Пробиотици
Редица специалисти в областта на храненето споделят тезата за необходимостта от оптимален баланс на чревната флора за добро здраве.
Заболявания с различна етиология и локализация стартират поради нарушаване на финия баланс между добрите, полезни микроорганизми и патогенните такива.
Промененият баланс и недостигът на полезни микроорганизми в тялото ни може да доведе до нарушения в имунния отговор, повишена заболеваемост, подуване на корема, запек, стомашни киселини, инфекции на пикочните пътища, болки в мускулите, умора, излъчване на лоша телесна миризма и лош дъх, лошо състояние на зъбите, кожни заболявания и други. В този случай на помощ ни идват пробиотиците.
Пробиотиците са живи микроорганизми (бактерии и/или дрожди), които са или еднакви, или подобни на микроорганизмите намерени естествено в човешкото тяло и може да бъдат от полза за здравето.
Те се грижат за поддръжката на благоприятни съотношения между позитивните и негативните фактори в стомашно-чревния тракт.
Историческо развитие
Предците ни от дълбока древност се възползват от положителния им ефект:
- още през римската епоха са консумирали редовно сурово кисело зеле
- традиционна напитка на древната индийска култура е сладкото и солено ласи
- българите са известни по цял свят с чудодейното кисело мляко
- азиатците от древността консумират мариновани краставици, ряпа, патладжани, лук, тиква, моркови
Тогава обаче причината за положителния ефект на тези храни не е била известна, до началото на 1900 година, когато руският учен Иля Мечников (лауреат на Нобелова награда през 1907 г. и наричан "бащата на пробиотиците") открива, че състоянието на стомашно-чревната флора ("добрите" бактерии) се определя от храната, която приемаме.
По-късно тези "добри" бактерии са наречени пробиотици, което идва от гръцката терминология и означава "за живот". Мечников установява, че несмлените частици от храната (и особено от белтъчините) ферментират в червата, а от там натрупаните токсини преминават в кръвта и влошават здравето на целия организъм. Още тогава той достига до заключението, че приемът на пробиотици може значително да намали този негативен ефект, да подобри здравословното състояние и да ни дари с дълголетие.
Въпреки, че обикновено мислим бактериите за вредни и причинители на различни по тежест инфекции, реално много от тях помагат за нормалното протичане на телесните функции, включително смилането на приетата храна, синтеза на витамини, метаболизма на някои медикаменти.
Те са отговорни не само за състоянието на стомашно-чревния тракт, а и за здравето на целия организъм. Около 80% от имунната система всъщност "живее" в червата.
Храносмилателната ни система е "домакин" за около 500 различни вида микроорганизми. Една малка част от тях се намира в стомаха и тънките черва, но повечето са съсредоточени в дебелото черво. В тялото на здрав възрастен клетките на микроорганизмите се очаква да са повече на брой от човешките клетки, със значителния коефициент от десет към едно.
Добрите бактерии в организма съдействат за продукцията на редица необходими за реализирането на физиологичните процеси субстанции, метаболити и ензими, като например витамин В12, бутират, една от формите на витамин К, както и редица ензими, подпомагащи борбата с вредните нашественици в интестиналния тракт.
Допълнително добрите бактерии стимулират секрецията на участващи в имунните процеси молекули, като например имуноглобулин А и някои от Т-клетките, поддържайки в изправност активността на имунната ни система.
Състоянието на "добрите" бактерии в интестиналния тракт ежедневно е подложено на различни увреждащи въздействия, резултат от непълноценното хранене, вредни навици, хормонален дисбаланс, хирургичните интервенции, прием на медикаменти и други.
Фактори, водещи до дисбаланс в интестиналния тракт
Прием на антибиотични средства
Независимо от продължителността на антибиотичната терапия и вида на конкретния препарат тези лекарства водят до изразен дисбаланс в стомашно-чревния тракт и нарушават равновесието между добрите и лошите бактерии. По тази причина по време на антибиотичната терапия се препоръчва допълнителен прием на пробиотици или комбинация от пробиотици и пребиотици (известна като синбиотик).
Пребиотиците по същество представляват несмилаеми въглехидрати или фибри, които служат като храна за пробиотиците. Достатъчно високите нива на пребиотици, приемани с храната или под формата на добавки, създават благоприятни условия за растежа и развитието на добрите бактерии в организма.
Подробна информация за тях може да намерите в раздел
»Лечения (Пребиотици).
По време на антибиотичната терапия и липсата на допълнителна суплементация с пробиотици е възможно развитие на стомашен дискомфорт, диария, подуване и болки в корема, като се забавят и естествените възстановителни процеси в организма.
Повишена консумация на храни, съдържащи захар
Захарта сама по себе си уврежда интестиналния тракт (и не само) и пречи на развитието на добрите бактерии в организма. За добро стомашно-чревно здраве се препоръчва ограничаване приема на храни и напитки, богати на захар, а също и внимателно и обстойно разглеждане на етикетите на продуктите, които купуваме, тъй като много от тях са неподозирано обогатени със захар.
Вода от чешмата или подозрителни източници
Рисковете с прием на вода от чешмата са свързани с непълноценното обслужване на водоснабдителните и канализационните тръби и риска от наличие в нея на патогенни бактерии и вируси, тежки метали, токсични субстанции, вредни примеси.
Съществуват много дискусии по темата за консумация на вода от чешмата, като привържениците считат тази вода за много по-полезна от бутилираната и съхранявана в пластмасови бутилки. Всеки отделен случай е индивидуален, като се препоръчва в зависимост от състоянието и качеството на течащата от чешмата вода сами да изберете безопасна алтернатива.
Стрес
Напрежение, проблеми в работата, свръхнатоварване, преумора са само малка част от арсенала, съпътстващ проявите при стрес. Съществуват редица доказателства за пагубното действие на стреса и ролята му като независим фактор в развитието на редица заболявания.
Стресът сам по себе си води до активиране на различни регулаторни и защитни механизми в организма, като крайният резултат е общо влошаване на здравословния статус, хронично чувство на умора, нездрав вид на кожата, повишена склонност към всевъзможни (дори банални) инфекции, лошо храносмилане, трупане на килограми.
Намерете подходящия за вас начин за справяне с този пагубен за здравето фактор (разходки, спорт, четене на книга, медитация).
ГМО храни
Съдържанието на генно модифицирани субстанции в храната, която консумираме ежедневно, неминуемо води до нарушаване на финия чревен баланс, водейки до нарушения в храносмилането, затруднено усвояване на редица полезни субстанции, намаляване нивата на добрите бактерии и създаване на благоприятни условия за развитие на патогенни микроорганизми.
Има все повече доказателства, че приемът на пробиотици има благотворен ефект върху човешкото здраве. Пробиотиците действат, балансирайки нивата на микроорганизмите в червата.
Ползи от приема на пробиотици
Редовният прием на пробиотици ще ви помогне за:
- подобряване на процесите на храносмилане, намаляване диспептичните оплаквания, подуването и тежестта
- подобряване усвояването на калций
- повишаване синтеза на витамини от група В
- поддържане на здравословен баланс на чревната микрофлора
- насърчаване на вагиналното здраве при жените, предотвратяване на вагинални гъбични инфекции
- профилактика и улесняване лечението при инфекции на пикочните пътища
- лечение на диария, особено свързана с прием на антибиотици
- лечение на синдром на раздразнените черва
- допълнителна терапия при болест на Крон и улцерозен колит
- ускоряване лечението на някои чревни инфекции
- потискане растежа на вредни микроорганизми
- подобряване състоянието на кожата и ограничаване проявите при акне
- подобряване мозъчната дейност и когнитивните функции
- ефективно средство в борбата с депресивните епизоди
- предотвратяване или намаляване тежестта на настинки, ушни инфекции, грип
- предотвратяване развитието на кариеси
- намаляване на нивата на холестерола
- подпомагане поддържането на здравословно тегло, ефективно средство на допълнителна терапия при лица с наднормено тегло и затлъстяване
В днешно време все повече се увеличава честотата на автоимунните заболявания и алергиите, за които се смята, че имат известна връзка с разрастването на патогенни микроорганизми. Приемът на пробиотици подсилва имунната система, като я прави по-устойчива на тяхната атака. Освен това, някои щамове на "добрите бактерии" могат да инхибират растежа на патогени.
Има много видове пробиотици. Те включват лактобацили (Lactobacillus), бифидобактерии (Bifidobacterium) и някои дрожди (като Saccharomyces boulardii). Лактобацилите и бифидобактериите са двата основни вида бактерии, които живеят в червата. Лактобацилите и бифидобактериите имат сериозно влияние върху състоянието на храносмилателната система и организма като цяло.
Източници на пробиотици
Едни от най-богатите на пробиотици естествени източници са следните хранителни продукти:
- кефир
- квас
- кисело зеле
- кисели краставички, туршия
- кисело мляко, извара и млечни продукти
- ябълков оцет
- черен шоколад
- зелен грах
- зелени маслини
- ферментирали алкохолни напитки, като например бира и вино
Пробиотиците са на разположение на потребителите под формата на хранителни добавки за орална употреба, като капсули, таблетки, прахове. В тях пробиотиците са в лиофилизирана форма, което ги предпазва от действието на храносмилателните ензими.
Различните пробиотични продукти може да съдържат разнообразни видове пробиотични бактерии. Съществуват различни препарати, съдържащи различна компилация от пробиотици, като често се предлагат и комбинирани средства, обогатени с пребиотици за оптимален ефект.
Възможни нежелани ефекти
Страничните ефекти са изключително редки, поради естественото съществуване на тези микроорганизми в храносмилателната система. Възможни са прояви при първия прием, изразяващи се в подуване на корема, повишено образуване на газове, лек дискомфорт, които бързо отзвучават.
Известен риск съществува при хора с увредена имунна система (в резултат от продължителна имуносупресивна терапия, тежко подлежащо заболяване или голяма хирургична интервенция) и критично болни пациенти.
Все пак е препоръчително да направите консултация с лекуващия ви лекар, особено ако имате някакъв медицински проблем или вземате редовно определени медикаменти (пробиотиците биха могли да взаимодействат с лекарства като антибиотици или имуносупресори). Той ще определи подходящия за вас пробиотичен препарат, както и необходимата дозировка.
Можете да проверите знанията си за пробиотиците с помощта на следния тест:
»Защо са полезни пробиотиците?
Изображения: freepik.com
Често задавани въпроси
Какво е пробиотик?
Пробиотиците са живи микроорганизми (бактерии и/или дрожди), които имат ползи за здравето, когато се приемат в препоръчителни количества. Пробиотичните бактерии могат да бъдат получени чрез консумация на определени храни, като кисело мляко и кефир, или чрез прием на пробиотични добавки. Микроорганизмите в пробиотичните продукти са същите или подобни на микроорганизмите, които естествено живеят в червата. Пробиотиците често се наричат "приятелски" или "добри" бактерии, защото имат много полезни свойства.
Какво представляват пребиотиците? Имам ли нужда едновременно от пробиотик и пребиотик?
Пробиотиците и пребиотиците са различни. Единият е жива бактерия (пробиотик), а другият е вид „храна“ или субстрат за полезните живи бактерии (пребиотик). Пребиотиците са несмилаеми хранителни съединения, които действат като източник на храна за пробиотиците. Консумацията на пребиотици подобрява здравето и ефективността на пробиотиците, като ги подхранва, за да могат да оцелеят и да функционират по-добре.
Добавка с пробиотик ще осигури отново добри бактерии в червата, но това е безполезно без пребиотици, които хранят бактериите. Добавка с пребиотик е от решаващо значение за поддържането на бактериите здрави с течение на времето.
Какво представляват синбиотиците?
Синбиотиците са добавки, които комбинират пробиотици и пробиотици. Пребиотиците осигуряват фибри, които подхранват пробиотиците. Те също помагат за подобряване на оцеляването на пробиотиците, докато преминават през храносмилателния тракт. Пребиотиците и пробиотиците в комбинация подпомагат много аспекти на здравето, включително храносмилането и имунитета.
Кога се пие пробиотик?
Времето за прием на пробиотик може да зависи от личните предпочитания и указаните инструкции за употреба на конкретния пробиотичен продукт, който използвате.
Следвайте инструкциите на етикета на вашата пробиотична добавка. Пробиотиците варират в зависимост от производителя и може да имат различни инструкции кога е най-добре да се приемат, така че винаги е най-добре да следвате указанията на етикета.
Колко дълго се приема пробиотик?
Пробиотиците могат да се приемат ежедневно от две седмици до два месеца, за да се реколонизират напълно полезните бактерии в дебелото черво. Продължителността на прием може да варира в зависимост от специфичните здравни цели, причината за употребата и индивидуалното състояние.
Кога се пие пробиотик - преди или след хранене?
Времето на прием на пробиотик по отношение на храненето може да варира в зависимост от индивидуалните предпочитания и специфичните препоръки, предоставени от конкретния пробиотичен препарат. Винаги следвайте инструкциите, указани на опаковката на продукта. Независимо дали пробиотикът се приема преди, по време или след хранене, е важно да се приема всеки ден.
Колко време отнема, преди да усетя ефекта от приема на пробиотик?
Най-общо казано, повечето хора ще забележат ползите за стомашно-чревния тракт в рамките на първия месец от приема на пробиотик. Може да забележите по-редовна дефекация, по-малко газове и подуване на корема и дори по-добро общо състояние. Ако приемате пробиотик при диария, вероятно ще забележите ползите през първите няколко дни. При хора, които приемат пробиотици за облекчаване на симптомите на болестта на Крон, улцерозен колит или синдром на раздразненото черво, е възможно да отнеме 3 до 4 седмици, за да усетят ползите.
Трябва ли да приемам пробиотик по време на антибиотично лечение?
Антибиотиците убиват лошите бактерии, но също така и голяма част от полезните бактерии в червата. Това може да доведе до гастроинтестинални нарушения, което прави пробиотиците изключително полезни при справяне със стомашно-чревни проблеми, свързани с антибиотиците. Приемът на пробиотик по време на курса на лечение с антибиотици е ефективен начин за повторно заселване на полезни бактерии.
Препоръчва се интервалът между приема на антибиотика и на пробиотика да е поне 2-3 часа. Освен това продължете да приемате пробиотик поне две седмици след приключване на антибиотичния курс.
Кога се пие пробиотик - преди или след антибиотик?
В идеалния случай приемайте пробиотика по различно време от деня от това, в което приемате антибиотика. Това помага да се сведе до минимум рискът антибиотикът да повлияе на живите бактерии в пробиотичната добавка. Приемът на пробиотика трябва да е поне след 2 часа след дозата антибиотик.
Колко време се пие пробиотик след антибиотик?
За да избегнете взаимодействие, приемайте антибиотика и пробиотика с поне 2 часа интервал.
След завършване на антибиотичния курс можете да продължите с пробиотичната добавка, за да помогнете за възстановяването и поддържането на здравословен баланс на чревните бактерии. Продължителността на приема на пробиотик след антибиотично лечение може да варира в зависимост от индивидуалното състояние, вида на използвания антибиотик и конкретния пробиотичен продукт. Обикновено се препоръчва прием на пробиотик от няколко седмици след приключване на антибиотичното лечение.
Мога ли да получа същите ползи на пробиотична добавка от консумацията на култивирани и ферментирали храни?
Култивирани и ферментирали храни, като кисело мляко, кефир, кисело зеле и туршия, съдържат живи бактериални култури. Въпреки че култивираните и ферментирали храни могат да имат ползи за здравето, броят на живите микроорганизми в храните не е стандартизиран или не е толкова висок, колкото този в пробиотична добавка. Освен това фактори като пастьоризация, както и продължителността и условията на съхранение влияят върху това колко микроорганизми са все още живи, когато храната се консумира. Друго съображение е, че стомашната киселина и други храносмилателни ензими и химикали могат потенциално да намалят броя и ефектите на микроорганизмите от храните.
Могат ли пробиотиците да подобрят настроението или да намалят тревожността?
Пробиотиците (полезните чревни бактерии) произвеждат важни вещества, включително невротрансмитери като серотонин. Серотонинът често се нарича хормон на щастието, тъй като участва в регулирането на настроението. Ниските нива на серотонин са свързани с депресия и тревожност. Поради тази причина се установява, че лекарствата и продуктите, които спомагат за повишаване на нивата на серотонин, са полезни при лечението на тези състояния. Според проучвания пробиотиците могат да играят роля за подобряване на настроението. Необходими са повече изследвания, за да се потвърди дали някои пробиотици могат да бъдат полезни при лечение на депресия, но засега изглежда, че това може да е една странична полза от приема на пробиотици.
Укрепват ли пробиотиците имунната система?
Пробиотиците не засилват имунната система сами по себе си; по-скоро те поддържат и модулират различни аспекти на имунитета, за да постигнат баланс.
Нормално ли е да имам газове и подуване на корема при първи прием на пробиотик?
При започване на прием на пробиотична добавка или увеличаване на консумацията на по-богати на пробиотици храни, някои хора изпитват леко стомашно неразположение, метеоризъм и подуване на корема. Страничните ефекти може да са свързани със състоянието и здравето на вашия микробиом, но тези симптоми обикновено са леки и трябва да преминат след няколко дни, след като тялото ви свикне с новия режим.
Безопасни ли са пробиотиците за деца?
Проверете продукта и неговите щамове за специфика, но най-общо казано - да! Пробиотиците са безопасни, ефективни и често се препоръчват за деца поради ролята им в подкрепа на имунната система, при кожни проблеми и облекчаване на храносмилателни проблеми, свързани с употребата на антибиотици.
Заболявания, при които се прилага лечението Пробиотици
- Атопичен дерматит
- Бактериална чревна инфекция, неуточнена
- Болест на Crohn [регионарен ентерит]
- Вирусна чревна инфекция, неуточнена
- Гастрит, неуточнен
- Диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИП КОМБИОТИК 1 МЛЯКО ЗА КЪРМАЧЕТА 0+ месеца 800 г
ХИП КОМБИОТИК 4 12+ месеца 500 г
ХИП КОМБИОТИК 1 МЛЯКО ЗА КЪРМАЧЕТА 0+ месеца 300 г
ФОРТИФАЙ ОПТИМА ДЕЙЛИ 35 МЛРД. АКТИВНИ ПРОБИОТИЦИ 15 ЩАМА капсули * 60 NATURE'S WAY
Безплатна доставка за България!НЕЙЧЪРС ЕЙД МИКРОБИОТИЧЕН КОМПЛЕКС капсули * 60
ВИТАТАБС ПРОБИОТИК + ПРЕБИОТИК капсули * 30
НовБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Probiotic
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-are-probiotics
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/14598-probiotics
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/probiotics/faq-20058065
https://probiotics.com/know-more/askexperts-faqs
https://www.flordis.com.au/health-insights/probiotics-digestive-health/what-are-probiotics-everything-you-need-to-know/#1.%20What%20are%20probiotics?
https://www.medicinenet.com/probiotics/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/264721
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение с храни и хранителни добавки
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Пиния
- Див ям: полезни свойства и приложение
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
Коментари към Пробиотици
Гергана
Здравейте, Приемах пробиотик 3,4 месеца, спрях го за около месец и при втори курс на лечение го започнах пак. Забелязвам за 5 дни получих 2 пъти диария. Дали се дължи на продължителния прием на пробиотика понеже забелязвам, че след като съм го изпила тогава я получавам. Да прекратя ли приема и опасен ли е този прием за получаване на някакви заболявания като SIBO или дисбактериоза?
Здравейте! При спиране на пробиотична хранителна добавка, която е приемана продължително време, може да възникне временен чревен дискомфорт, тъй като настъпва преразпределение на нормалните бактериални обитатели от чревната флора, които са били потискани от пробиотичните бактерии, внесени отвън. Спрете с приема на настоящия пробиотик и наблюдавайте за отшумяване на оплакването. В случай, че имате медицински проблем, налагащ приема на пробиотици, се консултирайте с лекар относно подходящ продукт.
Здравейте, Приемах пробиотик 3,4 месеца, спрях го за около месец и при втори курс на лечение го започнах пак. Забелязвам за 5 дни получих 2 пъти диария. Дали се дължи на продължителния прием на пробиотика понеже забелязвам, че след като съм го изпила тогава я получавам. Да прекратя ли приема и опасен ли е този прием за получаване на някакви заболявания като SIBO или дисбактериоза?