Кръвоспиране
Кръвоспирането (хемостазата), представлява защитен механизъм, който предотвратява загубата на кръв при увреждане целостта на съдовата стена.
Процесът на кръвоспиране се осъществява в 4 основни етапа:
- Съдов спазъм. Първата реакция след увреждането на кръвоносния съд, която се дължи на механичното дразнене на гладките мускули в него, на освободения от тромбоцитите серотонин в мястото на увреждането и болката, предизвикваща рефлексна вазоконстрикция, се нарича съдов спазъм. Съдовият спазъм е преходен, но дава възможност за осъществяване на следващите етапи на кръвоспирането. При по-обширно увреждане на съдовата стена (например, при нараняване с тъп предмет, вместо с остър), той е по-силно изразен.
- Образуване на тромбоцитна запушалка. На мястото на съдовото увреждане се образува тромбоцитна запушалка. Този процес се предизвиква от контакта на оголените при съдовото увреждане колагенни нишки, в субендотелния слой на съда. В резултат на това се стимулира образуването на тромбоксан А2 от тромбоцитите, които под негово влияние набъбват, стават лепливи и се прикрепят, както едни към други, така и към колагена. По този начин, в лумена на увредения съд се образува рехава тромбоцитна запушалка (тромб). В процеса на хемостаза, участие взема и съдържащият се в тромбоцитите АДФ, който активира съседните тромбоцити при образуването на тромба. Локалният съдов спазъм допълнително се усилва от отделеният от активираните тромбоцити серотонин. Някои простагландини, регулират агрегацията на тромбоцитите.
- Образуване на кръвен съсирек. Следващият етап, при който в резултат на активиране на кръвосъсирващия механизъм, се получава по-плътен съсирек, такъв че трайно да може да спре кръвозагубата от малки съдове, е етапът на образуване на кръвен съсирек.
- Фиброзна трансформация на съсирека. Това е последният, четвърти етап от процеса на кръвоспиране, при който проникналите в съсирека фиброзни клетки се разрастват, като се получава окончателно затваряне на съдовия лумен.
Важно е да се отбележи, че в големите съдове, тези механизми не са достатъчни, за да спрат кръвотечението. В тези случаи се налага компресивно спиране на кръвотечението (посредством компресивна превръзка) от увредения съд, или се прави съдов шев.
Смущения в хемостазата могат да бъдат наблюдавани и в случаи, при които съществува дефект в процеса на кръвосъсирването. При тях, дори незначителни наранявания или хирургични интервенции, причиняват продължително и трудно овладяване на кръвотечението.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА T3
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА FCP-01
ДИЦИНОН инжекционен разтвор 250 мг/2 мл * 4 OM PHARMA
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА FCP-06
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА FCP-09+ ABODOMINAL/LARGE
ЦЕЛОКС ХЕМОСТАТИЧНИ ГРАНУЛИ 15 г
ИЗРАЕЛСКА ПРЕВРЪЗКА FCP-02
ДИЦИНОН капсули 500 мг * 20
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemostasis
https://www.stago.com/haemostasis/what-is-haemostasis/haemostasis/
https://www.novonordisk.com/patients/haemostasis-management/haemostasis-what-is-haemostasis.html
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Кръв и лимфа
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Преливане на кръв
- Кръвно-газов анализ
- Протромбиново време (PT/INR)
Коментари към Кръвоспиране
Стефка Боянова
Здравейте,мога ли да пия тромбоксан при положение,че приемам амитриптелин
Здравейте! Какво имате предвид под "тромбоксан"?
Здравейте,мога ли да пия тромбоксан при положение,че приемам амитриптелин