Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Кръв и лимфа Кръвни клетки Тромбоцити

Тромбоцити

от 30 апр 2013г., обновено на 04 авг 2018г.
Тромбоцити - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Тромбоцитите (кръвните плочици) са вид кръвни клетки. Размерите им са от порядъка на 2-4 µm. Броят им е кръвта е от 150-300 х 109/L. Той силно се влияе от редица фактори и се характеризира с денонощен биоритъм. Понижената концентрация на тромбоцитите в кръвта се означава като тромбоцитопения, а повишената – тромбоцитоза.

Основната функция на тромбоцитите е участие им в кръвоспирането. За пръв път тромбоцитите са наблюдавани през 1841 г. от Джордж Гъливер, с помощта на микроскоп с двойна леща. Терминът тромбоцит се налага в началото на 1900 г.

Цитология на тромбоцитите

тромбоцитиТромбоцитите са клетки без ядра. Те се състоят от две зони: по-светла – хиаломер, и по-централно разположена гранулирана зона – грануломер. В цитоплазмата им се намират плътни гранули, съдържащи АДФ, АТФ, ГДФ, ГТФ, неорганични фосфати, серотонин и калциеви йони. Тромбоцитите притежават множество митохондрии и ензимни системи. В централно разположената зона се намират алфа гранули, които съдържат фибриноген, албумин, каликреин, ендотелен растежен фактор, тромбоцитен растежен фактор и други. Цитоплазмата на тромбоцитите съдържа още гликогенови везикули, лизозоми, контрактилни микрофиламенти, микротубули, остатъци от ендоплазмен ретикулум и апарат на Голджи. В лизозомите се съдържат кисели хидролази, като бета-галактозидаза, бета-арабинозидаза и арилсулфатаза. Тромбоцитите произвеждат някои цитокини като тромбоцитен растежен фактор, който стимулира регенерацията на ендотелни и гладкомускулни клетки.

Тромбоцитопоеза

тромбоцити и еритроцитиТромбоцитите произлизат от протромбоцитите, които се получават от мегакариоцитите. При преминаването на протромбоцитите през белодробните капиляри те се разпадат до тромбоцити. Най-ранният костно-мозъчен предшественик на тромбоцитите е ацетилхолинестераза-положителната клетка, която е прогенитор на мегакариобласти и мегакариоцити. Мегакариоцитите представляват големи полиплоидни клетки, от които се получават протромбоцитите и в последствие тромбоцити. За нормалното протичане на тромбоцитопоезата са нужни интерлевкин-3, интерлевкин-6 и интерлевкин-11. Главен регулатор на този процес е тромбопоетина, произвеждан от хепатоцитите (чернодробни клетки). Жизненият цикъл на тромбоцитите в кръвта продължава от 5 до 11 дни. След това те губят своите функционални способности и се подлагат на фагоцитоза от макрофагите в слезката, белите дробове и черния дроб.

Функции на тромбоцитите

Тромбоцитите играят важна роля в процесите на хемостаза. Освен това те са ангажирани и в процесите на регенерация на ендотелни, гладкомускулни клетки и фибробласти чрез произвежданите от тях фактори.

хемостазаПри нарушаване на целостта на съдовата стена, на мястото на увреждането се струпват много тромбоцити. Това явление се нарича адхезия. Адхезията е рецептор-зависим процес, който се осъществява с участието на рецептори за колаген и гликопротеин и рецептор за фактора на von Willebrand. След това се осъществява агрегация, при която се образува тромбоцитна запушалка. Агрегацията също е рецептор-зависим процес. По време на агрегацията тромбоцитите променят формата си като се окръглят, увеличават обема си и образуват псевдоподи. Тези промени се означават като вискозна метаморфоза. Тези процеси са последвани от изливане на съдържимото в органелите на тромбоцитите, което включва освобождаване на вазоконстиктори (тромбоксан А2, серотонин), плазмени и тромбоцитни фактори на кръвосъсирване.

Още по темата:
  • Устройство и функция на сърдечния мускул Устройство и функция на сърдечния мускул
  • Кръвосъсирване Кръвосъсирване
  • Ударен и минутен обем на сърцето Ударен и минутен обем на сърцето
  • Хемолиза Хемолиза
5.0/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИНТРИВАЛ таблетки * 30 WORWAG PHARMA
34.00лв.

СИНТРИВАЛ таблетки * 30 WORWAG PHARMA

ЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60 СТАДА
27.64лв.

ЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60 СТАДА

ЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60
48.00лв.

ЦИЛОСТАЗОЛ таблетки 100 мг * 60

Библиография

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=36

https://en.wikipedia.org/wiki/Platelet

http://www.thrombocyte.com/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Тромбоцити

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тромбоцити
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 04:43
    Коментирайте "Тромбоцити"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Кръв и лимфа
  • Кръвни клетки
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Протромбиново време (PT/INR)
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Пречистване на кръвта с естествени средства
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)
  • Хирургически дренаж
  • Изследване на кръв
  • Кръвни газове
  • Преливане на кръв
  • Устройство и функция на сърдечния мускул

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах