Литий

Психотропният агент литий се отнася към така наречените антиманийни средства или стабилизатори на настроението.
Приложение
Препаратът се прилага основно при пациенти с тежки психози, каквито са:
- биполярно афективно разстройство
- маниен епизод
- депресивен епизод
- шизоафективни разстройства
- шизофрения
Биполярно разстройство
Биполярното афективно разстройство е проблем с относително висока честота, който засяга предимно хората в млада възраст, с леко доминиране на женския пол.
Характеризира се с хронично циклично протичане и изпадане в депресивни или манийни епизоди. Възможна е и смесена симптоматика.
Важна особеност е, че извън фазите на афективни отклонения, пациентите са в нормално балансирано настроение и изглеждат напълно здрави.
Манийните епизоди протичат с прояви на еуфория, превъзбуденост, самоувереност, прилив на енергия, намалена необходимост от сън.
Пациентите са импулсивни, разговорливи, силно надценяват възможностите си и имат нереалистични планове. Манийното състояние може значително да влоши нормалното функциониране на индивида и неговите социални взаимоотношения.
По време на депресивните епизоди се наблюдава загуба на мотивация и интерес към обичайните занимания, нарушения в съня, трудности при вземане на решение, чувство на дълбока тъга и безнадеждност. От клинична гледна точка депресивните епизоди се овладяват много по-трудно и крият по-големи рискове за пациентите, тъй като съществува висок риск от суицидни мисли и действия.
Терапия с литий
Литият е първият антиманиен препарат, въведен като такъв през 1949 г. Въпреки че представлява златен стандарт за ефикасност при манийни състояния, употребата му в съвременната медицина е силно ограничена, поради многобройните странични ефекти, които се наблюдават при употребата му.
Литият представлява най-лекият алкален метал, който се използва под формата на соли, най-често карбонати.
Прилага се перорално, като показва бърза резорбция, сравнително добро разпределение и проникване през кръвно-мозъчната бариера.
Препаратът има малка терапевтична ширина, което означава, че разликата между максималната ефективна доза и минималната токсична доза е твърде малка. Тесният терапевтичен прозорец изисква задължителен мониторинг на плазмените му концентрации.
Механизъм на действие
Точният механизъм на действие на литий не е напълно изяснен, като съществуват различни теории. Дискутира се възможността за модулация на генната експресия, йонни промени, както и повлияване на редица ензимни системи.
Основните ефекти на препарата включват стабилизиране на настроението при продължителна употреба, антиманиен ефект при остра мания, антидепресивен ефект и намаляване на суицидните идеи. Обсъжда се и невропротективен ефект, който е в процес на проучване.
Странични ефекти
Препаратът води до различни по тежест нежелани лекарствени ефекти, поради което се предпочитат по-малко токсични агенти за овладяване на биполярното разстройство.
Чести странични ефекти след употребата на литий са:
- гастроинтестинални нарушения: гадене и повръщане, диария, метален вкус в устата
- неврологични ефекти: сънливост, мускулна слабост, фин тремор, световъртеж, нарушена координация, халюцинации
- бъбречни увреждания: полиурия, полидипсия (повишена жажда), хроничен интерстициален нефрит
- увреждане на щитовидната жлеза
- напълняване
- кожни промени: акне, алопеция, обриви
При остро предозиране или при продължителна употреба на по-високи дози се наблюдават тежки токсични прояви, които включват камерни аритмии, тремор, атаксия, конвулсии, хиперрефлексия, кома. Овладяването на интоксикацията представлява сериозен проблем, тъй като липсва специфичен антидот и поведението е симптоматично. Добър ефект се постига при извършване на диализа.
Противопоказания и лекарствени взаимодействия
Употребата му от бременни жени крие сериозни рискове от увреждане на плода и нарушения в нормалното протичане на бременността.
Възможно е интоксикиране на плода, тъй като литият преминава през плацентата, потискане на централната нервна система на плода, сърдечни шумове, мускулна хипотония.
Обикновено се избягва монотерапия и литият се прилага в комбинация с други психоактивни субстанции за постигане на оптимални резултати.
При едновременната употреба с някои лекарствени средства се наблюдава повишен риск от развитие на токсични явления:
- нестероидни противовъзпалителни средства
- тиазидни и бримкови диуретици
- АСЕ инхибитори
- фенитоин
- верапамил
- карбамазепин
- амиодарон
Ако страдате от биполярно афективно разстройство или някаква друга форма на аномалия в настроенито, задължително се консултирайте със специалист и не предприемайте самолечение.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Литий
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100
НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30
ХЕПИ ПИЛС дъвчащи таблетки * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
ФЛОРА ФАРМА ТИНКТУРА КАНАБИС 50 мл
ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 420 мг * 90 NATURE'S WAY
ГРЕВИЯ НЕУМЕНТИКС МЕНТОВ ФЕНОЛЕН КОМПЛЕКС капсули * 60
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Съветите на психолога: Как да се заредите с настроение през целия ден
- Кодеин
- Депресия
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност
- Какво трябва да знаем за клептоманията
Коментари към Литий
Сергей Николов
Пия литий 2по300 от три месеца.Заедно с ксетанор 1по0,5 и мелатонин 1мг.Напоследък имам замайване, объркване и нестабилна походка.Това от лития ли е? Измерена концентрация е 0,45.
Би могло оплакванията Ви да се дължат на самата комбинация от лекарства. Консултирайте се с лекаря си.
Пия литий 2по300 от три месеца.Заедно с ксетанор 1по0,5 и мелатонин 1мг.Напоследък имам замайване, объркване и нестабилна походка.Това от лития ли е? Измерена концентрация е 0,45.
Сергей Николов
Пия ксетанор 2по 0,5 дневно и вечер 1/3 тритико0,75.От 2месеца пия литурил 300 по 2табл дневно за нисък литий.Възмижно ли е от литурила да ми се развали съня(ранно събуждане),много сънища и не отпочинал сутрин . Благодаря!5
Здравейте! Би могло тези оплаквания да се дължат на приема на литий.
Пия ксетанор 2по 0,5 дневно и вечер 1/3 тритико0,75.От 2месеца пия литурил 300 по 2табл дневно за нисък литий.Възмижно ли е от литурила да ми се развали съня(ранно събуждане),много сънища и не отпочинал сутрин . Благодаря!5
Георги Георгиев
Ще ми стабилизира настроението,със гадене и световъртеж,не Благодаря?
Какъв е въпросът Ви точно?
Ще ми стабилизира настроението,със гадене и световъртеж,не Благодаря?
Пия го със Золофт и ламиктал плюс ксанакс.Лошо ми е тека депресия.Не мога да дишам ,души , мозъчна мъгла , паметта като че ли увредена , движения ,упоена.Гуша,Не зная с какво с топамакс може ли.Просто не издържам.
Диана
Мъжът ми го пие Прече ли за оплождането
Здравейте! Няма достатъчно проучвания, но все пак някои сочат, че може да понижи качеството на спермата.
Мъжът ми го пие Прече ли за оплождането
Стоянка Буразани
Има ли разлика от Биохерба и Суонсън и каква ?
Здравейте! Фирмата производител.