Лечение на дехидратация (рехидратация)
› Фактори, водещи до дехидратация
› Общи мерки за лечение на дехидратация (обезводняване) в домашни условия
› Лечение на дехидратация (рехидратация)
› Профилактични мерки срещу дехидратация (обезводняване)
Въведение
Нашият организъм представлява сложна система, регулираща всяка една функция във всеки един момент, позволявайки оптимална ефективност. Всеки процес е подложен на фин контрол, като организмът притежава множество пътища, чрез които осъществява прецизната регулация на всички нива в органите и системите.
С особено важно значение за оптималното функциониране на организма е така нареченият воден баланс, представляващ съотношението между количеството на приетата вода и количеството на отделената по различни механизми вода.
Нашето тяло е съставено предимно от вода (две трети се падат на нейно величество водата), като тя се съдържа във всички наши клетки и е необходима за тяхното съществуване. Човек си набавя необходимите количества вода с храната и напитките, като съществуват множество начини за определяне на необходимите дневни дози вода, но най-често това се изчислява на базата на телесното тегло.
При нарушаване на водния баланс (прием на малко течности, загуба на големи количества вода) се развива дехидратация, позната на много като обезводняване.
Необходимостта от своевременно лечение на дехидратация (рехидратация) е наложена от рисковете, свързани със състоянието. Рехидратацията се прилага в домашна обстановка (при леки форми на обезводняване) или в болнично заведение (при тежки форми на дехидратация, при пациенти с тежки подлежащи заболявания и риск от сериозни усложнения).
Фактори, водещи до дехидратация
Дехидратацията или обезводняването най-често се развиват в резултат от някои от следните причини и фактори:
- намален внос на течности в организма: в забързаното ежедневие и многобройните ангажименти човек лесно може да забрави да пие вода (както много хора се изразяват), не забелязвайки признаците на крещящото за вода тяло
- строг и рестриктивен хранителен режим: немалка част от дневните нужди вода набавяме с помощта на храната, докато строгите диети могат значително да повишат риска от обезводняване на организма
- определени заболявания: захарният диабет е характерен пример за болест, повишаваща риска от обезводняване, особено в началните етапи, преди поставянето на диагнозата и откриването на заболяването
- повръщане: редица заболявания, най-често с инфекциозен характер, съпроводени с гадене и повръщане, повишават риска от обезводняване, като в тези случаи приетите перорално течности могат да причинят нов позив за повръщане, във връзка с което често е необходимо венозно въвеждане на течности
- диария: независимо дали се касае за банална сезонна инфекция, хронично възпалително заболяване на гастроинтестиналния тракт или реакция в резултат от неправилно хранене, диарията е една от водещите причини за дехидратация, особено в ранна детска възраст, тъй като води до големи загуби на вода и електролити от организма
- повишена физическа активност: прекомерната двигателна активност, особено несъобразена с атмосферните условия (високи температури, силно слънце), значимо повишава риска от остро обезводняване, тъй като с потта се губят големи количества течности от организма
- тежки кожни изгаряния: при тежки и обширни кожни изгаряния рискът от обезводняване също е висок във връзка с нарушената бариерна функция на кожата и по-големите загуби
Симптоми на дехидратация
Необходимо е своевременно провеждане на адекватно лечение и овладяване на симптомите, свързани с обезводняването, тъй като в рамките на твърде кратък период от време е възможно сериозно влошаване на състоянието на пациента.
Разпознаването на ранните симптоми е от ключово значение, като най-често това са главоболие, гадене, мускулни спазми, намалено изпотяване въпреки високите температури или физическа активност, сухота в устата, усещане за сухота в очите, слабост, намалено уриниране (рядко, в малки количества, като цветът на урината става по-тъмен във връзка с активирането на защитен механизъм от страна на бъбреците).
Високо рискови групи са малките деца (новородени, кърмачета, деца под 7 годишна възраст), бременните жени, както и възрастните хора. Наличието на подлежащи заболявания и увреждания е допълнителен рисков фактор, повишаващ риска от развитие на сериозни последици.
Най-честите усложнения, наблюдавани в резултат от обезводняване, включват увреждане на бъбреците с развитие на бъбречна недостатъчност, шок, кома, електролитни нарушения и свързаните с тях рискове (дисбалансът в нивата на калий, натрий, хлор крие сериозни рискове за сърдечно-съдовата дейност, мускулно-скелетната система, метаболитните процеси). При обезводняване, свързано с високи температури на околната среда, е възможно развитие на топлинен удар (топлинен и слънчев удар).
Леките форми на дехидратация, при които се наблюдава увреждане в лека степен на състоянието на болния при запазване в изправност на дейността на основните органи и системи, подлежат на домашно лечение.
Общи мерки за лечение на дехидратация (обезводняване) в домашни условия
- отстраняване на причината: при обезводняване в резултат от прегряване на тялото във връзка с повишена физическа активност или продължителен престой на висока температура, се препоръчва прекратяване на дейността и отдих на прохладно място (в случай, че сте на открито, потърсете дебела сянка, в случай, че сте на закрито климатизираните помещения или дори обикновеният вентилатор ще ви свършат работа). В случай, че обезводняването се дължи на повръщане или диария е необходимо своевременно лечение на тези симптоми и основната причина, която ги провокира (инфекциозен процес, грешка в диетата, обостряне на подлежащо заболяване и други). Прилагат се подходящи антидиарични лекарства, средства за облекчаване на гаденето и позивите за повръщане, като например лоперамид, диосмектит, медицински въглен и други, а при необходимост и подходящи антибиотици (съобразени с причинителя на инфекцията)
- прием на достатъчно количество течности: необходимо е адекватно заместване на загубите от организма под формата на вода, спортни напитки (съдържат и електролити), достъпни без рецепта продукти под формата на прах за разтваряне във вода (саше), съдържащи оптимални количества електролити, бистър бульон, айрян, кокосова вода или домашно приготвен разтвор, съдържащ вода, малко сол и захар. Необходимо е приемането им първоначално на малки порции (особено при гадене, повръщане, диария). При преминаване на острата фаза е необходим прием на между един и два литра течности в рамките на два до четири часа. Не се препоръчва прием на спиртни напитки (водят допълнително до дехидратация), съдържащи кофеин напитки, енергийни напитки. В комбинация с достатъчно течности може да приемате и храни с високо съдържание на вода, каквито са например краставици, диня, праскови, но при диария например е необходимо ограничаване приема на храна, тъй като е възможно влошаване на състоянието
- осигуряване на почивка за организма: намерете подходящо за отдих място с оптимална за сезона температура, напръскайте лицето си с хладка вода и се отпуснете. Може да използвате кубчета лед (при разтопяването им в устата под влияние на телесната температура снабдяват организма от една страна с вода, а от друга страна предпазват от прегряване), мокра хавлия, положена върху челото, гърдите или ръцете
- проследяване цвета на урината: това е маркер, който ще ви подскаже нуждата от прием на още допълнително течности. Безцветната, с лек жълт оттенък урина показва достатъчно добра хидратация на организма. Промяната на нейния цвят и придобиването на тъмно жълт оттенък говори за недостатъчен прием на течности
Тези мерки са подходящи за приложение при леките форми на обезводняване при лица в активна възраст без данни за подлежащи увреждания.
При малки деца и възрастни хора е необходимо внимателно мониториране на състоянието и своевременна консултация със специалист и при най-малките съмнения за влошаване на общото състояние. При тези рискови групи всяко забавяне на медицинската помощ може да резултира в неблагоприятни последствия.
Лечение на дехидратация (рехидратация)
При умерено тежките и тежки форми на обезводняване, както и при рискови групи пациенти, се препоръчва своевременна консултация със специалист и по негова преценка хоспитализация до нормализиране на общото състояние, електролитния баланс, терморегулацията.
При тежко влошено общо състояние на пациентите пероралният прием на вода не е достатъчно ефективен (резултат се постига по-бавно), поради което е необходимо парентерално (интравенозно) приложение.
Към състоянията, при които е необходимо интравенозно приложение на рехидратиращите разтвори, се включват следните:
- тежка алкалоза
- бактериална чревна инфекция
- бактериално хранително натравяне
- вирусна чревна инфекция
- някои форми на менингит
- ротавирусен ентерит
- салмонелозен ентерит
- холера
За попълване на запасите от вода и електролити в организма при парентералното приложение често се прилагат някои утвърдени схеми, като например:
- вода: изчислява се на 30 милилитра на килограм тегло за 24 часа
- натрий: изчислява се на приблизително 1 милимол на килограм за 24 часа
- калий: изчислява се на половин до един милимол на килограм за 24 часа
- глюкоза: изчислява се на 3 до 8 грама на час в зависимост от състоянието на пациента
По време на хирургически интервенции нуждите на организма се повишават. Към основното количество инфузии се добавя и количеството на очакваните допълнителни загуби.
Основните видове разтвори за парентерална рехидратация са:
- Физиологичен разтвор (0.9% разтвор на натриев хлорид): използва се често, защото е изотоничен (има приблизително същото осмотично налягане, като това на кръвта) и не причинява опасни измествания на течности (миграция на течности от кръвоносните съдове към тъканите и обратно)
- Кръв: налага се при тежки кръвозагуби, поради факта, че освен течности се губят формени елементи (кръвни клетки) и други важни съставки на кръвта. Задължително се прелива кръв, съвместима по AB0 и Rh системите
- Рингер лактат: вид изотоничен кристалоиден разтвор, който се доближава максимално до кръвната плазма (течната съставка на кръвта). Постига се рехидратация на вътресъдовото и интерстициалното пространство
- Глюкозни разтвори: съдържат в различна концентрация глюкоза (кръвна захар), като понякога към по-концентрираните разтвори се добавя инсулин
- Други: различни други кръвни продукти, колоидни, кристалоидни разтвори и комбинации между тях се използват в зависимост от причината за загуба на течност и общото състояние на пациента, наличието на подлежащи увреждания и усложнения
Освен парентералната рехидртация се назначава и подходяща допълнителна терапия в зависимост от състоянието на болния и основните причини, довели до обезводняване.
При необходимост се прилагат интравенозно антиеметици, антидиарийни лекарства, антибиотици, интравенозни имуноглобулини и други.
Скоростта на рехидратация е различна, в зависимост от причината за загубите. Съществуват различни формули за изчисляване на загубите и количество инфузии, приложени във времето. Например при тежки изгаряния, половината от изчисленото по специална формула количество инфузии се дава през първите 8 часа, а останалата половина през следващите 16 часа.
Трябва да се избягва вливането на голямо количество разтвори за кратко време, което може да доведе до хиперхидратация и свързаните с нея усложнения.
Изключително важно е успоредно с мерките за рехидратация постоянен мониторинг на основните физиологични функции (сърдечно-съдова дейност, дишане, бъбречна и чернодробна функция), като с повишено внимание се следи бъбречната функция, тъй като бъбреците са едни от органите, които страдат в най-висока степен при дехидратация на организма.
Профилактични мерки срещу дехидратация (обезводняване)
Най-доброто лечение е профилактиката, като правилото е в пълна сила и при дехидратация (обезводняване) на организма.
За намаляване рисковете от обезводняване и последващо провеждане на лечение при дехидратация (рехидратация) се препоръчва спазването на следните основни правила:
- ежедневно приемайте достатъчно количество вода: точното количество се изчислява за всеки индивидуално, като зависи от телесна маса, здравословен статус, физическа активност, индивидуални особености
- консумирайте богати на вода плодове и зеленчуци: ябълки, диня, пъпеш, праскови, зеленолистни зеленчуци, краставици, моркови са ценен природен ресурс, богат както на вода, така и на редица витамини, минерали и есенциални киселини
- бъдете подготвени: в случай, че спортувате или времето навън е горещо, винаги носете в себе си малка бутилка с вода в случай, че усетите първите признаци на обезводняване
Добрата хидратация на организма предпазва не само от обезводняване, но спомага за детоксикацията на организма и отстраняването на натрупаните в организма токсини, безценен съюзник е в борбата с излишните килограми, подпомага свежия вид на кожата и допринася за поддържане на доброто настроение.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Алкалоза
- Бактериална чревна инфекция, неуточнена
- Бактериално хранително отравяне, неуточнено
- Вирусен хепатит, неуточнен
- Вирусна чревна инфекция, неуточнена
- Диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕХИДРАТО БИМБИ саше * 10 НАТУРФАРМА
СЪН ЛАЙТ саше * 8 SUN WAVE
НовСЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ВЪЗДЕЙСТВИЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
ПЮРОЛИГО ГЛЮКОЗА КОМПЛЕКС йонизиран разтвор 500 мл
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ COMBI 11 * 50
НовБиблиография
https://emedicine.medscape.com/article/906999-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dehydration/diagnosis-treatment/drc-20354092
https://www.webmd.com/fitness-exercise/tc/dehydration-home-treatment#1
https://www.emedicinehealth.com/dehydration_in_adults/article_em.htm
https://www.medicinenet.com/dehydration/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/153363.php
https://www.wikihow.com/Treat-Dehydration
https://draxe.com/dehydration-symptoms/
http://garcinia.de/anzeichen-von-dehydratation-wie-erkenne-ich-sie/
Коментари към Лечение на дехидратация (рехидратация)
Petya Petrova
Здравейте,ако детето постояно се дехидратира но изследванията му са ок.Има постояни болки в главата,бял език,тъмна урина.Пие по 3-3.5 литра вода на ден.Но,няма подобрение.Към какъв специалист да се обърнем?
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Болести при децата - онлайн консултация с педиатър
Здравейте,ако детето постояно се дехидратира но изследванията му са ок.Има постояни болки в главата,бял език,тъмна урина.Пие по 3-3.5 литра вода на ден.Но,няма подобрение.Към какъв специалист да се обърнем?
Виктория
Дехидратация и рехидратация едно и също ли е?
Здравейте! Не. Дехидратация означава обезводняване, а лечението на дехидратация е означено като рехидратация.
Дехидратация и рехидратация едно и също ли е?