Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
Депресията, както и различните психични и поведенчески разстройства, представляват сериозни проблеми, нарушаващи в различна степен нормалното ежедневие на болните, влошавайки тяхното качество на живот, социална активност и адаптация, емоционален свят.
Заболяванията са с дълга история, но в последните няколко години се забелязва подем в тяхната честота, който най-вероятно е свързан със стресиращия съвременен начин на живот.
Редица фактори водят до значимо повишение на риска от развитие на депресия, биполярно разстройство, различни обсесии, като такива например са хроничният стрес и преумора, перфекционизъм, нездравословен начин на живот, редица вредни фактори от околната среда, прием на медикаменти, генетична предразположеност и много други.
Съвременната медицина се е задълбочила в създаването на нови, ефективни, с висока активност и безопасен профил средства, принадлежащи към голямата група, известна като антидепресанти.
Най-новият клас препарати, въведен в клиничната практика и широко застъпен в съвременните терапевтични схеми, са селективните инхибитори на реабсорбцията на серотонин.
Антидепресантите като цяло са голяма група от лекарства, с различен механизъм на действие, чиято основна цел е повлияване на невротрансмисията в мозъчните структури и балансиране на настроението, редуцирайки симптомите на депресия, тревожност и различните психични и поведенчески разстройства.
Какво представляват селективните инхибитори на реабсорбцията на серотонин?
Лекарствата от тази група са известни в медицинските среди още и с абревиатурата SSRI, обозначаваща тяхното наименование на английски език.
Препаратите, за разлика от много други представители на антидепресантите, се отличават с изключително нисък токсичен потенциал, добър профил на безопасност, нисък риск от сериозни нежелани ефекти и висока ефективност.
Механизмът им на действие се състои в увеличаване на извънклетъчното ниво на серотонин чрез инхибиране на неговата реабсорбция (обратно поемане) от пресинаптичния неврон.
Наричат се селективни, тъй като селективно и избирателно повлияват в най-голяма степен невротрансмитера серотонин (известен още като хормон на щастието, чиито оптимални нива поддържат настроението и добрия психичен и емоционален тонус).
Към основните представители на групата се включват:
Те са одобрени за лечение на различните форми на депресия, тревожност, обсесивни разстройства, заболявания, засягащи психическото и поведенческото състояние.
Някои представители притежават разширени показания и намират приложение при различни състояния.
Употребата им се назначава от специалист, като лекарствата са достъпни срещу рецепта.
Показания за приложение на селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
Лекарствата от тази група се отличават с широк спектър и профил на приложение, като освен при депресия с умерено тежко до тежко протичане (умерена до тежка форма на заболяването), различните представители се прилагат още и при следните състояния:
- Агорафобия
- Генерализирана тревожност
- Други тревожни разстройства
- Депресивен епизод
- Рецидивиращо депресивно разстройство
- Смесени натрапливи мисли и действия
- Социални фобии
- Посттравматично стресово разстройство
- Трихотиломания
- Мигрена
- Множествена склероза
- Нарушение на активността и вниманието
- Нервна анорексия
- Нервна булимия
- Обсесивно-компулсивно разстройство
- Остра стресова реакция
- Паническо разстройство [епизодична пароксизмална тревожност]
- Параноидно разстройство на личността
- Персистиращо соматоформно болково разстройство
- Психосоматично разстройство
- Разстройства на вегететивната [автономната] нервна система
При избора на медикамент е необходим предварителен обстоен преглед и разпит на болния и съобразяване с неговите индивидуални нужди и потребности. При всеки болен се подхожда индивидуално, като се има предвид, че отделните препарати показват различна ефективност при отделните пациенти. Един и същ медикамент може да покаже различна ефективност и риск от странични прояви при двама различни болни.
Терапевтичният план се определя в зависимост от състоянието на пациента, тежестта на симптомите, наличието или липсата на подлежащи други заболявания, прием на други лекарствени средства (включително предлагани свободно, без рецепта, както и хранителни добавки, билки и лечебни растения).
Дозата се определя индивидуално, като се стартира с възможно най-ниската ефективна доза и при необходимост се повишава постепенно до овладяване на проявите на болестта.
Прекратяването на терапията също се осъществява плавно, тъй като рязкото спиране на приема на лекарствата от групата SSRI крие сериозни рискове от развитие на състояние, наподобяващо абстинентен синдром и обостряне на проявите на основното заболяване.
Антидепресантите от тази група са достъпни под формата на таблетки (или капсули), като отделните препарати съществуват в различни дози за улесняване на мониторирането на терапията. Препаратите са достъпни с рецепта, като се препоръчва да ги съхранявате на недостъпно за външни лица, малки деца и възрастни хора място, с цел намаляване риска от случаен прием.
Лекарствата като цяло се отличават с висока степен на безопасност, въпреки което при отделните пациенти е възможна изява на различни по тежест нежелани ефекти в хода на терапията.
Рискове и възможни нежелани ефекти при лечение със селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
Страничните, нежелани ефекти при прием на антидепресантите от тази група обикновено се наблюдават в първите няколко седмици от започване на лечението и при голям процент от болните са леки, бързопреходни и преминават в рамките на няколко седмици (обикновено успоредно с проявата на видимите ефекти и повлияване на симптомите).
Най-често се описват следните възможни нежелани ефекти:
- гадене с или без повръщане
- ксеростомия (усещане за сухота в устата)
- диария
- замаяност, обърканост
- нарушения на съня (по-често безсъние)
- повишена раздразнителност, нервност
- мускулна слабост, мускулни болки
- намалено либидо, еректилна дисфункция при мъже
- главоболие
- замъглено зрение
- обрив по кожата
Алергичните реакции към селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин като цяло се изчисляват на изключително редки. При лица с доказана свръхчувствителност към някой от представителите е противопоказана употребата им, поради риск от сериозна алергична реакция.
В случай, че при първи прием на медикаменти от тази група забележите някои от основните прояви на алергичната реакция (подуване на езика, устните, лицето, задух, остро влошаване на общото състояния) незабавно потърсете спешна медицинска помощ.
Употребата на лекарства от тази група не се препоръчва или се извършва с изключително повишено внимание при бременни жени, в периода на кърмене, при тежко подлежащо чернодробно или бъбречно увреждане, захарен диабет, сърдечни заболявания, епилепсия.
Едновременната употреба с някои други лекарства повишава значително рисковете от нежелани ефекти и токсични реакции. Успоредният прием на различни лекарствени средства крие рискове от промяна в тяхната ефективност, изява на сериозни нежелани ефекти, обостряне на основното заболяване и подлежащите болестни промени.
Задължително уведомете вашия лекар за медикаментите, включително и хранителни добавки, препарати с растителен произход, които приемате.
Нежелани лекарствени взаимодействия са възможни при едновременен прием на SSRI със следните медикаменти:
- триптани (суматриптан, използван за лечение на мигрена)
- антикоагуланти (варфарин)
- сърдечни гликозиди (дигоксин)
- бета-блокери (пропранолол, метопролол)
- трициклични антидепресанти (амитриптилин)
- бензодиазепини (диазепам, алпразолам)
- седативни лекарства
- сънотворни средства
- диуретици
- големи количества сок от грейпфрут
- добавки, съдържащи жълт кантарион
Селективните инхибитори на серотониновата реабсорбция не бива да се използват едновременно с МАО-инхибитори (паргилин, фенелзин). Това може да причини тежък серотонинов синдром (прекомерно повишение нивата на серотонин в организма), който протича с халюцинации, безпокойство, ускорен сърдечен ритъм, хипертермия, повишено потоотделяне, ригидност на мускулатурата, тремор, тревожност и други.
Лечението със SSRI при подрастващи и лица до 25 години, особено с тежки форми на депресия, протичаща със суицидни мисли и/или опити се осъществява под изключително строг контрол и наблюдение, поради повишен риск от обостряне на суицидните помисли и поведение, особено в първите две седмици от терапевтичния курс.
Рискът се изчислява на средно между един и четири процента в сравнение с плацебо, без съществени разлики между отделните представители на групата. В дългосрочен план не се съобщава за повишен риск от суицидно поведение.
Не предприемайте самоцелно лечение или промяна в терапевтичния план, тъй като всяка рязка промяна в дозата или честотата на прием повишава риска от непредвидени странични ефекти.
Лечението на депресия, различните форми на тревожност, многобройните психични и поведенчески разстройства се осъществява от специалист под строг контрол с чести профилактични изследвания (преглед, разпит).
Полезна и подробна информация за отделните представители може да намерите в раздел Лечения:
Заболявания, при които се прилага лечението Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
- Агорафобия
- Болест на Huntington
- Болест на Parkinson
- Болест на Алцхаймер
- Генерализирана тревожност
- Генерализирани разстройства в развитието
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
БЕЗ ПАНИКА - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ / ПРИ ШОК И ПАНИКА / 20 мл.
ДА ИЗЛЕКУВАМЕ ТРЕВОЖНОСТТА, ДЕПРЕСИЯТА И СТРЕСА - Д-Р ДАВИД СЕРВАН-ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/in-depth/ssris/art-20044825
https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_serotonin_reuptake_inhibitor
https://www.webmd.com/depression/ssris-myths-and-facts-about-antidepressants#1
https://www.drugs.com/drug-class/ssri-antidepressants.html
https://www.nhs.uk/conditions/ssri-antidepressants/
https://www.emedicinehealth.com/ssris_and_depression/article_em.htm
Коментари към Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин