Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Междуличностна терапия (IPT) Неконвенционално лечение

Междуличностна терапия (IPT)

от 12 юни 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Междуличностна терапия (IPT) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Отношенията ни с другите хора, независимо дали касаят членовете на семейството, работната среда или приятелското обкръжение, са нормална част от нашия живот.

Те ни изграждат, допълват, често ни променят и оказват съществено, но невидимо влияние върху нашето настроение.

Така например при конфликт с шефа или непоносимост към неговото отношение и поведение спрямо вас, настроението ви рязко спада, отивайки на работа. При атмосфера на разбирателство, добро отношение, уважение и подкрепа от страна на колегите и висшестоящите служители ходенето на работа се превръща не в задължение, а в прекрасно чувство за среща с прекрасни хора и полза за обществото.

От изключително важно значение е как се справяме с токсичните взаимоотношения с другите хора. В случай, че допуснем негативните емоции, свързани с тези отношения и контакти да ни завладеят, позволяваме на депресията, тревожността, гнева и агресията да навлязат в нашето ежедневие.

Конфликтите на междуличностно ниво често се пренасят в друго измерение и водят до потиснатост у засегнатия човек, което от своя страна допълнително влошава контактите му с другите.

Едно от основните направления в психотерапията се фокусира именно върху разрешаването на такъв тип проблеми.

Какво представлява междуличностната психотерапия

Какво представлява междуличностната терапия?

Това е вид психотерапия, която в кратки срокове и целенасочено отстранява залегнали проблеми, в резултат от токсични взаимоотношения.

Създадена е като метод за лечение на депресия в периода между 1970 и 1980 година от Eugene Paykel, Myrna Weissman и Gerald Klerman, като първоначално е прилагана в комбинация с антидепресанти. Наблюдаваните ефекти впечатляват учените и стават причина за задълбочени изследвания в областта и развитие на терапията като официален клон на конвенционалната психотерапия.

Първоначално се прилага само под формата на комбинирана с медикаментозни средства терапия при пациенти с депресивна симптоматика, а в съвременната медицина намира приложение и като самостоятелна форма на лечение (без помощта на антидепресанти, успокоителни и други психоактивни средства) и се прилага при разширен кръг от състояния.

В основата на схващанията на метода е порочният кръг, включващ токсични взаимоотношения или конфликти с другите хора, неудовлетвореност от контакта с тях, което от своя страна води до чувство за загуба и депресия.

Депресията, провокирана от токсичните взаимоотношения влошава иначе нормалните ни контакти с други хора от нашето обкръжение и може да стане причина за по-тежки последствия в дългосрочен план (изолация, агресивно поведение, опити за самоубийство).

Депресията невинаги е резултат от конкретно събитие или изсмукваща живеца ни връзка, но въздейства върху междуличностните ни взаимоотношения и ги затруднява, което допълнително задълбочава депресивната симптоматика.

В резултат от затруднените междуличностни взаимоотношения (или така наречената междуличностна криза) се проявяват психологични симптоми, като сроковете за проява и тежестта им се определят в зависимост от генетично заложената ни способност за справяне с проблемите, темперамент, личностови характеристики, социални фактори.

При попадане в порочния кръг излизането без външна, чужда помощ може да бъде проява на истински героизъм.

Порочен кръг

Междуличностната терапия в кратки срокове се фокусира върху конкретния проблем и неговите корени.

Обикновено продължителността на терапията е в рамките на от 6 до 20 сеанса, веднъж седмично, с продължителност един час.

При част от пациентите подобрение се наблюдава в много кратки срокове (трябва им само леко побутване, за да поемат в правилната посока) и за тях 6 до 8 сеанса са напълно достатъчни. При други е необходимо повече време за изясняване и идентифициране на проблема, разбиране на сериозността му и промяна в гледната точка.

Първите няколко (обикновено три до четири) сеанса включват задълбочен разговор с пациента, неговите тревоги, причината, поради която търси помощ. През това време терапевтът играе ролята основно на слушател, без да съди, без да прави коментари.

Неговата задача е да идентифицира корените на проблема, да открие този аспект от живота на болния, който е довел до сегашната му симптоматиката. Целта не е лечение на конкретните симптоми, а отстраняване на причината, довела до развитието им.

Най-често причините се крият зад следните състояния и ситуации:

Междуличностни конфликти

  • междуличностни конфликти: проблемните взаимоотношения в семейството, в училище, на работа, в близкото обкръжение могат да станат причина за развитие на депресивна симптоматика
  • междуличностен дефицит: липсата на социални контакти или чувството за непълноценни отношения отключва чувство за самота, гняв, желание за изолация. При възрастните пациенти самотата е една от водещите причини за развитие на депресия, сърдечно-съдови заболявания и усложнения
  • промяна в средата и в ролите: важните и големи житейски събития, като например сключване на брак, развод, смяна на работата, повишение, загуба на работата и други, могат да причинят изключителен стрес при много от пациентите и несправянето с промяната става причина за натрупване с времето на негативни емоции и развитие на депресия
  • скръб: смъртта е мощен стресор, който може да разтърси изцяло пациента (особено, ако е на партньор, родител, дете, както и ако е неочаквана, в резултат на внезапен инцидент, а не на хронично заболяване). Липсата на адекватна подкрепа и непълноценните отношения стават причина за превръщане на скръбта в депресия, агресия и гняв

Идентифицирането на проблема от страна на терапевта и последващото му осъзнаване, възприемане, разбиране и желание за промяна у пациента са водещите фактори за оптимален резултат от тази форма на психотерапия.

Изключително важно за успеха на лечението е желанието и мотивацията на пациента да изкорени проблема и да промени отношението и погледа си върху нещата.

Техники, използвани при междуличностната терапия

Какви техники използва междуличностната терапия?

В основата на този метод е емпатичното изслушване, което има за цел създаване на дружелюбна атмосфера, укрепване на връзката между пациента и терапевта, предразполагане на пациента. Терапевтът може да не е съгласен с възгледите на пациента, но трябва да покаже подкрепа и емпатия.

В последствие се прилагат техники за изясняване на проблема и представянето му пред пациента по начин, по който той ще го разбере и проумее. Поставянето на етикети, осъждането на принципи и възгледи и критиката нямат място при тази форма на терапия.

Важно е пациентът да осъзнае своя проблем, да вникне в причините, довели до развитието му. Този процес може да се подпомогне с помощта на ролеви игри, анализ или някои от стандартните психологични техники.

За подобряване на междуличностните взаимоотношения и създаване на здравословна почва за тях е необходимо:

  • Идентифициране на емоцията

Важно е пациентът да опише и осъзнае конкретната емоция, която се е породила в него с течение на времето и откъде произлиза тази емоция. Пример: пациентът е разстроен и в последните месеци зачестяват значително скандалите с половинката му. Задълбочен анализ показва, че той се чувства неоценен и маловажен поради новата работа извън града на своята половинка (прекарват по-малко време заедно, не общуват пълноценно, нямат време един за друг). Пациентът не чувства гняв, а е наранен. Осъзнавайки емоцията и причината, довела до нейното развитие, по-лесно можем да се справим с проблема.

  • Изразяване на емоцията

Този процес включва подпомагане на пациента да изрази своите чувства по здравословен начин. В предходния пример пациентът е разстроен и неоценен и реагира с гняв и сарказъм при общуването, което от своя страна е причина за негативната реакция на половинката му. При здравословно изразяване на емоцията (може със спокоен тон да обясни на половинката си как се чувства) той ще получи разбиране и подкрепа от своята партньорка.

  • Справяне с емоционалния багаж

Често реакцията ни в определена ситуация се дължи на неразрешени проблеми от миналото. Вглеждайки се в тях можем да си обясним голяма част от своето поведение. В дадения пример майката на пациента не е проявявала достатъчно внимание, грижа и подкрепа към него в детските му години. Това е довело до желанието му да си намери половинка, която е грижовна, разбираща, подкрепяща и винаги до него. Съгласявайки се с нейната нова работа и по-големия приход за семейството, той не се е замислил, че взаимоотношенията с майка му ще повлияят неговата реакция към честото отсъствие на половинката му.

При какви състояния се прилага?

При какви състояния е ефективна междуличностната терапия?

Използвана в миналото само при определени групи пациенти с депресия, днес тя намира приложение при голям кръг от болестни състояния:

  • депресивен епизод
  • депресия в резултат от хронично заболяване, загуба на близък, емоционална травма
  • посттравматичен стрес
  • генерализирана тревожност
  • панически атаки
  • следродилна депресия
  • социална фобия
  • биполярно афективно разстройство
  • дистимия
  • хранителни разстройства: анорексия, булимия, компулсивно преяждане
  • зависимости: към алкохол, към наркотични субстанции

Терапията е подходяща за пациенти от всички възрастови групи, както при подрастващи, така и при хора на преклонна възраст.

При подрастващите и юношите основните проблеми идват от токсични отношения в училище, високи амбиции за успех (техни собствени или на родителите им), пубертета и свързаните с него промени. При тях терапията дава изключително добри резултати, като намалява агресивното поведение, подобрява комуникационните умения и социализацията.

При възрастните хора (над 70 години) основният проблем е самотата, депресията в резултат от хронично заболяване или инвалидност, невъзможността за създаване на пълноценни взаимоотношения. Те имат нужда от подкрепа, разбиране и чувство за сигурност.

При пациентите с хранителни разстройства често е налице подлежаща токсична връзка или контакт, подтикваща ги към промяна в храненето (гладуване при анорексията като резултат от социална изолация и желание за приемане от околните и засищане на глада за внимание при булимията с големи количества храна).

При хората с различни зависимости целта на терапията е контрол на непреодолимото желание за прием на субстанцията. Обикновено това желание се подсилва от непълноценни контакти, скръб, промяна в средата. Необходимо е идентифициране на проблема и справяне с него, а не посягане към токсичните субстанции при всяка пречка в живота.

Междуличностната терапия се прилага индивидуално, под формата на сеанси на четири очи, но и под формата на групова терапия. При някои от пациентите по-добри резултати са налице при обсъждане на проблемите с други хора, разглеждане на различните възгледи и проблеми на другите и взаимно търсене на решение. Обикновено при груповите терапии първите няколко (два до три) сеанса са индивидуални за изясняване на проблема и идентифициране на начини за справяне с него.

Помощ и подкрепа

Предимства на междуличностната терапия:

  • резултати в кратки срокове и бързо овладяване на симптомите
  • целенасочен фокус върху конкретен проблем
  • подобряване на междуличностните отношения
  • придобиване на умения за справяне с конфликтни ситуации
  • подобряване на комуникационните умения
  • способност за справяне със скръбта и големите житейски събития
  • овладяване на саморазрушителните модели на поведение

При необходимост към психотерапията се включват подходящи антидепресанти (трициклични антидепресанти, селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин, средства за лечение при тревожност). Дозата и продължителността на курса се определят индивидуално, в зависимост от тежестта на клиничната симптоматика, мотивацията на пациента за справяне с проблемите и наличието на подлежащи заболявания.

Като цяло междуличностната терапия, приложена самостоятелно, постига аналогични ефекти на приложението на антидепресанти при леки и умерени форми на депресия.

При пациентите с тежка депресивна симптоматика включването на антидепресанти подобрява очакваните резултати.

При употребата на антидепресанти е необходим по-продължителен период за изява на очакваните ефекти.

При възрастни хора и подрастващи не се препоръчва медикаментозната терапия с психоактивни вещества поради риска от развитие на различни по тежест нежелани ефекти и лекарствени взаимодействия.

Освен с антидепресанти междуличностната терапия може да се комбинира с други форми и методи на лечение. Подробна информация може да намерите на:

  • Кетамин: бъдещото лечение при тежки форми на депресия
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • Трудова терапия
  • Намаляване на стреса
  • Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност

Какво да очакваме?

След приключване на сеансите и постигане на желания резултат се препоръчва посещение при терапевт веднъж месечно за адекватен контрол на дългосрочните резултати.

Депресивните епизоди често рецидивират и е необходим информиран избор за подходяща терапевтична тактика.

Още по темата:
  • Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
  • Методи за лечение на анорексия Методи за лечение на анорексия
  • Флуоксетин Флуоксетин
  • Лечение със сертралин Лечение със сертралин
4.4/5 19 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Междуличностна терапия (IPT)

  • Депресивен епизод
  • Нарушение на активността и вниманието
  • Нервна анорексия
  • Нервна булимия

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
13.60лв.

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ

Нов
ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30
28.00лв.

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30

Нов
ПАНИКОЛ сублингвални таблетки * 30
29.90лв.

ПАНИКОЛ сублингвални таблетки * 30

Нов
АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.
10.00лв.

АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
41.20лв.

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС

Нов

Библиография

http://www.webmd.com
https://iptinstitute.com
http://www.healthline.com
https://psychcentral.com
http://www.goodtherapy.org
http://www.counselling-directory.org.uk
http://www.crchealth.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://en.wikipedia.org
https://www.talkingtherapies.berkshire.nhs.uk
https://www.insighthealthcare.org
http://www.minddisorders.com

Коментари към Междуличностна терапия (IPT)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Междуличностна терапия (IPT)
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 22:58
    Коментирайте "Междуличностна терапия (IPT)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Неконвенционално лечение
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Кодеин
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • Литий
  • Депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1802 дни, 5 часа и 38 мин.

Депресия заради карантината за коронавируса?

преди 1837 дни, 2 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 3 часа и 55 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 6 часа и 39 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 6 часа и 43 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 6 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 15 май 2025г. Прочети повече
Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

от 25 апр 2025г. Прочети повече
Депресия Депресия

Депресия

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

от 10 юли 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival