Карбамазепин
Епилепсията представлява повсеместно разпространено мозъчно разстройство, характеризиращо се с трайна предразположеност за генериране на епилептични припадъци, в резултат от които настъпват различни по тежест социални, познавателни и физиологични последици.
Роля за развитието на болестта играят различни фактори, като например мозъчни травми и инфекции, генетична предразположеност, съдови заболявания, перинатални увреди, тумори в мозъка и други. При някои пациенти не могат да бъдат установени точните етиологични причини.
Подробна информация за особеностите в клиничното протичане на болестта може да намерите в раздел Заболявания:
Основните медикаменти, използвани в терапията на това неврологично заболяване, са антиепилептичните (антиконвулсивни) средства.
Представляват препарати от различни фармакологични групи, които повлияват определени ензими и невронни пътища. При отделните форми на епилепсия се прилагат различни представители.
Приложение на карбамазепин
Карбамазепин принадлежи към групата на производните на карбоксамида и намира приложение предимно при парциални гърчове, при някои пациенти с генерализирани или смесени форми на припадъците.
Принадлежи към така наречените конвенционални антиепилептични препарати, които се използват с висока ефективност при голяма част от пациентите.
Карбамазепин е средство на първи избор за лечение на фокални припадъци, но трябва да се избягва при идиопатична генерализирана епилепсия.
Фармакокинетика
Особеност във фармакокинетиката на препарата е повишаването на резорбцията му при прием на храна, поради което за постигане на оптимални резултати медикаментът се приема след хранене.
Биотрансформира се в черния дроб, а елиминирането му от организма се осъществява през бъбреците.
Осъществява своите ефекти посредством блокиране на волтаж зависимите натриеви канали.
Състояния, при които се използва
Освен антиконвулсивен, притежава още и седативен, аналгетичен и антидепресивен ефект, поради което намира приложение при следните състояния:
- епилепсия
- тригеминална невралгия (невралгия на n. trigeminus)
- невралгични болки при херпес зостер
- глософарингеална неврлагия
- синдром на алкохолна абстиненция
- биполярни афективни разстройства
- болезнена диабетна невропатия
При избора на медикамент в терапията на епилепсията се предпочита монотерапията (използване на едно лекарствено средство), като се започва с най-ниската ефективна доза и постепенно се увеличава до постигане на адекватен контрол на припадъците.
Необходимо е определяне на индивидуална терапия при всеки пациент, съобразена с особеностите на неговото заболяване.
Възможни нежелани реакции
Употребата на карбамазепин крие риск от развитие на някои от следните нежелани лекарствени реакции:
- промяна на някои параклинични показатели: левкопения, анемия, тромбоцитопения
- неврологични промени: сънливост, замаяност, колапс, главоболие, зрителни нарушения, отпадналост
- кардиоваскулаторни увреждания: понижение на кръвното налягане, нарушения на сърдечния ритъм, тромбофлебит
- гастроинтестинални увреди: гадене и повръщане, диария или запек, намален апетит, болка в корема, сухота в устата, хепатит, жълтеница
При пациенти, свръхчувствителни към препарата, е възможно развитие на животозастрашаващи реакции, като например хиперсензитивен синдром, чернодробна недостатъчност, тежки хематологични промени.
Лекарствени взаимодействия
Карбамазепин представлява ензимен индуктор и като такъв често води до нежелани лекарствени взаимодействия при едновременна употреба с други медикаменти:
- намалява ефекта на пероралните контрацептиви, бета блокерите, оралните антикоагуланти
- макролидите потискат метаболизма му и съответно повишават неговата токсичност
- не се препоръчва комбинирането му с други антиепилептични средства, които също са ензимни индуктори, поради риск от развитие на тежки реакции
- при едновременен прием с калциеви блокери нараства рискът от кардиотоксични прояви
Противопоказания
Препаратът е с изразен тератогенен потенциал и рисков фактор за бременност, поради което е противопоказана употребата му при бременни или жени в детеродна възраст.
Употребата му през бременността повишава риска от развитие на тежки малформации, като най-често се наблюдават тетралогия на Фало, коарктация на аортата, микроцефалия, хипоплазия, забавяне на растежа.
Терапията с карбамазепин се назначава от специалист, като дозата и продължителността на лечението се определят индивидуално.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Карбамазепин
- Биполярно афективно разстройство
- Друга постоянна болка
- Други видове хорея
- Други сфинголипидози
- Епилепсия
- Епилептичен статус
Коментари към Карбамазепин