Повишени нива на тромбоцити
Повишени нива на тромбоцити: състояние, характеризиращо се с увеличен брой тромбоцити в кръвта. Нормално стойностите им в кръвта са между 150 000 до 450 000 клетки на микролитър кръв. Повишение в нивата се отчита, когато клетките са над 450 000 на микролитър.
Тромбоцитите, или още известни като кръвни плочки, са компоненти на кръвта с размери от 2-4 µm. Произлизат от мегакариоцитите в костния мозък, където се диференцират до зрели форми. В циркулиращата кръв те живеят около 7-10 дни, като след това се разрушават в слезката. Основната функция на тромбоцитите е участието им в процеса на кръвосъсирване - те спират кървенето, като се слепват помежду си и образуват съсирек.
Високите нива на тромбоцити се означава с термина тромбоцитоза или тромбоцитемия. Тромбоцитозата бива два вида:
- есенциална (първична) тромбоцитемия
- реактивна (вторична) тромбоцитоза
Първичната тромбоцитоза е заболяване, при което анормални клетки в костния мозък причиняват повишаване на тромбоцитите. Причината е неизвестна. Счита се за наследствено състояние.
Вторичната тромбоцитоза се причинява от друго състояние или заболяване, например анемия, рак, възпаление, инфекция, спленектомия (отстраняване на далака) и други. Състоянието се среща най-често при по-възрастни хора. Всъщност повечето хора със заболяването се диагностицират на около 60-годишна възраст.
Първичната тромбоцитемия е по-рядка от вторичната тромбоцитоза. Първичната тромбоцитемия е най-често срещана сред жените и хората над 50-годишна възраст. Състоянието обаче може да засегне и по-млади хора.
Наличието на твърде много тромбоцити затруднява нормалното съсирване на кръвта. Това може да причини твърде много съсирване или недостатъчно съсирване.
Голямото количество тромбоцити може да доведе до определени състояния като инсулт, инфаркт, запушване на кръвоносен съд.
Симптоми при повишени нива на тромбоцити
Много хора с тромбоцитемия или тромбоцитоза, нямат симптоми. Тези състояния могат да бъдат открити само след рутинни кръвни изследвания.
Симптомите на висок брой на тромбоцитите са свързани с кръвни съсиреци и кървене. Тези симптоми са по-чести при хора с тромбоцитемия.
Симптомите на тромбоцитемия включват:
- кръвни съсиреци в артериите и вените, най-често в ръцете, краката и мозъка
- лесно образуване на синини
- кървене от носа, венците и стомашно-чревния тракт
- кървави изпражнения
- прекомерно кървене след нараняване или операция
- слабост
- главоболие и световъртеж
- подути лимфни възли
При тромбоцитемия кръвните съсиреци най-често се развиват в мозъка, ръцете и краката, но могат да се развият навсякъде в тялото. Кръвните съсиреци в мозъка могат да причинят хронично (дълготрайно) главоболие и световъртеж. В екстремни случаи може да настъпи преходна исхемична атака или инсулт.
Някои пациенти с есенциална тромбоцитемия развиват еритромелалгия, състояние, което причинява болка, подуване, изтръпване и зачервяване на ръцете и краката.
По-висок риск от образуване на кръвен съсирек имат хората в по-напреднала възраст, с анамнеза за кръвни съсиреци в миналото, тютюнопушене или други здравословни проблеми, като диабет и високо кръвно налягане.
При хора с много висок брой тромбоцити може да се появи кървене - от носа, от устата или венците или кръв в изпражненията, образуване на синини.
Кървенето възниква, когато кръвните съсиреци, които се развиват при тромбоцитемия или тромбоцитоза, "изразходват" тромбоцитите в тялото. Това означава, че в кръвта не са останали достатъчно тромбоцити, за да "запечатат" наранявания по стените на кръвоносните съдове. Кървене може да възникне и ако тромбоцитите не функционират правилно.
Друга причина за кървене при хора с много висок брой тромбоцити е състояние, наречено болест на фон Вилебранд. Това състояние влияе върху съсирването на кръвта.
На какво може да се дължи?
Повишени нива на тромбоцити могат да се дължат на:
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - атрофия на слезката, отстраняване на далака (спленектомия), анемия (хемолитична анемия, желязонедоимъчна анемия).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недоимък на желязо и витамини.
- Новообразувания - миелопролиферативно заболяване, полицитемия вера, миелофиброза, хронична миелогенна левкемия, остеосарком, сарком на меките тъкани, рак на белия дроб, рак на гърдата, рак на яйчниците, рак на стомаха.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - болест на Кавазаки (Kawasaki disease), артрит, ревматоиден артрит, септичен артрит.
- Болести на храносмилателната система - възпалителни заболявания на червата (цьолиакия, улцерозен колит), панкреатит.
- Болести на органите на кръвообращението - васкулит, инфаркт на миокарда.
- Болести на дихателната система - пневмония.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, алергична реакция, изгаряне.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност, инфекции на пикочните пътища.
- Инфекциозни и паразитни болести - туберкулоза, сепсис, менингит.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - хирургична операция.
- Други - остра кръвозагуба, голямо физическо натоварване.
По-чести причини за повишени нива на тромбоцити
Миелопролиферативни нарушения
Хроничните миелопролиферативни нарушения (увреждания, в резултат на които костният мозък произвежда твърде много кръвни клетки) могат да причинят тромбоцитоза. Те включват полицитемия вера, есенциална тромбоцитемия, първична миелофиброза.
Инфекции
Както при деца, така и при възрастни инфекциите са най-честата причина за повишен брой на тромбоцитите. Броят на тромбоцитите обикновено се връща към нормалното си състояние след отшумяване на инфекцията, но това може да отнеме няколко седмици.
Желязонедоимъчна анемия
Въпреки че ниският хемоглобин и ниските стойности на червените кръвни клетки са типичните лабораторни стойности, свързани с анемия с дефицит на желязо, повишаването на броя на тромбоцитите не е рядкост. Понастоящем не е известно какво точно причинява тази тромбоцитоза. Тя се повлиява добре и бързо отзвучава с подходящо лечение с добавки на желязо. Повече за заболяването може да прочетете в: Желязонедоимъчна анемия МКБ D50
Възпалителни заболявания
Възпалителните заболявания на червата, васкулити, ревматологични разстройства могат да доведат до повишени нива на тромбоцити.
Злокачествени заболявания
Тромбоцитозата може да се прояви вторично при някои ракови заболявания. Често това се случва при рак на белия дроб, хепатоцелуларен карцином, рак на яйчника и колоректален рак. Повишен брой на тромбоцитите може да се наблюдава и при хронична миелогенна левкемия.
Кога да потърсите лекар?
Тъй като тромбоцитозата най-често не се проявява с клинична симптоматика, вероятно няма да знаете, че я имате, освен ако не направите профилактични кръвни изследвания и не установите повишени нива на тромбоцитите. Ако това се случи, е необходимо да се обърнете към вашия лекар, за да установи причината.
Как се диагностицира?
След анамнеза и преглед лекарят може да назначи следните изследвания:
- Пълна кръвна картина - измерва количеството червени кръвни клетки, бели кръвни клетки и тромбоцити в кръвта.
- Кръвна натривка - част от кръвта се поставя върху предметно стъкло и се изследва чрез микроскоп.
- Аспирация или биопсия на костен мозък - за да се провери състоянието на костния мозък. Изследването се състои във вземане на малка проба от костно-мозъчна течност (аспирация) или твърда костно-мозъчна тъкан (наречена биопсия). Пробата се проверява под микроскоп.
Лечение
Хората с тромбоцитемия без симптоми често не се нуждаят от лечение и са необходими само от рутинни прегледи от наблюдаващия лекар. Вторичните форми на тромбоцитоза рядко изискват лечение.
За тези със симптоми има няколко възможности за лечение. Единият е за лечение на заболяването, което причинява тромбоцитоза. В някои случаи може да се приема нискодозов аспирин, за да се предотврати образуването на кръвни съсиреци.
При есенциална тромбоцитемия се използват лекарства за потискане на производството на тромбоцити от костния мозък. Тези лекарства обикновено трябва да се приемат за неопределено време.
В случаи на тежка животозастрашаваща тромбоцитоза се извършва процедура, наречена тромбоцитофереза, за незабавно понижаване на броя на тромбоцитите до по-безопасни нива. Тази процедура се използва най-вече при спешни случаи, например при инсулт поради първична тромбоцитемия.
Интравенозна игла, която е свързана с тръба, се поставя в един от кръвоносните съдове на пациента за отстраняване на кръвта. Кръвта преминава през машина, която премахва тромбоцитите от кръвта, след което се връща обратно в тялото на пациента.
Какви здравословни проблеми могат да причинят тромбоцитемията и тромбоцитозата?
Тромбоцитемията и тромбоцитозата могат да причинят кръвни съсиреци, които могат да блокират притока на кръв към органите. Това може да доведе до следните сериозни усложнения:
- Венозна тромбоемболия
- Инсулт и преходни исхемични атаки
- Намален приток на кръв към сърцето, което може да причини инфаркт
- Усложнения при бременност
Тромбоцитопенията и тромбоцитозата също могат да доведат до фиброза на костния мозък или до производство на твърде много кръвни клетки. Това може да доведе до някои видове левкемия.
Живот с тромбоцитемия
Следват се препорките за лечение на лекуващия лекар. Също така е важно да се:
- избягва пушенето, което може да увеличи образуването на кръвни съсиреци
- контролират други здравословни състояния като висок холестерол, високо кръвно налягане и диабет
- избягва неща, които могат да увеличат кървенето
- уведоми лекуващият лекар при поява на синини или други признаци на кървене
Прогноза
Вторичната тромбоцитоза се подобрява, когато подлежащият проблем, причиняващ високия брой на тромбоцитите, се разреши. Това може да означава, че инфекцията е лекувана или че е настъпило напълно възстановяване от операцията. Въпреки че броят на тромбоцитите е повишен за кратко време (или дори за неопределено време след спленектомия), вторичната тромбоцитоза обикновено не води до анормално съсирване на кръвта.
Първичната тромбоцитоза или есенциалната тромбоцитемия може да причини сериозно кървене или усложнения на съсирването. Те обикновено могат да бъдат избегнати чрез поддържане на добър контрол на броя на тромбоцитите с лекарства. След много години на заболяването обаче може да се развие фиброза на костния мозък. При малък процент от пациентите есенциалната тромбоцитемия може да доведе до левкемия.
Подробна информация за изследването на тромбоцити може да прочетете в:
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Повишени нива на тромбоцити
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thrombocytosis/symptoms-causes/syc-20378315
https://www.verywellhealth.com/things-that-elevate-your-platelet-count-401336
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13350-thrombocytosis
https://www.nhlbi.nih.gov/health/thrombocythemia-thrombocytosis
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/thrombocythemia
Коментари към Повишени нива на тромбоцити
Сиси
Направена ми е спленектомия преди 1 година. Май месец 2024 тробоцитите са ми биле 594, а сега Ноември са 685. Това нормално ли е? Благодаря.
Здравейте! Стойностите на тромбоцитите варира между отделните лаборатории, а Вие не сте посочили референтни интервали за Вашата лаборатория.
Тези стойности в повечето лаборатории се считат за завишени, поради което е препоръчително да се консултирате с личния/лекуващия си лекар, който ще прецени кое е най-подходящото поведение в конкретния случай.
Направена ми е спленектомия преди 1 година. Май месец 2024 тробоцитите са ми биле 594, а сега Ноември са 685. Това нормално ли е? Благодаря.
Ваня Партенова
Здравейте, стойности на тромбоцитите около 400-450 изискват ли консултация с хематолог?
Здравейте! За високи нива се счита, когато тромбоцитите са над 440. Резултат 400 в е нормата. Още информация може да прочетете в статията: Тромбоцити
Освен това даден показател не се интерпретира отделно, а заедно с останалите резултати и индивидуалното състояние. Консултирайте се с лекуващия лекар.
Здравейте, стойности на тромбоцитите около 400-450 изискват ли консултация с хематолог?