Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на настроението [афективни разстройства] Депресивен епизод

Депресивен епизод МКБ F32

от 29 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Депресивен епизод МКБ F32 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Депресивният епизод представлява период, който се характеризира с липса на настроение и обичайни симптоми на депресия, които траят 2 седмици или повече. В него се разглеждат още депресивната реакция, реактивната депресия и психогенна депресия.

Симптомите на депресивен епизод са по-екстремни от нормалните периоди с липса на настроение и обикновено включват:

  • чувство на тъга, безнадеждност или безпомощност
  • чувство на виновност или безполезност
  • безпокойство
  • раздразнителност или фрустрация
  • умора или липса на енергия
  • промени в апетита или теглото
  • загуба на интерес към вещо, които някога са се ползвали, включително и към хобита и общуване с приятели
  • проблеми с концентрирането или запомнянето на нова информация
  • промени в моделите на съня
  • засегнатите се движат или говорят по-бавно, отколкото обикновено
  • загуба на интерес към живота, мисли за смърт, понякога дори опит за самоубийство
  • болки, които нямат очевидна физическа причина

депресивна реакцияДепресивна реакция.

Представлява по-малко тежка и често временна депресия, която е провокирана от специфична житейска ситуация. Симптомите могат да бъдат тежки, но ако не включват допълнителни симптоми като промени в съня и апетита или мисли за самоубийство, те обикновено не се нуждаят от медикаментозно лечение и ще намаляват с течение на времето — от 2 седмици до 6 месеца. Психотерапията понякога се препоръчва, ако симптомите започнат да пречат на нормалното ежедневно функциониране.

Психогенна депресия.

Представлява депресивно разстройство в резултат на остра или хронична травма. То е придружено от намаляване на настроението, депресия, тревожност, бавно мислене, моторно потискане, песимистично възприемане на миналото, настоящето и бъдещето, намаляване на самочувствието и нарушена социална активност. Психогенната депресия често води до конфликти с околните. Депресията невинаги е очевидна. Много пациенти, страдащи от клинично значима психогенна депресия и нуждаещи се от специализирана грижа, дълго време не се допитват до специалисти в областта, надявайки се „да преживеят труден период”. Всичко това усложнява навременната диагностика и лечение на психогенната депресия.

Психогенна депресия може да се развие в отговор на остър стрес или хронична травма. В първия случай откриването на причинно-следствените връзки обикновено не е трудно. Депресията настъпва след загуба на близък, развод, уволнение, финансова загуба, загуба на собственост и други подобни събития. По-трудно е да се установи причината за психогенната депресия при хроничен стрес. Човек може дълго време да страда от недоволството относно качеството на личните взаимоотношения, постоянните проблеми на работното място, липсата на средства и други обстоятелства, като вижда, че условията на съществуване са неизбежни и изглежда, че са съгласувани с тях. Въпреки това, потиснатите негативни емоции се натрупват, вътрешният стрес се увеличава, резервите се изчерпват, а психогенната депресия изглежда няма значими обективни причини.

В някои случаи, водещи до развитие на депресия са почти неутрални събития без особено значение. Обикновено тези събития са свързани с травмиращи ситуации, възникнали в ранна възраст. Психогенната депресия на пациента може да бъде особено чувствителна към раздялата, дори ако раздялата не е свързана с драматични обстоятелства (например, партньорът е отишъл на обичайното бизнес пътуване).

Пациентите страдат от слабо настроение, тъга и отчаяние. Светът е изцяло в тъмни тонове, миналото изглежда мрачно, настоящето—безсмислено с безнадеждно бъдеще. Развитието на психогенна депресия, придружено от чувство за предстояща гибел. Това, което някога е било удоволствие, сега става безразлично или предизвиква раздразнение. Намаляване на самочувствието, чувство за вина и несигурността нарастват. Пациентите с психогенна депресия избягват общуването и социалните контакти. Кръгът на техните интереси се стеснява. Трудно се концентрират и вземат решения. Мисловната им дейност е фокусирана върху собствената им безпомощност и безполезност. В тежки случаи нахлуват мисли дори за самоубийство. Движението на тялото е бавно и при тежка психогенна депресия пациентите нямат дори силата да се изправят, измият и облекат. Присъства безсъние, болните страдат от нощни пробуждания или рано сутрин. Апетитът обаче често намалява и може да се увеличи.реактивна депресия

Реактивна депресия.

Тя е вид депресия, която се причинява "в отговор на външно събитие или обстоятелство". С други думи, това е състояние, при което хората изпитват в отговор на голям стрес, като разпадане, смърт на член на семейството, развод, тормоз на работното място и т.н. Всяко психосоциално събитие, което кара индивида да реагира в състояние депресия се счита за фактор. Тъй като всеки е различен, едно стресиращо събитие може да доведе до депресия, докато друг човек може да няма толкова сериозна реакция.

Това се доказва от индивиди, които преживяват смърт в семейството — някои членове на семейството успешно се възстановят от случилото се, докато други реагират със значителна депресия. Повечето хора, които се борят с реактивна депресия, обикновено се възстановят от състоянието си в рамките на 6 месеца чрез когнитивно-поведенческа терапия.

За да се справи човек успешно с депресията, то трябва да й се обърне внимание веднага щом симптомите се развият. Това ще помогне на хората да се възстановят по-бързо. Дори и тези, които са преживели депресия за дълго време стигат до извода, че промените в начина на мислене и поведение подобрява настроението им.

Следните съвети могат да помогнат на хората да се справят по-бързо с депресивен епизод:

  1. Проследяване на симптомите. Следенето на настроенията и симптомите може да помогне на човек да разбере какво предизвиква депресивен епизод. Откриването на признаците на депресия на ранен етап може да им помогне да избегнат пълен депресивен епизод. Добър помощник е дневник, в който да регистрират важни събития, промени в ежедневието и настроенията си. Оценяват се по скала от 1 до 10, за да бъде определено кои събития или дейности предизвикват конкретни реакции.
  2. Болните да запазят спокойствие. Разпознаването на начален депресивен епизод може да бъде плашещо. Чувството за паника или тревога е разбираема реакция към първоначалните симптоми. Тези реакции обаче могат да допринесат за влошено настроение, както и към други симптоми, например загуба на апетит и нарушен сън. На болните трябва да се обясни, че депресията е лечима и чувствата няма да траят вечно. Те трябва да се съсредоточат върху силните си страни и върху това, което са научили от предишни депресивни епизоди. Техники за самопомощ, като медитация и дихателни упражнения, могат да помогнат на човек да се научи да разглежда проблемите по различен начин и да насърчава чувството за спокойствие.
  3. Информираност за депресията. Научаването на повече информация за депресията може да помогне на хората да се справят с това състояние. Депресията е широко разпространено психично разстройство. Категорично не е признак на слабост или личен недостатък. Приемането на факта, че може да се изпадне в депресивен епизод от време на време, помага на хората да се справят с него, когато това се случи. Те не бива да забравят, че е възможно симптомите да се контролират с лечение, като промени в начина на живот, медикаменти и терапия.
  4. Откъсване от депресията. Едно състояние не определя човека. Когато симптомите на депресията започнат, някои хора намират за полезно да повторят: "Аз не съм такъв, просто имам депресия". Човек трябва да си припомни всички други аспекти на личността си. В ежедневието си те са родители, братя и сестри, приятели, съпрузи, съседи и колеги. Всеки човек има свои собствени силни страни, способности и положителни качества, които ги правят такива, каквито са.
  5. Важността на самостоятелните дейности. Самопомощта е от съществено значение за доброто физическо и психическо здраве. Дейностите за самообслужване са действия, които помагат на хората да се грижат за своето благополучие. Основните дейности за самообслужване включват придържане към здравословна диета, ангажиране с творчески дейности или успокояваща вана. Но всяко действие, което подобрява психическото, емоционалното и физическото здраве, може да се счита за самостоятелна дейност.
  6. Релаксиране чрез дълбоко дишане и отпускане на мускулите. Вдишването и издишването бавно имат психологически ползи като успокояват нервната система. Дълбоките дихателни техники са ефективен начин за потискане на тревожността и успокояване на стресовата реакция на организма. Бавно вдишване и издишване има физически и психологически ползи, особено когато се прави ежедневно. Всеки може да практикува дълбоко дишане, независимо дали в колата, на работното място или на опашка в магазина за хранителни стоки. Прогресивната мускулна релаксация е друг полезен начин за тези, които изпитват депресия и тревожност. Тя включва разтягане и отпускане на мускулите в тялото за намаляване на стреса.
  7. Когнитивно-поведенческа терапия. Тя е ефективна за хора с депресия и други нарушения на настроението. Този вид терапия помага на болните да осъзнаят, че мислите на човек, а не техните житейски ситуации, влияят на настроението им. Терапията включва промяна на негативни мисли към по-балансирано, за да се променят чувствата и поведението.депресия
  8. Внимание. Важно е засегнатият да отделя по малко време всеки ден, за да бъде внимателни и да оценявате настоящия момент. Това може да означава да забележи и оцени топлината на слънчевата светлина върху кожата, докато отива на работа, или вкуса и структурата на свежа, сладка ябълка по време на обяд. Внимателността позволява на хората напълно да преживеят момента, в който се намират, без да се притесняват за бъдещето или да пребивават в миналото. Изследванията показват, че редовните периоди на внимателност могат да намалят симптомите на депресия и да подобрят негативните реакции.
  9. Рутина за лягане. Сънят може да окаже огромно влияние върху настроението и психичното здраве. Липсата на сън допринася за симптоми на депресивен епизод, а депресията може да попречи на съня. Засегнатият трябва да опита да ляга и става по едно и също време всеки ден, дори и през почивните дни. Сънят да бъде в продължение на 8 часа.
  10. Избягване на алкохола. Той е вид депресант, а употребата на алкохол може да предизвика епизоди на депресия или да влоши вече съществуващите. Също така той взаимодейства с някои лекарства за депресия и тревожност.
3.4/5 15 оценки

Видове Депресивен епизод МКБ F32

  • F32.0 Лек депресивен епизод
  • F32.1 Умерено тежък депресивен епизод
  • F32.2 Тежък депресивен епизод без психотични симптоми
  • F32.3 Тежък депресивен епизод с психотични симптоми
  • F32.8 Други депресивни епизоди
  • F32.9 Депресивен епизод, неуточнен

Симптоми и признаци при Депресивен епизод МКБ F32

  • Умора
  • Загуба на тегло
  • Загуба на апетит
  • Тревожност
  • Чувство на изтощение
  • Раздразнителност
Всички

Лечение на Депресивен епизод МКБ F32

  • Акупунктура
  • Антидепресанти
  • Антипсихотични лекарства
  • Бензодиазепини
  • Бета-блокери
  • Витамин Б12 добавка
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 5 КАЛИУМ ФОСФОРИКУМ D 6 таблетки * 200
23.70лв.

ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 5 КАЛИУМ ФОСФОРИКУМ D 6 таблетки * 200

ИГНАТИА АМАРА 30 СН
5.39лв.

ИГНАТИА АМАРА 30 СН

НЕВРОЛАКСИН  таблетки * 120 ТОШКОВ
20.60лв.

НЕВРОЛАКСИН таблетки * 120 ТОШКОВ

МАТОЧИНА ЛИСТА 40 г БИЛЕК
2.30лв.

МАТОЧИНА ЛИСТА 40 г БИЛЕК

СЕПИА ОФИЦИНАЛИС 30 СН
5.39лв.

СЕПИА ОФИЦИНАЛИС 30 СН

ФЕВАРИН таблетки 100 мг * 30 МАЙЛАН
14.24лв.

ФЕВАРИН таблетки 100 мг * 30 МАЙЛАН

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 5 мл
7.70лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 5 мл

ОРОПРЕКС филмирани таблетки 10 мг * 30 ТЕВА
15.71лв.

ОРОПРЕКС филмирани таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

ЛАРОКСИН XR твърди капсули с удължено освобождаване 150 мг * 30
18.42лв.

ЛАРОКСИН XR твърди капсули с удължено освобождаване 150 мг * 30

Нов
ЦИПРАЛЕКС таблетки 10 мг * 28
18.12лв.

ЦИПРАЛЕКС таблетки 10 мг * 28

ДЕТОКС сироп 237 мл
74.00лв.

ДЕТОКС сироп 237 мл

АРИТАВИ капсули 60 мг * 28 ТЕВА
11.48лв.

АРИТАВИ капсули 60 мг * 28 ТЕВА

Библиография

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322495.php
https://www.webmd.com/depression/understanding-depression-basics#1
https://www.psychologytoday.com/us/blog/theory-knowledge/201610/three-kinds-depressive-episodes
https://healthrxmeds.com/psychogenic-depression.html
https://mentalhealthdaily.com/2014/03/25/reactive-depression-symptoms-causes-treatment-options/

Коментари към Депресивен епизод МКБ F32

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Депресивен епизод МКБ F32
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 08:41
    Коментирайте "Депресивен епизод МКБ F32"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • вортиоксетин | ATC (N06AX26)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 11 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 11 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 12 часа и 4 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 12 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 3 часа

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 3 часа

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 11 часа и 53 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 11 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ГЛЮКОЗАМИН СУЛФАТ капсули * 60

БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ ЕКСДИФЕНС УЛТРАФЛУИД SPF50+ СВЕТЪЛ ЦВЯТ 40 мл

ОСТРОВИТ НАТРИЕВ БУТИРАТ капсули 600 мг * 90

ОСТРОВИТ БАКОПА МОНИЕРИ ВЕГЕ капсули * 90

ОСТРОВИТ КРЕАТИН МОНОХИДРАТ (С ТАУРИН И ВИТАМИН B6) 500 г ПЛИК

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival