Вирусна чревна инфекция, неуточнена МКБ A08.4
Вирусна чревна инфекция, неуточнена е широко разпространено заболяване, което съставлява около 50% от всички остри заболявания с диариен синдром.
Множество вируси могат да причинят остра вирусна гастроентеропатия. Най-честите причинители биват:
- ротавируси;
- норовируси;
- респираторни вируси;
- ентеровируси;
- други вируси - херпес вируси, коронавируси и др.
Входна врата на някои вируси е стомашно-чревният тракт, а на други са дихателните пътища.
Норовируси
Представител на това семейство - Норуолк вирус придставлява един от най-честите причинители на хранителни отравяния в световен мащаб. В повечето случаи заразяването се осъществява по алиментарен път при консумацията на замърсена храна или вода, въпреки че е възможно и предаване от човек на човек.
Ротавирус
В световен мащаб това е най-честата причина за вирусен гастроентерит при деца до 5 години, които обикновено се заразяват, когато поставят пръстите си или други предмети, замърсени с вируса, в устната кухина. Инфекцията е най-тежка при кърмачета и малки деца. Възрастните, заразени с ротавирус, може да нямат обективни симптоми, но все пак могат да разпространят заболяването, от особено притеснение в институционалните условия, тъй като заразените възрастни несъзнателно могат да предадат ротавирусната инфекция на други хора.
Попаднали в стомашно-чревния тракт, вирусите атакуват чревната лигавица (микровилите), където настъпват дистрофични и атрофични промени с нарушение на резорбтивната им функция.
Разработена е перорална ротавирусна ваксина.
Вирусните чревни инфекции обикновено се наблюдават под формата на вирусен ентерит или гастроентерит.
Клиничните прояви на вирусните чревни инфекции са почти еднотипни, независимо от етиологичното разнообразие, което означава, че различни етиологични причинители предизвикват близка по изява клинична картина.
Началото е остро, с умерено повишена температура.
Най-често срещаните симптоми биват:
- коремна болка;
- висока температура;
- загуба на апетит;
- гадене;
- повръщане;
- диария.
- Броят на изхожданията най-често е от 5 до 10 за денонощие.
Фекалиите са рядко-кашави до воднисти, жълти или жълто-зелени, със или без слуз, рядко примесени с кръв. Развиват се ферментативни процеси, които придават шуплест характер и кисела миризма на изпражненията. Общото състояние бързо се влошава, особено при по-тежките форми и крайните възрастови групи.
Вирусните гастроентерити са самоограничаващи се заболявания. Подобрението настъпва след 2 до 4 дни. При голяма част от болните, освен диарийният синдром, се появяват и катарални симптоми от страна на горните дихателни пътища, които могат да предхождат диарията.
В тези случаи клиничната картина е нехарактерна за чревните инфекции, причинени от отделните вируси. Те могат да се подозират при епидемичните заболявания, протичащи с диария и повръщане, при които бактериологичните изследвания са отрицателни и заболяванията се придружават от катар на горните дихателни пътища. Диагнозата се потвърждава чрез направата на фекална култура, фекален тест, електронна микроскопия или посявка на тъканни култури. Използват се също изследвания като пълна кръвна картина и серологични методи за доказване на антитела чрез ELIZA, PCR и други методи.
Лечението на вирусна чревна инфекция, неуточнена включва почивка на легло и диета. Понастоящем няма етиологично лечение на чревните инфекции от вирусен произход. Терапията е насочена към възстановяване на водно-солевите нарушения и корекция на алкално-киселинното равновесие. При леките форми рехидратацията се провежда перорално, а при по-тежките - парентерално. Назначават се симптоматични средства - антидиарийни лекарства, антиеметични средстава, спазмолитици, като приложението на антидиарийни средства не се пропоръчва през първите дни на заболавянето. Показано е прилагането на пребиотици и пробиотици за подпомагане на функционирането на храносмилателната система.
Противоепидемичните мерки се състоят в строга лична и обществена хигиена, борба с механичните преносители - мухите, дезинфекция на обектите и приборите от бита.
Симптоми и признаци при Вирусна чревна инфекция, неуточнена МКБ A08.4
ВсичкиЛечение на Вирусна чревна инфекция, неуточнена МКБ A08.4
- Антидиарични лекарства
- Антиеметици
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Почивка на легло
- Пребиотици
- Пробиотици
Изследвания и тестове при Вирусна чревна инфекция, неуточнена МКБ A08.4
Библиография
https://www.healthline.com/health/enteritis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323218.php
Коментари към Вирусна чревна инфекция, неуточнена МКБ A08.4