Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Когнитивно-поведенческа терапия Неконвенционално лечение

Когнитивно-поведенческа терапия

от 13 юни 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Когнитивно-поведенческа терапия - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Случвало ли Ви се е да си помислите нещо лошо и то да се случи? Често ли проектирате в съзнанието си отрицателни сценарии за развоя на събитията и конкретни ситуации?

Забелязали ли сте как някои хора буквално дърпат дявола за опашката, мислейки постоянно най-лошото и гледайки негативно на света около тях, как те са в най-безизходната ситуация, постоянно страдат от различни заболявания и винаги са мрачни.

От друга страна всеки от нас познава поне един човек, който винаги е изпълнен с болезнен оптимизъм и дори и в най-мрачните дни вижда света в розово.

Връзката между мислите и чувствата е безспорно доказана във времето, но все повече доказателства се трупат по отношение на връзката между мислите, породените от тях чувства и различни заболявания.

При някои болести връзката се вижда ясно, като например при депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, посттравматичен стрес, докато при други връзката не е толкова отчетлива, например при синдром на раздразненото черво.

Многобройни проекти и клинични проучвания са насочени в тази област, тъй като доказването на връзката между емоционалния статус и здравословното състояние на болните ще постави основите на нови терапевтични методи и по-големи възможности за ефективно и пълноценно лечение на редица социално значими заболявания.

Същност на когнитивно-поведенческата терапия

Същност на когнитивно-поведенческата терапияКогнитивно-поведенческата терапия представлява комбинация от психотерапия и поведенческа терапия, като се основава на схващането, че нашите мисли причиняват нашите чувства и поведение, а не външни фактори като хора, ситуации или събития. Оттук следва, че промяната в начина на мислене може да подобри състоянието или настроението на човек, дори без промяна в ситуацията.

Този вид психотерапевтично лечение е краткосрочно, строго ориентирано към конкретен проблем, чиято основна цел е промяна в начина на мислене и съответно в поведението на отделните пациенти.

Реализира се в кратки срокове, в рамките на 5 до 20 сеанса, всеки от които е с продължителност от 30 до 60 минути.

Базира се на концепцията за взаимодействие между мисли, чувства, физични усещания и действия, като негативните мисли пораждат саморазрушаващо поведение, като излизането от порочния цикъл в някои случаи коства продължителен прием на антидепресанти и стабилизиращи настроението препарати, социална изолация и загуба на естествения контакт с другите.

Основната цел на този вид терапия е обучаване на пациентите да разпознават негативните мисли, да се справят с тях и да ги заместват с техни позитивни аналози, умение, което остава за цял живот.

Развитие на когнитивно-поведенческата терапия

Лечебният метод е въведен от психиатъра Aaron Beck в периода между 1955 и 1965 година. Занимавайки се с психоанализа, той установява интересна особеност по време на аналитичните сесии, а именно, че неговите пациенти провеждат вътрешен диалог, говорейки все едно със себе си, като са склонни да споделят с него само малка част от тези размисли.

Той осъзнава важността на връзката между мислите и чувствата, като впоследствие въвежда термина автоматични мисли (автоматични помисли), който се изразява в заучени, натрапени с времето в съзнанието на пациента фрази, често с негативен оттенък, в които той вярва сляпо.

Beck открива, че хората невинаги разпознават тези помисли, но с малко помощ от външна страна могат да се научат да ги идентифицират и контролират.

Терапевтът стига до извода, че в основата на благоприятния изход от терапията и постигането на необходимия ефект при всеки пациент стои именно идентифицирането, разпознаването и промяната на тези автоматични мисли.

Beck нарича терапията когнитивна, поради централното място на мисленето в процеса, но терапията е известна като когнитивно-поведенческа, тъй като е необходима промяна в поведенческия модел при конкретните пациенти.

Приложение на когнитивно-поведенческата терапия

Съотношението между когнитивната и поведенческата част от терапията е различно застъпено при отделните заболявания. Така например при депресиите се набляга на когнитивната терапия, докато при обсесивно-компулсивните разстройства по-голяма роля играе поведенческата терапия. Двете части са неразривно свързани и взаимно се допълват, като целта е удовлетворяване на нуждите при всеки отделен човек.

Връзка между мисли, чувства и поведениеИзключително важно за терапията е разпознаването на негативните автоматични мисли. Обикновено те се развиват още в детството, като претърпяват леки промени с възрастта. Така например дете, което не е получавало достатъчно внимание от своите родители, но е било награждавано за добрия успех в училище обикновено си мисли "Трябва да се справям добре през цялото време. В противен случай ще бъда отхвърлен".

Подобно мислене би го превърнало в работохолик и ще е от полза за израстването му в професионален план, но ако в даден момент претърпи неуспех (поради причини, независещи от него) се задейства саморазрушителната автоматична система и той изпада в дълбокото чувства за провал, смятайки че никой няма да го хареса или одобри, защото не се е справил.

Тук на помощ идва когнитивно-поведенческата терапия. Тя помага на пациентите да вникнат в същността на проблема и ги окуражава да излязат от своята зона на комфорт, тествайки своите възможности.

Ясно е, че се случват лоши неща и никой не е имунизиран, затова целта е пациентите да приемат спокойно нежелани ситуации. Ако се тревожим за проблемите, с които се сблъскваме в живота всъщност имаме два проблема - самият проблем и тревогата, която той провокира. Учейки се да приемаме проблемите спокойно, ние поставяме себе си в благоприятната ситуация да използваме своя интелект, познания, енергия и възможности за решаване на проблема.

Особености на когнитивно-поведенческата терапия

Този вид лечение се различава значително от много други видове психотерапия, като особеностите в протичането включват следното:

  • пациентът активно участва в терапията: за разлика от психоанализата, където пациентите разказват какво ги тревожи като цяло и се впускат в хаотични размисли, тук терапията е насочена към конкретен проблем и неговото решаване с помощта на пациента
  • пациентът и терапевтът са равнопоставени: пациентът не е зависим от терапевта, като връзката между тях е фокусирана върху проблема и двамата заедно се опитват да намерят решение
  • още на първия сеанс се поставят ясни, конкретни цели (социални проблеми, трудна концентрация, проблеми със съня, хранителни разстройства, неудовлетвореност от брака или професията), като не се губи време в изучаването на механизмите за възникването им (травми в детството, проблеми с родителите), а се търси активно решение, като колкото по-конкретен е проблемът, толкова по-ефективна е терапията
  • структурата на всяка сесия се изгражда предварително, което повишава ефективността от терапията
  • поставят се задачи и извън сеансите (така да се каже за домашно), като например водене на дневник на провокиращите тревожност и депресивни мисли фактори

Терапията може да се провежда индивидуално, очи в очи, но в някои случаи много добри резултати се постигат от груповите сеанси.

Събирането на много хора със сходни проблеми в една стая понякога води до по-бързо справяне с проблемите, тъй като пациентите не се чувстват сами в нещастието и проблемите си.

Ефект от терапията

Ефектът от терапията при някои заболявания се равнява на няколкогодишен прием на антидепресанти, с разликата, че няма риск от развитие на странични ефекти, няма привикване и научените техники могат да се прилагат по всяко време, на всяко място, до края на живота.

При някои пациенти освен когнитивно-поведенческа терапия е необходимо приложение на определени лекарствени средства, като най-често се използват анксиолитици (успокоителни) и антидепресанти. Дозата и продължителността на медикаментозната терапия се определят индивидуално, според състоянието и тежестта на симптоматиката при отделните болни.

Заболявания и състояния, при които се прилага

Като цяло когнитивно-поведенческата терапия може да се прилага успешно за лечението на следните заболявания и състояния:

  • депресивни епизоди
  • повишена раздразнителност и агресивно поведение
  • тревожност, панически атаки
  • хипохондрия
  • синдром на хронична умора, затруднена концентрация
  • хронична болка
  • алкохолизъм и наркомании
  • пристрастяване към хазартни игри
  • хранителни разстройства, например булимия и анорексия, както и при затлъстяване
  • нестабилно настроение
  • обсесивно-компулсивно разстройство
  • фобии, тикове
  • посттравматичен стрес
  • проблеми със съня
  • поведенчески нарушения в детска възраст
  • проблеми със сближаването и създаването на връзки с другите хора
  • синдром на раздразненото черво

Повишен научноизследователски интерес е налице за установяване на ефективността на терапията при пациенти с халюцинации, делюзии и шизофрения.

Важно е да се има предвид, че този вид лечение не може като с магическа пръчица за няколко месеца да изкорени натрупаните с времето, заучени до автоматизъм негативни мисли и навици.

Не при всеки пациент се наблюдава желаният ефект, не всеки е достатъчно отворен, смел и постоянен, за да се справи с вътрешните си проблеми. Много по-комфортно и безопасно е да следваме заучения пример, отколкото да напускаме комфортната си зона и да правим неща, от които се страхуваме.

Механизъм на лечение

Механизъм на лечениеМеханизмът, по който терапията повлиява на пациентите, е комплексен, като отделните хора имат различни разбирания и всеки извлича различни позитиви от нея. В основата при повечето пациенти е обучението и придобиването на умения за справяне с проблема, осъзнаване на необходимостта от промяна в поведението и схващанията, както и самата връзка с терапевта, която е твърде специална и играе ключова роля в процеса.

Да осъзнаеш, че определени автоматични мисли те карат да се чувстваш зле (самотен, безполезен, провалил се) и да проумееш, че продължавайки да се доверяваш на тези саморазрушителни твърдения, ще си навлечеш само и единствено още негативни чувства, е в основата на постигането на успех при терапията.

Промяната на мислите, води неминуемо до промяна в чувствата, което от своя страна рефлектира и върху поведението, като ни прави по-отворени към света и другите.

Негативните автоматични мисли ни изолират от другите хора, провалят кариерата ни, съсипват брака и здравето ни.

Ролята на терапевта е ключова, тъй като е необходимо пациентът да се предразположи да споделя, да се окуражава да действа и да знае, че никой няма да го съди и да му се подиграва, а точно обратното, ще му бъде спътник по пътя на позитивната и така желана промяна.

Съществува богато разнообразние от популярна литература, която може да бъде полезна при хората с висока мотивация за успех, желязна дисциплина и достатъчно свободно време, като разбира се резултатите зависят от конкретния проблем.

Поради липсата на контрол над информацията при подобен тип литература се препоръчва да се консултирате с когнитивно-поведенчески терапевт или консултант.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Лечение със сертралин Лечение със сертралин
  • Флуоксетин Флуоксетин
  • Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
  • Пароксетин Пароксетин
4.5/5 20 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Когнитивно-поведенческа терапия

  • Агорафобия
  • Биполярно афективно разстройство
  • Генерализирана тревожност
  • Генерализирани разстройства в развитието
  • Главоболие от тензионен тип
  • Депресивен епизод
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
14.00лв.

ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА

ВСИЧКО Е ПРЕЦАКАНО - МАРК МЕНСЪН - ХЕРМЕС
19.95лв.

ВСИЧКО Е ПРЕЦАКАНО - МАРК МЕНСЪН - ХЕРМЕС

7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
16.00лв.

7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

Коментари към Когнитивно-поведенческа терапия

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 25 January 2022 в 14:33

    Илияна

    Изкарах един курс на тази терапия в чужбина. Беше кратък, но много полезен. Подходът беше да ме поставят в ситуация, когато се задейства максимално моята тревожност (без аз да подозирам за това). Наблюдавах моите реакции на този стрес. Водих си дневник какво мисля и как тези мисли повлияват на настроението и действията ми. Тази осъзнатост стана моя всекидневна практика. Видях в какъв изкривен сват съм живяла! И досега като се задействат тези механизми на страх и тревога, успявам да изляза навреме.

    Здравейте! Този психологически подход е добър с това, че кара хората да осъзнаят проблемите си, да разрушат погрешните си представи за живота и отношенията с близки и познати, а също така дава техники за преодоляване на множество тревожни и страхови състояния.

  2. Илияна 
    на 25 January 2022 в 14:24

    Изкарах един курс на тази терапия в чужбина. Беше кратък, но много полезен. Подходът беше да ме поставят в ситуация, когато се задейства максимално моята тревожност (без аз да подозирам за това). Наблюдавах моите реакции на този стрес. Водих си дневник какво мисля и как тези мисли повлияват на настроението и действията ми. Тази осъзнатост стана моя всекидневна практика. Видях в какъв изкривен сват съм живяла! И досега като се задействат тези механизми на страх и тревога, успявам да изляза навреме.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Неконвенционално лечение
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Кодеин
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • Литий
  • Депресия
  • Лечение с кислород
  • Седативни лекарства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1801 дни, 22 часа и 47 мин.

Депресия заради карантината за коронавируса?

преди 1836 дни, 20 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[NEU]? Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 4 мин.

Temu Gutscheincode 70% Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 39 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] + 30% Extra-Rabatt f?r Neukunden

преди 41 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] f?r die erste Bestellung

преди 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

от 25 апр 2025г. Прочети повече
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Депресия Депресия

Депресия

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Как бихте определили психичното си здраве Как бихте определили психичното си здраве

Как бихте определили психичното си здраве

от 10 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ NUDE TOUCH SPF 50 + СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА КОМБИНИРАНА КЪМ МАЗНА КОЖА - ЗЛАТИСТ 40 мл

СКОТИШ ФАЙН САПУН ЗА ЛИЦЕ И БРАДА ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР 100 г

ОСТРОВИТ L - ТЕАНИН + L - ТИРОЗИН капсули * 90

ДОЗАТОР ЗА ЛЕКАРСТВА СМАРТ С ЧАСОВНИК И АЛАРМА

БИОДЕРМА КОМПЛЕКТ ФОТОДЕРМ ПЕДИАТРИКС СЛЪНЦЕЗАЩИТНО МЛЯКО SPF50+ 200 мл + ABC ДЕРМ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ 200 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2 БЕСТА МЕД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 16:00:55

МАТСАН ДОЙЧ С ХЕМОРОИДОСАН КРЕМ 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:51:55

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:55

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:11

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: БЕКИ КРУМОВА от 15 май 2025г. в 15:28:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival