане, диария.

Начин на употреба на чинар

Билката се ползва най-често под формата на билков чай. Въпреки популярността на билковия чай, приготвен от листата на дървото, сред хората със ставни проблеми за облекчаване на болката, изследване доказа, че такова приложение не би им помогнало да облекчат оплакванията си.

чинар

Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Листата му са стипчиви. Пресните листа се смачкват и се налагат върху очите при офталмологични неразположения. Отвара от листа се използва за лечение на дизентерия, а крем от тях за лечение на рани и втрисане. Кората се вари в оцет и след това се прилага за лечение на диария, дизентерия и зъбобол.

Platanus orientalis в традиционна медицина се използва за облекчаване симптомите на алергичен ринит.

Други употреби на чинар

От клонките и корените на дървото се прави боя за оцветяване на тъкани. Дървесината, често наричана дантелена дървесина, е фигурална и ценна за направата на мебели. Тя е ядрова, с червено-кафяво ядро и по-светла беловина, с различни оттенъци на жълтия цвят, средно тежка, твърда, с красив рисунък. От дървесината се правят и бъчви, щайги и месарски блокове. Листата на чинара често се използват от художници като идеи за дърворезба.

Чинарът широко се използва като декоративно дърво в паркове и по зелените части от тротоарите в нашата страна и в чужбина.

Внимание!

Въпреки установената безопасност на употреба на билката, преди всяко нейно ползване се консултирайте с лекар или специалист по билколечение!

Заглавно изображение: Димитър Найденов / Dimìtar Nàydenov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Върбинка, Върбина Върбинка, Върбина
  • Астрагалус, Клинавиче, Орлови нокти, Сграбиче Астрагалус, Клинавиче, Орлови нокти, Сграбиче
  • Елша, Черна елша, Обикновена елша Елша, Черна елша, Обикновена елша
  • Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ЦИТОСАН ФОМЕНТУМ ГЕЛ 100 мл ENERGY GROUP
37.50лв.

ЦИТОСАН ФОМЕНТУМ ГЕЛ 100 мл ENERGY GROUP

МЕЧО ГРОЗДЕ таблетки * 120  ТОШКОВ
20.60лв.

МЕЧО ГРОЗДЕ таблетки * 120 ТОШКОВ

БИО СОК ОТ МАГДАНОЗ 200 мл
20.20лв.

БИО СОК ОТ МАГДАНОЗ 200 мл

ХАРТМАН КОМПРЕС ХОТ / КОЛД 12 см х 29 см * 1
18.20лв.

ХАРТМАН КОМПРЕС ХОТ / КОЛД 12 см х 29 см * 1

ПУШ МЕД БРЕЙС ЕПИ 2701
115.00лв.

ПУШ МЕД БРЕЙС ЕПИ 2701

ПРОПОЛИС + ЕХИНАЦЕЯ + ВИТАМИН Ц таблетки за смучене * 60
15.30лв.

ПРОПОЛИС + ЕХИНАЦЕЯ + ВИТАМИН Ц таблетки за смучене * 60

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Platanus_orientalis
https://bgflora.net/families/platanaceae/platanus/platanus_orientalis/platanus_orientalis.html
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=d263
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249775/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874112004291
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33430755/
https://scialert.net/fulltext/?doi=pharmacologia.2016.217.222
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Platanus+orientalis
https://jrespharm.com/uploads/pdf/pdf_MPJ_1013.pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2210803323001161
https://www.researchgate.net/publication/301330310_Antioxidant_and_Anti-inflammatory_Activities_of_Platanus_orientalis_An_Oriental_Plant_Endemic_to_Kashmir_Planes
https://ayurwiki.org/Ayurwiki/Platanus_orientalis

Коментари към Чинар

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Чинар
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 13:49
    Коментирайте "Чинар"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Разред Proteales
  • Сем. Platanaceae (Чинарови)
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Какво лекува английската сол
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Рани
  • Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
  • Лепка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 886 дни, 21 часа и 31 мин.

Болка ниско в корема и натиск

преди 1134 дни, 16 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 час и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 16 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 17 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 17 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Камъни в бъбреците Камъни в бъбреците

Камъни в бъбреците

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Живот в агония: Изпитвах ужасна болка заради камъни в бъбреците, но лекарите не ми вярваха Живот в агония: Изпитвах ужасна болка заради камъни в бъбреците, но лекарите не ми вярваха

Живот в агония: Изпитвах ужасна болка заради камъни в бъбреците, но лекарите не ми вярваха

от 22 ное 2023г. Прочети повече
N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Защитни свойства на възпалителната реакция Защитни свойства на възпалителната реакция

Защитни свойства на възпалителната реакция

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРИЙН БЕЪР СЛИМ БОДИ капсули * 60

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ГАЛАФАРМА КРЕМ ЗА БЕБЕТА САЛВЕ 100 мл

ДЖОРДЖ ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ 20мл.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КОМПЕЛКС ЗА КОСА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДИКЛОПРАМ капсули 75 мг / 20 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 13:31:51

ОДМ 5 капки за очи 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 13:31:22

ДИКЛОПРАМ капсули 75 мг / 20 мг * 30

Коментар на: Надежда от 16 май 2025г. в 13:26:39

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival