Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Шизофрения, шизотипни и налудни разстройства Шизоафективни разстройства

Шизоафективни разстройства МКБ F25

от 29 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Шизоафективни разстройства МКБ F25 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари

Шизоафективното разстройство е психично разстройство, характеризиращо се с необичайни мисловни процеси и нестабилно настроение. Диагнозата се поставя, когато лицето има симптоми на шизофрения (обикновено психоза) и разстройство на настроението — като биполярно разстройство или депресия. Обикновено започва в късните тийнейджърски години или в ранна зряла възраст, често на възраст между 16 и 30 години. Изглежда, че се среща малко по-често при жените, отколкото при мъжете и е рядко при деца.

типове шизоафективно разстройствоПредставката "шизо-" се отнася до психотичните симптоми на шизофренията, които засягат мисленето на човека, чувството за себеусещане и възприятията му. Терминът "афективен" се отнася до екстремни промени в настроението, енергията и поведението. Характеристиките му се припокриват значително с тези на шизофренията и биполярното разстройство и се спори дали шизоафективното разстройство трябва да се разглежда като отделна диагноза или подтип на едно от тези други състояния.

Тъй като хората с шизоафективни разстройства имат симптоми на две отделни психични заболявания, често се поставя грешна диагноза. Някои хора могат да бъдат диагностицирани с шизофрения, а други с биполярно разстройство. В резултат на това е трудно да се определи точно колко човека действително са засегнати от шизоафективно разстройство. Смята се обаче, че е по-рядко срещано от шизофренията или биполярното разстройство. Оценките показват, че около 1 на всеки 200 души развиват шизоафективно разстройство по време на живота си.

Смята се, че комбинация от генетични и екологични фактори играе роля в развитието на шизоафективно разстройство. В конкретния случай на канабис (марихуана) обаче, доказателствата подкрепят връзката между по-ранното начало на психотично заболяване и употребата на канабис. Колкото по-често се употребява канабисът, особено в ранна юношеска възраст, толкова по-вероятно е човек да развие психотично заболяване, като честата употреба е свързана с двойно повишаване на риска от психоза и шизоафективно разстройство.

Генетиката, невробиологията, околната среда, поведенческите, социалните и експерименталните компоненти изглеждат важни фактори, които допринасят за развитие на подобен тип разстройство. Не е открита нито една изолирана органична причина, но съществуват обширни доказателства за нарушения в метаболизма на тетрахидробиоптерин, допамин и глутаминова киселина при хора с шизофрения, психични разстройства на настроението и шизоафективно разстройство. Хората с шизоафективно разстройство вероятно имат съпътстващи състояния, включително тревожни разстройства и злоупотреби на вещества. Някои лекарства могат да имитират симптоми на шизофрения (които са сходни с тези на шизоафективното разстройство).

Има 2 вида шизоафективно разстройство:

  • маниен тип, който се отличава със симптоми на мания, хипомания или смесен епизод;
  • депресивен тип, който се отличава само със симптоми на депресия.

Промените на настроението включват мания, хипомания, депресия или смесено. Те са склонни да бъдат епизодични, а не непрекъснати. Смесеният тип представлява комбинация от симптоми на мания и депресия едновременно.

Симптомите на манията включват:

  • повишено или раздразнително настроение
  • грандиозност (завишено самочувствие)
  • емоционална възбуда
  • бързи, състезателни мисли
  • разсеяност
  • рисково поведение
  • намалена нужда от сън
  • влошена концентрация
  • бърза реч

Симптомите на депресия включват:

  • тъжно настроение
  • апатия
  • промени в апетита или отслабване на тегло
  • нарушения в съня
  • промени в двигателната активност
  • умора
  • вина или чувство за безполезност
  • суицидни идеи

симптоми на шизоафективно разстройство

Общите психотични симптоми включват:

  1. Заблуди (странни убеждения, които не се основават на реалността и болният продължава да го вярва, дори когато му е представена фактическа информация).
  2. Халюцинации (възприемане на усещания, които не са реални, като например чуване на гласове)
  3. Дезорганизирано или объркано мислене.
  4. Странно или необичайно поведение.
  5. Бавни движения или пълна неподвижност.
  6. Липса на емоция при изражението на лицето и речта.
  7. Занижена мотивация.
  8. Проблеми с речта и комуникацията.

Заблудените вярвания могат да отразяват разлики в настроението (например, някой, изпитващ депресия, може да има заблуди за вина). Халюцинациите са нарушения във възприятието, включващи някое от сетивата, въпреки че слуховите халюцинации са най-често срещаните. Липсата на отзивчивост или отрицателни симптоми включват алогия (липса на спонтанна реч), притъпена реакция (намалена интензивност на емоционалния израз), загуба на мотивация и анхедония (невъзможност да изпитат удоволствие). Отрицателните симптоми могат да бъдат по-трайни и по-изтощителни от положителните симптоми на психозата.

Смята се, че ако пациентът изпитва само психотични симптоми по време на епизод на разстройството, диагнозата е нарушение на настроението с психотични характеристики, а не шизофрения или шизоафективно разстройство. Ако пациентът изпитва психотични симптоми без симптоми на мания за по-дълго от 2 седмици, диагнозата е или шизофрения, или шизоафективно разстройство.

Основният критерий за диагностициране на шизоафективното разстройство е наличието на психотични симптоми в продължение на най-малко 2 седмици. Единичен епизод на психоза не може да се счита за психично разстройство, докато не бъдат изключени други релевантни медицински причини за психоза.

Първоначалната оценка включва изчерпателна история и физикален преглед. Оценява се външния вид, визуален контакт с болния, изражение на лицето, моторни движения, настроение, реч, сътрудничество, ориентация и съзнание. Също така от значение са концентрацията, вниманието, уменията за четене, писане и памет. Въпреки че не съществуват биологични лабораторни тестове, които потвърждават шизоафективното разстройство, трябва да се проведат биологични тестове, за да се изключи психоза, свързана с или причинена от употребата на вещества, медикаменти, токсини или отрови, хирургически усложнения или други медицински заболявания.

Трябва да се изключи и психоза, предизвикана от употребата на различни вещества. Тя бързо може да се елиминира като вариант при изследване на токсичност в урината и кръвта. Някои хранителни добавки могат също да предизвикат психоза или мания, но не могат да бъдат изключени с лабораторни тестове.

Шизоафективното разстройство е заболяване през целия живот, което може да повлияе на всички области на ежедневието, включително:

  • работа
  • училище
  • социални контакти
  • семейство

Въпреки че няма лечение за шизоафективно разстройство, симптомите често могат да бъдат контролирани с правилно подбрани медикаменти. Използват се литий, валпроева киселина, Carbamazepine, антидепресанти, антипсихотици (Haloperidol, Risperidone, Olanzapine, Quetiapine).

Честите нежелани реакции на лития включват гадене, загуба на апетит, лека диария, виене на свят, тремор (треперене) на ръцете, занижени стойности на хормони от щитовидната жлеза. Страничните ефекти варират в зависимост от вида и на използваните антидепресанти, но честите нежелани реакции са сънливост или проблеми със съня, пресъхване на устата, запек или диария, наддаване или загуба на тегло, главоболие, изпотяване, сексуални проблеми (еректилна дисфункция). Честите нежелани реакции на антипсихотичните лекарства включват забавяне на движенията, качване на тегло, повишен холестерол и триглицериди, повишен риск от диабет.

семейна подкрепаСемейната среда трябва да бъде обучена относно симптомите на близкия им. Препоръчително е комуникацията между членовете на семейството да се подобри, подкрепя взаимно, решават проблемите помежду си, да мислят позитивно и да знаят как да се справят с кризата.

Също така възможни усложнения, които могат да настъпят като следствие на шизоафективни разстройства, са отказ да се следва лечението, вероятно поради страничните ефекти на лекарствата, както и злоупотреба с алкохол или наркотици, опасно или суицидно поведение. Рискът от самоубийство е по-висок през първите няколко години след началото на симптомите.

Няма известен и доказан начин за предотвратяване на шизоафективно разстройство. Въпреки това, ранната диагностика и лечение могат да помогнат да се избегнат или намалят честите пристъпи и хоспитализации, както и да се намали влошаване качеството на живот, семейството и приятелствата на човека.

3.6/5 9 оценки

Видове Шизоафективни разстройства МКБ F25

  • F25.0 Шизоафективно разстройство, маниен тип
  • F25.1 Шизоафективно разстройство, депресивен тип
  • F25.2 Шизоафективно разстройство, смесен тип
  • F25.8 Други шизоафективни разстройства
  • F25.9 Шизоафективно разстройство, неуточнено

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Schizoaffective_disorder
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9563-schizoaffective-disorder
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/schizoaffective-disorder
https://www.rethink.org/diagnosis-treatment/conditions/schizoaffective-disorder/treatment
https://emedicine.medscape.com/article/294763-overview

Коментари към Шизоафективни разстройства МКБ F25

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Шизоафективни разстройства МКБ F25
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 23:42
    Коментирайте "Шизоафективни разстройства МКБ F25"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хиперактивност и други разстройства в детска възраст - мнения и въпроси

преди 2308 дни, 13 часа и 31 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2308 дни, 13 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 2 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 2 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 3 часа и 5 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 3 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival